Gaerne

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Για πείτε ρε παιδιά ...
Πήγα σήμερα και δοκίμασα τις Fastback endurance που όμως δυστυχώς δεν είχε στο νούμερο μου (μάλλον 42). Είχε 43 που ήταν (κάπως) μπόλικο. Γενικά φοράω 41-42 παπούτσι.
Μετά μου είδα και τις SG10 που έχουν πιο σφιχτή γραμμή και το 43 είναι ΟΚ (πάλι μάλλον). Βέβαια η 10 ξεφεύγει από το ποσό που ήθελα να δώσω αρκετά.
Γενικά θέλω να πάρω μια καλή μπότα γιατί δεν θέλω να "παίξω" με τα πόδια μου.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως πρέπει να είναι η εφαρμογή. Προς το "μπόλικο" γιατί πρήζονται τα πόδια μετά από κάποια ώρα ή όχι;
Η "απλή" SG1 δεν μου γέμισε κ πολύ το μάτι.
Πάντα μιλάμε για on-off καταστάσεις με το Tenere αλλά ξαναλέω δεν θέλω να "παίξω" με τα πόδια μου (σκεπτόμενος και τα 200τοσα κιλά της μηχανής).
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Καλύτερα να είναι προς το μπόλικο παρά το αντίστροφο.
Γιατί άμα χρειαστεί φοράς πιο χοντρές κάλτσες ή βάζεις ένα επιπλέον πάτο.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Γιατι να πρήζονται ; Δεν πρεπει να εισαι ολη την ωρα όρθιος στο μηχανακι και να σου βγει η πίστη

Εγω εχω αυτες που μπορεις κ να περπατήσεις χωρις να κουράζεσαι
Μάρκα sidi

Αλλα σκέφτομαι να πάρω και εγω εντουρομποτες …για δοκίμασε εντουρομποτα μαρκας sidi στο ιδιο νόυμερο που φοράς αθλητικό παπούτσι , δοκίμασα μια της sidi εγω κ δε με ενοχλούσε κ ήταν στο ιδιο νούμερο με το παπούτσι μου


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Για πείτε ρε παιδιά ...
Πήγα σήμερα και δοκίμασα τις Fastback endurance που όμως δυστυχώς δεν είχε στο νούμερο μου (μάλλον 42). Είχε 43 που ήταν (κάπως) μπόλικο. Γενικά φοράω 41-42 παπούτσι.
Μετά μου είδα και τις SG10 που έχουν πιο σφιχτή γραμμή και το 43 είναι ΟΚ (πάλι μάλλον). Βέβαια η 10 ξεφεύγει από το ποσό που ήθελα να δώσω αρκετά.
Γενικά θέλω να πάρω μια καλή μπότα γιατί δεν θέλω να "παίξω" με τα πόδια μου.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως πρέπει να είναι η εφαρμογή. Προς το "μπόλικο" γιατί πρήζονται τα πόδια μετά από κάποια ώρα ή όχι;
Η "απλή" SG1 δεν μου γέμισε κ πολύ το μάτι.
Πάντα μιλάμε για on-off καταστάσεις με το Tenere αλλά ξαναλέω δεν θέλω να "παίξω" με τα πόδια μου (σκεπτόμενος και τα 200τοσα κιλά της μηχανής).
Καλύτερα να μην ειναι οριακά, να ειναι λιγο πιο άνετες και δοκιμασε τες με καλτσα που θα φοράς με αυτες, οχι με μια λεπτη αθλητική, συνηθως ειναι λιγο πιο χοντρες οι καλτσες για enduro - mx.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Ανεξάρτητα από τη μηχανή, καλό είναι η μπότα σου να είναι όσο πιο τούμπανο γίνεται.
Το νούμερο σαν κανόνας είναι 1 πάνω. Δε σε πειράζει να είναι μπόλικο, μπορεί να φορέσεις πιο χοντρή κάλτσα, μπορεί να φορέσεις διπλή κάλτσα, μπορεί να πρηστεί και το πόδι.
Η ασφάλεια της μπότας δεν επηρεάζεται από το πόσο εφαρμοστή σου είναι σε ότι αφορά το μέγεθος, σε λογικά πλαίσια πάντα.

Έκπτωση στο πόσο τούμπανο θα είναι η μπότα θα κάνεις μόνο αν πεις οτι πχ με τη μπότα θέλεις να περπατάς, οπότε εκεί πας σε κάτι πιο τουριστάδικο, μόνο και μόνο για αυτό.
Από την άλλη, αν έχεις μια χαζή πτώση και η μηχανή πλακώσει περίεργα το πόδι και πας για νέο αστράγαλο, θα βλαστημήσεις την έκπτωση που έκανες.

Η SG10 είναι πολύ καλή, η Sidi Crossfire επίσης.
Μπορείς να τις δοκιμάσεις, ανάλογα με το που μένεις, και να τις βρεις και σε πολύ καλύτερη τιμή έξω, πχ το 24mx βγάζει προσφορές ανα κάποιο διάστημα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Οι Sidi κάνουν ένα στένεμα στο μπροστά πάνω τους μέρος και όταν είχα δοκιμάσει στο παρελθόν ανεξάρτητα από το νούμερο έβρισκε το δάχτυλο μου πάνω.. περίεργο αλλά συνέβαινε.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Καλύτερα να μην ειναι οριακά, να ειναι λιγο πιο άνετες και δοκιμασε τες με καλτσα που θα φοράς με αυτες, οχι με μια λεπτη αθλητική, συνηθως ειναι λιγο πιο χοντρες οι καλτσες για enduro - mx.
Ομολογουμένως ήμουν με αθλητική.
Θα πάω ξανά με κάλτσα μοτό.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Γιατι να πρήζονται ; Δεν πρεπει να εισαι ολη την ωρα όρθιος στο μηχανακι και να σου βγει η πίστη

Εγω εχω αυτες που μπορεις κ να περπατήσεις χωρις να κουράζεσαι
Μάρκα sidi

Αλλα σκέφτομαι να πάρω και εγω εντουρομποτες …για δοκίμασε εντουρομποτα μαρκας sidi στο ιδιο νόυμερο που φοράς αθλητικό παπούτσι , δοκίμασα μια της sidi εγω κ δε με ενοχλούσε κ ήταν στο ιδιο νούμερο με το παπούτσι μου


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν θα πάω σε adventure.. θέλω εξ αρχής κάτι dedicated χωμάτινο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Γιατι να πρήζονται ; Δεν πρεπει να εισαι ολη την ωρα όρθιος στο μηχανακι και να σου βγει η πίστη
Και χωρίς να κάνεις τίποτα ιδιαίτερα κουραστικό, το πρωί το πόδι σου είναι μικρότερο από ότι είναι το απόγευμα.
Και μετά από ώρες στη μηχανή ή περπατώντας ή ορθοστασίας, τα πόδια πρήζονται, σε άλλους λίγο σε άλλους πολύ. Το ίδιο γίνεται και με τα χέρια.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η διαφορά μεταξυ fastback , sg10 και sg12 είναι κυρίως στην περιοχή της κνήμης και στο πόση κινητικότητα έχεις δεξιά αριστερά στον στράγαλο. Το πέλμα, οι δέστρες και ο μηχανισμός στο αστράγαλο είναι ίδιος. Στην sg12 ο αστράγαλος δεν κουνάει καθόλου δεξια αριστερά. Στην sg10 και στην fastback εχει μια σχετική κίνηση. Αυτό φαίνεται και απο τοβ τρόπο που δένει ο μηχανισμός του αστραγάλου μέχρι την γάμπα. Στην sg12 και στην sg10 ο αστράγαλος και η εσωτερική πλευρά της μπότας έχουν επένδυση από ελαστικό πάνελ και σχηματίζουν μια εννοια επιφάνεια που βοηθάει να κολλήσεις το πόδι στο μηχανάκι και να σφήξεις άνετα. Η fastback δεν έχει ελαστικο στην εσωτερική πλευρά αλλά χοντρό δέρμα με επεξεργασία. Ο μηχανισμός στον αστράγαλο έχει ελαστικό πάνελ αλλά η απουσία του πάνελ στην εσωτερική πλευρά δημιουργεί ένα άβολο σκαλοπάτι όταν αγκαλιάζεις το μηχανάκι, ανάλογα τι μοτέρ. Στην sg12 μπορείς να αλλάξεις την προστασία στην κνήμη καθ ύψος. Στις άλλες δύο όχι. Στην sg12 η φυσούνα στο ανοιγμα στην γάμπα είναι πολύ ελαστικη με μπόλικο υλικό. Στις άλλες δυο προοδευτικα το υλικό είναι λιγότερο και υποδεέστερη ποιότητα.

Γενικά εξαρτάται τι οδήγηση κάνεις. Δεν θα πήγαινα για mx με την fastback και την 10. Αν θέλεις λίγο περισσότερη κινητικότητα είτε γιατί περπατάς είτε γιατί τεχνικά στο μηχανάκι το χρειάζεσαι θα πήγαινα στην sg10 η την fastback. Εγώ επέλεξα την τελευταία. θεωρώ ότι στο επίπεδο προστασίας είναι σαν την alp tech 7 με πιο φαρδύ χώρο για τα δάχτυλα
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
ΜΧ δεν πρόκειται να κάνω ποτέ!
Ονοφάδες κ μόνο.
Αλλά όπως είπες κ πριν όση προστασία μπορείς να έχεις είναι καλό!
Κ εγώ για την fastback πήγα ως μια χρυσή τομή σε όλα (προστασία - άνεση - τιμή) αλλά δεν έχει νούμερα. Θα πάω ξανά με σωστή κάλτσα να την δω πάλι. Η 10 σίγουρα δίνει πολύ πιο "προστατευτική" αίσθηση ακόμα κ στην δοκιμή μέσα στο μαγαζί.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
πάντως το size chart στο site της Gaerne είναι ότι να 'ναι
σύμφωνα με αυτό πρέπει να πάρω 40 νούμερο...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ το πρώτο ζευγάρι gx1 το πήρα 43 γιατί δεν έλαβα υπόψιν το size guide της εταιρείας. Το πόδι ήταν πολύ άνετο και λόγω ότι είχε χώρο με τραυματιζε σε 2 σημεία. Τώρα ξαναπήρα την ίδια σε 42 και είναι όπως πρέπει. Φοράω 43 αθλητικό υπόψιν. Καλό είναι να δοκιμάσεις όσες πιο πολλές μπορείς...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Η gx1 την οποία δοκίμασα επίσης έχει πολύ πιο χαλαρή γραμμή σε σχέση με την sg10 και λίγο πιο χαλαρή σε σχέση με την fastback.
Δλδ σε sg10 η 42 με αθλητική κάλτσα μου είναι αρκετά σφιχτή σε όλες τις διαστάσεις ενώ η gx1 είναι μάλλον ΟΚ.
Σε sg10 είμαι 99% 43 ενώ σε fastback το 43 είναι αρκετά μεγάλο ώστε να με κάνει να θέλω να δω και 42 το οποίο όμως δεν υπάρχει.
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
snpl εισαι ευχαριστημένος από την fastback? Προσωπικά ψάχνομαι για την πρώτη μου μπότα και το νήμα φτιάχτηκε τη κατάλληλη στιγμή. Θέλω κάτι όσο γίνεται σε μικτή χρήση και εννοείται μέγιστη ασφάλεια.
Έχω δοκιμάσει sg12 σε 46( βλέπω έχουμε ίδιο νούμερο) αλλά δεν ήθελα τόσο enduro μπότα. Μου έκατσε απίστευτα καλά στο πόδι αλλά δεν μπορείς να περπατάς εύκολα.
Οπότε η αμέσως επόμενη είναι η fastback και μετά με λιγότερη προστασία η g.dakar . Για ρίχτε καμία ιδέα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Γιατί δεν δοκιμάζεις την sg10.. είναι πιο σκληρή από την Fastback αλλά όχι πολύ και παρέχει σίγουρα πιο καλή προστασία. Βέβαια για περπάτημα περπάτημα .. η F.back σίγουρα θα είναι καλύτερη.
Αν και ξεφεύγω από τα χρήματα που είχα στο μυαλό μου να δώσω τείνω σε αυτήν (sg10).

Σε κάθε περίπτωση η Fastback είναι η χρυσή τομή ανάμεσα σε Enduro vs Adventure μπότα νομίζω.
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Μάλλον για fastback με βλέπω αλλιώς g.dakar για πιο γενική χρυσή. Σαν χρήματα είναι πάνω κάτω τα ίδια.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
snpl εισαι ευχαριστημένος από την fastback? Προσωπικά ψάχνομαι για την πρώτη μου μπότα και το νήμα φτιάχτηκε τη κατάλληλη στιγμή. Θέλω κάτι όσο γίνεται σε μικτή χρήση και εννοείται μέγιστη ασφάλεια.
Έχω δοκιμάσει sg12 σε 46( βλέπω έχουμε ίδιο νούμερο) αλλά δεν ήθελα τόσο enduro μπότα. Μου έκατσε απίστευτα καλά στο πόδι αλλά δεν μπορείς να περπατάς εύκολα.
Οπότε η αμέσως επόμενη είναι η fastback και μετά με λιγότερη προστασία η g.dakar . Για ρίχτε καμία ιδέα..
Την συγκεκριμένη την πήρα γιατί δεν ήθελα κάτι τόσο σκληροπηρηνικό και ακαμπτο όσο η sg12 ή η crossfire. Επίσης ήθελα φαρδύ πέλμα γιατί η φόρμα της sidi ειναι πολύ στενή για το πόδι μου. Αλλιώς θα πήγαινα πχ sidi x-3.
Και έμεινα ευχαριστημένος. Μου κράτησε και το πόδι στη θέση του για 5-6 ωρες, όταν διέλυσα κνήμη-περόνη στο βουνό, μέχρι να φτάσω νοσοκομείο.
Για τουρισμό και απλές διελεύσεις έχω την g.dakar. Πιο άνετη, λιγότερη προστασία σε κάμψεις στον αστράγαλο αλλά χωράει κάτω από ένα τζιν και πας δουλειά. Η fastback στην γάμπα δεν χωράει σε νορμάλ τουριστικά παντελόνια γιατί το πάνελ μπροστά είναο τεράστειο και ανεβαίνει πολύ ψηλά.
 
Top Bottom