Bridgestone at41 vs michelin adventure

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το adventure δεν παίζεται στις στροφές. Νιώθω πως κολλάει κάτω η μηχανή. Δεν έχει καμμία σχέση με το Bridgestone το οποίο είναι ένα αξιοπρεπές τουριστικό λάστιχο με καλό κράτημα για την κατηγορία του.

Το anakee adventure κρατάει καλά και στο εύκολο χώμα. Όμως κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο σε σχέση με ένα πιο street ελαστικό. Στο βρεγμένο σε Αλβανία και σε παρατεταμένο στροφιλικι με πολύ βροχή στη Σερβία μου φάνηκε πολύ καλό αφού δεν είχα κανένα γλυστρημα.

Νομίζω πως αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για τα Michelin
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Το adventure δεν παίζεται στις στροφές. Νιώθω πως κολλάει κάτω η μηχανή. Δεν έχει καμμία σχέση με το Bridgestone το οποίο είναι ένα αξιοπρεπές τουριστικό λάστιχο με καλό κράτημα για την κατηγορία του.

Το anakee adventure κρατάει καλά και στο εύκολο χώμα. Όμως κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο σε σχέση με ένα πιο street ελαστικό. Στο βρεγμένο σε Αλβανία και σε παρατεταμένο στροφιλικι με πολύ βροχή στη Σερβία μου φάνηκε πολύ καλό αφού δεν είχα κανένα γλυστρημα.

Νομίζω πως αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για τα Michelin
Δεν εννοώ το a41 αλλά τα at41
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Τα είχα και τα 2. Άλλαξα από το anakee adv στο AT41. To AT41 είναι πολύ πιο θορυβώδες από το adventure. Έχουν πολύ βουητό από τα 100χιλ και πάνω. Σε κράτημα στεγνό και βρεγμένο δεν είχα κανένα παράπονο από κανένα. Η κορώνες τους μου φάνηκαν πολύ όμοιες. Το adv έχει πιο φαρδιά λούκια και μεγαλύτερο βάθος πέλματος. Από αντοχή δεν έχω εικόνα για τα ΑΤ41 γτ τα αντάλλαξα πολύ νωρίς με πιο χωμάτινα.

Ο Βαγγέλης tc-drift θα μπορεί να σου πει πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα ΑΤ41.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν εννοώ το a41 αλλά τα at41
Όπα δεν το είδα καλά, το AT41 είναι λάστιχο σαν το pirelli str και δεν γνωρίζω αν είναι καλό στην κατηγορία του. Αν το ζητούμενο είναι και χωμα τότε ίσως είναι καλύτερη επιλογή από το anakee adventure.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Για το AT41 δεν εχω ιδεα αλλα εχω λιωσει 3 ζευγαρια adv στο capo 1000 και στο f800. Θα επιβεβαιωσω οτι στην ασφαλτο ειναι απλα ενα σουπερ ασφαλτινο λαστιχο, σε χωσιματα ταγματικα ειναι απλα τελειο σε κρατημα και πολυ προβλεψιμο στις αντιδρασεις του. Θα συνεχισω να το βαζω για αρκετο καιρο ακομα!! Στο βρεγμενο και εκει φυσαει και σε γρηγορη οδηγηση και ειναι και μαλακο να αλλαξεις σαμπρελα μονος!

Στο χωμα τωρα, πλεον κανω χωματινες (οπως θα δειτε και στα βιδεο) με αυτο το λαστιχο και εχω να πω τα καλυτερα (δεδομενο της κατηγοριας του). Παει σχεδον παντου ,οπου με πηγε και το anakee wild, με μια μικρη παραχωρηση στα αποτομα σκαρφαλωματα οπου καταλαβαινεις οτι δεν εχει οσο τακουνι θα χρειαζοταν. Κατα τα αλλα λασπες ποτάμια σαθρα κροκαλες, ολα μεσα.

Ας πουμε σε σχεση με το wild στο τερμα στεγνο ξεραμενο χωμα του καλοκαιριου , για γρηγορη οδηγηση, πρεπει να εχεις παραπανω το νου σου...


Ομαδα που κερδιζεις δεν την αλλαζεις!!!
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
To anakee adv το φορώ και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος στην άσφαλτο σε όλες τις συνθήκες, πραγματικα ένα απίστευτο λάστιχο για ασφαλτο που όμως μπορεί να πατά έναν στρωμένο χωματόδρομο με λίγι πέτρα, χωρίς πολλά πολλά, όχι κυνηγητό κλπ... απλά διάσχιση. Σε λάσπη ή υπόνεια λάσπης ακόμα και απλή επιφανειακή στο χώμα μακρυά όπως ο διάολος το λιβάνι...... Επίσης έχει μεγάλη χιλιομετρική διάρκεια. Σε ότι έχουν πει οι φίλοι απο πανω συμφωνώ και εγώ...
Το ΑΤ41 εκτιμώ χωρίς να το έχω φορέσει ότι είναι απλά ένα αδερφό ανταγωνιστικό λάστιχο για κάτι λίγο πιο χωμάτινο με αξιόλογη συμπεριφορά και στην άσφαλτο εγώ πήγα στο Pirelly STR που τα έχω στην καβάτζα μου.
Αν ο στόχος σου είναι περισσότερη άσφαλτο και κάποιες διασχίσεις χώμα με ασφάλεια τότε το Anakee Adv ειναι μονόδρομος.
 

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
copy paste η ανάρτηση μου σε άλλο θέμα

Εχω ήδη 7000 χλμ στα BRIDGESTONE Battlax Adventure Trail AT41, αγορά 230€ πριν 3 μήνες. Συντριπτική πλειοψηφία των χιλιομέτρων άσφαλτος ( πόλη και ταξίδι) αλλά και μια τριήμερη χωματόβολτα ( δασικοί Πάρνωνα το Πάσχα). Μπήκαν στη μηχανή με το σκεπτικό να είναι απόλυτα άνετα στην άσφαλτο αλλά να έχουν τις μίνιμουμ δυνατότητες για ένα χαλαρό πέρασμα στο δρόμο για την παραλία ή μια μικρή χωματόβολτα.
Τα προηγούμενα μου ήταν τα TKC70, τα οποία θα ξαναέβαζα αν δεν κόστιζαν 110€ παραπάνω. Είχαν αντέξει 21.000χλμ σε ενα χρόνο και κάτι, με καθημερινή χρήση και ταξίδια εντός και εκτός Ελλάδας.
Τα ΑΤ41 δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα θέμα σιγουριάς, φρενάρουν στρίβουν μια χαρά. Με βροχή ήταν σούπερ και αν βγάλουν και τα ίδια χιλιόμετρα με τα προηγούμενα θα τα ξαναέβαζα. Ενα αρνήτικο που διαβάζω / ακουώ είναι για τον ήχο που κάνουν. Η αλήθεια είναι ότι κάτι ακούγεται, αλλα τίποτα το τρελό ή ενοχλητικό.
 

Giwrgosv

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
Tiger 800 xc
Επιβεβαιώνω ότι έχουν πει όλοι οι απου πανου. Τα είχα στο tiger 800 και τα παρήγγειλα και για το 900. Πλήρης ικανοποίηση σε όλα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Για το AT41 δεν εχω ιδεα αλλα εχω λιωσει 3 ζευγαρια adv στο capo 1000 και στο f800. Θα επιβεβαιωσω οτι στην ασφαλτο ειναι απλα ενα σουπερ ασφαλτινο λαστιχο, σε χωσιματα ταγματικα ειναι απλα τελειο σε κρατημα και πολυ προβλεψιμο στις αντιδρασεις του. Θα συνεχισω να το βαζω για αρκετο καιρο ακομα!! Στο βρεγμενο και εκει φυσαει και σε γρηγορη οδηγηση και ειναι και μαλακο να αλλαξεις σαμπρελα μονος!

Στο χωμα τωρα, πλεον κανω χωματινες (οπως θα δειτε και στα βιδεο) με αυτο το λαστιχο και εχω να πω τα καλυτερα (δεδομενο της κατηγοριας του). Παει σχεδον παντου ,οπου με πηγε και το anakee wild, με μια μικρη παραχωρηση στα αποτομα σκαρφαλωματα οπου καταλαβαινεις οτι δεν εχει οσο τακουνι θα χρειαζοταν. Κατα τα αλλα λασπες ποτάμια σαθρα κροκαλες, ολα μεσα.

Ας πουμε σε σχεση με το wild στο τερμα στεγνο ξεραμενο χωμα του καλοκαιριου , για γρηγορη οδηγηση, πρεπει να εχεις παραπανω το νου σου...


Ομαδα που κερδιζεις δεν την αλλαζεις!!!
Τάσο με τι πιέσεις τα δουλεύεις τα adv όταν μπαίνεις χώμα?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πλέον ειναι καθαρά θέμα κόστους
Δλδ, άμα η διαφορα είναι στα 20,30 βάζεις ανθρωπάκι φουσκωτό.
Αν πιάνεις τα 50 ευρώ βάλε bridgestone κ αμα χρειαστεί έχουμε μαντήλι να κλάψεις :secret:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα προηγούμενα μου ήταν τα TKC70, τα οποία θα ξαναέβαζα αν δεν κόστιζαν 110€ παραπάνω. Είχαν αντέξει 21.000χλμ σε ενα χρόνο και κάτι, με καθημερινή χρήση και ταξίδια εντός και εκτός Ελλάδας.
Wtf
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εμφανισιακά μαρεσουν καλύτερα τα brig...
αν τα βρω και σε καλή τιμή...
Γεννημενος για μετριότητες... :UH:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Εγώ εβαλα στη Μαρμάρω, τα ΑΤ41 και μεχρι τώρα έχουν κάνει 12,500 χλμ και είναι σε καλή κατάσταση,
παρότι φαινεται πλέον η φθορά ιδίως στο μπροστινό.
Δεν είχα προβλημα πουθενά στο στεγνό, και στο βρεγμένο μου φάνηκαν λίγο καλύτερα από τα Tourance που είχα πριν.
Michelin δεν έχω βάλει, αλλά όσοι φίλοι έχουν βάλει μου λένε το πίσω max κρατάει 7-8,000 χλμ ...
Πάντως και τα 2 λάστιχα, θεωρώ ότι είναι καθαρά ασφάλτινα, ασχετα με τη χάραξη ή πως φαίνονται.
Με το Bmw κατέβασα μια φορά, γυρω στο 25-26 για δοκιμή στο χώμα, αλλά δεν ...
Τα AT 41 τα εβαλα 300 € και απ ότι έχω δει τοσο περίπου παιζουν παντού, +- 10-20 €
 
Top Bottom