KTM 950 Super Enduro R!!!

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλησπερα σε ολους.
Μετα απο την συμβιωση μου με διαφορα ΚΤΜ(990-990R-690 enduro-1190 R) οπως επισης και με δυο BMW(GSA ‘06 και GSA ‘15) θα δω αποψε το απογευμα ενα ΚΤΜ 950 Super Enduro R και θα ηθελα μερικες γνωμες απο καποιον πρωην/νυν κατοχο η απο καποιον ο οποιος το ειχε φιλος του κτλ να μου πει μερικα πραγματα για το μηχανακι.
Οχι τοσο πολυ οσον αναφορα το μοτερ αλλα σαν θεση οδηγησης,καλυψης αερα(εννοειται υποδιεστερο απο τα προηγουμενα μηχανακια που ειχα αλλα «παλευεται» πχ στην εθνικη με 120χλμ?)σε οφ ροαντ ειναι πανω κατω το ιδιο με ενα 990;
Γενικα οποιαδηποτε γνωμη δεκτη.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
σε οφροαντ καμια σχεση απο το 990
ειναι ανωτερο !!!!!!!
αερας πολυς ...εισαι και ψηλος ,δυσκολα θα την παλεψεις
θα ελεγα οτι ειναι για χωμα και στριτ φαιτερ
ταξιδι κλπ πρεπει να βρεις μοντα με ανεμοθωρακα
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
σε οφροαντ καμια σχεση απο το 990
ειναι ανωτερο !!!!!!!
αερας πολυς ...εισαι και ψηλος ,δυσκολα θα την παλεψεις
θα ελεγα οτι ειναι για χωμα και στριτ φαιτερ
ταξιδι κλπ πρεπει να βρεις μοντα με ανεμοθωρακα
Εχω βρει ειδη Στεργιο λυσεις για μεγαλυτερη ζελατινα η ακομα καλυτερα το κουστουμι τυπου ραλλυ που ειχα βαλει και στο 690.
Στην εθνικη ειναι αξιοπρεπες;
Π.χ στον επομενο Παρνωνα απο Πειραια-Ανω Δολιανα ειναι υποφερτο;
Υγ το ξερω πως και με παπακι η σκουτερακι κανεις τον γυρο του κοσμου αλλα ελπιζω να καταλαβες την εννοια της ερωτησης.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ με αυτόν τον καννιβαλο έχω βρεθεί πολλές φορές μαζί, αλλά μόνο στα βουνα.
Το είχε ο κουμπάρος ο βρωμιαρης και ήταν το καλύτερο μεγάλο onoff στο χώμα.
Πολύ δύναμη μικρό βάρος και τρομερές αναρτήσεις.
Στην άσφαλτο δεν το πήγε ποτέ και τον καταλάβαινα.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Το είχε ο κουμπάρος ο βρωμιαρης και ήταν το καλύτερο μεγάλο onoff στο χώμα.
Και χτυπούσε συνέχεια την τρόμπα βενζίνης στο τανκ, γιατί κάτι γινόταν κ κολλούσε :fun
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και χτυπούσε συνέχεια την τρόμπα βενζίνης στο τανκ, γιατί κάτι γινόταν κ κολλούσε :fun
Αυτο είναι γεγονός.... Αλλα δεν ήταν πρόβλημα του superenduro αλλά των 990 γενικά.
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Οποτε ειναι οπως περιγραφετε και στην ονομασια του...Σουπερ εντουρο...Ειναι να σε παει απλα μεχρι το χωμα.Αλλιως με αρκετες υποχωρησης πας και ασφαλταδα.
Παω σε λιγο να το καβαλησω να δω
:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οποτε ειναι οπως περιγραφετε και στην ονομασια του...Σουπερ εντουρο...Ειναι να σε παει απλα μεχρι το χωμα.Αλλιως με αρκετες υποχωρησης πας και ασφαλταδα.
Παω σε λιγο να το καβαλησω να δω
:friendship:
Θα σου μακρύνουν τα χέρια και άλλο.... Ψηλε
Το νου σου.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εχω βρει ειδη Στεργιο λυσεις για μεγαλυτερη ζελατινα η ακομα καλυτερα το κουστουμι τυπου ραλλυ που ειχα βαλει και στο 690.
Στην εθνικη ειναι αξιοπρεπες;
Π.χ στον επομενο Παρνωνα απο Πειραια-Ανω Δολιανα ειναι υποφερτο;
Υγ το ξερω πως και με παπακι η σκουτερακι κανεις τον γυρο του κοσμου αλλα ελπιζω να καταλαβες την εννοια της ερωτησης.
εγω θα το επαιρνα χαλαρα , ειναι πιστολι
και ναι αποστασεις 200,300 χιλιομετρα τις εχει για πλακα
τωρα οσο αφορα τις ζημιες !!!
ζημιαρηδες οδηγοι υπαρχουν οχι ζημιαρικα μηχανακια ,και εκφραζω προσωπικη μου γνωμη
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ralλy κουστουμι θα σου ελεγα οχι ,το μηχανακι ειναι μπρουταλ και ματσο οπως ειναι!!, ενα κουστουμι θα το εκανε, καπως ...λιγο....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
να δωσεις του σπυρου πολλα φιλια και χαιρετουρες
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Γιωργη για μενα χτυπα το!!! Στο βουνο ισοπεδώνει τα πάντα. Θα το χαρεις οσο δεν παιρνει !Στην ασφαλτο θα κινείσαι για πλακα με 130 χλμ στο ρελαντι. Σε αυτα τα χλμ ο αερας δεν ειναι προβλημα! Προχωρά :friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίο μηχάνημα για άγριες χωμάτινες ανυσηχιες.

Ομως εδώ μπαίνει το εξής διλημμα:
Έχοντας ένα SE θα πρέπει να του φτιάξεις την προστασία από αέρα και φαντάζομαι και την αυτονομία του, βάζοντας aftermarket τεποζιτα, αν πραγματικά θες να κάνεις εκδρομικό Enduro.
Με αυτές τις βελτιώσεις όμως, θα φέρεις το βάρος στο ίδιο επίπεδο με ένα 950 Adventure S, το οποίο στα δίνει αυτά από την αρχή + μια ελαφρώς καλύτερη μεταπωληση.
Μην ξεχνάς ότι το S έχει τις WP με τις μεγαλύτερες διαδρομές, ότι δίνει δηλ και το SE.
Διατηρώ και έναν ενδοιασμό σχετ με το υποπλαισιο του SE, αν δηλ είναι ικανό για φορτωματα.

Σιγουρα θα το έχεις σκεφτεί αλλά, μήπως θα ήταν πιο καλή κινηση να έψαχνες ένα καλό 950 adve S?
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Πηγα και το καβαλησα.Ημουν λιγακι καχυποπτος πριν παω για το μεγεθος(το εκανα εμμεσα συγκριση με το 690)αλλα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση.Ειναι θηριο.Θηριο ανημερο.Θα προχωρησω αμμεσα μου φαινεται.
Οσον αναφορα την ανεμοκαλυψη προς το παρων δεν θα γινει καμια αλλαγη.
Το 950 φιλε μου Aldebaran ειναι ενα φοβερο μηχανακι αλλα δυστηχως δεν θελω να παω στα ιδια λεφτα για ενα αρκετα παλαιοτερο(4 χρονια)μηχανακι.Οπως επισης ειναι Λοττο να πετυχης καλο-σωστο 950.
Η πορεια θα δειξει αν ηταν καλη η αγορα η οχι.
Χαχαχα!!!
Ilai ποτε ειπαμε ειναι ο επομενος Παρνωνας;Η αν δεν χιονισει δεν θα ξανα γινει;:fun
:friendship::friendship:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
MrAdventure Γιωργη μεχρι ποτε εχεις περιθώριο φετος ? :p Μηπως κανουμε επαναληπτικό. Τα χιονια τα εφαγε γενικα ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πηγα και το καβαλησα.Ημουν λιγακι καχυποπτος πριν παω για το μεγεθος(το εκανα εμμεσα συγκριση με το 690)αλλα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση.Ειναι θηριο.Θηριο ανημερο.Θα προχωρησω αμμεσα μου φαινεται.
Οσον αναφορα την ανεμοκαλυψη προς το παρων δεν θα γινει καμια αλλαγη.
Το 950 φιλε μου Aldebaran ειναι ενα φοβερο μηχανακι αλλα δυστηχως δεν θελω να παω στα ιδια λεφτα για ενα αρκετα παλαιοτερο(4 χρονια)μηχανακι.Οπως επισης ειναι Λοττο να πετυχης καλο-σωστο 950.
Η πορεια θα δειξει αν ηταν καλη η αγορα η οχι.
Χαχαχα!!!
Ilai ποτε ειπαμε ειναι ο επομενος Παρνωνας;Η αν δεν χιονισει δεν θα ξανα γινει;:fun
:friendship::friendship:
Καλολάσπωτο το εργαλείο λοιπόν!!
:friendship:
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Σας ευχαριστω ολους.
Αυριο παω για την χαρτουρα το πρωι.
Λογικα το ΣΚ θα εχει το πρωτο τεστ στο βουνο.
Ilai δεν υπαρχει κανενα περιθωριο μεχρι τον Οκτωβρη φιλε.Πρωτον ξεκιναει η σεζον και δευτερον περιμενω τον διαδοχο σε 4 βδομαδες!!!
 
Top Bottom