Airbnb.com ή booking.com

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σε ένα πολυήμερο ταξίδι στο εξωτερικό με μηχανή, θα διανύσουμε αρκετά χιλιόμετρα και θα διανυκτερευσουμε σε διαφορετικά μέρη. Μια σημαντική παράμετρος επομένως είναι το πως θα επιλέξουμε το που θα μείνουμε το βράδυ. Ευτυχώς πλέον υπάρχουν online υπηρεσίες που αναλαμβάνουν να μας παρουσιάσουν τις διαθέσιμες επιλογές, βάση κριτηρίων και μπορούμε να κλεισουμε την διαμονή με το κινητό μας ωστε να μην ψάχνουμε τελείως στα τυφλά. Οι δύο επικρατέστερες είναι το Airbnb.com και το booking.com. Ποιο είναι όμως το πιο αξιόπιστο, φιλικό, χρήσιμο αλλα και πιο οικονομικό;

Η ερώτηση αφορά κυρίως όσους έχουν δοκιμάσει τις δυο πλατφόρμες και έχουν θετικές ή αρνητικές εμπειρίες να μοιραστούν.

Από ότι βλέπω με μια πρώτη ματιά η σημαντικότερη διαφορά είναι ότι στο booking.com επιτρέπεται αποκλειστικά απ'ευθείας κλείσιμο και αφορά κυρίως ξενοδοχεία - appartments ενώ στο airbnb.com μπορεί κάποιος να αιτηθεί κάποιο κλείσιμο στον ιδιοκτήτη πρώτα και έτσι συμπεριλαμβάνονται και εξοχικές κατοικίες κλπ. Φυσικά το airbnb.com επιτρέπει απ΄ευθείας κλεισιμο για μερικά από τα διαθέσιμα καταλλύματα όπως και το booking.
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Προσωπικά έχω χρησιμοποιησει μόνο το booking και μόνο για κρατήσεις εντός συνόρων. Δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και βγάζει Καλές τιμές.
Αλλά από διάφορους οδηγούς που έχω διαβάσει, όλοι σχεδόν λένε να μην κάνεις προκρατησεις σε τέτοια ταξίδια γιατί, αρκεί μια αναποδια ή καθυστέρηση για τον α-β λόγο, και όλες σου οι κρατήσεις (και προκαταβολες) πάνε περίπατο. Όλοι προτείνουν κλείσιμο επιτόπου ή τουλάχιστον κλείσιμο αυθημερόν μέσω μιας τέτοιας εφαρμογής (έτσι μπορεί να βρεις και last minute offers) σε πολύ καλές τιμές, όπως είχα βρει κι εγώ πρόσφατα εντός Ελλάδος)


Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Προσωπικά έχω χρησιμοποιησει μόνο το booking και μόνο για κρατήσεις εντός συνόρων. Δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και βγάζει Καλές τιμές.
Αλλά από διάφορους οδηγούς που έχω διαβάσει, όλοι σχεδόν λένε να μην κάνεις προκρατησεις σε τέτοια ταξίδια γιατί, αρκεί μια αναποδια ή καθυστέρηση για τον α-β λόγο, και όλες σου οι κρατήσεις (και προκαταβολες) πάνε περίπατο. Όλοι προτείνουν κλείσιμο επιτόπου ή τουλάχιστον κλείσιμο αυθημερόν μέσω μιας τέτοιας εφαρμογής (έτσι μπορεί να βρεις και last minute offers) σε πολύ καλές τιμές, όπως είχα βρει κι εγώ πρόσφατα εντός Ελλάδος)
Αυτό ακριβώς είναι που θέλω να ξεκαθαρίσω. Επειδή όντως μπορεί να αλλάξει το πρόγραμμα αρκετοί κλείνουν τελευταία στιγμή ή το προηγούμενο βράδυ εν μέσω ταξιδιού χρησιμοποιώντας όμως πάλι κάποια από τις παραπάνω πλατφόρμες. Δεν λέω για προκράτηση από το σπίτι σου πριν το ταξίδι (εκει ίσως κάνεις προκράτηση μόνο την 1η διανυκτέρευση) αλλά για προκράτηση καθώς ταξιδεύεις... τελευταίας στιγμής αν θες... στους προορισμούς της επόμενης ή της ίδιας μέρας. Εκεί είναι σημαντικό να μην ψάχνεις μία στο ένα μία στο άλλο αφού θέλεις να μην σπαταλάς άδικα χρόνο. Εκεί είναι σημαντικό να μας πει κάποιος που έχει εμεπειρία.

Υ.Γ. Ψάχνοντας βρήκα μια μετάπλατφορμα το alltherooms.com που κάνει αναζήτηση για δωμάτια και στο booking.com και στο airbnb.com καθώς και σε άλλες αντίστοιχες υπηρεσίες.
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Καλημέρα ..
Χρησιμοποιώ σαν επαγγελματίας την Booking (ξενοδόχος είμαι ..) αλλά και σαν πελάτης .
Είναι αξιόπιστη ,υπάρχει μεγάλη υποστήριξη , είναι κακά τα ψέματα η νούμερο 1 εφαρμογή ....αλλά τον τελευταίο διάστημα με έχει κέρδισει η airbnb ...
Δεν είναι ίσως η εφαρμογή για την κράτηση της τελευταίας στιγμής αλλά έχει πολλά ενδιαφέρον καταλύματα που δεν βρίσκεις στην booking..
Σίγουρα πρέπει να υπάρχει στην συσκευή σου η εφαρμογή για δεύτερη μάτια !!
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Με airbnb έχω μείνει για τα ίδια χρήματα σε καλύτερα σπίτια .
Δεν νομίζω όμως ότι είναι εύκολο να κλείσεις τη προηγούμενη μέρα με airbnb
γιατί χρειάζεται και μια επικοινωνία μέσω του ιδιοκτήτη πρώτα για να επιβεβαιώσεις
και να προπληρώσεις εξ ολοκλήρου τη κράτηση .

Αν όμως μπορείς να προσδιορίσεις με ακρίβεια τις διαμονές σου από πριν
τοτε αξίζει .
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Για εμένα booking καθώς είναι πιο άμεσο στο να κλείσεις δωμάτιο για την επόμενη μέρα όπως λέει και ο φίλος από πάνω ! σε 3 ταξίδια μέχρι τώρα που έχω κάνει έξω με αυτόν το τρόπο λειτουργούσαμε γρήγορα και άμεσα !!;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το booking...είναι το γνωστό και σίγουρο σαιτ, εδώ και πολλά χρόνια.
Το airbnb......όμως έχει τρομερές ευκαιρίες και σε τιμές και σε χώρους!
Όπως τα είπε ο Γιάννης...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το καλό με το booking είναι ότι μπορείς να κλείσεις δωμάτιο με ακύρωση μέχρι και την μέρα που έχεις κλείσει, προσωπικά αυτό με βολεύει γιατί βρίσκεις κάποιες ευκαιρίες κι αν δεν πας η αλλάξει το πρόγραμμα σου ακυρώνεις και δεν χρεώνεσαι. Επίσης παρέχει μεγάλη υποστήριξη στην περίπτωση που πάει πχ ο ιδιοκτήτης να σε χρεώσει ή οτιδήποτε άλλο.
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, απλά στην airbnb ίσως βρεις κάτι πολύ καλό και οικονομικό αλλά πρέπει να υπάρχει επικοινωνία και προπληρωμη όπως αναφέρθηκε παραπάνω
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Παίδες παρατηρώ ότι στο airbnb ΥΠΑΡΧΕΙ δυνατότητα instant booking (αν και δεν την παρέχουν πολλά από τα δωμάτια) και δεν χρειάζεται απαραίτητα διαμεσολάβηση του ιδιοκτήτη. Δεν ξέρω αν είναι νέα υπηρεσία και παλιότερα δεν υπήρχε.

- Κρατάω ότι το booking έχει καλύτερη (για αυτόν που θέλει να διανυκτερεύσει) πολιτική για τις ακυρώσεις, χωρίς να κυνδυνεύεις κερατιάτικες χρεώσεις.

- Επίσης παρατηρώ ότι σε μερικά καταλύματα στο airbnb υπάρχουν κάποιες "πονηρές" χρεώσεις που θέλουν προσοχή πχ για την καθαριότητα του χώρου, ή ακόμα και deposit.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Και στο booking υπάρχουν χρεώσεις από πλευράς καταλυμάτων για δημοτικούς φόρους ένα άτομο ανα ημέρα αλλά και χρεώσεις καθαριότητας δωματίου ... συνήθως ιαχυουν στα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα και σπίτια και λιγότερο στα ξενοδοχεία ..
Αν κλικάρεις στην πολιτική του κατάλλυματος σε πολλά θα βρεις έδρα χρεώσεις ..
Γενικά οποία πλατφόρμα και να επιλέξει κανείς θέλει αρκετή προσοχή στην εκάστοτε πολιτική του καταλυματος ...
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Airbnb με την οικογένεια σε διακοπές !!!
Booking με την μηχανή σε ταξιδι....

ΥΓ από airbnb έχω νοικιασει το πιο όμορφο σπίτι που έχω μείνει στη ζωή μου στο Λονδίνο !!
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Booking για διανυκτερευση airbnb για διακοπες,ειναι αναλογα τι θες νομιζω,εμενα με βολευει το booking με την μηχανη βαζω φιλτρα παρκινγκ wifi πρωινο και κανω screenshot στα 3-4 που μου αρεσουν και ειναι κοντα,παω τα βλεπω και αναλογως κλεινω,πολλα ενω λενε οτι εχουν πχ παρκινγκ ειναι ανοιχτο η το λουξ δωματιο ειναι σοφιτα του σπιτιου τους(χωρις να το γραφει καπου) μου εχει τυχει,οποτε οτι και αν διαλεξεις σου προτεινω να τα εχεις σαν εργαλεια κυριως και να πηγαινεις απο κοντα να τα βλεπεις,εκτος και αν οδηγικα εχεις βγει εκτος προγραμματος η απο κουραση οποτε εκει κλεινεις οτι να ναι!Ελπιζω να βοηθησα :)
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Η δικιά μου πάντως μικρή εμπειρία έχει ως εξής…

Booking:
Χρήση εντός συνόρων (όπου δεν χρειάστηκε ακύρωση) σε δύο διαφορετικά καταλύματα στο Πήλιο. Στο ένα δεν ήρθαμε καν σε προσωπο με προσωπο επικοινωνιά με τον ιδιοκτήτη. Μας έδωσε όμως σαφής οδηγίες που θα βρούμε τα κλειδιά και που θα αφήσουμε τα λεφτά όταν θα φύγουμε!!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Στο δεύτερο ενώ υπηρχε άτομο να μας δείξει το δωμάτιο όταν κάναμε check in, δεν υπήρχε κανένας όταν θέλαμε να κάνουμε checkout (το πρόβλημα είναι ότι είχαν κρατήσει και ταυτότητα ). Τελικά αφού αντί να στείλουμε χρήματα σε λογαριασμό και να μας στείλουν στην συνέχεια την ταυτότητα μέσω ταχυδρομείου στο σπίτι (όπως μας πρότεινε ο ιδιοκτήτης), τροποποιήσαμε λίγο το πρόγραμμά μας και περάσαμε ξανά την επόμενη μέρα από την Μακρυνίτσα (που ήταν το δωμάτιο) και τακτοποιήσαμε την εκκρεμότητα. Φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα ήταν επιλογή αν κάναμε πιο γραμμικό ταξίδι (και όχι τον γύρο του Πηλίου).

Χρήση εκτός συνόρων (Αυστρία - Ιταλία)
ΟΛΑ ΚΑΛΑ. Μάλιστα στο Imst υπήρχαν και έξτρα υπηρεσίες που δεν υπήρχαν καν στον κατάλογο. Μας παραχώρησαν κλειστό ιδιωτικό γκαράζ με εργαλεία κλπ για τις 3 μηχανές μας (όπου κάναμε και αλλαγή στα λάδια στην μία), κάτι σαν πρωινό (φρεσκο ψωμί από τον φούρνο, και κέρασμα μια ποικιλίας αλλαντικών) χωρίς να υπάρχει πρωινό στο κλείσιμο που είχαμε κάνει. Ακύρωση (λόγω βλάβης) έγινε ανθημερών για την διαμονή μας στο Zel am see χωρίς κάποιο θέμα. Επίσης Ιταλία μας βόλεψαν δίνοντας μας ένα επιπλέον δωμάτιο όταν ζητήσαμε να μείνουμε μια μέρα παραπάνω παρότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα (καθαρίστηκε και ετοιμάστηκε ένα δωμάτιο που ήταν εκτός ενοικίασης για κάποιο καιρό).

Airbnb (εντός συνόρων):
Φέτος τον Αύγουστο σε μια 5ημερη εκδρομή στην Σκύρο το booking δεν βόλεψε γιατί όσα δεν ήταν ήδη κλεισμένα (high season) η τιμή τους ήταν τριψήφιος αριθμός. Εκεί είπα να δοκιμάσω το airbnb και πράγματι βρήκα μια διαθέσιμη επιλογή που δεν υπήρχε καν στο booking. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν όταν είπα να πάμε να το δούμε πρώτα. Εεεε δεν μπορέσαμε να το εντοπίσουμε γιατί ήταν κάπου χωμένο στα ανώνυμα σοκάκια της χώρας και ο χάρτης που δείχνει υποτίθεται που είναι ήταν άχρηστος. Τηλέφωνο δεν υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις παρά μόνο επικοινωνία μέσω μηνυμάτων όπου μου στάλθηκε κάποια στιγμή μήνυμα ότι το δωμάτιο δεν ήταν πλέον διαθέσιμο. Επομένως συνεχίσαμε τις διακοπές μας στην … σκηνή μας και ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Αφού πλησιάζει ο καιρός για το καλοκαιριάτικό μου ταξίδι και οι χάρτες άνοιξαν για τα καλά, να αναφέρω μια σχετική υπηρεσία που δεν έχω δει να αναφέρεται ξανά στο advride, αλλά είναι αρκετά χρήσιμη για εμάς τους ψυχάκιδες που θέλουμε να οργανώνουμε τα ταξίδια μας.

Πρόκειται για το trip planner Furkot (trips.furkot.com). Πέρα από την χρήση του ως σχεδιαστής ταξιδιού (duh!) παρέχει πληροφορίες για καταλλήματα κατά μήκος της διαδρομής που έχουμε σχεδιάσει (από booking.com, αλλά και bnb , hostels, campgrounds για πιο budget αποδράσεις). Όσοι δεν το ξέρουν αξίζει να του ρίξουν μια ματιά.
 
Top Bottom