KTM 790 ή Multistrada V2

Docortho

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Ducati scrambler 800 icon 2022
Ένας καλός φίλος μου εχει κρατημένα και τα δυο για να αποφασίσω μέχρι την άλλη βδομάδα ποιο θα πάρω.
Η χρηση αστική περιαστική περίπου 40 χιλιομετρα την ημερα πάντα μονοκαβαλο χαλαρες βόλτες την Κυριακή το πρωί ίσως και πατημένο χώμα.
βασικα να ξεκουράζεται το μυαλό μου
υψος 1’80 βάρος 110.
εαν τα εχει οδηγήσει κανεις ας πει δυο κουβέντες ,μπας και αποφασίσω…..
ξεχασα την ηλικία…..57
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Και μόνο που μιλάμε για λίγο πατημένο χώμα πάμε στο 790.ωραιος ο ντουκος, ζωντανός αρπάζει ωραία παντού,αλλά για χώμα δεν κάνει ούτε για μέτρο.επισης σ εμένα δεν έκατσε η θέση οδήγησης από την άλλη έχει πολύ ωραία ανεμοκαλυψη.υψος 1.86 90+ κιλά
790 έχω κάνει λιγότερα χλμ αλλά,δεν έχει την ασφάλτινη συμπεριφορά κ ανεμοκαλυψη του ιταλου,αλλά είναι η έννοια του πιο all around.καντα μια βόλτα καλύτερα να δεις που κουμπώνεις.οτι και να λέμε η βόλτα έστω κικρη σου δίνει άλλη γευση
 

Docortho

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Ducati scrambler 800 icon 2022
Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για test drive……ούτε ο χρόνος βασικά….
 

Docortho

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Ducati scrambler 800 icon 2022
Μονο σε καμία βόλτα όπου μπορεί να προκύψει χωματοδρομος και μονο σε αυτή την περίπτωση αν ήθελα χώμα θα έπαιρνα άλλη μηχανή
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μιας και έχω δοκιμάσει κάποια ktm θα ψήφιζα το Ducati για την αλλαγή.
 

Docortho

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Ducati scrambler 800 icon 2022
Άραγε υπάρχει καποιος που το είχε , εχει να μας πει δυο κουβέντες….
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Να τολμήσω να ρωτήσω πως προέκυψε το συγκεκριμένο δίλημμα; Αν επιτρέπετε βέβαια..

Επειδή εχει τα συγκεκριμεμα μηχανάκια φίλος και θα πάρεις από το χέρι του κάτι ή γιατί είχες εσύ επιλέξει ότι αυτά μόνο σου κάνουν οπότε μεταξύ των δύο θα ψωνίσεις;
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Εγω κρινοντας απο την ηλικια και το "χαλαρες βολτες" θα προτεινα το ΚΤΜ. Εχει ενα παρα πολυ ελαστικο και ευχαριστο μοτερακι με αστεια καταναλωση και γενικα ολο το στησιμο της μοτοσυκλετας ειναι ακριβως αυτο που θες, ικανο για ολα, πολυ ευκολο, με παρα πολυ ελαφρια αισθηση, πολυ ανετο στον δρομο χωρις να σε προβληματιζει πουθενα. Δεν εχω αποψη για το κομματι της ανεμοκαλυψης, καθως οι συνθηκες που το ειχα οδηγησει δεν ειχαν μεγαλες ταχυτητες στην εθνικη.
Το DUCATI θα το προτιμουσα εαν ηθελα πιο σπορ οδηγηση απο το KTM. Επισης σκεψου και το κομματι της ακριβης συντηρησης στο DUCATI, το οποιο δεν ξερω αν το αξιζει ενα μηχανακι το οποιο δεν ειναι επιδοσεων
 

Docortho

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Ducati scrambler 800 icon 2022
Καλημερα
βασικα για το ΚΤΜ πήγαινα και πάνω στην κουβέντα με τον φίλο προέκυψε το V2 ως πιο άνετο κλπ κλπ
το θέμα ειναι οτι εγώ δουλεύω συνεχώς και έχω μονο μια Κυριακή για να πάω μια κοντινή βόλτα, τις καθημερινές συνήθως παίρνω το αυτοκίνητο γιατί πηγαινω την μικρή στο σχολείο όποτε ουσιαστικά την μηχανή την θέλω για ψυχοθεραπεία μια με δυο φορές την βδομάδα, εκεί λοιπόν που έλεγα 790 και θα κάνω και καμία βόλτα στα οροπεδια της Κρήτης μας προέκυψε το V2 ως πιο άνετο-καλυτερα φρένα - κλπ κλπ και επειδή είχα παλαιότερα το monster 1100 αλλά και ένα scrambler και ειναι γνωστή η αγάπη που έχω για την μάρκα ο φίλος ως γνήσιος ντουκατιστας με προέτρεψε να πάρω το v2 και εκεί κάπου ψήθηκα και εγώ….
επειδη όμως την μηχανή την έχω δει μονο ζωγραφιστή ……λέω μήπως κανενας χριστιανός την εχει καβαλήσει να μας πει ειναι άνετη? Ειναι εύκολη μηχανή? το 950 πχ ειχε ψηλά το κέντρο βάρους και ειδικά με τα πλαϊνά σαμάρια ήταν ένα θέμα στις επιτόπιες και στις χαμηλές ταχύτητες (στα 57 ψάχνεις την άνεση σου επίσης) δεν με νοιάζει να πιαστεί ο κωλος μου από την σκληρή σέλα αλλά να φοβάμαι στην πλατεία του χωριού να κάνω μια μανούβρα δεν εχει γούστο ……
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Καλημερα
βασικα για το ΚΤΜ πήγαινα και πάνω στην κουβέντα με τον φίλο προέκυψε το V2 ως πιο άνετο κλπ κλπ
το θέμα ειναι οτι εγώ δουλεύω συνεχώς και έχω μονο μια Κυριακή για να πάω μια κοντινή βόλτα, τις καθημερινές συνήθως παίρνω το αυτοκίνητο γιατί πηγαινω την μικρή στο σχολείο όποτε ουσιαστικά την μηχανή την θέλω για ψυχοθεραπεία μια με δυο φορές την βδομάδα, εκεί λοιπόν που έλεγα 790 και θα κάνω και καμία βόλτα στα οροπεδια της Κρήτης μας προέκυψε το V2 ως πιο άνετο-καλυτερα φρένα - κλπ κλπ και επειδή είχα παλαιότερα το monster 1100 αλλά και ένα scrambler και ειναι γνωστή η αγάπη που έχω για την μάρκα ο φίλος ως γνήσιος ντουκατιστας με προέτρεψε να πάρω το v2 και εκεί κάπου ψήθηκα και εγώ….
επειδη όμως την μηχανή την έχω δει μονο ζωγραφιστή ……λέω μήπως κανενας χριστιανός την εχει καβαλήσει να μας πει ειναι άνετη? Ειναι εύκολη μηχανή? το 950 πχ ειχε ψηλά το κέντρο βάρους και ειδικά με τα πλαϊνά σαμάρια ήταν ένα θέμα στις επιτόπιες και στις χαμηλές ταχύτητες (στα 57 ψάχνεις την άνεση σου επίσης) δεν με νοιάζει να πιαστεί ο κωλος μου από την σκληρή σέλα αλλά να φοβάμαι στην πλατεία του χωριού να κάνω μια μανούβρα δεν εχει γούστο ……
Σε ευχαριστώ που απάντησες Τάσο.

Από τα παραπάνω και με δεδομένα δύο.
Το για ποιο πήγαινες και που βρίσκεσαι νομίζω το ΚΤΜ είναι αυτό που πρέπει να επιλέξεις.
Ψυχοθεραπεία δεν είναι μόνο τα καλύτερα φρένα και το καλύτερο στήσιμο για άσφαλτο.

Ψυχοθεραπεία είναι να πεις θέλω να πάω εκεί και να πας.
Το ΚΤΜ το λοιπόν είναι αυτό που θα σου δώσει τον αέρα για τα πάντα όλα χωρίς δεύτερες σκέψεις.

Η γνώμη μου είναι ότι χάνεις χρόνο και ίσως χάσεις και χρήμα με έναν προβληματισμό που δεν χρειάζεται.

Mε το καλό να έρθει το εργαλείο.Να το χαρείς με απεριόριστα ασφαλή χιλιόμετρα!

Να χαίρεσαι την οικογένειά σου και Καλή σας Ανάσταση..!!
:friendship:
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Ισως το πιο βασικο χαρακτηριστικο στα 790/890 ειναι το χαμηλο κεντρο βαρους και η αισθηση οτι οδηγας κατι πολυ μικροτερο. Γι αυτο το λογο κυριως στο προτεινω εναντι του 950, το multistrada (εχω οδηγησει μονο το 1200 ομως) ειναι μεγαλη μηχανη με ψηλο κεντρο βαρους σχετικα, το KTM ειναι εντελως αντιθετο
 

Docortho

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Ducati scrambler 800 icon 2022
σημερα δυο παιδιά με 790 ποσταραν οτι εχουν διαρροή, λάδια ο ένας με 1000 χιλ ο άλλος δεν ανέφερε, τώρα να πάρω 790 και χωρίς αντιπροσωπεία στα Χανια ειναι ένα ρίσκο…..
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
σημερα δυο παιδιά με 790 ποσταραν οτι εχουν διαρροή, λάδια ο ένας με 1000 χιλ ο άλλος δεν ανέφερε, τώρα να πάρω 790 και χωρίς αντιπροσωπεία στα Χανια ειναι ένα ρίσκο…..
Τάσο έθεσες συγκεκριμένο ερώτημα/δίλημμα οπότε και οι απαντήσεις μας περιορίστηκαν σε αυτό.
Είχα πράγματα να πω..
Αν το λοιπόν το σκέφτεσαι για παραπέρα κοίτα κι από κάτω για να περιορίσεις το οποίο ρίσκο που έγραψες..


Ξέρεις το παίρνεις,με τις εγγυήσεις του κλπ κλπ.
 

Docortho

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Ducati scrambler 800 icon 2022
Προφανώς το παίρνεις με τις εγγυήσεις κλπ κλπ αλλά εαν βγάζει τέτοια θέματα καινουρια Μότο, όπως και να το κάνουμε ειναι μια στεναχώρια….το v strom το καινούριο δεν ειναι άσχημο….
 
Top Bottom