AdvTrOFFy 2024

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
T-shirt θα κυκλοφορήσει φετος?? XR Maniac
Μας έχει καθυστερήσει ο παραγωγός, περιμένω τηλέφωνο ώρα με την ώρα για το τελικό αποτέλεσμα, τιμή κλπ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σίγουρα το θέμα που έθεσε παραπάνω ο σύντροχος είναι σοβαρό περί της περίπτωσης ατυχήματος
Σίγουρα μέσα σε αυτήν την δεκαετία έχουμε αντιμετωπίσει κάποια συμβάντα με πολύ επιτυχημένο τρόπο
Το πιο σίγουρο από όλα είναι όμως ότι ο καθένας πρέπει να μεριμνήσει να έχει τα πράγματα του οργανωμενα δηλαδή κράνος μπότες εξοπλισμό και την μηχανή του σε καλό επίπεδο καθώς και το φαρμακείο που πρέπει να περιέχει τα βασικά και σίγουρα κρέμες για τσιμπήματα
Είμαι πιστοποιημένος διασώστης τρεις,
Και έχω φαρμακείο με επιδέσμους, αλοιφές, σπρευ, κουβέρτα για πυρκαγιά κ κρύο, αιμοστατικους κλπ .

Καλό θα είναι ο καθένας να έχει τα βασικά κ εάν θέλετε τα ποσταρω κ εδώ...με 25€ φτιάχνεις καλό φαρμακείο πρώτων βοηθειών....
Φίλε μια προσωπική χάρη θα ήθελα μιας και με την βοήθεια του θεού θα συναντηθούμε να μας έκανες ένα μάθημα με τις πρώτες βοήθειες
Είναι πολύ σημαντικό και κρίσιμο και μιας που σε έχουμε είναι ευκαιρία να μάθουμε
Προσωπικά σε ευχαριστώ προκαταβολικά

ΥΓ
Λεωνιδα είσαι αρχών
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Βάλε τον Ντοκ στην φαρμακευτική περίθαλψη, έχω ακούσει ότι είναι λααααααρζζζζζζζ
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Το φαρμακείο μοτοσυκλετας θα έχει τουρνικε, z-fold αιμοστατικό, sam splnit για κατάγματα; Στο δικό μου το μυαλό αυτά (μαζί με απολύτως βασικά) είναι τα ελάχιστα σε ένα φαρμακείο μοτοσυκλετας, αλλά το Κιτ δεν κάνει 25€ και χρειάζεται εκπαίδευση για το πώς πρέπει να τα χρησιμοποιήσει κάποιος. Οπότε γενικά το φαρμακείο μοτοσυκλετας και η χρήση του είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο, που πρέπει να το "βγάλεις" όλο μαζί. Γνώμη μου.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Φίλε μια προσωπική χάρη θα ήθελα μιας και με την βοήθεια του θεού θα συναντηθούμε να μας έκανες ένα μάθημα με τις πρώτες βοήθειες
Είναι πολύ σημαντικό και κρίσιμο και μιας που σε έχουμε είναι ευκαιρία να μάθουμε
Προσωπικά σε ευχαριστώ προκαταβολικά
υπάρχει και εφαρμογή "πρώτες βοήθειες" που περιέχει όλα οσα κάναμε στο σεμινάριο
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ευχαρίστως Φοίνικα

Μαζί με τον ντοκ, ότι ξέρω με χαρά να το μεταφέρω.
Επίσης θα φτιάξω λίστα φαρμακείου για μοτοσυκλέτιστες να ανεβάσω
Έχω δεί σε μαγαζιά με ορειβατικά είδη, φαρμακεία εξειδικευμένα για ορειβασία και αναρρίχηση ή ποδηλασία αλλά στο τέλος όλα θέλουν κάποιο συμπλήρωμα. Οπότε καλύτερα το handmade
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Επίσης, χρήσιμο για όσους εμπλέκονται με τέτοιες δραστηριότητες η δυνατότητα διάγνωσης συμπτωμάτων θερμοπληξίας , αφυδάτωσης και η πρόληψη - αντιμετώπιση τούς. Συμβαίνει εύκολα ιδιαίτερα στο ελληνικό καλοκαίρι...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είναι πολύ σοβαρό και κρίσιμο να ξέρουμε πρώτες βοήθειες θεωρώ πως είναι καθήκον μας υποχρέωση αγάπη αλληλεγγύη είναι τα πάντα Μπορούμε να σώσουμε μια ανθρώπινη ζωή ,μπορεί να σωθεί η δική μας
Σκεφτείτε το σοβαρά
Ευτυχώς έχουμε τους αρχοντους στην κοινότητα που θα μας δώσουν τα φώτα τους
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Όσο εύκολο είναι να το λέμε ,τόσο επικίνδυνο είναι και να αναλάβουμε ενέργειες που αφορούν την υγεία κάποιου χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις , απλά επειδή υπερεκτιμούμε τις γνώσεις μας.
Συμφωνώ με τα σεμινάρια πρώτων βοηθειών , αλλά διαφωνώ στο ΄΄φέτος στη βόλτα μας , είμαστε πιο ασφαλείς , μάθαμε ΚΑΡΠΑ ή περιδέσεις'' πχ
Η ημιμάθεια είναι πιο επικίνδυνη από την αμάθεια και όλα αυτά σε βόλτες , που θα είμαστε 20 ειδικοί με ότι του'χει μείνει καθενός στη μνήμη.
Αν θέλουμε 267 σελίδες για μέτρηση κατανάλωσης , σκεφτείτε τι θα γίνει σε μια γερή τούμπα σύντροχου.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Όσο εύκολο είναι να το λέμε ,τόσο επικίνδυνο είναι και να αναλάβουμε ενέργειες που αφορούν την υγεία κάποιου χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις , απλά επειδή υπερεκτιμούμε τις γνώσεις μας.
Συμφωνώ με τα σεμινάρια πρώτων βοηθειών , αλλά διαφωνώ στο ΄΄φέτος στη βόλτα μας , είμαστε πιο ασφαλείς , μάθαμε ΚΑΡΠΑ ή περιδέσεις'' πχ
Η ημιμάθεια είναι πιο επικίνδυνη από την αμάθεια και όλα αυτά σε βόλτες , που θα είμαστε 20 ειδικοί με ότι του'χει μείνει καθενός στη μνήμη.
Αν θέλουμε 267 σελίδες για μέτρηση κατανάλωσης , σκεφτείτε τι θα γίνει σε μια γερή τούμπα σύντροχου.
Έχεις δίκιο δεν το έχουν όλοι να είναι ψύχραιμοι να αναλάβουν ευθύνη να πράξουν
Σίγουρα όμως υπάρχουν ανάμεσα μας κάποιοι που αν τους βοηθήσουμε μπορούν να δώσουν μια βοήθεια που ίσως αποβεί κρίσιμη
Έπειτα στο μάθημα που θα γίνει επειδή έχω εμπειρία το βασικό είναι η προσέγγιση του τραυματία και η ανάταξη της θέσης του σώματος του στον χώρο σε σχέση με το που έχει χτυπήσει αν έχει τις αισθήσεις του
Βλέπεις ένα πράγμα να ξέρεις δηλαδή στο να μην ακουμπάς αμέσως, μετάκινεις τον τραυματία μπορεί να αποβεί σωτήριο
Αυτό το παραπάνω μπορούμε όλοι να το κάνουμε και να το θυμόμαστε
Εν κατακλείδι η γνώση δεν πάει ποτέ χαμένη και όταν είναι συνδεδεμένη με την επιβίωση μας να ξέρεις ότι δεν ξεχνιέται ποτέ !!!
Τώρα αν έχει την δύναμη κάποιος να περάσει στην πράξη , αυτό είναι άλλο θέμα
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Συμφωνώ με όλους αλλα το νόημα είναι να μην φέρουμε την καταστροφή σε ενα θέμα βόλτας. Θα πείτε ναι τωρα αυτός θέλει να φάνει έξυπνος. Εγω βλέπω οτι εγινε ένα σχόλιο/ παρατήρηση με πολυ αρνητισμό (ναι έτσι εγινε, γτ ενας ενήλικας ξέρει πώς να μην χαλάει την χαρά καποιου) και ξαφνικά ξεχάσαμε διαδρομές και πιάσαμε τα παραιατρικά.

Ολοι βοηθάνε και βοηθιούνται.. πάμε στα βουνά μόνοι μας πολεμόντας αυτο τον φόβο. Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι για κάτι που περνάει απο το χέρι σου. Και ευτυχώς ολα περνάμε απο το χέρι μας εκτος του DCT
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δεν αλλάζετε κουβέντα βρε γκαντεμοσαυροι.
Καλά θα πάνε όλα, όπως παντα
Συμφωνώ με όλους αλλα το νόημα είναι να μην φέρουμε την καταστροφή σε ενα θέμα βόλτας. Θα πείτε ναι τωρα αυτός θέλει να φάνει έξυπνος. Εγω βλέπω οτι εγινε ένα σχόλιο/ παρατήρηση με πολυ αρνητισμό (ναι έτσι εγινε, γτ ενας ενήλικας ξέρει πώς να μην χαλάει την χαρά καποιου) και ξαφνικά ξεχάσαμε διαδρομές και πιάσαμε τα παραιατρικά.

Ολοι βοηθάνε και βοηθιούνται.. πάμε στα βουνά μόνοι μας πολεμόντας αυτο τον φόβο. Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι για κάτι που περνάει απο το χέρι σου. Και ευτυχώς ολα περνάμε απο το χέρι μας εκτος του DCT
Αν οδηγούσαμε όλοι honda , δεν θα φοβόμασταν μην τσακιστούμε από την υπερβολική ταχυτηχαχχχαχαχα , με δίχαλο θα σκάγαμε μύτη
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Αν οδηγούσαμε όλοι honda , δεν θα φοβόμασταν μην τσακιστούμε από την υπερβολική ταχυτηχαχχχαχαχα , με δίχαλο θα σκάγαμε μύτη
Μας την μπαίνετε για την ασφαλτο, μας την μπαίνετε και για το χώμα…

Γραψτε ενα όνομα πανω απτο κράνος να σας αναγνωρίζουμε..
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Μας την μπαίνετε για την ασφαλτο, μας την μπαίνετε και για το χώμα…

Γραψτε ενα όνομα πανω απτο κράνος να σας αναγνωρίζουμε..
Στο πίσω μέρος του κράνους εννοείται
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Μας την μπαίνετε για την ασφαλτο, μας την μπαίνετε και για το χώμα…

Γραψτε ενα όνομα πανω απτο κράνος να σας αναγνωρίζουμε..
Δεν χρειάζεται θα μας μας το πουν το όνομα όταν θα τους περνάμε. Θα φτάσουν πρώτοι αλλά μετά θα ακουστεί ένα παφ και θα περιμένουν κάποιον να ξέρει να το φτιάξει. Αυτοί μας περνάνε σαν σταματημένους, εμείς τους περνάμε σταματημένους.
 
Top Bottom