Klr 650 σκορτσαρει

Mindcrime

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Klr 650
Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα! Νέος κάτοχος ενός klr650 και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι φυσιολογικό να σκορτσαρει τόσο στις χαμηλες. Η μόνη εμπειρία που έχω από μονοκυλινδρο είναι το xt600 καλού μου φίλου το οποίο στις χαμηλες όχι μόνο δεν σκορτσαρει αλλά έχει και πολύ ροπή.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γεια χαρά...!
Πετρο petros KLR σε ζητάνε...
 

NIK72

Μέλος
Όνομα
NIKI
Μοτό
Vstrom
Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα! Νέος κάτοχος ενός klr650 και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι φυσιολογικό να σκορτσαρει τόσο στις χαμηλες. Η μόνη εμπειρία που έχω από μονοκυλινδρο είναι το xt600 καλού μου φίλου το οποίο στις χαμηλες όχι μόνο δεν σκορτσαρει αλλά έχει και πολύ ροπή.
Έχει πολύ μακρύ γρανάζωμα μάλλον.
 

Mindcrime

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Klr 650
Αυτό σκέφτηκα και εγώ και το τσέκαρα. 15/42 είναι τα γρανάζια και απ ότι είδα αυτό είναι το μανισιο γραναζωμα
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σάν κάτοχος θά σού πω ναι σκορτσαρει χαμηλά...
Στην αρχή μου έκανε εντύπωση αυτό σέ χαμηλές ταχύτητες
Είναι και λίγο μακριές οι σχέσεις... εγώ έβαλα 2 δόντια μεγαλύτερο πίσω.. μπορείς και 1 δόντι μικρότερο μπροστά
Μειώθηκε το σκορτσαρισμα... απέκτησε νεύρο με όλες τις σχέσεις με αντιστάθμισμα περισσότερους κραδασμούς και δούλεμα σέ ψηλότερες στροφές στην εθνική
Στην πορεία βέβαια το συνήθισα... στο κέντρο η σε πολύ κλειστές διαδρομές.. παίζω λίγο με τον συμπλέκτη και είναι οκ
Τώρα έχω γυρίσει στις στοκ διαστάσεις σε γρανάζια γιατί έκανα εθνική και μακρινές αποστάσεις που δεν βόλευε με το κοντό γραναζωμα
Έχω πολλά χρόνια τό κουλούρι έχω κάνει πολλές χιλ χλμ ότι βοήθεια θέλεις πες μου.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Οταν πηρα το δικο μου σκορτσαρε,το εβαλα μεσα για σερβις και βαλβιδες 4 μερες μετα την αγορα και παρατηρησα οτι ηταν ενα δοντι λαθος χρονισμενη η καδενα,μετα τον χρονισμο ηταν μια χαρα.
Απ το 2016 εως σημερα ανοιξα για βαλβιδες αλλα 3 KLR φιλων ,ειχαν Ολα το ιδιο προβλημα.Δεν ξερω τι τρεχει με τους μαστορους κ ειχαν κανει ολοι το ιδιο λαθος,μεχρι που μου περασε απ το μυαλο μηπως ειναι ελληνικη μαγκια για να δωσουν προπορεια(ηλιθιος τροπος φυσικα).
Ανοιξε καπακι βαλβιδων και τσεκαρε τον χρονισμο!
 

Mindcrime

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Klr 650
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά, korax το σκ μάλλον θα ανοίξω καπάκι μιας που δεν έχω τσεκάρει και βαλβίδες οπότε θα ενημερώσω. Πέτρο τι γραναζωμα προτείνεις? Τώρα έχει 15/42, να πάω 13 ή θα είναι πολύ κοντό οπότε 14?
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Τα klr έτσι σκορτσάρουν, μην συγκρίνεις με ΧΤ. Συν το ότι έχουν πολύ μακρυά 2ρα.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά, korax το σκ μάλλον θα ανοίξω καπάκι μιας που δεν έχω τσεκάρει και βαλβίδες οπότε θα ενημερώσω. Πέτρο τι γραναζωμα προτείνεις? Τώρα έχει 15/42, να πάω 13 ή θα είναι πολύ κοντό οπότε 14?
Με τίποτα 13... θα είναι υπερβολικά κοντό... σκέψου ότι άλλαξα το πίσω σε 44 που είναι κάτι λιγότερο από ένα δόντι μπροστά και είδα αρκετή διάφορα... οπότε με 14 μπροστά θα είσαι μία χαρά.
 
Top Bottom