home made μίνι φαίρινγκ

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Πριν κάμποσο καιρό, ο Wunderlich έβγαλε ένα μίνι φαίρινγκ, το οποίο
πολύ μου άρεσε, καθώς θα ήθελα κάτι μικρότερο και πιο μαζεμένο για τις χωμάτινες εξορμήσεις
αλλά τα 130 που έχει περίπου μου έρχονταν κάπως ...



Τυγχάνει όμως συγχρόνως να έχω και 2 ωραιότατες κιτρινισμένες ζελατίνες "μαμά" οι οποίες
περιφέρονται ασκόπως, και να που ήρθε η ώρα να χρησιμοποιηθεί η 1η ;)
Λίγο το σχεδιάκι παραπάνω λίγο το σχεδιάκι της ζελατίνας του 800, το σχημάτισα στο μυαλό μου το εγχείρημα, και ξεκίνησα.
Πρώτα παίρνουμε την "ωραιότατη" όπως είπα πιο κιτρινισμένη εκ των δύο ζελατίνα


στη συνέχεια κολλάμε 3-4 κομμάτια χαρτοταινία, όσο μπορούμε παράλληλα με το πάνω τελείωμα, για να έχουμε ένα σωστό μπούσουλα



και αρχίζουμε να σχεδιάζουμε το σχηματάκι όπως το "ονειρευτήκαμε" :D:D



ακολούθησαν σκηνές που συνδύασαν την ωμή βία με τρυφερότητα, κάτι σαν
τραγανομαλακό, καθώς τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν ήταν σιδηροπρίονο,
κοπίδι, λίμες διάφορες και τρυπάνι 20 mm, για να γίνουν οι 2 εσωτερικές κουρμπίτσες
Το αποτέλεσμα παρακάτω, είναι μετά το σφάξιμο, τριμμένο έτοιμο για βάψιμο.




και ιδού το home-made μπικινάκι για GS 1200 :rolleyes::rolleyes:

εντάξει δεν είναι και Α' Εθνική, αλλά όπως λένε και οι φίλοι μας οι Κινέζοι
"τα προιόντα μας έχουν εξαιρετική ποιότητα, για την τιμή τους" :D:D:D




μόλις το βάλω στη χοντρή θα τραβήξω 1-2 φωτό να το δείτε και "απάνου"
Σημειωτέον, ότι εγώ το έβαψα απ έξω γιατί το μοτοσακό μου είναι μαύρο ματ, και ήθελα να γίνει ψιλοίδιο
Αν κάποιος δεν έχει λόγο να είναι ματ, τρίβει την ζελατίνα εσωτερικά, και βάφει από μέσα
και γίνεται "μ_ _ ν@ρ@"


την ερχόμενη Κυριακή στον Ελικώνα, το 1ο test ride ...:D:D:D
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πολύ καλό!!!

Ερώτηση...Αν τρίψεις από μέσα και βάψεις δεν θα έχεις τίποτα ατέλειες να φαίνονται απ έξω???

ΥΓ:Το ύψος το έκανες εκεί που σου άρεσε ή πχ έχεις ένα GPS από μέσα και το έχεις και σαν κάλυμα??
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
σας ευχαριστώ παιδιά :)

Στέφανε, το ύψος το έκανα όσο πιο κοντό γινόταν, να καλύπτει όμως τα όργανα.
Η ζελατίνα αν βαφτεί εσωτερικά, όχι μόνο δεν φαίνεται καμία ατέλεια, αντιθέτως θα έχει τη γυαλάδα που έχει εξωτερικά
η ζελατίνα και αν πέσει παραπάνω χρώμα και τρέξει δεν φαίνεται.
Το έχω ξαναδοκιμάσει βάφοντας εσωτερικά αμμοβολισμένο γυαλί, και απ έξω φαίνεται άψογο ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πολύ καλό! :ok:
Αν και έχω φιμέ στο 800, κάποτε είχα αγοράσει τα λαμάκια της madstad για μεταβαλλόμενη θέση στο φαίρινγκ και έχω και το παλιό μαμίσιο.. Βρε λες; Για γράψε καμιά παραπάνω πληροφορία για το κόψιμο του πλαστικού αν σου είναι εύκολο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αφου το εκοψε με σιδεροπριονο, πρεπει να κοβετε και με τροχο για ανοξείδωτα, που είναι ψιλος σε παχος....κοβει με ακριβεια.

παντως με την λυση του Δημητρη, θα νομιζεις ότι εχεις άλλο μηχανακι.......
εγω πολλες φορες την βγαζω εντελως την ζελατινα και είναι άλλο πραγμα.

με τι μπογια την εβαψες φιλε??
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ωραία δουλειά φίλε...εργοστασιακό...

Note : Υπάρχει μαχαιράκι σέγας ειδικό για πλαστικά κοψίματα και όσο για το τροχό που είπωθηκε παραπάνω είναι καλή λύση αλλά
θέλει πολύ προσοχή γιατί πετάει καυτερό πλαστικό παντού...
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ετσι....να μην πηγαινει τιποτα χαμενο...:ok::ok:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
όσον αφορά το κόψιμο, παίδες, προτίμησα το σιδηροπρίονο, γιατί λόγω πρωτόγονης φάσης είναι πιο ελεγξιμο,
και σταματάς όπου και όποτε θες.
Με τον τροχό, όπως γράφει ο Κώστας, ή με τη σέγα που πρότεινε ο Στέλιος θα ζεσταινόταν, και άμα αρπάξει ... πάει... βγήκε απέναντι.
Πάντως δεν υπάρχει ιδιαίτερη δυσκολία το κόψιμο, πιο πολλά προβλήματα συνάντησα στο βάψιμο, αλλά κι εκεί τα ψιλομπάλωσα.
Εβαψα με μαύρο ματ θερμοκρασίας σε σπρέυ, που το χρησιμοποιώ συνέχεια, καθώς στρώνει εύκολα και στεγνώνει γρήγορα.
Δυστυχώς έπεσε πολύ στη μέση, και έκανε ραγάδες, ξαναέτριψα και ξαναέβαψα αλλά πάλι τζιφος,
οπότε στη μέση με προσοχή κόλλησα και έκοψα, ένα κομμάτι μεμβράνη 3Μ μαύρη, που έχω πάντα για ώρα ανάγκης.
Αν προσέξετε την τελευταία φωτό φαίνεται.

Όπως γράφει κι Αλέξανδρος, το ανέβασα γιατί πράγματι είχε ενδιαφέρον, ένα άχρηστο κομμάτι περιφερόμενο εδώ και χρόνια,
έγινε κάτι χρήσιμο, με ασήμαντο κόστος, που σου δίνει και την χαρά της δημιουργίας :D
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
ΑΑΑ και που είσαι Κώστα, χρειάζεται ένα μικρό λευκό αυτοκολλητάκι ADVride στη μέση πάνω από τις 2 τρύπες, και έγινε ΤΕΛΕΙΟ :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΑΑΑ και που είσαι Κώστα, χρειάζεται ένα μικρό λευκό αυτοκολλητάκι ADVride στη μέση πάνω από τις 2 τρύπες, και έγινε ΤΕΛΕΙΟ :D
Μου αφησαν τα καρντασια...ελα αυριο οαση να το γεμισουμε:D

Στάλθηκε από adveφον
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
λοιπόν αγαπητοί φίλοι και φίλες
τοποθετήθηκε το "σουρουκλεμέ" στο μοτοσακό μου, και εκ πρώτης όψεως δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα :UH:

όσο οδηγάω πάντως το συνηθίζω, θα δούμε ...
πάντως πράγματι σου δίνει μια πιο μαζεμένη αίσθηση, και για το βουνό πρέπει να είναι μια χαρά,
καθώς εξαφανίστηκε η ταλάντωση, τώρα που λείπει όλο το πάνω κομμάτι, και όρθιος είναι σαν να μην υπάρχει,
ενώ πριν είχες κάτω από το σαγόνι σου το πάνω μέρος της ζελατίνας.
Οι μπαζογραφίες είναι από κινητό στο πάρκινγκ, γι αυτό είναι έτσι, αλλά φαντάζομαι θα σχηματίσετε εικόνα :)



 
Top Bottom