DUNLOP ROADSMART IV VS MICHELIN ROAD 6

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ένα ενδιαφέρον συγκριτικό για τους στρητάδες της παρέας.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Έλιωσα τα roadsmart iii και για αλλαγή πήγα στα road 5. Ενδιαφέρον βίντεο όσον αφορά το επόμενο ζευγάρι..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: Gus

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Έλιωσα τα roadsmart iii και για αλλαγή πήγα στα road 5. Ενδιαφέρον βίντεο όσον αφορά το επόμενο ζευγάρι..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάποια συνοπτικά και περιεκτικά συγκριτικά σχόλια, μεταξύ των δύο;;;
/// Β
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Καταρχήν και τα 2 είναι εξαιρετικά στο βρεγμένο. Τα Dunlop βγάζουν άνετα πάνω από 15000 χλμ. Σε εμένα με τουριστική χρήση έβγαλαν 18000! Όπως αναφέρθηκε και στο βίντεο για το επόμενο μοντέλο, η μοτοσικλέτα ήθελε πολύ μικρή προσπάθεια να πλαγιάσει. Ήταν ένα φαινόμενο που το είχα παρατηρήσει σε όλη τη σειρά roadsmart. Τα είχα σε βαριά μοτοσικλέτα ( cbf 1000) και της είχαν ταιριάξει ακριβώς! Σημειωτέον ότι ζεσταίνονται αργά αλλά μέχρι τότε είναι αρκετά προβλέψιμα. Δεν έβαλα τα iv λόγω της τιμής τους που έφταναν σχεδόν 430€! Στο Versys έχω τα road5. Μόλις 3000 χλμ και είμαι ενθουσιασμένος. Λίγο πιο αργό λάστιχο αλλά κρατάει... Σε προκαλεί να πλαγιάσεις κι άλλο! Ζεσταίνεται πιο γρήγορα και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για τουρισμό αλλά και για πολύ γρήγορες βόλτες! Μακάρι να συνεχίσουν έτσι και να βγάλουν και χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έβαλα πρόσφατα τα road 6 στο ρόδα μοτο

Από κουβέντα που κάναμε μου είπε ότι το road 4 ήταν καταπληκτικό από κράτημα αλλά έβγαζε λιγότερα χιλιόμετρα , το road 5 δεν βγήκε καλό αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο και το road 6 ότι είναι η Χρυσή τομή .
Μεχρι τώρα από τα λίγα χιλιόμετρα που έχω γραψει , μου αρέσει πολύ .
Η κορώνα είναι μέτρια χωρίς να θέλει προσπάθεια να πλαγιάσει αλλά δεν είναι γρήγορη όπως τα meridian που πολλούς τους τρομάζει (δεν μου άρεσαν καθόλου )

Σε 15 μέρες θα τα δοκιμάσω καλά και θα επανέλθω αν το θυμηθώ .
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έβαλα πρόσφατα τα road 6 στο ρόδα μοτο

Από κουβέντα που κάναμε μου είπε ότι το road 4 ήταν καταπληκτικό από κράτημα αλλά έβγαζε λιγότερα χιλιόμετρα , το road 5 δεν βγήκε καλό αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο και το road 6 ότι είναι η Χρυσή τομή .
Μεχρι τώρα από τα λίγα χιλιόμετρα που έχω γραψει , μου αρέσει πολύ .
Η κορώνα είναι μέτρια χωρίς να θέλει προσπάθεια να πλαγιάσει αλλά δεν είναι γρήγορη όπως τα meridian που πολλούς τους τρομάζει (δεν μου άρεσαν καθόλου )

Σε 15 μέρες θα τα δοκιμάσω καλά και θα επανέλθω αν το θυμηθώ .
Αναμένουμε.
Κανόνισε ,βάλε κλωστή στο μικρό δάχτυλο μη ξεχάστεις ,μ'ενδιαφερει !
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Φίλος σε Vstrom που το πιέζει αρκετά, ήταν πολύ ευχαριστημένος με Michelin 5 αφού το έλιωσε πήγε στο 6 και είναι δυστυχισμένος λέει αμάν τι λάθος έκανε...!!! Το επόμενο σίγουρα θα είναι άλλο εκτός michelin.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Τα road 5 trail τα φορουσα στο 1290 και ειχαν σβελτη κορωνα, πολυ καλό κράτημα, τετραγώνισαν σχετικα αργά και εβγαλαν καλά χιλιομετρα. Ο μηχανικος μου ειπε πως λογω κατασκευής χανανε εύκολα αέρα απο το χειλος της ζαντας τουλάχιστον στα 1290.

Δεν εβαλα τα road 6 γιατι εχουν πιο αργή κορώνα αλλα κυρίως γιατί σε αρκετά μηχανάκια (gs/1290) εμφάνισε τράβηγμα προς μία κατεύθυνση. Άσχετα με αυτά που αναφέρονται εδώ, προσωπικα πηγα σε conti trail attack 3 και μετά απο ~3000 χλμ με αρκετά στριφτερά κομμάτια είμαι αρκετά ευχαριστημενος.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Άντε να βγάλεις άκρη μετά .

Σήμερα έκανα μια βόλτα έως το Σουνιο κ πίσω .
Δείχνει να μου αρέσει το λάστιχο αρκετά .

Για μια ακόμη φορά , συζήτηση για λάδια κ λάστιχα είναι πολύ προσωπική υπόθεση .

Μόνο το θέμα με τα λεντ ήταν καλό άντε και αυτό του τοντορ
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Επίσης σε κάποιες παρτίδες αυτό με το τράβηγμα αριστερά το διάβασα κ εγώ .

Επίσης τα καλύτερα λένε για τα road 4 και για τα attack 4 , τα πρώτα δεν υπάρχουν πχια .
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Έβαλα πρόσφατα τα road 6 στο ρόδα μοτο

Από κουβέντα που κάναμε μου είπε ότι το road 4 ήταν καταπληκτικό από κράτημα αλλά έβγαζε λιγότερα χιλιόμετρα , το road 5 δεν βγήκε καλό αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο και το road 6 ότι είναι η Χρυσή τομή .
Μεχρι τώρα από τα λίγα χιλιόμετρα που έχω γραψει , μου αρέσει πολύ .
Η κορώνα είναι μέτρια χωρίς να θέλει προσπάθεια να πλαγιάσει αλλά δεν είναι γρήγορη όπως τα meridian που πολλούς τους τρομάζει (δεν μου άρεσαν καθόλου )

Σε 15 μέρες θα τα δοκιμάσω καλά και θα επανέλθω αν το θυμηθώ .
... κι όμως από "ακούσματα" (λαστιχάδων και χρηστών) είχα την εντύπωση ότι τα Road 5,
απείχαν παρασάγγας -προς το καλύτερο- από τα προγενέστερα τους (4)...
/// Β
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
... κι όμως από "ακούσματα" (λαστιχάδων και χρηστών) είχα την εντύπωση ότι τα Road 5,
απείχαν παρασάγγας -προς το καλύτερο- από τα προγενέστερα τους (4)...
/// Β
Και γω το έχω ακούσει και διαβάσει από χρήστες στα κοιν.μεσα.
Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί,λίγο Καψής νοιωθω στην τοποθεσία AdvRide τωρα
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Αχχχ, κλασσικά θέματα με λάστιχα. ?Ενας θα το πει σκουπίδι ο άλλος το καλύτερο που έχει βάλει!
άμα βάλεις και την παράθεση απόψεων των συνεργείων που μας έβαλαν τα λάστιχα, το αποτέλεσμα είναι στον εκθετικό βαθμο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και η αλυσίδα επίσης

Πρέπει να καθαρίζεται και αν ναι με τι τρόπο και με τι προϊόν;
Πρέπει να λαδωνεται και αν ναι με κλασσικά σπρευ του εμπορίου ή με μια απλή βαλβολινη/χρησιμοποιημένο μηχανελαιο/ματζουνια και πατέντες από mrcg?
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μόνο λιπαντικά Durex για να γ@μ@y το μηχανάκι
λιπαντικα ποτε....

μονο γλυκαντικα.... γλυκογιωργης σπικινγκ...



και ανεβαζει το ζαχαρο στην κυρα-Αλεξανδρα με ολεθρια αποτελεσματα ....
σημ. αγοραζω κομοδινα χονδρικη...




:ha:ha:ha
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom