ATTICA ADVENTURE TOUR 2022

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Αυτή ήταν η adv και όχι η hard σωστά? Κάποιο σχόλιο για εμάς που δεν μπορέσαμε?
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Να ρωτήσω κάτι σύντροχε....αυτά τα αρχεία ανοίγουν στο google maps και βλέπεις την διαδρομή......αλλά πλόγηση δεν κάνεις......δηλαδή δεν σου δίνει οδηγίες το google maps πως να πάς.......μπορείς να τα ανοίξεις με άλλο πρόγραμμα και να σε καθοδηγεί όταν εισαι στο χωματόδρομο που θα στρίψεις κλπ για να μη χαθείς ή απλά βλέπεις στο περίπου που πας ????
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σε συσκευή πλοήγησης ή σε κινητό μπορείς να ακολουθήσεις το στίγμα της διαδρομής.
Σε κινητό χρησιμοποιώ το gpx viewer
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Σε συσκευή πλοήγησης ή σε κινητό μπορείς να ακολουθήσεις το στίγμα της διαδρομής.
Σε κινητό χρησιμοποιώ το gpx viewer
OK...θα το δοκιμάσω να δω πως είναι.....πάντως δεν μπορείς να ξεκινήσεις απο το σπίτι σου και να σε πάει με οδηγίες όλη τη διαδρομή απ'οτι καταλαβαίνω.....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
OK...θα το δοκιμάσω να δω πως είναι.....πάντως δεν μπορείς να ξεκινήσεις απο το σπίτι σου και να σε πάει με οδηγίες όλη τη διαδρομή απ'οτι καταλαβαίνω.....
Από το σπίτι σου βάζεις στο google maps την bp που είναι σημείο εκκίνησης.
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
H διαδρομή ήτανε υπέροχη και ο καιρός σύμμαχος.
Ειχε λάσπη σε κάποια σημεία λόγω της νεροποντής τα ξημερώματα της Κυριακής, είχε στενά εντουράδικα μονοπάτια (επίπεδα) στην Βαρυπόμπη, είχε πέτρα στην Πεντέλη, είχε πολύ λάσπη κοντά στον Μαραθώνα, είχε και δύο δυσκολότερα ανηφορικά μονοπάτια αλλά όχι κάτι τρελό (ίσως δυσκολότερο για μεγαλύτερα μεκανάκια) και ήτανε χορταστική λόγω χιλιομέτρων.
Δημιουργήθηκαν μικρά γκρουπάκια που κινήθηκαν αυτόνομα και ο καιρός τα είχε όλα, ξεκινήσαμε με ήλιο, βρήκαμε ομίχλη στην Πεντέλη, έριξε και λίγη βρόχα αλλά όλα σε λογικά πλαίσια.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Από το σπίτι σου βάζεις στο google maps την bp που είναι σημείο εκκίνησης.

Ξέρεις κάποιος αν στη βρου ή στον Γρηγόρη δίπλα κάνουν ακόμα καφέ της προκοπής?

Δεν έχω ξαναπάει μετά την φωτιά, αλλά νομίζω πως ήρθε η ώρα. Θα πικραθώ σίγουρα αλλά τουλάχιστον έχει πρασινήίσει κάπως το έδαφος και θα μου έρθει πιο μαλακά.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Κατέβασα δοκιμαστικά ενα navigation app OsmAnd στο οποίο φορτώνεις το gpx και σου κάνει και navigation μέχρι τη διαδρομή. Το αν σου κάνει navigation κατά την διάρκεια της διαδρομής δεν το έχω σιγουρέψει ακόμα.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Λοιπόν εγώ έκανα την hard την Κυριακή μέχρι την ανηφόρα που είχε στην Άνοιξη, με το που πατάγες χώμα δηλαδή αφού πέρναγες κάθετα την εθνική. Είχε ένα δύσκολο σημείο στην Βαρυμπόμπη που δεν το έκανα μετά από δύο προσπάθειες γιατί δεν ήθελα να καθυστερήσω τους άλλους και γύρισα και πήγα από την soft. Ήταν δύσκολο γιατί αφενός εγώ είχα κουραστεί επειδή ήμουν εκεί κάνα 45 λεπτό με μια ώρα και το ανεβοκατεβηκα τρεις τέσσερις φορές με τα πόδια γιατί βοηθούσα άλλους να περάσουν και αφετέρου επειδή είχαν περάσει κάμποσα μηχανάκια το βρεγμένο χώμα είχε γίνει βούρκος και αν δεν έπαιρνες σωστά φορά δεν υπήρχε περίπτωση να το ανέβεις. Να καταλάβεις το τελευταίο μηχανάκι που βοήθησα ήταν ένα τενερε που έκανε σκούπα στην διοργάνωση. Τα άλλα hard της Βαρυμπόμπης ήταν αρκετά τεχνικά αλλά είχαν πλάκα. Σε κάποια από αυτά πάει στα μαθήματα ο Χελιώτης. Μετά δεν κατάφερα να συνεχίσω καθώς όταν ξεκίνησα να ανεβαίνω την ανηφόρα που ανέφερα πριν ήταν λες και κάποιος με έσπρωχνε να πέσω κάτω. Πρέπει να έπεσα γύρω στις τέσσερις φορές. Στο τέλος αφού μου έσπασε η μανέτα του φρένου, στην βάση της, από την πρώτη πτώση και είχα μείνει τελευταίος. Με βοήθησε ένα παιδί της διοργάνωσης να στρίψω την μηχανή και να επιστρέψω. Η ανηφόρα δεν ήταν πολύ δύσκολη. Έχουμε κάνει σε βόλτες του forum σίγουρα πολύ πιο δύσκολες, απλά εγώ για κάποιο λόγο ξαφνικά δεν μπορούσα να οδηγήσω. Από ότι μου είπαν μετά θα ήταν πιο εύκολα αλλά το φοβήθηκα και δεν το προσπάθησα.
 
Top Bottom