Info για Βοσνία

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Οι χάρτες αρχίζουν να παίρνουν φωτιά και ψάχνω για πληροφορίες σχετικά με τη Βοσνία. Πιο συγκεκριμένα... σκοπεύουμε να μπούμε στη χώρα από χαμηλά (Δαλματικές ακτές) και θέλω να μάθω εάν αξίζει το Mostar για διαμονή ή να το προσπεράσουμε με μια απλή επίσκεψη;; Επίσης υπάρχει καμιά πρόταση για διαμονή σε κανένα μικρό γραφικό χωριό;;
Μετά από μια διανυκτέρευση στη Βοσνία λέμε να κινηθούμε προς τις λίμνες Πλιβιτσε της Κροατίας. Έχετε να προτείνετε κανένα καλό πέρασμα προς αυτήν την κατεύθυνση; ή γενικότερα κάποια άλλη διαδρομή μέσα στη Βοσνία;

Κάθε άποψη και ιδέα είναι επιθυμητή!!! :)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
εχω να παω πολλααααα χρονια...
θα σου κανω παρεα μεχρι να μαθουμε νεοτερα....
:wtng::brs:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Λοιπόν ενα πράγμα θα πω
Η ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΧΕΓΟΒΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
Ειναι η πιο τυραννισμένη περιοχή των Βαλκανίων ιςως και της Ευρώπης
Ειναι ενα θρησκευτικό και πολυτιζμικο μωσαϊκό
Οι καθολικοί οι ορθόδοξοι και οι μουσουλμάνοι συνυπάρχουν ανάλογα με τα μεσοπρόθεσμα η τα μακροπροθεζμα συμφέροντα των δυνατών
Κατεστραμμένα χωρια πυροβολημένοι τοίχοι
Κομμάτια ολόκληρα γης κλεισμένα και μη προσπελάσιμα λογο ναρκών
Σειρήνες πολέμου μόνιμα τοποθετημένες
Η πυριταποθηκη της Ευρώπης
Μια αδιευκρινηστη κατάσταση
Ειναι μια πολυ συγκινησιακή χωρα
Το Μόσταρ πρεπει να το δεις αν και εμπορικό !!
Στο Σαραγιεβο πρεπει να μεινης και να πιεις ενα ποτό και αν εισαι τυχερός θα ακούσεις αμανέδες απο διάφορους του δρόμου περιπλανώμενους που θα ακουμπήσουν στην ψυχή σου
Ειναι μια χωρα που αξίζει να περιπλανήθεις
μεσα της
Οι λίμνες πλιτβιτσε και γενικως η κροατια σαν να λεμε απλή οδοντόκρεμα καθως και η Σλοβενία εκτος απο το κομματι των Άλπεων
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λιγο για την Βοσνία ερζεγοβινη πως ειναι οργανωμένη και πως ειναι χωρισμένη και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις πολλες διαδρομες και πολλα σημεία που θα θες να διανυκτέρευσης
Επι της ουσιας αν και εχω παει δυο φορες δεν εχω να σου προτείνω κατι πολυ συγκεκριμένο διότι πιστεύω οτι αν ψάξεις εσυ θα περάσεις καλυτερα
Οι πληροφοριες στο διαδύκτιο ειναι τρομακτικά πολλες καθως και οι φωτο
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Μ'αρεσει η προσέγγισή σου αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει στα θέλω της υπόλοιπης παρέας. Έτσι όμως όπως τα περιεγραψες νομίζω πως η Βοσνία θα είναι ένα από τα μελλοντικά μου μοναχικά ταξίδια.
Δυστυχώς οι μέρες μας θα είναι λίγες εν αντιθεση με τα μέρη τα οποία δε θα έπρεπε να χάσουμε...
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
κ μοσταρ λεει αλλα θα προτιμουσα για δω σαραγιεβο που εχει κ πολυ καλη νεα πολη διπλα ακριβως απο την παραδοσιακη παλια(το ιδιο ισχυει κ για το μοσταρ, αλλα προσωπικα ειναι για μια ολιγοωρη σταση).διαδρομες παντου πανεμορφες διπλα σε ποταμια μεσα σε φαραγγια κ παρα μα παρα πολυ πρασσινο.. ορεινα βαλκανια
 
Top Bottom