GPS υπαρχει απωλεια ρευματος απο την μπαταρια ?

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Καλησπερα σε ολους κ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!
Η θεωρία οτι αν τραβήξεις απευθείας ρεύμα απο την μπαταρία οτι τραβάει ρεύμα ακομα κ οταν ειναι κλειστό ,ισχυει η ειναι απλα μυθος?
Εχω ενα zumo 340 ,με γραμμη απευθειας απο την μπαταρια κ με ασφαλεια οπως την δινει η garmin , το θεμα ειναι οταν "δεν" εχω τοποθετημενο το zumo πανω στην βαση ,εχω απωλειες στην μπαταρια?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αφου δεν κλεινει κυκλωμα, απωλεια δεν υπαρχει. Αν υπαρχει απωλεια, τοτε καπου εχεις κομμενο καλωδιο και γινεται βραχυκλωμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχω το 660 με τετοια συνδεση απο το 2009 και δεν υπαρχει κανενα προβλημα...
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
ακομα και κλειστο ταβαει ρευμα (μικρης εντασης) μεχρι να φορτισει την μπαταρια του ,μολις αυτη φορτισει δεν τραβαει τιποτα,με υγιη μπαταρια μοτο δεν θαχεις προβλημα
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Δεν θα έχεις πρόβλημα, ούτε θα τραβάει ρεύμα όταν είναι φορτισμένο. Πάντα έτσι είχα τις παροχές
στις μηχανές μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλησπερα σε ολους κ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!
Η θεωρία οτι αν τραβήξεις απευθείας ρεύμα απο την μπαταρία οτι τραβάει ρεύμα ακομα κ οταν ειναι κλειστό ,ισχυει η ειναι απλα μυθος?
Εχω ενα zumo 340 ,με γραμμη απευθειας απο την μπαταρια κ με ασφαλεια οπως την δινει η garmin , το θεμα ειναι οταν "δεν" εχω τοποθετημενο το zumo πανω στην βαση ,εχω απωλειες στην μπαταρια?
Αυτο (με τα κοκκινα γραμματα) ειναι αδυνατον να συμβει
Την απαντηση στην εδωσε και ο forester
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Eαν δεν βαλεις τη συσκευη στην βαση,δεν τραβαει ρευμα.Εαν βαλεις συσκευη η οποια ειναι κλειστη και παλι δεν τραβαει ρευμα,για την ακριβεια τραβαει ελαχιστο.Εαν η συσκευη ειναι σε κατασταση αναμονης,τραβαει αλλα οχι οσο αν θα ητανε ανοιχτη.

Πιθανοτατα,το gps εχει ρυθμιση για αυτοματη απενεργοποιηση μετα απο καποιον χρονο,που θα μεινει στασιμο σε καποιο σημειο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Oταν εχεις μια μονιμη βαση παροχης ρευματος απο την μπαταρια αλλά ΔΕΝ εχεις τοποθετησει την συσκευη GPS πανω της,τοτε ΔΕΝ κλεινει κυκλωμα οπότε ΔΕΝ εχεις καμμια παροχη αρα και υποψια απωλειας ρευματος.Αυτο ισχυει οταν μιλαμε για επωνυμα και σωστα τοποθετημενα κυκλωματα...:)
Ομως,οπως παντα στον Κανονα υπαρχουν και εξαιρεσεις...εχω περιπτωση φιλου πού εκανε το ιδιο ακριβως αλλά με ενα Κινεζικο GPS και το οποιο τελικα λογω διαρροης ρευματος συνεχως,ακομα και οταν δεν υπηρχε η συσκευη επανω,ευθυνοταν για 3 πεθαμενες μπαταριες,οι 2 καινουριες.:sorry:Σε F800GS αυτο...Ας ειναι και αυτο στα υποψιν...:rolleyes:
 
Top Bottom