DAINESE: ΥΒΡΙΔΙΚΗ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS












Η Dainese, παρουσίασε μια νέα, υβριδική επιγονατίδα για off road χρήση, καθώς τα γόνατα είναι από τα πιο εκτεθειμένα σημεία στο σώμα του αναβάτη.

Η επιγονατίδα της Dainese περιορίζει το γύρισμα τόσο του γονάτου όσο και του αστραγάλου και το μυστικό της είναι ηέ κκεντρη συναρμογή, που επιτρέπει στο γόνατο να κινείται με απόλυτη ελευθερία με άψογη προσαρμογή ενώ ταυτόχρονα το συγκρατεί και προστατεύει από τυχόν τραυματισμό, όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί.

Το κόστος της επιγονατίδας της Dainese προσδιορίζεται στα 200 με 250 ευρώ. :muted:


:ok::ok::ok:

(https://www.carzine.gr )
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
πολλες φορες λεμε, ότι δεν πρεπει να κανουμε εκπτωση στην ασφαλεια, αλλα το παρακανουν ρε φουστη μου....:cool:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Μου κόστισε πολλά περισσότερα η ρήξη β΄βαθμού του έσω πλάγιου Χρήστο... :(
Δεν είσαι ασφαλισμένος και άρα εξασφαλισμένος από το σύστημα υγείας...;:confused:
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Δεν είσαι ασφαλισμένος και άρα εξασφαλισμένος από το σύστημα υγείας...;:confused:
..To... ΠΟΙΟ???? :eek:

:roflmao::roflmao::roflmao:

:mad::mad::mad:


(Ας αφησουμε αυτη τη συζητηση... :muted: )

Παντως, προ τετραετιας -που τα πραγματα δεν ηταν τοσο χαλια- που αφαιρεσα τον -δευτερο- μηνισκο, πληρωσα ("φιλικα"!) 1500 ευρω συμβολη σε ιδιωτικη κλινικη, ενω τα 2/3!! ηταν ΗΔΗ! καλυμενα απο το ταμειο μου!! o_Oo_O

 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Δεν είσαι ασφαλισμένος και άρα εξασφαλισμένος από το σύστημα υγείας...;:confused:
2 εβδομάδες ακινησίας που σε κρατούν μακριά από την δουλειά είναι θέμα, από εκεί και πέρα ταλαιπωρία, πόνος κ.λ.π δεν κοστολογούνται.;)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Νιώθεις ότι αν φορούσες αυτές τις επιγονατίδες, δεν θα συνέβαινε;
Ρωτάω για να μάθω, αν προστατεύουν σε πτώση, σε χτύπημα ή ακόμη και σε στραβοπάτημα...
Στην τελική, τι είναι αυτό που ζητάμε από μία επιγονατίδα και τι αυτή μπορεί να προσφέρει...;
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Νιώθεις ότι αν φορούσες αυτές τις επιγονατίδες, δεν θα συνέβαινε;
Ρωτάω για να μάθω, αν προστατεύουν σε πτώση, σε χτύπημα ή ακόμη και σε στραβοπάτημα...
Στην τελική, τι είναι αυτό που ζητάμε από μία επιγονατίδα και τι αυτή μπορεί να προσφέρει...;
Η απαντηση ειναι οτι ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! δεν σε προστατευει απ'ολα! (Απλα μειωνεις τις πιθανοτητες!) ;)

(Και συγγνωμη για την παρεμβαση..)
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Νιώθεις ότι αν φορούσες αυτές τις επιγονατίδες, δεν θα συνέβαινε;
Ρωτάω για να μάθω, αν προστατεύουν σε πτώση, σε χτύπημα ή ακόμη και σε στραβοπάτημα...
Στην τελική, τι είναι αυτό που ζητάμε από μία επιγονατίδα και τι αυτή μπορεί να προσφέρει...;
Χτύπησα πέφτοντας στην εξωτερική πλευρά του δεξιού γονάτου, και μία πιό απλή επιγονατίδα θα έκανε την δουλειά της, απορροφώντας την δύναμη της κρούσης η οποία δεν ήταν και πολύ μεγάλη, για αυτό την γλύτωσα και φθηνά..

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και παλιότερα, η συγκεκριμένη επιγονατίδα που αν θυμάμαι καλά την είχε ανεβάσει και ο Sirax, σε προστατεύει και σε "στροφή" της άρθρωσης η οποία κάνει μεγάλη ζημιά στους συνδέσμους.

100% δεν σε προστατεύει τίποτα, σίγουρα πάντως μειώνεις τις πιθανότητες να πάθεις κάποια ζημιά, αυτό είναι όλο.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Εγω παντως μετα την περιπετεια μου εχω αποφασισει οτι θα παρω ενα ζευγαρι καλες επιγωνατιδες.
Και πολύ καλά θα κανείς.... οποίος έχει αφήσει το αίμα του στο δρόμο, ξέρει....
..


from wolves city's boy
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Μου κόστισε πολλά περισσότερα η ρήξη β΄βαθμού του έσω πλάγιου Χρήστο... :(
θα συμφωνήσω με τον Σταύρο, ένας τραυματισμός σήμερα κοστίζει πολλά ... και όχι μόνο σε χρήματα :cry:
επίσης για να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, δεν είναι μια απλή επιγονατίδα, είναι τύπου CTi και αν δείτε,
πόσο στοιχίζουν τα αντίστοιχα προιόντα, η τιμή δεν είναι εξωφρενική.
Προσωπική γνώμη, η επιγονατίδες που προστατεύουν και από στρέψη, είναι μετά το κράνος, ειδικά για όσους τραβιούνται "εκτός",
και μάλιστα με μεγάλα-βαριά μηχανάκια όπως τα δικά μας :)
 
Top Bottom