e-mtb (ηλεκτρικο ποδηλατο βουνου)

Vargos

Μέλος
Όνομα
Vasilis
Μοτό
Africa
Καλημερα στην παρεα μιας που τα enduro και οι βενζινες ακριβαινουν εχει αγορασει κανενας κανα τετοιο εργαλειο να μας πει εντυπωσεις,κοστος συντηρησης, ευχαριστηση ανα βολτα και ποσο πιο ευχαριστο - διαφορετικο ειναι απο το συμβατικο mountain ? Τιμες ξεκινανε απο 2κ απο οτι ειδα . Ο μονος περιορισμος οτι περιοριζεσαι στο βουνο της περιοχης σου και για να εξερευνησεις αλλα βουνα θες φορτωμα σε οχημα.....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Ένα από τα ποδήλατα μου είναι hybrid της Bosch. Έχοντας γράψει κοντά 10000km σε 2.5 χρόνια μπορώ να σου λύσω ότι απορία έχεις.

Με 2000 δεν παίρνεις τίποτα από σοβαρό κατασκευαστή. Ειδικά για MTB. Πρέπει να βάλεις το χέρι πιο βαθιά στο ταμείο, δυστυχώς.

Μπορώ να σε βοηθήσω και στην ανάλυση και στην επιλογή αν θες.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το ηλεκτρικό ποδήλατο είναι πάρα πολύ ωραίο στο βουνό .
Κάνεις και την ανηφόρα (την οποία χάνεις με το συμβατικό)

Το κόστος συντήρησης δεν έχει σχέση με enduro μοτοσυκλέτα.

Για την μπαταρία όλοι οι κατασκευαστές δίνουν 700 με 1000 φορτίσεις.(που πρακτικά σημαίνει χρόνια εάν μια φόρτιση σου βγάζει βόλτα 50 χλμ μικτά.)
Η οποία στοιχίζει (ΤΏΡΑ 2023 )700 -800€ .
Τώρα επειδή έχει πολύ ροπή φθείρει περισσότερο αλυσίδα γρανάζια.
Και πάλι όμως καμία σχέση με enduro Moto .
Πουλάω το δικό μου specialized levo sl γιατί είναι λάθος νούμερο τελικά (medium)
Πάντως για καλό ηλεκτρικό bike που θα έχει καλές αναρτήσεις fs εννοείται και κάποια καλά περιφερειακά θέλεις 4500€ και άνω
Τα υπόλοιπα έξοδα είναι όπως τα συμβατικά (τακάκια, αλυσίδα, ελαστικά)
Επίσης εάν αγοράσεις από γνωστή εταιρεία,
ότι πρόβλημα βγάλει το μοτέρ το βγάζει στην εγγύηση,
είναι απλός μηχανισμός .
Δεν θα αγόραζα ποτέ από τα βάθη της Κίνας τέτοιο πράγμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Δεν θα αγόραζα ποτέ από τα βάθη της Κίνας τέτοιο πράγμα
Τα μη κινεζικα μοτερ της τελευταιας δεκαετιας ειναι τι να σου πω, λουλουδια. Με αποκορυφωμα κατι μπος και μπροζε προηγουμενης γενιας. Τα κινεζικα μπαφανγκ σαφως πιο αξιοπιστα. Οι δε σκελετοι .... Κινα ολοι.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα μη κινεζικα μοτερ της τελευταιας δεκαετιας ειναι τι να σου πω, λουλουδια. Με αποκορυφωμα κατι μπος και μπροζε προηγουμενης γενιας. Τα κινεζικα μπαφανγκ σαφως πιο αξιοπιστα. Οι δε σκελετοι .... Κινα ολοι.
Όλοι κινέζικα έχουμε και δεν το ξέρουμε :ha!!!!
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Πάντως στο βουνό βλέπω όλο και περισσότερα e bikes . Τα μισά που θα συναντήσω είναι e bikes.
Προσωπικά θα πω πως ενώ στην άσφαλτο έχω και ebike, για το βουνό (το ελάχιστο που κάνω πια) προτιμώ το hardtail μου.
Νοιώθω περισσότερο συνδεδεμένος με τις δυσκολίες και το κάψιμο σε πόδια, σώμα και πνευμόνια είναι εντονότερο. Κι αυτό είναι που θέλω από το χώμα όταν το κάνω.

Για καθαρά εκδρομική χωμάτινη χρήση μεγάλων αποστάσεων θα ήταν ΟΚ και ένα ebike για μένα. Αλλά όχι για να πηγαίνω σκασμένος εκεί που άλλοι αγκομαχούν.
Έχουν μεγάλη αυτονομία πια αν δεν τα έχεις μόνιμα σε υψηλό support level και είναι απολαυστικά σε βόλτες.

Για την άσφαλτο δεν το συζητάμε, ανοίγουν νέους ορίζοντες ειδικά σε αρχαρίους ή απροπόνητους.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...
Για την άσφαλτο δεν το συζητάμε, ανοίγουν νέους ορίζοντες ειδικά σε αρχαρίους ή απροπόνητους.
Το αυτό ισχύει στο υπερθετικό βαθμό για το βουνό,
όπου ο ποδηλάτης είναι πιο πιθανό να "μείνει από δυνάμεις".
Η σκέψη και μόνο ότι υπάρχει back-up ενέργειας που θα διευκολύνει την επιστροφή, είναι αρκετή να σε πάει πιο μακριά.
/// Β
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Το αυτό ισχύει στο υπερθετικό βαθμό για το βουνό,
όπου ο ποδηλάτης είναι πιο πιθανό να "μείνει από δυνάμεις".
Η σκέψη και μόνο ότι υπάρχει back-up ενέργειας που θα διευκολύνει την επιστροφή, είναι αρκετή να σε πάει πιο μακριά.
/// Β
Συμφωνώ αλλά διαφωνώ και με την ζημιά που γίνεται στα μονοπάτια και τα σαθρά εδάφη.
Σαφώς και αφαιρεί μεγάλο μέρος του άγχους του να μείνει κάποιος και να μην μπορεί να επιστρέψει ούτε στο αυτοκίνητο/βάση του.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Συμφωνώ αλλά διαφωνώ και με την ζημιά που γίνεται στα μονοπάτια και τα σαθρά εδάφη.
Σαφώς και αφαιρεί μεγάλο μέρος του άγχους του να μείνει κάποιος και να μην μπορεί να επιστρέψει ούτε στο αυτοκίνητο/βάση του.
Η ροπη απο τα φρενα στη κατηφορα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη απο την ροπη ενος μοτερ στην ανηφορα και συνεπως και η οποια "ζημια σε σαθρα εδαφη"
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Η ροπη απο τα φρενα στη κατηφορα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη απο την ροπη ενος μοτερ στην ανηφορα και συνεπως και η οποια "ζημια σε σαθρα εδαφη"
Που ένα ebike 25-30kg κάνει έτσι κι αλλιώς περισσότερη ζημιά από ένα 14kg.
Μεγάλο θέμα συζήτησης!
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Τα ebikes ειναι ιδανικα για βουνο. Κυριως γιατι ειναι καπως σε ανηφορα να πηγαινεις πιο γρηγορα περπατωντας παρα ποδηλατωντας.
Στο δρομο ενα συμβατικο ποδηλατο ειναι συνηθως πιο γρηγορο εκτος κι αν εισαι νουμπης.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Που ένα ebike 25-30kg κάνει έτσι κι αλλιώς περισσότερη ζημιά από ένα 14kg.
Μεγάλο θέμα συζήτησης!
Διυλιζεις τον κωνωπα νομιζω. Φαρδος ελαστικων, πιεσεις, κοιλιτσα κλπ πολυ πιο σημαντικα απο μοτερ η οχι και ολα μαζι ασημαντα.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Σε μια χώρα όπου δεν γίνεται τακτική συντήρηση πουθενά δεν είναι όσο ασήμαντο νομίζεις. Μονοπάτια και περάσματα διαλύονται χωρίς επιστροφή.

Δες τι γίνεται σε χώρες με σοβαρή πολιτειακή αλλά και ερασιτεχνική παρουσία στην συντήρηση μονοπατιών και off-road διαδρομών.
Η Ελλάδα μια ολάκερη αναρχία είναι και όχι μόνο στα off-road.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Σε μια χώρα όπου δεν γίνεται τακτική συντήρηση πουθενά δεν είναι όσο ασήμαντο νομίζεις. Μονοπάτια και περάσματα διαλύονται χωρίς επιστροφή.

Δες τι γίνεται σε χώρες με σοβαρή πολιτειακή αλλά και ερασιτεχνική παρουσία στην συντήρηση μονοπατιών και off-road διαδρομών.
Η Ελλάδα μια ολάκερη αναρχία είναι και όχι μόνο στα off-road.
Μπορει, αλλα αυτο αφορα τα ποδηλατα γενικως και οχι αποκλειστικα τα e για τους λογους που ανεφερα. Θεωρω.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μπορει, αλλα αυτο αφορα τα ποδηλατα γενικως και οχι αποκλειστικα τα e για τους λογους που ανεφερα. Θεωρω.
Κάνουν μεγαλύτερη φθορά στα μονοπάτια λόγω ροπής, πιο φαρδιών ελαστικών και βάρους αφού είναι σημαντικά πιο βαριά από τα απλά fs MTB και συνήθως λόγω αμπαλίασης αλλά αυτό παίζει και με τα συμβατικά super Enduro 29ρια που κάποιοι μπλοκάρουν συνέχεια τα φρένα και σκάβουν στα φρένα πριν τα μπερμς αλλά χαλάνε και τα μπερμς.

Το βλέπω στην πράξη αυτό που γράφω πιο πάνω.

-

Για την πόλη έχω και γω e bike και είναι εξαιρετικά βολικό σε σχέση με ένα συμβατικό ποδήλατο. Το δικό μου πιάνει εύκολα τα 50km/h στην ευθεία οπότε δεν υπάρχει σύγκριση με συμβατικό ποδήλατο. Φτάνω στην δουλειά χωρίς να ιδρώσω ότι υποβοήθηση και να βάλω. Έχω κάνει συνολικά 3.000 km και δεν γυρνάω πίσω με τίποτα για καθημερινή μετακίνηση. Για βόλτα θα ήθελα ένα κουρσακι.

Για το βουνό επιμένω φανατικά σε ατσαλάκι aggressive hard tail. Δεν θέλω ούτε fs oυτε e bike fs . Aν είχα να δώσω 3.000 θα έστεινα ένα 29ρι ΗΤ πχ ένα Pipedream serious με 130-140 ανάρτηση και θα ήμουν ευτυχισμένος.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
.....
Για το βουνό επιμένω φανατικά σε ατσαλάκι aggressive hard tail. Δεν θέλω ούτε fs oυτε e bike fs . Aν είχα να δώσω 3.000 θα έστεινα ένα 29ρι ΗΤ πχ ένα Pipedream serious με 130-140 ανάρτηση και θα ήμουν ευτυχισμένος.

Δες τα υπέροχα Cotic από UK μια που είσαι στα ατσαλάκια ;-)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δες τα υπέροχα Cotic από UK μια που είσαι στα ατσαλάκια ;-)
:friendship:

Ναι τα γνωρίζω αλλά θα μείνω με το ατσαλάκι Shan 27,5 Production Privee που είναι ποδηλατάρα και την έχω καταβρει.
 
Top Bottom