Bmw gs 310 αξίζει;

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
https://www.bmw-motorrad.gr/el/models/adventure/g310gs.html
Καλησπέρα...Πως το βλέπεται;;;θα την κάνει την δουλειά μας;;;θα μπορεί τις καθημερινές να μας μετακινεί στην πόλη και τα Σαββατοκύριακα να μας μεταφέρει έξω απο τα τείχη της πόλης και να μας συντροφεύει σε χωμάτινες εξορμήσεις;;;Εγω θεωρώ οτι με ενα πιο χωμάτινο σετ ελαστικών και κάποιες προστασίες θα το κάνει...Θα μπορεί νομίζω δλδ να ταξιδεύει στην εθνική οδό και μετά απο πολλά χλμ να μπαίνει μέσα στο βουνό...Πολυ δελεαστική βρίσκω και την τιμη του....Στα αρνητικά βάζω το μεγάλο για τα κυβικά βάρος της (170 σχεδόν κιλά γεμάτη) αλλα και τις χυτές (και άσχημη για εμένα ζάντες της)!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πιστεύω οτι με τα παντα αν βαστανε τα χερια σου και αντέχει η ψυχή σου πας παντου
Αυτο που βλεπω τα δυο χρονια που ασχολουμε με το χώμα ειναι οτι η τακτική ενασχόληση σε κανει καλύτερο και ζητάς συνεχεια κατι σε ποιο ειδικό εργαλείο,απο την άλλη δε θες να πηγαίνεις μονο στους διπλα δρόμους και βουνά αλλα και παραπέρα !!!το παραπέρα σημαίνει φορτωματα ( Σκηνουλα ρουχαλάκια εργαλείακια κλπ)
Θεωρώ το μικρο της Bmw μια έξυπνη λύση που με μερικά ξεφυμωματα θα μπορούσε να ανεβάσει περισσότερη απόδοση και με τον 19 τροχο μπροστα σγουρά θα σου δώσει μια σταθερότητα στην ασφαλτο με μια ικανοποιητική μέση ταχυτητα καθως και αρκετή ευχαρίστηση στο βουνό
Φυσικα με τα χρήματα που θα δώσει καποιος για την αγορά του υπαρχουν πολλα καλα μεταχειρηζμενα που σιγουρα κάνουν την δουλεια που θες καλυτερα !!!
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Χωμάτινο ταξίδι? Δύσκολο το βλέπω.. για πόλη με ευελιξία και στυλ ναι..
Γιατί το λες αυτό Βαγγέλη;;;Εδώ βλέπουμε πολλά gs650 να οργώνουν τα βουνά της Ελλάδας με πολλά ασφάλτινα και χαμωτινα χλμ...Βλέπε @kaf πχ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τάκη αν ψάχνεις αντικαταστάτη του Χ 650 που έχεις, στο "πρώσωπο" του 310, νομίζω θα κάνεις λάθος...
Αν το θες για 2ο, εντός πόλης και πέριξ, μια χαρά! (καλύτερο στην πολη από πολλά, κι από το 650 σου, ίσως). Αλλά νομίζω θα σε "χαλάσει' η αλλαγή, αν προτίθεσαι σχετικά ;)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μια χαρά θα την κάνει τη δουλειά και αυτό...είναι ένα gs και αυτό .ένα on off μικρότερης κλίμακας.οπως αν κάνω σύγκριση το f650gs που έχω με ένα f800gs. Το δεύτερο είναι σε όλα κατι παραπάνω.και πιο ασφάλτινο και πιο χωμάτινο.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ενα τεστ ντραϊβ θα λυσει πολλες αποριες..
Βεβαια δεν υπαρχει ουτε για δειγμα...

Πιστευω για χωματοβολτες ειναι μια χαρα αρκει να μην εχεις μεγαλες απαιτησεις, η νομιζεις οτι εχεις...

Στην εορταστικη ενα παλικαρι ηταν με 125 και πηγαινε παντου μια χαρα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια χαρά θα την κάνει τη δουλειά και αυτό...είναι ένα gs και αυτό .ένα on off μικρότερης κλίμακας.οπως αν κάνω σύγκριση το f650gs που έχω με ένα f800gs. Το δεύτερο είναι σε όλα κατι παραπάνω.και πιο ασφάλτινο και πιο χωμάτινο.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
στα 310 κυβικά είναι "λίγο" Κώστα...
Άλλο το 650! Σαφώς "λιγότερο" από το 800 που λες, αλλά είναι 650 ρε φίλος. Εχει 40 άλογα -τουλάχιστον- για τα 300 κιλά (-) μικτό βάρος που κουβαλάει.
Το 310 είναι πολύ λίγο σε κυβικά και πολύ βαρύ για τα κυβικά του, όντας φουλ εξοπλισμένο.....
Πόλης μηχανάκι το βλέπω, και μόνο.
Το αν πάει και παραπέρα, δεν το συζητάω. Εδώ με παπί πήγε ο άλλος Ινδία και το ζεύγος με βέσπα πήγε Αφρική. Αλλά αυτά είναι "προσωπικά στοιχήματα" κι ασκήσεις "γιόγκα":D
Δεν τα θεωρώ "ασφαλή δείγματα" του τι είναι ικανό να κάνει το μηχανάκι άνετα.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δε νομίζω να το κοιτάει για αντικατάσταση....αν το κάνεις Τάκη όντως κοιτάς λάθος...αν θες κάτι πιο πολιτισμένο αλλά still adve πας αλλού και εγώ θα σου πρότεινα το dakar.(ανοίγει συζήτηση τώρα)

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Τάκη αν ψάχνεις αντικαταστάτη του Χ 650 που έχεις, στο "πρώσωπο" του 310, νομίζω θα κάνεις λάθος...
Αν το θες για 2ο, εντός πόλης και πέριξ, μια χαρά! (καλύτερο στην πολη από πολλά, κι από το 650 σου, ίσως). Αλλά νομίζω θα σε "χαλάσει' η αλλαγή, αν προτίθεσαι σχετικά ;)
Συμφωνω...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Άσε που το Χ λόγω κινητήρα , θα είναι σίγουρα πιο άνετο σε ασφάλτινο ταξίδι από το 310. Μετά έρχονται άλλοι παράγοντες για άνετο ταξίδι..τακουνατα, ανεμοθωρακας..κλπ



Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενα τεστ ντραϊβ θα λυσει πολλες αποριες..
Βεβαια δεν υπαρχει ουτε για δειγμα...

Πιστευω για χωματοβολτες ειναι μια χαρα αρκει να μην εχεις μεγαλες απαιτησεις, η νομιζεις οτι εχεις...

Στην εορταστικη ενα παλικαρι ηταν με 125 και πηγαινε παντου μια χαρα...
Υπαρχει στον γερακα για τεστ ραιντ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
κι αλλού υπάρχει...
ραντεβού πότε θα κλείσεις είναι το θέμα :D
πρωινες ωρες....εγω την προηγουμενη εβδομαδα το ειδα να καθεται εκει ολο το πρωι!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γιατί το λες αυτό Βαγγέλη;;;Εδώ βλέπουμε πολλά gs650 να οργώνουν τα βουνά της Ελλάδας με πολλά ασφάλτινα και χαμωτινα χλμ...Βλέπε @kaf πχ...
Δε ξέρω ρε συ Τάκη έτσι όπως το βλέπω με χυτές ζάντες και 19 εμπρός δεν μου γεμίζει το μάτι, σαν διαδρομές αναρτήσεων δεν είναι και κακό αλλά σε σύγκριση με το challenge σου θα είναι μερα με νυχτα και φυσικά σε γκάζι λίγο. Θες ροπουλα στο χώμα να το φχαριστιεσαι και λίγο. Στο λέω γιατί έχω περάσει από δύο 2,5 Ελαφρια και τα έδωσα κυρίως λόγω γκαζιου
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Στο χωμα θα πηγαινει καλουτσικα. Στην πολη επισης και εννοειται οτι μπορεις να πας παντου με λιγη υπομονη. Το προβλημα θα ειναι αισθητο αν βολταρεις παρεα με αλλους οπου δεν θα μπορεις να ακολουθησεις. Αν δεν σε ενδιαφερει αυτο παρτο.
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Τάκη αν ψάχνεις αντικαταστάτη του Χ 650 που έχεις, στο "πρώσωπο" του 310, νομίζω θα κάνεις λάθος...
Αν το θες για 2ο, εντός πόλης και πέριξ, μια χαρά! (καλύτερο στην πολη από πολλά, κι από το 650 σου, ίσως). Αλλά νομίζω θα σε "χαλάσει' η αλλαγή, αν προτίθεσαι σχετικά ;)
Ενα τεστ ντραϊβ θα λυσει πολλες αποριες..
Βεβαια δεν υπαρχει ουτε για δειγμα...

Πιστευω για χωματοβολτες ειναι μια χαρα αρκει να μην εχεις μεγαλες απαιτησεις, η νομιζεις οτι εχεις...

Στην εορταστικη ενα παλικαρι ηταν με 125 και πηγαινε παντου μια χαρα...
Ο Παναης με το xr125 δεν ειναι ενα φυσιολογικο παλικαρι! Παει δικαβαλο Λαμια με 9 ιππους για καφε απο εθνικη. Εγω νυσταζω μονο που το σκεφτομαι!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
:D:D:D:D

Σ αυτά τα "χώματα' πάνε αέρα και τα CBR1000RR
:laugh:
Στο Ελλάντα έχει πέτρα καρντιά μου:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Φαντάζεσαι τον Τάκη στον αγωγό και μετά στα πετρωτά της Αυλώνας με το 310?:eek::rolleyes: Από Χ650 τώρα λέμε.....:cool:
Καλό - χρυσό, αλλά για πόλη και βολτίτσα στα πέριξ. Τον Τάκη μας τον ξέρουμε... ;) Θα "στραβώσει" με δαύτο!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:D:D:D:D

Σ αυτά τα "χώματα' πάνε αέρα και τα CBR1000RR
:laugh:
Στο Ελλάντα έχει πέτρα καρντιά μου:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Φαντάζεσαι τον Τάκη στον αγωγό και μετά στα πετρωτά της Αυλώνας με το 310?:eek::rolleyes: Από Χ650 τώρα λέμε.....:cool:
Καλό - χρυσό, αλλά για πόλη και βολτίτσα στα πέριξ. Τον Τάκη μας τον ξέρουμε... ;) Θα "στραβώσει" με δαύτο!
Από ότι κατάλαβα ο Τάκης "μας" κουράστηκε να κυκλοφορεί με το πριόνι μέσα στην πόλη καθημερινά και ψάχνει ένα πιο ήπιο μηχανάκι, που θα μπορεί να πηγαίνει και μια χωματαδα, σαν αυτές που κάνουμε!
Δεν νομίζω να μην τις βγάζει άνετα το 310....εδω πάμε με νταλίκες !
 
Top Bottom