Info για ασφαλεια στην ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αρχές Μαρτη εγινε αυτόματα και η ανανέωση για ενα χρόνο ακόμη.Σημερα πήρα στα κεντρικά της Αθήνας να αλλάξω διεύθυνση αλληλογραφίας λόγω μετακόμισης.Το site τους ειναι στα Γερμανικά χωρίς επιλογή άλλης γλώσσας και ούτε Mail μπορούσα να στείλω και εξυπηρετιιηκα τηλεφωνικά απο Ελλάδα όμως.Στα δυο μηχανάκια μου έχω ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ και για οδική ήθελε 30ευρω έκαστο για εξάμηνο άρα 120 το χρόνο τα δυο.Στο αυτοκίνητο η ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ που επίσης έχω θέλει ενα 10ευρω την οδική για εξάμηνο όποτε την έβαλα και σε περίπτωση που γίνει στραβή με το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιήσω την οδική της Ελλάδας.Με 84 ευρώ το χρόνο έχω την ADAC όποτε παλι πιο φθηνά μου βγαίνει στο σύνολο και νιώθω μεγαλύτερη ασφαλεια αν γίνει κατι με τη μηχανή στο εξωτερικό όπου τα 84 ευρώ εκει δε φτάνουν ούτε για τσίχλες,ποσό μάλλον για τον επαναπατρισμό μηχανής-οδηγού-επιβάτη.Οσον αφορά τον επαναπατρισμό για τις ελληνικές εταιρείες γίνεται στη μεν ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ μονο αν κολλήσει ο κινητήρας,ούτε κάν αν αχρηστευτεί η μηχανή συνέπεια τροχαίου ενώ τα πράγματα ειναι σαφώς καλύτερα στην ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ παλι όμως μερα με τη νύχτα με την Γερμανική του τύπου 300 ευρώ για εισιτήρια και η μηχανή αν αποδεδειγμένα με χαρτιά και υπογραφές συνεργείου ότι δε μπορεί να φτιαχτεί εντός 48ώρου(χωρίς να υπολογίζεται τυχον χρόνος μέχρι πχ να έρθει κάποιο ανταλλακτικό που δεν θα χει το συνεργείο) τότε μπαίνει σε καθεστώς επαναπατρισμού.Αυτα οπως και τυχόν ασθένειες στη Γερμανική λύνονται σε χρόνο ΑΜΕΣΟ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Όχι ιντερσαλονικα ρε φιλαράκι βρες μια πιο καλή... ούτε φιλικό διακανονισμο δεν έχει... ρωτήστε για ΑΤΕ Ασφαλιστική
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Όχι ιντερσαλονικα ρε φιλαράκι βρες μια πιο καλή... ούτε φιλικό διακανονισμο δεν έχει... ρωτήστε για ΑΤΕ Ασφαλιστική

Γιανναρε αυτο ειναι εξακριβομενο?γιατι απο οσα ειδα κεζησα φιλικο διακανονισμο εχει μια χαρα οπως ολες,κ η οδικη της τουλαχιστο στη β.ελλαδα ειναι πολυ πιο εξυπηρετικη απο τους αλλους.Σε νομικη καλυψη που της παρεχει το συμβολαιο κ δικαστηρια παει υπερ του πελατη της με μεγαλη επιτυχια. Παντα τοσα χρονια παντως ειχα απορια γιαυτο το ''δεν ειναι καλη'' κ το ''θα κλεισει'' ενω πληθος ''καλων'' ασφαλειων εκλεισαν κ κρεμασαν πελατες.Μαλλον δεν ειναι της κλικας
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Γιανναρε αυτο ειναι εξακριβομενο?γιατι απο οσα ειδα κεζησα φιλικο διακανονισμο εχει μια χαρα οπως ολες,κ η οδικη της τουλαχιστο στη β.ελλαδα ειναι πολυ πιο εξυπηρετικη απο τους αλλους.Σε νομικη καλυψη που της παρεχει το συμβολαιο κ δικαστηρια παει υπερ του πελατη της με μεγαλη επιτυχια. Παντα τοσα χρονια παντως ειχα απορια γιαυτο το ''δεν ειναι καλη'' κ το ''θα κλεισει'' ενω πληθος ''καλων'' ασφαλειων εκλεισαν κ κρεμασαν πελατες.Μαλλον δεν ειναι της κλικας
Γιάννη ΟΤΙ λέει ο φίλος παραπάνω τόσο για το φιλικό διακανονισμό όσο και την ευρωστία της επιχείρησης!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Γιανναρε αυτο ειναι εξακριβομενο?γιατι απο οσα ειδα κεζησα φιλικο διακανονισμο εχει μια χαρα οπως ολες,κ η οδικη της τουλαχιστο στη β.ελλαδα ειναι πολυ πιο εξυπηρετικη απο τους αλλους.Σε νομικη καλυψη που της παρεχει το συμβολαιο κ δικαστηρια παει υπερ του πελατη της με μεγαλη επιτυχια. Παντα τοσα χρονια παντως ειχα απορια γιαυτο το ''δεν ειναι καλη'' κ το ''θα κλεισει'' ενω πληθος ''καλων'' ασφαλειων εκλεισαν κ κρεμασαν πελατες.Μαλλον δεν ειναι της κλικας
Γιάννη ΟΤΙ λέει ο φίλος παραπάνω τόσο για το φιλικό διακανονισμό όσο και την ευρωστία της επιχείρησης!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχει φιλικό η Ιντερσαλόνικα ?
Πότε ,μπήκε ρε παιδιά ?
Μέχρι και πριν 1 χρόνο και κάτι δεν είχε, την είχα βάλει για ένα εξάμηνο, είχα μανουριασει με τον ασφαλιστη μου τον προηγούμενο και πήγα εκεί κι έκανα ένα εξάμηνο, λοιπόν τότε ΔΕΝ είχε! Επίσης απ την πράσινη κάρτα μου είχε σβήσει την Αλβανία και άλλη μια χώρα που δεν θυμάμαι... αυτο ξέρετε τι σημαίνει (δεν καλυπτεσαι)
Ψάξτε το και ρωτήστε για σιγουριά, εγώ σας ανάφερα την εμπειρία μου
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Με τη πρασσινη καρτα ποτε δεν ειχα προβλημα για ολες της χωρες,σε αντιθεση που αλλοι ειχαν με αλβανια βουληαρια
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Κ εκτος απο ολα κανει κ δωρεαν ελεγχους τεχνικους κ καρτα καυσαεριου ΔΩΡΕΑΝ
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Με τη πρασσινη καρτα ποτε δεν ειχα προβλημα για ολες της χωρες,σε αντιθεση που αλλοι ειχαν με αλβανια βουληαρια
Άρα τον έχουν προσθέσει πλέον!
Για την πράσινη κάρτα ούτε εγώ είχα πρόβλημα απλά δεν ξέρω αν συνέβαινε κάτι αν θα υπήρχε πρόβλημα
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Να το ξαναπω, δεν υπαγεται στον φιλικο διακανονισμο οπως το 90% των ασφαλιστικων εταιρειων.
Το να εξυπηρετει τους πελατες της οπως διαφιμηζει με φιλικο ειναι αλλο πραγμα.
Δηλ. αν εγω χτυπησω με ενα οχημα που ειναι ασφαλισμενο στην ιντερσαλονικα και φταιει αυτος, δεν μπορει να συμπληρωθει φιλικη δηλωση γιατι η ιντερσαλονικα δεν υπαγεται σε αυτην, με αποτελεσμα να μην μπορω αμεσα να αποζημειωθω απο την δικη μου ασφαλιστικη και να περιμενω μηνες την αποζημιωση απο την ασφαλιστικη του αλλου.
Αν δεν πιστευετε εμενα παρτε ενα τηλ και ρωτηστε την ιδια αν υπαγεται στον φιλικο διακανονισμο, ειναι πολυ απλο.
Τελος εδω γιατι ειμαστε και off topic
 
Τελευταία επεξεργασία:

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Φίλε Γιώργο είναι φιλικός της ίδιας της ασφαλιστικής. Όχι ο κλασικός με το μπλε έντυπο.

Καλό θα ήταν να καθαριστεί και το θέμα, ώστε να δούμε αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει εδώ.
Την ADAC!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Την ανοιξη το 2015 ειχαμε μια συγκρουση αναμεσα σε δυο μοτο που ηταν ασφαλισμενες και οι δυο στην Ιντερσαλονικα.
Εγω ως παθων ειδα επαγγελματικη αντιμετωπιση απο τον πραγματογνωμονα, διαθεση για ελιγμο σε πανακριβα ανταλλακτικα
ωστε να ικανοποιηθουμε πληρως και οι δυο πλευρες και αμεση εντος 3 ημερων εξοφληση ολων των τιμολογιων μεχρι τελευταιου σεντ.
Η αξια αποζημιωσης για μια απλη πτωση εφτασε τα 2200 ευρω :hungover::punch::hungover::punch: αλλα αν ασχοληθουμε με αυτο ....θα χρειαστουμε και τριτο thread!!!
 
Top Bottom