Ecosse Heretic Titanium! Η ακριβότερη (?) μοτοσυκλέτα του κόσμου!

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS


Η Ecosse, η εταιρεία που ίδρυσε το 2001 ο Donald Atchison στο Denver, παρουσίασε αυτήν την έκδοση της Heretic, την Heretic Titanium, ο οποία κοστίζει... 133.000 λίρες Αγγλίας (δηλαδή... 184.500 ευρώ) και είναι η ακριβότερη μοτοσυκλέτα του κόσμου!

Ο ιδρυτής της εταιρείας έχει πάθος με τις Aston Martin και τα μαχητικά αεροπλάνα, και από την ίδρυσή της, προσπάθησε να κατασκευάσει μοτοσυκλέτες με ξεχωριστά χαρακτηριστικά, που να αντανακλούν σε κάθε σημείο τους κάτι από τη μοναδικότητα των πανάκριβων βρετανικών αυτοκινήτων και τον δυναμισμό των ιπτάμενων μαχητικών μηχανών.
Για όσους λοιπόν εκτιμούν την απίστευτη προσοχή στη λεπτομέρεια, τις εξεζητημένες τεχνικές κατασκευής και υλικά, τις εξαιρετικές επιδόσεις και τη μοναδικότητα, η Ecosse είχε μέχρι τώρα να προτείνει την Heretic, ενώ τώρα, για μη μείνει η παραμικρή αμφιβολία περί μοναδικότητας, υπάρχει η Heretic Titanium!


Η μοτοσυκλέτα, που είναι συνδυασμός χειροποίητων και κατασκευασμένων με τις πιο σύγχρονες τεχνικές τμημάτων, έχει πλαίσιο εξ’ ολοκλήρου από τιτάνιο, κουστούμι από εννέα ανθρακονημάτινα μέρη, κατασκευασμένα και βαμμένα “στο χέρι” και έναν αμερικάνικο, υπερτροφοδοτούμενο V2 με χωρητικότητα 2.150 κυβικά, (!!!!) ο οποίος είναι κατασκευασμένος από “γυαλισμένο” αλουμίνιο billet.

Ο κινητήρας αποδίδει περισσότερους από 200 ίππους και... 29 χιλιογραμμόμετρα ροπής στον τροχό! Έχει κιβώτιο έξι ταχυτήτων, ακτινικά φρένα της ISR με δαγκάνες έξι εμβόλων εμπρός, αγωνιστικές αναρτήσεις της Ohlins, ανθρακονημάτινους τροχούς και χειροποίητη εξάτμιση από τιτάνιο.
Όλες οι Heretic Titanium που θα κατασκευαστούν θα είναι αριθμημένες. Οι δέκα πρώτοι τυχεροί ιδιοκτήτες θα πάρουν δώρο ένα ρολόι, που η Γαλλική BRM κατασκεύασε ακριβώς για τον σκοπό αυτό: Είναι επίσης κατασκευασμένο από τιτάνιο, έχει ορατό τον μηχανισμό του και σαφείς αισθητικές αναφορές στην εμφάνιση της Heretic.



Όσοι ενδιαφέρονται, να... σπάσουν τον κουμπαρά τους (Τον ποιον???? :p )και να κάνουν ένα βήμα εμπρός καί ας ετομάζουν τις παραγγελίες τους από το site της εταιρείας! :D


http://www.ecossemoto.com/titaniumseries.htm
:inlove::inlove::inlove:
 
Τελευταία επεξεργασία:

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..Απλα, φανταστειτε (για να μιλαμε με γνωριμα "κριτηρια" ) ενα GS στα λιγο -λιγοτερα κιλα-, με διπλασιους ιππους! ( 10-25% ανεβαινουν και το κανουμε θεμα.. Ποσο μαλλον το 100%!) και τριπλασια ροπη (περιπου στα 30 χιλιογραμμομετρα αντι για 10!!)

Το τ-ε-ρ-α-ς! της αποκαλυψεως!!



:eek::eek::woot:
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Σέβομαι μόνο την κατασκευή της ,δεν μου αρέσει εμφανισιακά (γούστα είναι αυτά ).Θα την έπαιρνα μόνο εαν μου τη χάριζαν για να την πουλήσω , και με τα λεφτά θα έπαιρνα μια στάνη να βάλλω τα κατσίκια μου (ΚΤΜ ) από μικρα ,μεχρι μεγάλα και θα έπαιρνα και δυο γερμανικούς ποιμενικούς (BMW GS ADV και σκετο GS ) να μου φυλλάν το κοπάδι .Και θα γινόμουν τσέλιγκας :D :p :D :p :D .
 
Top Bottom