Info Για νέα ταυτότητα ΒΑΛΚΑΝΙΑ

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Ναι, μόνο στο Κόσσοβο θέλει διαβατήριο. Καλό ταξίδι ;)


Sent from space
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και στο Κόσοβο ανάλογα πως θα τους βρεις μπορεις να μπεις και να βγεις με ταυτότητα νέου τύπου
Αλλα δεν υπάρχει λόγος να περάσεις απο εκει !!!!!!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγώ πέρασα 2 φορές μέσα στον Αύγουστο από Σκόπια και Σερβία (1η και 3η εβδομάδα του Αυγούστου). Και τις 2 φορές συνέβη το ακόλουθο:
Έδειξα διαβατήριο και στα 2 μέρη. Σκόπια δεν έβαλαν στάμπα (ζητούν και πράσινη κάρτα του οχήματος) ενώ στη Σερβία έβαλαν στάμπα εισόδου (δεν ζήτησαν πράσινη κάρτα).
Αν δείξεις ταυτότητα πως θα βάλουν την στάμπα?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγώ πέρασα 2 φορές μέσα στον Αύγουστο από Σκόπια και Σερβία (1η και 3η εβδομάδα του Αυγούστου). Και τις 2 φορές συνέβη το ακόλουθο:
Έδειξα διαβατήριο και στα 2 μέρη. Σκόπια δεν έβαλαν στάμπα (ζητούν και πράσινη κάρτα του οχήματος) ενώ στη Σερβία έβαλαν στάμπα εισόδου (δεν ζήτησαν πράσινη κάρτα).
Αν δείξεις ταυτότητα πως θα βάλουν την στάμπα?
δεν βαζουν πουθενα!!!
και σου ζητανε πρασινη καρτα(ενιοτε)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Λόγω του μεταναστευτικού προβλήματος που έχει προκύψει τα πράγματα είναι πιο αυστηρά
http://www.kathimerini.gr/827610/article/epikairothta/kosmos/oyggaria-frakths-asfaleias-sta-synora-me-th-servia-gia-toys-metanastes

Δεν ξέρω πότε πέρασες με ταυτότητα Στέργιο, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα σφράγιζαν διαβατήριο και το σκάναραν.
Να αναφέρω μόνο πως για να περάσω από Σερβια προς Ουγγαρία πήρε 4.5 ώρες!
Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου ότι θέλει σφραγίδα, εκεί ήμουν την περασμένη Πέμπτη.

Κροατία το καταλαβαίνω οτι περνάς μόνο με ταυτότητα αφού ειναι στην ΕΕ, αλλά στις άλλες που δεν ειναι ΕΕ δεν μπορώ να φανταστώ πως περνάς.

Καλό Σαβ/κο!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Σε όλες τις χώρες, αν περάσεις με διαβατήριο σου βάζουν στάμπα και το σκανάρουν, αν περάσεις με ταυτότητα απλά περνάς και όσο την κρατάν σε καταχωρούν στο σύστημα ότι μπήκες απλά το κάνει ο υπάλληλος, αλλιώς το κάνει το scaner.Το θέμα είναι αν περνάς μόνο με ταυτότητα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πέρσιι πηγα. Πολωνία πέρασα απο σκοπιά Σερβία Ουγγαρία κλπ με ταυτότητα
Πριν ένα μήνα Αλβανία μαυροβουνιο Βοσνία κροατια σκοπιά με ταυτότητα
( καινούργια ταυτότητα )
Δε ξέρω αν παιζει σημασία που μιλάω την γλώσσα (σερβοκροατικα) αλλα και ο κουμπάρος μου που ειναι Σέρβος και δουλεύει κατα καποιο τροπο σε κρατική υπηρεσία δε μου εχει αναφέρει τίποτα οτι δε περνάς με καινούργια ταυτότητα
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Μόνο στο Κόσσοβο αν αντιμετωπίσει θέμα...κατά τα άλλα βουρ!
Πάντως ρε παιδιά πρώτη φορά φέτος που πουθενά δεν μου ζητήθηκε πράσινη κάρτα και κυρίως στα Σκόπια....μόνο διαβατήριο και περάσαμε...ενώ πέρσι....παραλίγο να μπω φυλακή μου σπάσανε τα νεύρα....οι σκοπιανοί!
 
Top Bottom