Kawasaki KLR 650 vs. Suzuki V Strom 650

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
ειχα το πρωτο και το εδωσα για το δευτερο... ωραια μηχανακια και τα δυο. πας οπου θες χωρις προβλημα :happy:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εγω παλι ειχα το πρωτο το 1991.
Πηγαινες με 160 Θεσσαλονικη-Κατερινη κι εβγαζες μεση ωριαια ...100.

Παντως μετα απο 2 Africa 2 Varadero και 2 GS ευχαριστως θα επαιρνα το Vstrom!!
(Αν καταφερω και χαλασω την τωρινη,που δεν το βλεπω)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το 1ο στρωμα, τιμιο μηχανακι. Αν εδινε κανεις και κανα χιλιαρικο γι αναρτησεις και αντλια μπροστινου φρενου, ειχε οπλο!
Απο πλαισιο, μοτερ, ανεση κι αξιοπιστια, μακραν το καλυτερο 650 δικυλινδρο της εποχης 2004 -2012.
Αν βαλεις και τη σχεση τιμης/προιοντος, τοτε δεν ειχε αντιπαλο.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το KLR650 είναι το μαύρο σκυλί αντοχής για καταπόνηση. Ακόμα βγάζουν... συγκριτικά αν αξίζει κανείς να πάρει GS ή LC8 και όχι KLR650 για διαδρομές μεγάλες (που δεν είναι για μικρά) με χώμα και Αφρικάνικες ερήμους και τέτοια.
Εξαιρετικά απλοϊκό, εξαιρετικά σπαρτιάτικο, εξαιρετικά effective. Θα το πας το ταξίδι σου. Θα θες μια μικρή συναρμολόγηση μετά. Θα πας στο κατσάβραχο, θα πέσει, θα το μαζέψεις σαν το 250άρι και θα φύγεις.
Ο Ράμπο αυτό θα είχε. Προσωπικά μου αρέσει σε χακί και τέτοια να ταιριάζει με το τι είναι.

Το DL650 είναι ίσως το τιμιότερο all-around μηχανάκι για χώρες σαν την Ελλάδα (και όχι πολύ χώμα, κάνα χωματόδρομο για να πας στην παραλία). Εξαιρετικά μέτριο, εξαιρετικά καλό αν συνυπολογίσεις το κόστος του. Συμπαθές φατσικά, συμπαθές σε απόδοση (στην κατηγορία του). Νομίζω ότι η λέξη "τίμιο" (και μάλιστα το τιμιότερο) αρκεί για να περιγράψει. Ποτέ μια αγορά DL650 δεν είναι βλακεία. Κάποια στιγμή ένας φίλος είχε βρεθεί με... δυο (συν μια BMW).

Προσωπικά αν ήθελα να πάρω κάτι της κατηγορίας αυτή τη στιγμή και να πλησιάζει πολύ και τα δυο, θα έψαχνα κάνα μτχ σε καλή τιμή παλαιότερο F800GS, αλλά δεν θα το αναλύσω για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
"Το DL650 είναι ίσως το τιμιότερο all-around μηχανάκι για χώρες σαν την Ελλάδα (και όχι πολύ χώμα, κάνα χωματόδρομο για να πας στην παραλία)."


Σε διαβεβαιώ, ότι με ένα σετάκι χωμάτινα, πάει όπου και το GS! Το ίδιο έυκολα ή δύσκολα, το ίδιο γρήγορα! Δοκιμασμένα πράγματα, δεν το λεω στην τύχη, ή απλά για να το πω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
"Το DL650 είναι ίσως το τιμιότερο all-around μηχανάκι για χώρες σαν την Ελλάδα (και όχι πολύ χώμα, κάνα χωματόδρομο για να πας στην παραλία)."


Σε διαβεβαιώ, ότι με ένα σετάκι χωμάτινα, πάει όπου και το GS! Το ίδιο έυκολα ή δύσκολα, το ίδιο γρήγορα! Δοκιμασμένα πράγματα, δεν το λεω στην τύχη, ή απλά για να το πω.
Σε κάποια χέρια, ακόμα καλύτερα από το gs...να τα λέμε αυτα;)
Απλά με το gs....πάνε ολοι.

advφον!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ο τίτλος πάντως είναι ελαφρώς παραπλανητικός, διότι ούτε στο βίντεο, αλλά και ούτε στην πραγματικότητα συγκρίνονται KLR και DL 650! Δηλαδή, καμία σχέση! Όλα ταξιδεύουν με τον δικό τους όμως τρόπο...
Όσο για το χώμα, πριν 6 χρόνια πάνω στον Γράμμο συνάντησα παρέα με Piaggio x9 και Z 750 ναπηγαίνουν αεροπορία με ασφάλτινα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Με τη λογική "και το παπί πάει αν μπορείς" ναι. Αν μπορείς πας.
Εγώ προσωπικά από τη δική μου εμπειρία με VStrom, δεν το θέλω ούτε στο δρόμο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε κάποια χέρια, ακόμα καλύτερα από το gs...να τα λέμε αυτα;)
Απλά με το gs....πάνε ολοι.

advφον!!
Σωστή παρατήρηση-τοποθέτηση Κώστα.
ΤΝΧ :)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ούτε το v strom μπορεί εκτός δρόμου να πάει σαν το Klr, ούτε το klr να ταξιδέψει σαν το vstrom, οπότε έκαστος στο είδος του...
Ααα... και το καλύτερο μηχανάκι είναι το gs, μην το πολυψάχνετε!:yew:
 
Top Bottom