Husqvarna WR 250 1991

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ωραίες εποχές γιατί με τη μηχανή που κάναμε εντουρο κάναμε και ταξίδια, κυκλοφορούσαμε στην πόλη και γουστάραμε.
Πολύ σωστός :ok:!

Ενώ τώρα πια, θέλουμε ένα μηχανάκι για καθε χρήση, και πάλι δεν είμαστε ευχαριστημένοι!!!!
Στο ένα δεν μας κάνουν οι αναρτήσεις, στο άλλο το σταντ, στο άλλο τα αυτοκόλλητα, στο άλλο τα.... χερούλια!!!!
Να τα λέμε και αυτά :p!
Έχουμε κάνει τη ζωή μας δύσκολη και κουραστική μόνοι μας!!!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης όσο μεγαλώνεις τόσο λιγότερο συμβιβασμό κάνεις στην ζωή σου. Πας τώρα να στριμωχτείς για ποτό στο πόδι με ένταση μουσικής που σου κάνει καρπα το σαμπγουφερ; Είσαι οκ με φαγητό ο,τι να'ναι; Με την διαμονή σου; Αν πας αύριο την ίδια βόλτα με το μηχανάκι των 20 χρόνων σου, θα πας Δευτέρα για δουλειά; Έχουμε γίνει οι γέροι που στα νιάτα μας βγαίναμε βόλτα όπως ο Ράμπο στην πρώτη ταινία, σφάζαμε μόνοι μας το γουρούνι για τα σουβλάκια και αγριοκοιτάζοντας το τσαμπί σταφύλι έβγαζε κρασί και το καύσιμο από την πέτρα που στιβαμε;
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Επίσης όσο μεγαλώνεις τόσο λιγότερο συμβιβασμό κάνεις στην ζωή σου. Πας τώρα να στριμωχτείς για ποτό στο πόδι με ένταση μουσικής που σου κάνει καρπα το σαμπγουφερ; Είσαι οκ με φαγητό ο,τι να'ναι; Με την διαμονή σου; Αν πας αύριο την ίδια βόλτα με το μηχανάκι των 20 χρόνων σου, θα πας Δευτέρα για δουλειά; Έχουμε γίνει οι γέροι που στα νιάτα μας βγαίναμε βόλτα όπως ο Ράμπο στην πρώτη ταινία, σφάζαμε μόνοι μας το γουρούνι για τα σουβλάκια και αγριοκοιτάζοντας το τσαμπί σταφύλι έβγαζε κρασί και το καύσιμο από την πέτρα που στιβαμε;
Απο την αλλη, οι γιοι μου θα βαφτιζανε τις επιλογες μας ''παραξενιες'',για να μην πω ''γεραματα''...οπως νομιζω το ιδιο καναμε και εμεις στην ηλικια τους...
Φυσικη ροη των πραγματων, καθε εποχη-ηλικια-συνθηκη που ζουμε εχει τις ιδιαιτεροτητες και τις επιλογες -περιορισμους της.Ευτυχως, για μας υπαρχουν ακομα συνομηλικοι που μας κοιτανε παραξενα, (ζηλευοντας το μεταφραζουμε εμεις), οταν φοραμε εντουροστολες, η ξεκιναμε για 600αρες μονοημερες ασφαλτινες...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Επίσης όσο μεγαλώνεις τόσο λιγότερο συμβιβασμό κάνεις στην ζωή σου. Πας τώρα να στριμωχτείς για ποτό στο πόδι με ένταση μουσικής που σου κάνει καρπα το σαμπγουφερ; Είσαι οκ με φαγητό ο,τι να'ναι; Με την διαμονή σου; Αν πας αύριο την ίδια βόλτα με το μηχανάκι των 20 χρόνων σου, θα πας Δευτέρα για δουλειά; Έχουμε γίνει οι γέροι που στα νιάτα μας βγαίναμε βόλτα όπως ο Ράμπο στην πρώτη ταινία, σφάζαμε μόνοι μας το γουρούνι για τα σουβλάκια και αγριοκοιτάζοντας το τσαμπί σταφύλι έβγαζε κρασί και το καύσιμο από την πέτρα που στιβαμε;
Δεν είναι θέμα ηλικίας. Βλέπεις τώρα 25αρηδες να γυρνάνε την χώρα με xr/xt 125 και δικάβαλοι?
Είναι συνδυασμός καταστάσεων, αλλά η ηλικία από μόνη της δεν έχει κάνει αυτή την αλλαγή. Στις μέρες μας είναι επικίνδυνο να γυρνάς ακόμα και με μονοκύλινδρο 650 . Σε περνάνε νταλίκες και λεωφορεία με 130χλμ. Έχει γίνει σχεδόν ανέφικτο το ταξίδι κάτω απο τα 130. Δυστυχώς.

Ξέρω ξέρω...πολλοί πάνε με παπιά , με 250αρια , με με με.... και γω με 110 ταξιδεύω ,μιλάω για τον κανόνα όμως.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ξέρω ξέρω...πολλοί πάνε με παπιά , με 250αρια , με με με.... και γω με 110 ταξιδεύω ,μιλάω για τον κανόνα όμως.
Έλα να μαζευόμαστε σιγά σιγά!!! :p

Τα τελευταία χρόνια, το τι σκούτερ με έχει προσπεράσει, δεν λέγεται :laugh:!!!
Για τις νταλίκες δεν έχω να πω κάτι. Ήταν πάντα πιο "γλήγορες" από το τρακτέρ μου :wacky:!!!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι θέμα ηλικίας. Βλέπεις τώρα 25αρηδες να γυρνάνε την χώρα με xr/xt 125 και δικάβαλοι?
Είναι συνδυασμός καταστάσεων, αλλά η ηλικία από μόνη της δεν έχει κάνει αυτή την αλλαγή. Στις μέρες μας είναι επικίνδυνο να γυρνάς ακόμα και με μονοκύλινδρο 650 . Σε περνάνε νταλίκες και λεωφορεία με 130χλμ. Έχει γίνει σχεδόν ανέφικτο το ταξίδι κάτω απο τα 130. Δυστυχώς.

Ξέρω ξέρω...πολλοί πάνε με παπιά , με 250αρια , με με με.... και γω με 110 ταξιδεύω ,μιλάω για τον κανόνα όμως.
Δεν βλέπεις 25αρηδες σε μοτοσικλέτες γενικότερα, αυτό είναι θέμα της βιομηχανίας, όχι δικό μου και δικό σου.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Δεν βλέπεις 25αρηδες σε μοτοσικλέτες γενικότερα, αυτό είναι θέμα της βιομηχανίας, όχι δικό μου και δικό σου.
Θέμα τσέπης αν μου επιτρέπεις Γιάννη να προσθέσω...τπτ δεν είναι τυχαίο καλως η κακώς
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δεν βλέπεις 25αρηδες σε μοτοσικλέτες γενικότερα, αυτό είναι θέμα της βιομηχανίας, όχι δικό μου και δικό σου.
Δηλαδή το δίχρονο DT ήταν πιο ακριβό και πιο μοτοσυκλέτα και πιο κατάλληλο μηχανάκι από το 300αρι beverly ,για ταξίδια? Το θέμα είναι ότι τώρα δεν μας είναι αρκετό τίποτα. Θέλουμε μηχανήματα να τα κάνουν όλα τέλεια και ας μην μπορούμε να φτάσουμε εμείς ,ούτε το 20% των δυνατοτήτων τους. Βλέπε κινητά ,pc ,τεχνικά ρούχα ,φωτ.μηχανες κτλ.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εδώ είναι που μαζευόμαστε οι γερογκρινιαρηδες; :ha
Η αλήθεια είναι ότι ίσως έχουμε χάσει την ουσία σε ένα βαθμό.
Δεν λέω να μην ψάξουμε πριν αγοράσουμε μηχανάκι, όμως το υπεραναλυουμε και χάνουμε λίγο την καύλα.
Κι εγώ στα 18 μου πήγαινα με το κρυπτον διακοπές,την πρώτη μου μεγάλη μηχανή την πήρα χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ το ίδιο η αντίστοιχο μοντέλο και τώρα πριν ψωνίσω μηχανάκι θα διαβάσω ότι υπάρχει για αυτό στο ίντερνετ.
Και πάλι άκρη δεν θα βγάλω :wacky:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θέμα τσέπης αν μου επιτρέπεις Γιάννη να προσθέσω...τπτ δεν είναι τυχαίο καλως η κακώς
Σε πλούσιες χώρες το ίδιο είναι Σωτήρη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εδώ είναι που μαζευόμαστε οι γερογκρινιαρηδες; :ha
Η αλήθεια είναι ότι ίσως έχουμε χάσει την ουσία σε ένα βαθμό.
Δεν λέω να μην ψάξουμε πριν αγοράσουμε μηχανάκι, όμως το υπεραναλυουμε και χάνουμε λίγο την καύλα.
Κι εγώ στα 18 μου πήγαινα με το κρυπτον διακοπές,την πρώτη μου μεγάλη μηχανή την πήρα χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ το ίδιο η αντίστοιχο μοντέλο και τώρα πριν ψωνίσω μηχανάκι θα διαβάσω ότι υπάρχει για αυτό στο ίντερνετ.
Και πάλι άκρη δεν θα βγάλω :wacky:
Σε αυτό όμως συνέβαλε πως και η πληροφόρηση εκείνα τα χρόνια ήταν ανύπαρκτη. 2-3 περιοδικά που δεν ασχολιόντουσαν καθόλου με τα τεχνικά θέματα μιας μοτοσυκλέτας. Τα πρώτα χρόνια μάλιστα βασικό χαρακτηριστικό κάθε μοτοσυκλέτας ήταν η πραγματική τελική και όχι αναρτήσεις/πλαίσια κτλ...
Απλά έτσι ήταν εκείνα τα χρόνια, η λέξη test ride δε θυμάμαι να είχε εφευρεθεί.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επίσης όσο μεγαλώνεις τόσο λιγότερο συμβιβασμό κάνεις στην ζωή σου.
Εγώ πάλι, αυτό που παρατηρώ όσο μεγαλώνω, ειναι ότι μπορώ να κάνω όλο και περισσότερους συμβιβασμούς!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Σε αυτό όμως συνέβαλε πως και η πληροφόρηση εκείνα τα χρόνια ήταν ανύπαρκτη. 2-3 περιοδικά που δεν ασχολιόντουσαν καθόλου με τα τεχνικά θέματα μιας μοτοσυκλέτας. Τα πρώτα χρόνια μάλιστα βασικό χαρακτηριστικό κάθε μοτοσυκλέτας ήταν η πραγματική τελική και όχι αναρτήσεις/πλαίσια κτλ...
Απλά έτσι ήταν εκείνα τα χρόνια, η λέξη test ride δε θυμάμαι να είχε εφευρεθεί.
Αν και δεν είμαι πολύ μεγάλος,το 2010 πχ που πήρα το Fazer 600s2 που ήταν το πρώτο μεγάλο δικό μου μηχανάκι, όντως δεν υπήρχε η εύκολη πληροφορία του ίντερνετ όπως τώρα.
Και στα περιοδικά όντως δεν ασχολήθηκα ποτέ με το τι διαδρομή ανάρτησης ή τι δαγκάνες φοράει το μηχανάκι που έχει αφιέρωμα.
Πάντως και στην όλη μοτοσυκλετιστικη νοοτροπία, βλέπω διαφορές του τώρα,σε σχέση με ιστορίες που έχω από θείους και ξαδέρφια, και φυσικά από τον Bulmont ,για το πόσο χύμα ταξίδευε και το ότι τώρα πρέπει να έχουμε 7 gps,να έχουμε μελετήσει την διαδρομή φουλ,να κανονίσουμε τις στάσεις κλπ.
Θέλει λίγο χαλάρωση και το λέω πρώτα στον εαυτό μου γιατί φτιάχνω δικλείδες ασφαλείας στο μυαλό και στο ταξίδι μου.
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Αν και δεν είμαι πολύ μεγάλος,το 2010 πχ που πήρα το Fazer 600s2 που ήταν το πρώτο μεγάλο δικό μου μηχανάκι, όντως δεν υπήρχε η εύκολη πληροφορία του ίντερνετ όπως τώρα.
Και στα περιοδικά όντως δεν ασχολήθηκα ποτέ με το τι διαδρομή ανάρτησης ή τι δαγκάνες φοράει το μηχανάκι που έχει αφιέρωμα.
Πάντως και στην όλη μοτοσυκλετιστικη νοοτροπία, βλέπω διαφορές του τώρα,σε σχέση με ιστορίες που έχω από θείους και ξαδέρφια, και φυσικά από τον Bulmont ,για το πόσο χύμα ταξίδευε και το ότι τώρα πρέπει να έχουμε 7 gps,να έχουμε μελετήσει την διαδρομή φουλ,να κανονίσουμε τις στάσεις κλπ.
Θέλει λίγο χαλάρωση και το λέω πρώτα στον εαυτό μου γιατί φτιάχνω δικλείδες ασφαλείας στο μυαλό και στο ταξίδι μου.
Και που να δεις την συνέχεια.........
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
τώρα πρέπει να έχουμε 7 gps,να έχουμε μελετήσει την διαδρομή φουλ,να κανονίσουμε τις στάσεις κλπ.
Αυτό που λες είναι απαραίτητο κυρίως σε παρέα αγνώστων. Αν ξέρεις τον άλλο δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, απλά πας και αλλάζεις και τα πλάνα στο φτερό αν θες.

Σε φάση ετήσια βόλτα από πάντα έτσι ήταν και για τους αρχάριους μια χαρά μας είχε βολεψει.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αυτό που λες είναι απαραίτητο κυρίως σε παρέα αγνώστων. Αν ξέρεις τον άλλο δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, απλά πας και αλλάζεις και τα πλάνα στο φτερό αν θες.

Σε φάση ετήσια βόλτα από πάντα έτσι ήταν και για τους αρχάριους μια χαρά μας είχε βολεψει.
Ναι σωστά δεν διευκρίνισα.
Μιλάω για βόλτα με φίλους,με παρέα.
Όταν είναι μια κανονισμένη βόλτα σε φορουμ κλπ ναι πρέπει να είναι λίγο στάνταρ τα πράγματα.
Α ρε έχω έλλειψη μηχανακιου εμφανέστατη πλέον και δεν την παλεύω και πολύ.
Θέλω βολτα και μου φταίνε όλα!
 
Top Bottom