Aurora How Its made και Factory Tour

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Καλημέρα στην κοινότητα.
School is in session!:)

Να το πούμε Aurora Rally Theory επειδή ταιριάζει και με το όνομα της εταιρίας μας. Θα τολμήσω να το πω ''ένα εγκεφαλικό riding school''. Να κάνουμε reset σε ότι ξέρουμε παιδιά και να πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή γιατί καλό το παραμύθι αλλά εδώ και 20 χρόνια ο δράκος δεν έχει εμφανιστεί...

Ακολουθώντας τα δρώμενα, και επειδή είμαι στον μοτοσυκλετιστικό χώρο απο το 1992 περίπου, old fossil που έλεγε και ο συχωρεμένος, αποφάσισα μαζί με την ομάδα της Aurora να κάνουμε κάτι για τον χώρο, χωρίς κόστος για τους συμμετέχοντες προκειμένου να βοηθήσουμε την κοινότητα και σιγά σιγά να μπουν κάποιες σωστές βάσεις για το μέλλον όλων μας και κυρίως για τους νεότερους. Θεωρώ ότι η πληροφορία που φτάνει σε εμάς είναι διαστρεβλωμένη, ελλιπής και κάποιες φορές επίτηδες αλλοιωμένη. Θα ήθελα λοιπόν μετά το Hellas Rally όπου εργαζόμαστε σαν τους τρελούς για να προετοιμάσουμε μοτοσυκλέτες της Μοτοδυναμικής και ένα DesertX δικό μας καθώς και άλλων πελατών, να ορίσουμε ενα Σάββατο όπου θα γίνει μια ξενάγηση στον χώρο μας, θα σας δείξουμε εδώ το πώς σχεδιάζονται πύργοι, τι πρέπει να μετράει κανείς, τι πακέτα τρώμε καθημερινά, ποιά υλικά κατά την γνώση μας είναι σωστά, τι σημαίνει τέστ και τι σημαίνει ξεπέτα, τι σημαίνει ελαφρύ και τι βαρύ και τέλος τι σημαίνει μοτοσυκλέτα rally, τι προσέχουμε και τι όχι, ποιός είναι ο στόχος μας, τι κοιτάμε, τι παρατάμε και πότε τα παρατάμε τελείως και πάμε σπίτι μας πόσα απίδια βάζει ο σάκος καθώς και τι εστί βερύκοκο. Το τελευταίο το είπα για να πω και κάτι αστείο. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να γίνει κάτι τέτοιο και το πρώτο που άκουσα απο φίλο είναι ''και δεν φοβάσαι μην έρθει κάνας ανταγωνιστής, κάνα κοράκι του χώρου και δει τι πείτε και ο ανταγωνιστής σε αντιγράψει και το κοράκι σε θάψει? '' . Η σωστή απάντηση είναι για τον ανταγωνιστή 'αν μπορεί welcome to the club και be my guest' και για το κοράκι ότι 'μαύρα κοράκια κόκκινα κοράκια και ποιητής Φαμφάρας' . Κοινώς μου είναι αδιάφορο γιατί θεωρώ ότι έχουμε εμπειρία. Και όπως όλοι που έχουν παιδιά ξέρετε, η εμπειρία δεν μεταφέρεται... Η Ελληνική αγορά ωστόσο παίζει να είναι κάτω απο 1% του τζίρου μας , οπότε ότι και να κάνουν τα κοράκια δεν θα καταφέρουν και πολλά. Είμαι δε βέβαιος ότι πάντα η λογική και η επιστήμη δεν έχει αντίπαλο, οπότε το παραπάνω μου είναι αδιάφορο τελείως.

Οι ομάδες θα πρέπει να είναι των 8-10 ατόμων το πολύ και δεν θέλω να αρχίσουμε ''όποιος προλάβει'' γιατί όλοι θα προλάβουμε. Δεν θα γίνει μία φορά και σκοπός είναι να καθιερωθεί αυτό το κομμάτι για να καθαρίσει επιτέλους η ιδέα που έχουν παρουσιάσει την τελευταία εικοσαετία οι ηλεκτρονικοί φίλοι μας και να δείτε ποιές εταιρίες στην Ελλάδα υπάρχουν με παγκόσμιες περγαμηνές (πολλοί άλλοι πριν απο εμάς, το τονίζω και δεν το λέω για εμάς το ''περγαμηνές'' , άλλοι άνοιξαν τον δρόμο που εμείς μπήκαμε) και αν καταφέρουμε να φέρουμε με δικά μας έξοδα και αναβάτες Έλληνες και ξένους που ξέρουν 50 πράγματα παραπάνω, θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε. Η γνώση είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου απο το 1997 και μετά, γιατί μέχρι τότε τα ζώαΜ αργά στο σχολείο και μετά στρατό οδηγός άρματος στον Λαγό μπούρου μπούρου άσχετο με το θέμα μας. Αυτό που θέλω είναι να πάμε ένα βήμα πίσω, τότε που οι μοτοσυκλετιστές ήξεραν τι είναι απο κάτω τους, χωρίς παραμύθι απο τον ηλεκτρονικό τύπο, τότε που τα άρθρα ήταν μηχανολογικά και επιστημονικά και όχι ''του κιλού'' και ''όπως εμείς πρώτοι είπαμε'' που το ακούω με το κουτάλι όπου σταθώ.

Δεν ξέρω αν θα δωθούν έντυπα, ή πόση ώρα θα κρατήσει το συγκεκριμένο κομμάτι μιας και έχω υλικό αλλά θέλει δόμηση, projectorΑ κλπ. δεν ξέρω για πόσο θα κρατήσει, ή πως θα αλλάξει με την συμμετοχή του κοινού, για μένα όμως είναι πολύ σημαντικό αυτό που λένε οι Αγγλοι. ''to add to the knowledge pool''. Να προσθέσουμε κάτι στην λίμνη της γνώσης θα το πω εγώ. Όχι επιγραμματικά, όχι wikiΚΑ, όχι μαρκετινίστικα και όχι απατεωνίστικα μιας και δεν θα έχουμε διαφημιστές στον χώρο μας, ούτε μας πληρώνει και κανένας για να τα πούμε όπως θέλει. Αυτή θα είναι η αρχή και καλώς εχόντων των πραγμάτων τον Ιούλιο - Αύγουστο (ναι ξέρω διακοπές κλπ αλλά κι εμείς τότε έχουμε χρόνο...) θα ξεκινήσουμε το Aurora Rally School (ταιριάζει με το όνομα, οπότε μάλλον θα το πούμε έτσι...) το οποίο θα είναι διαφορετικό, δεν ξέρουμε ακόμα το κόστος, θα είναι ΣΚ και θα είναι ένα σχολείο που σκοπός του είναι να βάλει τον αναβάτη στο πνεύμα της περιπέτειας που έχει ενας αγώνας ράλυ, να εξηγήσει τι είναι το roadbook, πως δουλεύει και τι κάνει. Θέλουμε να έχουμε εξοπλισμό έτοιμο για τους αναβάτες που θα μπαίνει στο τιμόνι τους (αναγκαστικά γιατ δεν μπορούμε να βάλουμε και πύργο σε όλο τον κόσμο...) και το Σάββατο να είναι τα θεωρητικά ενώ την Κυριακή θα υπάρχει η πρακτική σε διαδρομή που εμείς έχουμε βγάλει. Που και πως και πότε θα τα δούμε στον δρόμο, ας ευχηθούμε όλα να πάνε καλά μέχρι τότε για να έχουμε την δύναμη και τον εξοπλισμό για να το καταφέρουμε μιας και θέλει μεγάλο οικονομικό άνοιγμα απο εμας και δεν ξέρουμε ακόμα αν η αγορά θα το υποστηρίξει.

Άρα! Θα ανοίξουμε μια φόρμα συμμετοχής στο καινούργιο μας site που θα βγεί σχετικά σύντομα και εκεί θα μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή για να είμαστε οκ και να μην έχουμε ''εγώ είπα δεν μπορώ και μπορεί ο άλλος κλπ'' . Δεχόμεθα όλους τους τύπους αναβατών, δεν δεχόμεθα όμως τύπους ''εμείς οι απο δω, απαυτόνουμε τους απο ' κει''. Είμαστε όλοι απο αυτούς που κάποτε πετούσαν τα φώτα στην Εθνική όταν έβλεπαν μοτοσυκλέτα και χαιρετούσαμε σαν παλαβοί τα καλοκαίρια και τέτοιοι θα μείνουμε.

Ρίχτε σχόλια, δώστε ιδέες και #NeverGiveUp!
Δ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εξαιρετική ιδέα, μπράβο και ευχαριστούμε. Πήγα φέτος σε Triumph και ΜΙΝΙ και λέω να το κάνω και σε οτιδήποτε άλλο μπορώ, είναι εμπειρία και έχει τεράστιες διαφορές εργοστάσιο με εργοστάσιο, εξοπλισμός, παρουσίαση, εργαζόμενοι, "ενέργεια χώρου".
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Χαιρομαι που η υλοποιηση της προτασης για απλη επισκεψη στο χωρο και ενημερωση, εφτασε σε τετοια μορφη!! Πολλα μπραβο ! :ok:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Πολυ ωραία ιδέα και για το κομμάτι της επαφής και γνωριμίας (εγω ειχα εντυπωσιααστεί όταν είδα το χώρο), αλλά και για το training. Θεωρώ αυτό που θα φέρετε είναι καινούργιο, δεν έχει γίνει (από όσο ξέρω) από άλλους και θα δώσει τη δυνατότητα σε αναβάτες να βιώσουν λίγο άρωμα αγώνων. Που ενδεχομένως να τους φέρει πιο κοντά σε αυτούς... Και πάλι μπράβο!

Και εννοειται ότι θα λαβω μερος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Μπράβο παιδιά , εξαιρετική σκέψη και είμαι σίγουρος ότι η υλοποίηση θα είναι ακόμα καλύτερη ! Ε εξωστρέφεια και το μοίρασμα γνώσης μόνο καλό μπορεί να κάνει και σε μας και στον brand σας ! kudos!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολύ πρωτότυπη αλλά μάλλον και πρωτοποριακή ιδέα. Έτσι και αλλιώς ήθελα να γνωρίσω τον Δημήτρη και την επιχειρηματική τους προσπάθεια από κοντά. Τα έχουμε πει μια-δυο φορές από το τηλέφωνο και μάλιστα από τη πλευρά μου όχι ως υποψήφιος πελάτης και έχω να του αναγνωρίσω κάποια σημαντικά πράγματα με κυριότερο τη σταθερότητα στις επιχειρηματικές του απόψεις που είναι ανοιχτές και καθαρές, πράγμα που θεωρώ απολύτως προσαρμοσμένο στα δεδομένα της εποχής.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα! Ακόμα και για εμένα που είμαι παντελώς άσχετος από χώμα, δεν παύει ποτέ το r&d να με μαγεύει!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολύ ωραία σκέψη!
Μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα και για τους μακρινούς να τα παρακολουθήσουν...
 
Top Bottom