information display tenere 660

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Αφου εψαξα για σημεια τοποθετησης της οθονης στο tenere και προσπαθωντας να το κανω οσο
πιο κοντα στο εργοστασιακο μιας και τα οργανα που μπαινουν εξτρα δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα
μπηκα στην διαδικασια να ανοιξω το εργοστασιακο οργανο καια να το χειρουργησω.

Εσκαψα λοιπον με dremmel το πλαστικο κατω απο τα οργανα και τοποθετησα την οθονη κατω απο
το στροφομετρο αφου εκοψα προσεκτικα το φιλμ στις διαστασεις της οθονης. Το αποτελεσμα ειναι
αρκετα καλο αφου δεν φαινεται τιποτα και η οθονη μοιαζει να ειναι εργοστασιακη.

Θα χρησιμοποιησω λοιπον τον διακοπτη του συνιαλου στον διακοπτη φωτων ετσι ωστε να αλλαζω
οθονες με καθε πατημα.

Οθονη 1 πιεση ,θερμοκρασια,υψομετρο,
Οθονη 2 βολτομετρο,ποσοστο ανοιγματος γκαζιου
Οθονη 3 lambda,afr meter
Oθονη 4 πυξιδα,gps real speed


Επισης σε εξελιξη βρισκεται η υλοποιηση του αισθητηρα gyro ο οποιος μπορει να υπολογισει
μεγιστη κλιση σε μοιρες στην στροφη με ακριβεια.Ειναι ο ιδιος αισθητηρας που χρησιμοποιουν τα drones για να ισσοροπουν και υπολογιζει κλιση ανεξαρτητα απο την φυγοκεντρο.

Επισης μπορουν να προσθεθουν και αλλες πληροφοριες οπως θερμοκρασια λαδιου,νερου κτλ
η οτι αλλο μπορει να σκεφτει κανεις
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
μας μπριζώνεις σύντροχε....:yew::friendship:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
:brv:
Εδω μεσα υπαρχουν μυαλα και χερια ανυπολογιστης αξιας.
ADVride εχεις ταλέντο !!!!
Το εχω ήδη στο μυαλό μου
Το εχω δουλεμένο .......
 

GGS

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda CRF 1000L-Africa Twin
Ρε φίλε!
Τι λες τώρα!
Μου πήρε και κανένα λεπτό να δω που ήταν το display!
Εργοστασιακη δουλειά!
Μπράβο σου!
Να το αγαπάς το τενερε!
Πολύ καλή μηχανή!

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
:l2:Εισαι πολυ ,ΜΑ ΠΟΛΥ μερακλης.Καλες γνωσεις,αλλα αυτο που θαυμασα ειναι η υπομονη σου και η ακριβεια!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ είσαι φιλαράκι!Εύγε για πολλοστή φορά:friendship:
Ερώτηση για το κοντέρ του 690 που κάνει θαμπάδες/χασίματα σκέφτομαι να το ανοίξω να το καθαρίσω απο τις σκόνες που έχει τραβήξει,το είχες δοκιμάσει στο δικό σου,θα πετύχει λές?Ευχαριστώ προκαταβολικά:ok:
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ είσαι φιλαράκι!Εύγε για πολλοστή φορά:friendship:
Ερώτηση για το κοντέρ του 690 που κάνει θαμπάδες/χασίματα σκέφτομαι να το ανοίξω να το καθαρίσω απο τις σκόνες που έχει τραβήξει,το είχες δοκιμάσει στο δικό σου,θα πετύχει λές?Ευχαριστώ προκαταβολικά:ok:
Να το ανοιξεις και να το καθαρισεις με προσοχη βεβαια.. Το προβλημα με τα 690 ειναι οτι ετσι οπως ειναι βιδωμενο το καντραν απο το εργοστασιο εχει πολλους κραδασμους απο το πλαισιο και τριβεται το ασπρο πλαστικο στο εσωτερικο του. Αν το ανοιξεις καθαρισε το και βρες ενα τροπο να το στηριξεις με συνεμπλοκ στην τιμονοπλακα και ετσι δεν θα παθει τιποτα.
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
@Carooly δωσε διεύθυνση να σου στείλω το TENERE βάλε ότι έβαλες και στο δικο σου....;):p:D
Συγχαριτηρια για τις ικανότητές σου!!!
Μπράβο και πάλι μπράβο!!!:ok::ok::ok::ok:
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
@Carooly δωσε διεύθυνση να σου στείλω το TENERE βάλε ότι έβαλες και στο δικο σου....;):p:D
Συγχαριτηρια για τις ικανότητές σου!!!
Μπράβο και πάλι μπράβο!!!:ok::ok::ok::ok:
Εχω φτιαξει ηδη το υψομετρο-θερμοκρασια αλλα θα προθεσω αλλες 3-4 πληροφοριες οπως βολτομετρο,θερμοκρασια νερου,και λαμδα. Μολις το τελειωσω θα σου πω.:)
 
Top Bottom