Camelbak για χωματινες εκδρομικες...προτασεις?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για πειτε κανα camelbak που να εχετε δοκιμασει και να αξιζει οντως.Αντοχης να μην χανει μποσικα(κοινως το νερο να μενει στη...θεση του),καλο στομιο κλπ κλπ...Τρια εχω παρει και τα 3 φυγανε οπως ηρθαν.:banghead:...και δεν τα λες κ φθηνα.Ομως ειδικα το τελευταιο ενα army κιολας ανθεκτικο και καλα,στην τελευταια βολτα με δροσισε καλα καλα...:hungry:η πλατη εγινε μαγιο-style πισίνα :wacky::D
Για δωστε και κανα λινκ σχετικο αν παιζει κατι που να αξιζει...:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για προχωρα...
Εγώ βάζω το νερό στην αδιάβροχη υποδοχή που υπάρχει στην πλάτη. ...
Εννοω το σακουλάκι με το λάστιχο και την βρυσούλα(πιπιλα)......και περνάει το λαστιχο μέχρι τον λαιμό.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγώ βάζω το νερό στην αδιάβροχη υποδοχή που υπάρχει στην πλάτη. ...
Εννοω το σακουλάκι με το λάστιχο και την βρυσούλα(πιπιλα)......και περνάει το λαστιχο μέχρι τον λαιμό.
Kωστα εχω αντιστοιχη υποδοχη σε τζακετ εντουραδικο της Hebο(τη Rallye την εχω δωσει by the way...)και δεν εχω βρει καποιο σακουλακι που να εχει και καλη αδιαβροχοποιηση/στεγανοτητα αλλά και καλο στόμιο σωληνακι που να μην εχει διαρροη...Και τα 3 που ειχα μετα απο καποια χρηση σταζανε,με το τελευταιο μαλιστα να πλημμυρισει την "καμπουρα" στο μπουφαν και να νοιωθω...πλι :p.Βεβαια δεν θελω μονο σακουλακι αλλά ολο το συστημα,εξωτερικα φορεμενο δηλαδη γιατι καλοκαιρακι πχ.στα βουνα μονο με μπλουζα η σκαουλα ειναι αχρηστη...οποτε θελω συνολικα ενα καλο συστηματακι(κι οταν βαζω το μπουφαν να μπορω να βγαζω τη σκαουλα να τη βαζω στην πλατη,ως 2L χωραει μια χαρα) :)
Ζαχαρωνω ενα kriega αλλά ειναι αρκετο χρημα γμτ...:cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Kωστα εχω αντιστοιχη υποδοχη σε τζακετ εντουραδικο της Hebο(τη Rallye την εχω δωσει by the way...)και δεν εχω βρει καποιο σακουλακι που να εχει και καλη αδιαβροχοποιηση/στεγανοτητα αλλά και καλο στόμιο σωληνακι που να μην εχει διαρροη...Και τα 3 που ειχα μετα απο καποια χρηση σταζανε,με το τελευταιο μαλιστα να πλημμυρισει την "καμπουρα" στο μπουφαν και να νοιωθω...πλι :p.Βεβαια δεν θελω μονο σακουλακι αλλά ολο το συστημα,εξωτερικα φορεμενο δηλαδη γιατι καλοκαιρακι πχ.στα βουνα μονο με μπλουζα η σκαουλα ειναι αχρηστη...οποτε θελω συνολικα ενα καλο συστηματακι(κι οταν βαζω το μπουφαν να μπορω να βγαζω τη σκαουλα να τη βαζω στην πλατη,ως 2L χωραει μια χαρα) :)
Ζαχαρωνω ενα kriega αλλά ειναι αρκετο χρημα γμτ...:cool:


Έχω και τέτοιο για το καλοκαίρι, αλλά ούτε θυμάμαι πόσο το είχα πάρει. ....

advφον!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το ανωτερω hydrapak που εβαλα το αγορασα με την δικια του τσαντα ωμου Ενα 25αρι το πηρα τοτε το συνολο
Αλλα φυσικα μπορει καποιος να χρησιμοποιοησει και οποιαδηποτε αλλη τσαντα εχει τις καταλληλες τρυπες και υποδοχες για να περναει το σωληνακι
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Reactions: yns

trav

Μέλος
Περιοχή
Άλιμος, Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Εγώ έχω αυτό : http://sourceoutdoor.com/en/source-reservoirs/11-widepac-hydration-system εδώ και 3 με 4 χρόνια. Χρήση κατά κύριο λόγο ποδήλατο και πεζοπορία και στις δύο περιπτώσεις σε σακίδια με την αντίστοιχη θήκη. Πολύ καλό ποιοτικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με διαρροές. Επίσης αν το πλένεις όπως πρέπει και μετά το αερίζεις δεν υπάρχει καμία οσμή ή γεύση πλαστικού στο νερό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ βάζω το νερό στην αδιάβροχη υποδοχή που υπάρχει στην πλάτη. ...
Εννοω το σακουλάκι με το λάστιχο και την βρυσούλα(πιπιλα)......και περνάει το λαστιχο μέχρι τον λαιμό.
Κώστα το θέμα δεν είναι που το βάζεις....
Το θέμα είναι η στεγανότητά του. Το σακουλάκι της ραλύ, μόνο αδιάβροχο δεν είναι. Το έχω νιώσει.
Συνήθως μετά από 2-3 χρόνια όλες οι τάπες χαλάνε και δεν είναι πια στεγανές. Έχω δοκιμάσει από Camelbak, Source και δε θυμάμαι τι άλλο.... Κάποτε (1996) η Camelbak έβγαζε τάπα όχι βιδωτή, αλλά έκλεινε με πίεση. Αυτή ήταν και η μόνη στεγανή που είχα. Απλώς αυτός ο ασκός χάλασε μετά από 10+ χρόνια κι από τότε κάθε λίγο και λιγάκι ψάχνω.
Μάλλον η λύση είναι αυτή του @konkost . Μ' αρέσει η κατασκευή της κι αφού λέει ο Κώστας ότι είναι ΟΚ, θα την ψάξω στην Ελλάδα.
Αν βρει κανείς στεγανό ασκό, δεν έχει σημασία ο τρόπος και η θέση που τον έχει. Αρκεί να μη στάζει. Όλα σχεδόν τα σακίδια πλάτης έχουν αντίστοιχες θήκες, και πολλά μπουφάν έχουν επίσης. Εξάλλου και οι ίδιοι οι ασκοί μπορεί να έχουν θήκη πλάτης με ιμάντες.
Το ζήτημα είναι να βρούμε στεγανό ασκό, που να αντέχει 5-6 χρόνια....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ έχω αυτό : http://sourceoutdoor.com/en/source-reservoirs/11-widepac-hydration-system εδώ και 3 με 4 χρόνια. Χρήση κατά κύριο λόγο ποδήλατο και πεζοπορία και στις δύο περιπτώσεις σε σακίδια με την αντίστοιχη θήκη. Πολύ καλό ποιοτικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με διαρροές. Επίσης αν το πλένεις όπως πρέπει και μετά το αερίζεις δεν υπάρχει καμία οσμή ή γεύση πλαστικού στο νερό.
Τελικά όλοι καταργούν τις βιδωτές τάπες...
Είχα δίκιο ;)
Μάλλον δε χρειάζεται και πολύ ψάξιμο Μάθο @mAthosalas ....
Τα κλεισίματα άλλαξαν, τουλάχιστον αρκετά από αυτά, όπως βλέπουμε στα link. Τα βλέπω μια χαρά ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ έχω αυτό..... κι ένα φτηνό σάκο για να έχω μέσα το μπουκάλι......για τι το βουνό δεν σηκώνει και πολλά...λεφτά !!

http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=1558
Κι αυτό καλό σύστημα, αλλά ακριβό. Σκέψου Ηλία ότι με 20-30€ παίρνεις και σακίδιο πλάτης (της πλάκας σακίδιο που χωράει μόνο τον ασκό), εκτός του ασκού. Κι ο τύπος θέλει 18 μόνο για ένα πώμα+σωλήνα+πιπίλα....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελικά όλοι καταργούν τις βιδωτές τάπες...
Είχα δίκιο ;)
Μάλλον δε χρειάζεται και πολύ ψάξιμο Μάθο @mAthosalas ....
Τα κλεισίματα άλλαξαν, τουλάχιστον αρκετά από αυτά, όπως βλέπουμε στα link. Τα βλέπω μια χαρά ;)
Αυτόν τον ασκό έχω και εγώ. .
Από μακαν τον είχα πάρει. .
Δεν χάνει σταγονα

advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτόν τον ασκό έχω και εγώ. .
Από μακαν τον είχα πάρει. .
Δεν χάνει σταγονα

advφον!!
Ποιον?
Της Camelbak? ; η τους άλλους που έβαλαν πιο κάτω? Βιδωτή τάπα?
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Εγώ χρησιμοποιώ ένα 2λιτρο της Camelbak με το κλασσικό 1/4 βίδωμα εδώ και 3 χρόνια χωρίς να έχω πρόβλημα και έχω φάει αρκετές τούμπες πέφτοντας με την πλάτη επειδή το χρησιμοποιώ κυρίως όταν κάνω MTB μερικές φορές όταν είμαι ψόφιος ξαπλώνω μαζί με τη τσάντα.:D τα μόνα που θα αλλάξω μετά από 3 χρόνια είναι το ρουφηχτήρι και την φλάντζα από το καπάκι για προληπτικούς λόγους.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Hydrapak
Αυτο των 2lt
http://www.tredz.co.uk/prodimg/25582_1_Zoom.jpg

To εχω χμμμμ 5-6(?) χρονια τωρα? Τερας αντοχης!
http://www.cyclingboutique.in/cdn/img/hydrapak/2010/reservoir_under_tire_shot.jpg

Αυτόν τον υδρόσακο τον χρησιμοποιεί η Kriega σε έκδοση 3 λίτρων με κάποια επιπλέον αξεσουάρ, όπως δέσιμο του σωλήνα στον ιμάντα της τσάντας πλάτης με velcro. Ο σωλήνας είναι ντυμένος με neopren και αποσυνδέεται με εύκολο σύστημα από τον υδρόσακο. Στοιχίζει βέβαια κοντά στα 40€.... με την τσάντα της Kriega θα φτάσει τα 115€ αλλά μιλάμε για τσάντα που γίνεται ένα με το σώμα! Ακριβή... ναι!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Κι αυτό καλό σύστημα, αλλά ακριβό. Σκέψου Ηλία ότι με 20-30€ παίρνεις και σακίδιο πλάτης (της πλάκας σακίδιο που χωράει μόνο τον ασκό), εκτός του ασκού. Κι ο τύπος θέλει 18 μόνο για ένα πώμα+σωλήνα+πιπίλα....
Επειδή έχω και ασκό.... αυτό το σύστημα με "έκατσε" καλύτερα γιατί....προσαρμόζεται σε όλα τα μπουκάλια της αγοράς και δεν καθαρίζω. Και μια άλλη σκέψου ότι στο σακίδιο έχω ένα μπουκάλι που αν με χρειαστεί θα κάνω και μετάγγιση βενζίνης.
Ο ασκός επειδή είναι δύο λίτρα τον έχω όταν βγαίνω ποδήλατο με τον πιτσιρικά και χρειάζομαι περισσότερο νερό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Top Bottom