F650gs Dakar πρόβλημα με ρυθμιστικό αμορτισέρ

Priestnick

Μέλος
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
F650GS
Καλησπερα και καλη σαρακοστη. Πειραματιζομενος με την ρυθμιση προφορτισης του πισω αμορτισερ στο μονομπουζο dakar μου, ξαφνικα ακουγεται ενα τακ, πετιεται η βιδα εξω, και αντιλαμβανομαι οτι εχει κλωτσησει η βιδα... Το αμορτισερ εχει επισκευαστει πολυ προσφατα, αλλα τωρα με αυτο που εγινε βρισκεται στην μαλακοτερη ρυθμιση. Τι κανω τωρα; Ψαχνω για ολοκληρο αμορτισερ; Για ρυθμιστικο; Να ελπιζω οτι ισως μπορω να κανω καινουριο σπειρωμα στο κυλινδρακι του ρυθμιστικου μηπως τη γλιτωσω; Καμια προταση;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα.
Θα βοηθούσε μία φωτογραφία του σημείου.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Πρώτον, έβγαλες και το στρογγυλό πλαστικό απ' όπου το ρυθμίζεις η μόνο η βίδα έφυγε; Εάν δεν το έχεις βγάλει μην το βγάλεις . Προσπάθησε να το στερεώσεις με μια οποιαδήποτε βίδα και να το ξαναδεί ο επισκευάστης του .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Priestnick

Μέλος
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
F650GS
Μιλαω για την βιδα που ειναι κατω απο το πλαστικο στρογγυλο που βιδωνει πανω της με σταυρωτη βιδα. Ουσιαστικα εχει χαλασει το σπειρωμα του κυλινδρικου ρυθμιστικου, και ετσι δεν μπορει να βιδωσει το παξιμαδι μεσα ωστε να σκληρυνει η αναρτηση.
 

Priestnick

Μέλος
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
F650GS
Προσπαθω να ανεβασω φωτο, δεν γινεται και εχω προσπαθησει σε jpg και jpeg. Αν ξερετε σε τι τυπο αρχειου πρεπει να ειναι πειτε μου
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Εάν έχεις βγάλει το μαύρο στρογγυλό πλαστικό σίγουρα σου έχει φύγει μια μικρή μπίλια , σαν μπίλια ρουλεμάν , και να ελπίζεις να μην έχασες το πολύ μικρό ελατήρια κι που έχει σε μια εσοχή. Αυτό είναι για ν ακούς τα κλικ όταν μετράς και τη ρυθμίζεις.
Στην δεύτερη πρόταση σου αν καταλαβαίνω λες οτι έχει χαλάσει το έμβολο του προφορτισιριου;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Προσπαθω να ανεβασω φωτο, δεν γινεται και εχω προσπαθησει σε jpg και jpeg. Αν ξερετε σε τι τυπο αρχειου πρεπει να ειναι πειτε μου
Στείλε μου στο viber να στις ανεβάσω.
Τηλέφωνο στο προφίλ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εδώ είμαστε.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Τι θεωρείς ότι έχει χαλάσει από την φωτό;
Το σπείρωμα της βίδας στο κεφάλι του εξαγώνου ή το έμβολο αυτό που κινείται από το ίδιο εξάγωνο;
 

Priestnick

Μέλος
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
F650GS
Για να πω την αληθεια, δεν ξερω αν υπαρχει εμβολο. Αυτο που ειδα ειναι ρινισματα στην βιδα και να μην μπορω να την βιδωσω πλεον ωστε να σφιξω την αναρτηση. Θεωρω οτι υπαρχει σπειρωμα μεσα στο κυλινδρακι το οποιο εχει φαγωθει. Κανω λαθος;
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Έμβολο εννοώ όλο αυτή τη βίδα που λες εσύ και χώνεται μέσα στο μαύρο μέρος. Ρινίσματα μπορεί να έχει , δεν είναι απαραίτητο να έχει κλωτσήσει βίδα. Δηλαδή έβαλες το μαύρο πλαστικό και δεν βιδωνε η σταυροβιδα;
 

Priestnick

Μέλος
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
F650GS
Το προβλημα μου δεν ειναι το μαυρο πλαστικο, αλλα το μεσα κοματι, διοτι ετσι και αλλιως το μαυρο πλαστικο εχει φαγωθει το πολυγωνο και δεν βιδωνε με το χερι, οποτε το αφαιρεσα για να σφιξω την αναρτηση με ενα καρυδακι κατευθειαν απο την πολυγωνη βιδα.
 

Priestnick

Μέλος
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
F650GS
Δεν ειναι το προβλημα μου το μαυρο πλαστικο ουτε η σταυρωτη βιδα. Το προβλημα ειναι η πολυγωνικη βιδα η οποια δεν βιδωνει μεσα στον κυλινδρο ωστε να σφιξει την αναρτηση. Γυρναει χωρις να βιδωνει
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Το προβλημα ειναι η πολυγωνικη βιδα η οποια δεν βιδωνει μεσα στον κυλινδρο ωστε να σφιξει την αναρτηση
Αυτό το πράγμα δεν βιδωνει ακριβώς σαν μια βίδα.
Τέλος πάντων για να μην σε μπερδεύω περισσότερο καλύτερα να το δει αυτός που το έφτιαξε.
Δεν μπορεί να έχει τόσα θέματα μετά από μια επισκευή.
Πρόσεχε να μην χάσεις το ελατήριακι, που ανέφερα, και βρίσκεται στη πίσω πλευρά του μαύρου κυλινδρικού μέρους μέσα σε μια εσοχή.
 

Priestnick

Μέλος
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
F650GS
Καλημερα, με νεοτερη ενημερωση, ενημερωθηκα οτι αλλαζει μονο το κοματι του ρυθμιστικου, οποτε αναζητω για ρυθμιστικο πισω αναρτησης για να το βαλω επανω. Εχει σπασει μεσα το εμβολακι απ οτι μου ειπαν
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Καλημερα, με νεοτερη ενημερωση, ενημερωθηκα οτι αλλαζει μονο το κοματι του ρυθμιστικου, οποτε αναζητω για ρυθμιστικο πισω αναρτησης για να το βαλω επανω. Εχει σπασει μεσα το εμβολακι απ οτι μου ειπαν
Εκτιμώ ότι το ζήτημα που προέκυψε δεν έχει σχέση με την επισκευή, σωστά ή όχι ;;;
Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσες να ενημερώσεις που έγινε η επισκευή, έστω και με πμ.
/// Β
 

Priestnick

Μέλος
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
F650GS
Σωστα, δεν εχει σχεση με την επισκευη, αφου την πρωτη φορα ειχα σφιξει την αναρτηση, και μετα στο ξεσφιγμα κλωτσησε και απο τοτε γυρναει ελευθερα.
 
Top Bottom