Helsinki(FIN)-Krakow(PL)

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το πρωτο τμημα μεχρι το Tallin γινεται αναγκαστικα με καραβι
οποτε αν εχετε εμπειρια η γνωση απο ερευνα ειμαι ολος χαρτια..για να κρατησω σημειωσεις.
Το οδηγικο απο Tallin και μετα ειναι σχετικα αγνωστο και καθε πληροφορια ειναι πολυτιμη.
Διοδια ωρες οδηγικες συνηθειες κανενα καλο camp σε Tallin ή Riga κλπ...
Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Καλό ταξίδι !!! να περάσετε καλά και να επιστρέψετε με πολλές αναμνήσεις.....

Υ.Σ.: Χωμάτινα...... έβαλες ????
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Πέρσι, κατεβαίνοντας από το Nordkapp ακολούθησα ακριβώς αυτή τη διαδρομή. Η διάρκεια του ταξιδιού με το πλοίο είναι περίπου 2 ώρες απ`ότι θυμάμαι...
Το κομμάτι από Tallin μέχρι Krakow εγώ το έκανα με μια διανυκτέρευση στο Kaunas. Εγώ έμενα σε ξενοδοχεία μιας και οι τιμές σε αυτές τις χώρες ήταν ιδιαίτερα χαμηλές. Το σημαντικότερο για `μένα ήταν το φυλασσόμενο γκαράζ, κάτι το οποίο με άφηνε να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια. Για μονόκλινο απ`ότι θυμάμαι στο Kaunas είχα δώσει περίπου 25-27 ευρώ και στην Krakow για ένα πολύ χλιδάτο ξενοδοχείο είχα δώσει 32-35.

Το οδηγικό κομμάτι θέλει πολύ προσοχή... αλλά μόλις το συνηθίσεις είναι πολύ διασκεδαστικό. Εάν τις προηγούμενες μέρες οδηγείς στην Φιλανδία τότε δεν θα νιώσεις απλά πως άλλαξες χώρα, αλλά πως άλλαξες πλανήτη! Ο δρόμος από το Tallin μέχρι και την Warsow είναι διαρκώς διπλής κατεύθυνσης χωρίς διαχωριστικό και μονίμως με μια λωρίδα ανά ρεύμα. Υπάρχει πάρα πολύ κίνηση σε μερικά κομμάτια. Οι πάντες τρέχουν και προσπερνούν τα πάντα π.χ νταλίκες προσπερνούν λεωφορεία... Ουκ ολίγες φορές βγήκα στην ΛΕΑ (όπου υπήρχε) για να μην με τσαλακώσει το απέναντι φορτηγό που προσπερνούσε κάποιο άλλο φορτηγό. Γενικά υπολογίζουν πολύ στο ότι είσαι μηχανή και θα τους δώσεις χώρο. Γι`αυτό κατά την γνώμη μου εκεί επιβιώνεις με επιθετική οδήγηση (σε λογικά πλαίσια). Το οδόστρωμα είναι πάρα πολύ καλό με εξαίρεση ένα κομμάτι περίπου στα 3+3 χιλιόμετρα από τα σύνορα της κάθε χώρας. Θυμάμαι πως καταλάβαινα ότι αλλάζω χώρα κάθε φορά που χαλούσε η ποιότητα της ασφάλτου. Δεν ξέρω αν σου ακούγονται τρομακτικά τα παραπάνω. Εγώ μιας και οδηγούσα μόνος το βρήκα άκρως διασκεδαστικό γιατί με κρατούσε σε εγρήγορση και δεν βαριόμουν τις ατελείωτες ευθείες. Θεωρώ πως μόλις ξεπεράσεις το πρώτο σοκ (το σοκ θα επέλθει εάν έχεις οδηγήσει τις προηγούμενες μέρες στην Φιλανδία) θα απολαύσεις την οδήγηση σε αυτές τις χώρες.
Τα παραπάνω ισχύουν για τον Ε67 γιατί λόγο έλλειψης χρόνου δεν οδήγησα σε πιο "επαρχιακούς" δρόμους.

Όσο για τις πόλεις.. η μεγαλύτερη έκπληξη (ίσως ολόκληρου του ταξιδιού μου) ήταν η Krakow. Δεν θα σου πω περισσότερα γιατί πραγματικά αξίζει να την ανακαλύψεις μόνος.
Οι άνθρωποι στις μεγαλουπόλεις αυτών των χωρών επίσης φαίνονται ξέγνοιαστοι και φιλικοί. Πουθενά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
καλο ταξιδι στην πιο ταξιδιαρικη οικογενεια.....:friendship:
θελω φωτο της πιτσιρικας στην "σιδερια" του ακρωτηριου:D
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πέρσι, κατεβαίνοντας από το Nordkapp ακολούθησα ακριβώς αυτή τη διαδρομή. Η διάρκεια του ταξιδιού με το πλοίο είναι περίπου 2 ώρες απ`ότι θυμάμαι...
Το κομμάτι από Tallin μέχρι Krakow εγώ το έκανα με μια διανυκτέρευση στο Kaunas. Εγώ έμενα σε ξενοδοχεία μιας και οι τιμές σε αυτές τις χώρες ήταν ιδιαίτερα χαμηλές. Το σημαντικότερο για `μένα ήταν το φυλασσόμενο γκαράζ, κάτι το οποίο με άφηνε να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια. Για μονόκλινο απ`ότι θυμάμαι στο Kaunas είχα δώσει περίπου 25-27 ευρώ και στην Krakow για ένα πολύ χλιδάτο ξενοδοχείο είχα δώσει 32-35.

Το οδηγικό κομμάτι θέλει πολύ προσοχή... αλλά μόλις το συνηθίσεις είναι πολύ διασκεδαστικό. Εάν τις προηγούμενες μέρες οδηγείς στην Φιλανδία τότε δεν θα νιώσεις απλά πως άλλαξες χώρα, αλλά πως άλλαξες πλανήτη! Ο δρόμος από το Tallin μέχρι και την Warsow είναι διαρκώς διπλής κατεύθυνσης χωρίς διαχωριστικό και μονίμως με μια λωρίδα ανά ρεύμα. Υπάρχει πάρα πολύ κίνηση σε μερικά κομμάτια. Οι πάντες τρέχουν και προσπερνούν τα πάντα π.χ νταλίκες προσπερνούν λεωφορεία... Ουκ ολίγες φορές βγήκα στην ΛΕΑ (όπου υπήρχε) για να μην με τσαλακώσει το απέναντι φορτηγό που προσπερνούσε κάποιο άλλο φορτηγό. Γενικά υπολογίζουν πολύ στο ότι είσαι μηχανή και θα τους δώσεις χώρο. Γι`αυτό κατά την γνώμη μου εκεί επιβιώνεις με επιθετική οδήγηση (σε λογικά πλαίσια). Το οδόστρωμα είναι πάρα πολύ καλό με εξαίρεση ένα κομμάτι περίπου στα 3+3 χιλιόμετρα από τα σύνορα της κάθε χώρας. Θυμάμαι πως καταλάβαινα ότι αλλάζω χώρα κάθε φορά που χαλούσε η ποιότητα της ασφάλτου. Δεν ξέρω αν σου ακούγονται τρομακτικά τα παραπάνω. Εγώ μιας και οδηγούσα μόνος το βρήκα άκρως διασκεδαστικό γιατί με κρατούσε σε εγρήγορση και δεν βαριόμουν τις ατελείωτες ευθείες. Θεωρώ πως μόλις ξεπεράσεις το πρώτο σοκ (το σοκ θα επέλθει εάν έχεις οδηγήσει τις προηγούμενες μέρες στην Φιλανδία) θα απολαύσεις την οδήγηση σε αυτές τις χώρες.
Τα παραπάνω ισχύουν για τον Ε67 γιατί λόγο έλλειψης χρόνου δεν οδήγησα σε πιο "επαρχιακούς" δρόμους.

Όσο για τις πόλεις.. η μεγαλύτερη έκπληξη (ίσως ολόκληρου του ταξιδιού μου) ήταν η Krakow. Δεν θα σου πω περισσότερα γιατί πραγματικά αξίζει να την ανακαλύψεις μόνος.
Οι άνθρωποι στις μεγαλουπόλεις αυτών των χωρών επίσης φαίνονται ξέγνοιαστοι και φιλικοί. Πουθενά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
Aψογος,,,και ο χαρακτηρισμος παει εκτος απο το σουπερ info
και στο οτι περυσι την Ανοιξη που μιλουσαμε για το Ακρωτηρι
επιασες το νοημα και πηγες χωρις να περιμενεις κανεναν να ''μπορεσει''.
Γιατι αυτο το ''περιμενε'' ειναι κατι που μπορει να σε κανει να γερασεις!!

Φετος φαινεται πως ηρθε η σειρα μου να ξανα-ανεβω μονο που αντι για εναν
βρηκα 2!! που ''μπορουν'' και αναγκαστικα θα παρω και ..δυο τροχους ακομα.
Τωρα για το δρομο στην πρωην EΣΣΔ οτι κατσει,
εχω αρκετη βαλκανικη εμπειρια με λαθος ΤουΤου ελπιζω να βοηθησει να επιζησουμε.
Τη δε Κρακοβια την γνωρισα προπερσι
http://www.advride.gr/threads/romania-tatras-2012.101/
κι αν και με μπερδεψε λιγο, μια επαναληψη -ειδικα στο μπριζολαδικο- δε θα με χαλουσε καθολου!!

p.s.
Περιμενουμε γραπτη εμπειρια απο την περσινη σου γυρα
αλλα επειδη θυμαμαι καλα το σοκ,
(μιας και ειμαι παλαιο θυμα της μετανορβηγικης καταθλιψης)
take your time:)
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Πασχάλη καλούς δρόμους να έχετε και να περάσετε καταπληκτικά :ok: :ok: :ok:
 

Italos

Μέλος
Περιοχή
Gerakas
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GSadv
Καλό δρόμο Πασχάλη μου!!

Ταξιδιάρης άνθρωπος, δεν θα γινότανε να μην ακολουθήσει και η υπόλοιπη οικογένεια!!!



ps ασε και τίποτα να κάνει η μικρή όταν μεγαλώσει μόνη της βρε!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλό δρόμο Πασχάλη μου!!

Ταξιδιάρης άνθρωπος, δεν θα γινότανε να μην ακολουθήσει και η υπόλοιπη οικογένεια!!!



ps ασε και τίποτα να κάνει η μικρή όταν μεγαλώσει μόνη της βρε!!!
Να παει να τα κανει ξανα Νικολα!:rolleyes:

Οσο για τους δυο ενηλικες η καταλληλη φραση ειναι
''Κυλισε ο τεντζερης και βρηκε το καπακι''

:):):)
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Καλό ταξίδι πασκουαλ ....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ενα μεγαλο ευχαριστω απο ολους μας για τις ευχες σας
οι οποιες επιασαν τοπο και βρισκομαστε ηδη στο δρομο.
Στα μερη που κινουμαστε και κυριως εκει που διανυκτερευουμε ουτε λογος για wifi
κι ετσι θα πρεπει ολοι -και κυριως εγω ο αρχιανυπομονος- να περιμενουμε για την πληρη περιγραφη....

Πολλα και βρεγμενα Νορβηγικα φιλακια!!

:):):)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Δλδ εκει που εισαι τωρα εχουν και wf ?????? Καλα να περνατε φίλε.
 

staga1200

Μέλος
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW 1200 GS
Καλό υπόλοιπο ταξιδιού φίλε !!!
Το σιέλ εργαλείο πάει σφαίρα ....:yew: :)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλό υπόλοιπο ταξιδιού φίλε !!!
Το σιέλ εργαλείο πάει σφαίρα ....:yew: :)
Μεχρι το Rostock της Γερμανιας ηταν καλα Σταυρο!
Αναχωρηση απο Θεσσαλονικη Παρασκευη μεσημερι και αφιξη την αλλη μερα το απογευμα.
Με μια ωρα υπνο στο parking εξω απο τη Bratislava..

Μετα πιασαν δουλεια τα σκανδιναβικα ρανταρ
και μενα πιαστηκε η γαμπα μου απο το να τραβαω το ποδι απο το γκαζι.

Καλό δρόμο Πασχάλη και καλά να περάσετε.
Νικολα ευχαριστουμε πολυ!
Αλλες εικονες απο τις δικες σου για εμας,αλλωστε το ειπαμε,
οποιος νομιζει πως στη Σκανδιναβια θα βγαλει ακρη με τον καιρο γινεται μου-σκε-μα μεχρι το κοκκαλο!!
 
Reactions: yns
Top Bottom