Itg filter και φίλτρο αναθυμιάσεων σε 950

chaosm

Μέλος
Ξεκίνησα να μαζεύω τα πράγματα για αλλαγή σε φίλτρο itg.

Οι περισσότεροι από ότι είδα βάζουν φίλτρο αναθυμιάσεων.

Σε ένα διπλανό φόρουμ διάβασα ότι σε μοντέλο του 04 παρατήρησε ότι του πέταγε λάδια από το φίλτρο και η λύση ήταν δοχείο αναθυμιάσεων.

Εγώ έχω το 950s 03.

Πρέπει να το βάλω κ εγώ;
Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φιλε δε ξερω τι ειναι αυτο το φίλτρο οι γνώσεις μου δε, απο κτμ ισχνή !!!
Θα σου κανω παρέα μπας και εμφανίστει καποιος
ΒΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΚΑΤΕΜΑΔΕΣ ΠΟΥΣΤΕ;;;;;;;;
 

chaosm

Μέλος
Φιλε δε ξερω τι ειναι αυτο το φίλτρο οι γνώσεις μου δε, απο κτμ ισχνή !!!
Θα σου κανω παρέα μπας και εμφανίστει καποιος
ΒΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΚΑΤΕΜΑΔΕΣ ΠΟΥΣΤΕ;;;;;;;;
Χαχα χαχαχα. Είσαι ωραίος.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Χαχα χαχαχα. Είσαι ωραίος.
Ειναι μια πικρή αλήθεια !!!!
Ειμαι ωραίος !!!!
Ενα μείγμα Λεοναρντο ντι Κάπριο και μπραντ πιτ μαζι με τζεισον σταθαμ και λιγο απο Μαζωνάκη
( για τον τελευταιο μου αρεσει σαν τραγουδιστής )
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Λογικα ειναι λιγοι αυτοι που εχουν itg φιλτρο και πιο λιγοι αυτοι που το εχουν σε καρμπυρατερατο μοτερ....οποτε υπαρχει και ενα ενδεχομενο να παρεις λιγες γνωμες και να μην βγαλεις σωστο συμπερασμα :/
εχεις ψαχτει πουθενα αλλου για να μαζεψεις αποψεις??
Και εγω ψαχνομαι για φιλτρο (στο κοντινο μελλον,οχι τωρα) και σκεφτομαι το ΚΝ...εσυ γιατι θελεις itg?
 

chaosm

Μέλος
Λογικα ειναι λιγοι αυτοι που εχουν itg φιλτρο και πιο λιγοι αυτοι που το εχουν σε καρμπυρατερατο μοτερ....οποτε υπαρχει και ενα ενδεχομενο να παρεις λιγες γνωμες και να μην βγαλεις σωστο συμπερασμα :/
εχεις ψαχτει πουθενα αλλου για να μαζεψεις αποψεις??
Και εγω ψαχνομαι για φιλτρο (στο κοντινο μελλον,οχι τωρα) και σκεφτομαι το ΚΝ...εσυ γιατι θελεις itg?
Έχω dna επάνω. Το itg είναι ίδιο ακριβώς με το rottweiler. Έχεις μεγαλύτερη απόκριση γκαζιου. Κάποιοι λένε ότι είναι τεράστια η διαφορά. Τώρα θα το δω στη πράξη. Το θέμα είναι ότι σε δίπλα φόρουμ διάβασα ότι επειδή καταργείς το φιλτροκουτι ίσως να μη φτάνει μόνο το φίλτρο αναθυμιάσεων. Υπήρξε πρόβλημα σε 950 του 4 με τέτοιο φίλτρο. Ξερνουσε λάδι από τις αναθυμιάσεις. Το θέμα τώρα είναι ότι παίρνω ένα δοχείο αναθυμιάσεων πχ αυτοκινήτου και κάνω δουλειά ή θέλει κάτι συγκεκριμένο;
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα πάντα όλα υπάρχουν εδώ μέσα ,αρκεί να ψάξεις λίγο
http://www.advride.gr/threads/Άν-θέλετε-να-βάλετε-ελεύθερο-φίλτο-αέρα-στο-ΚΤΜ-950-990-σας.847/

Για περισσότερες πληροφορίες ,πόσταρε στο παραπάνω νήμα ,κ θα σου απαντήσει ο gefr που έχει ασχοληθεί.


Αν θές την ταπεινή γνώμη μου ,πιό πολλά προβλήματα δημιουργείς με αυτή την μόντα ,παρά λύνεις κάτι.
Οι περισσότεροι που το'χουν κάνει ,ξαναγυρνάνε στο μαμά φιλτροκούτι ,μετά απο περιπέτειες...
...και έχουν τα ζυμπράγκαλα που πλήρωσαν σε κάποιο ράφι.
Εκτός απο το σφουγγαρόφιλτρο ,το οποίο το πετάνε στα σκουπίδια ,αφού αργά ή γρήγορα (λόγω υψηλών θερμοκρασιών στην περιοχή που βρίσκεται) ξεραίνεται-τρίβεται-μαδάει-κι αχρηστεύεται)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Νομιζω δοχειο αναθυμιασεων αυτο μοτο ειναι το ιδιο πραγμα απλα αλλαζει λιγο το μεγεθος...Για το προβλημα που λες οτι βγαζει δεν ξερω να σου πω, μιας και δεν ειμαι ψαγμενος μηχανολογικα γιατι ειμαι σχετικα νεος κατοχος...
Οπου να ναι θα βρεθει καποιος που να ξερει 5 πραματα και θα σου απαντησει!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Συμφωνώ με τον Γάτο. Η αλλαγή φίλτρου ποτέ δεν οφελησε ουσιαστικά κανέναν. Αρκετοί χάνουν και ροπή χαμηλά. Πέρα από το ότι καθορίζεται δεν βλέπω τον λόγο.
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Εγώ δεν έβαλα ποτέ στο καρμπυρατεράτο. Στο ιντζέκτιον που έβαλα, ψαχνόμουνα γιατί είχα πολύ απότομη απόκριση στο γκάζι... πιστεύω οτι λύθηκε από άλλες διορθώσεις και όχι από το φίλτρο. Τελευταία σφύριζε και πιστεύω οτι είχε εισροή αέρα από κάποιο σημείο. Το υλικό άρχισε να τρίβεται σε σημεία που κάηκε από τη ζέστη. Εδώ να σημειώσω οτι μιλάω για το Adventure. Άλλα μοντέλα πιό ανοιχτά που δεν ανεβάζουν τόσο υψηλή θερμοκρασία, δεν έχουν παρουσιάσει καταστροφή του φίλτρου. Επίσης να σημειώσω οτι το χρησιμοποίησα για 5 χρόνια.
 

chaosm

Μέλος
Μάλιστα. Ευχαριστώ για όλα.. Στη μηχανή κάνω συγκεκριμένη χρήση. Είμαι λίγο άρρωστος με τα πράγματα μου. Δε μπαίνει χώμα. Σπάνια θα μπει στη πόλη (μιας και υπάρχει το scooter). Επίσης ταξίδια έχω κόψει μιας κ γέμισα με το versys που είχα. Από κει και πέρα μικρές καταδρομικες διαδρομές ΣΚ. Αυτό είναι όλο. Παρασύρθηκα από τα λεγόμενα του dr στο δίπλα forum και μιας και στη μηχανή είχαν αφαιρεθεί από πριν sas και και φοράει κ το Factory Pro Jet Kit είπα να δω λίγο τι γίνεται με τη μετατροπή αυτή. Το μαμά φιλτροκουτι μαζί με το dna θα μπουν στην άκρη και το πολύ πολύ άμα δω θέματα θα το αλλάξω ξανά. Όλο το σύνολο το πήρα φθηνά οπότε οκ. Από κει και πέρα το θέμα είναι με τις αναθυμιάσεις. Είπα μήπως είχε βάλει κάνεις κάποιο δοχείο αναθυμιάσεων. Δλδ αν αυτό το πράγμα συνεργάζεται με τη μηχανή ή δημιουργεί κάποιο θέμα. Γιατί δε θέλω να δω σταγόνα λάδι πάνω στο μοτέρ. Ευχαριστώ κ πάλι
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αφού το αποφάσισες ,κ πήρες κ τα κοκοψίνια ,κάντο ,κι ενημέρωσε μετά κι εδώ για τα αποτελέσματα.:ok:

Φαντάζομαι οτι έχεις υπ'όψιν σου οτι ,για να δουλέψει (όσο γίνεται πιό) σωστά το μοτέρ με αυτή την μόντα ,χρειάζεται πολύ ψάξιμο με jetting-βελόνες-ύψος στάθμης φλοτέρ-πλουσιότερο μίγμα-κτλ
Αν έχεις διαβάσει τις πληροφορίες-δεδομένα του drBig ,ακολούθησέ τις κατα γράμμα ,μια κ το χει ψάξει πάρα πολύ το θέμα.;)

Καλούς πειραματισμούς σου εύχομαι.:friendship:
 

chaosm

Μέλος
Αφού το αποφάσισες ,κ πήρες κ τα κοκοψίνια ,κάντο ,κι ενημέρωσε μετά κι εδώ για τα αποτελέσματα.:ok:

Φαντάζομαι οτι έχεις υπ'όψιν σου οτι ,για να δουλέψει (όσο γίνεται πιό) σωστά το μοτέρ με αυτή την μόντα ,χρειάζεται πολύ ψάξιμο με jetting-βελόνες-ύψος στάθμης φλοτέρ-πλουσιότερο μίγμα-κτλ
Αν έχεις διαβάσει τις πληροφορίες-δεδομένα του drBig ,ακολούθησέ τις κατα γράμμα ,μια κ το χει ψάξει πάρα πολύ το θέμα.;)

Καλούς πειραματισμούς σου εύχομαι.:friendship:
Είναι ο μάστορας γάτος σαν εσένα. Ήταν δικό του το μηχανάκι οπότε ξέρει ακριβώς τι και πόσο. Θα το κρατησει για να το δοκιμάσει. Το φτιάχνω και ενημερώνω. Το θέμα είναι τι να κάνω με το δοχείο αναθυμιάσεων.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Είναι ο μάστορας γάτος σαν εσένα. Ήταν δικό του το μηχανάκι οπότε ξέρει ακριβώς τι και πόσο. Θα το κρατησει για να το δοκιμάσει. Το φτιάχνω και ενημερώνω. Το θέμα είναι τι να κάνω με το δοχείο αναθυμιάσεων.
Αυτό είναι το τελευταίο που θα πρεπε να σε αγχώνει.
Τέλος πάντων ,απλό είναι.
Βάλε αρχικά ένα φίλτρο αναθυμιάσεων.
Αν στην πορεία δείς οτι έχεις κάποιο θέμα ,προσαρμόζεις κάπου ένα δοχειάκι.

Εναλλακτικά:
Υπάρχουν φίλτρα με in & out & ανεπίστροφη λειτουργία. (είσοδος-φιλτράρισμα-έξοδος πρός μία κατεύθυνση)
Μοντάρεις σωληνάκι στην έξοδο κ το δρομολογείς κάτω απο τα κάρτερ.
Βάζεις στην άκρη του άλλη μιά ανεπίστροφη βαλβιδούλα για αποφυγή πιθανότητας εισροής σκόνης-υδάτων-κτλ.
Και είσαι jet (αν και αντι-οικολογικός ταυτόχρονα)
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
Εναλλακτικά:
Υπάρχουν φίλτρα με in & out & ανεπίστροφη λειτουργία. (είσοδος-φιλτράρισμα-έξοδος πρός μία κατεύθυνση)
Μοντάρεις σωληνάκι στην έξοδο κ το δρομολογείς κάτω απο τα κάρτερ.
Βάζεις στην άκρη του άλλη μιά ανεπίστροφη βαλβιδούλα για αποφυγή πιθανότητας εισροής σκόνης-υδάτων-κτλ.

Και είσαι jet (αν και αντι-οικολογικός ταυτόχρονα)[/quote]

κανε ακριβως οτι λεει ο φιλος ! το εχω 2 χρονια , κατω απο καρτερ σχεδον διπλα απο το διπλο σταντ ... το πολυ πολυ να δεισ καμια σταγονα
Αν το εχεις jetαρει σωστα, (συνγχρονισμος , καυσαναλυση κτλ) με το ελευθερο φιλτρο, θα δουλεψει πιο ξεκουραστα ....απο εξατμιση ?
 

chaosm

Μέλος
Έχει acrapes με σιγαστηρες 16αρι μπροστά. Το φίλτρο που θα βάλουμε itg και έχει και το pro racing kit
 
Top Bottom