Ktm rallye

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλημέρα σε ολους του φίλους!!
Επειδη κακά τα ψεματα το BMW-θηρίο δεν ειναι και για πολλές αρκουδιες στο χωμα και σκεπτόμενος οτι μια απλή τούμπα που ειναι πολυ εύκολο να ερθει στο χωμα θα στοιχίσει ο κούκος Αϊδίνι ακοφασισα να ψάξω για ενα χωματινο!!
Στην αρχή κοιτούσα τα 640 adv βρίσκεις απο 1700 ( 1 μονο) έως και 3000 ευρω!
Και σκεφτομαι οτι καλη και οικονομική λύση με 2000 περιπου να παρω ενα 640 αλλα πολυ παλιο ρε παιδι μου! 99 μοντελο το 2015;;
Οποτε μαλλον την αφήνω αυτη μου τη σκέψη προς το παρόν για το συγκεκριμένο!
Μετα σκέφτηκα επειδη εχει μαι ένας φίλος εδω και το πουλάει σε εξαιρετική τιμη πραγματικά ενα ktm SXC 450 να παρω αυτο η κατι τετοιο αντίστοιχο και με 800 ευρω περιπου να του βάλω ενα μουτράκι!! Αυτα που φτιάχνει ο φίλος εδω στην ελλαδα και ειναι εξαιρετικά απο οτι εχω δει και να γινει το μηχανακι rallye και να
Μπορω να ταξιδεύω και άσφαλτο για να πηγαίνω σε διάφορες εκδρομές χωμάτινες εκτος της περιοχής μου! Ενδεχομένως να του βάλω και δυο μικρά τεπόζιτα δεξια αριστερά ακομα με το φερινγκ! Μου εχει δωσει τιμες ο άνθρωπος και ειναι καλές νομιζω!
Ακούω τις γνώμες σας κουμάντα!!!
Αυτο θα το κανω σταδιακά εννοειτε μεσα στο καλοκαιρι σιγα σιγα και ελπίζω στο Spartan s route να ειναι έτοιμο!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όλα φίλε μου είναι θέμα χρημάτων...
Όσα περισσότερα διαθέτεις, τόσο πας σε νεώτερα...
Τώρα, δεν ξέρω αν σαν βάση ένα καθαρόαιμο εντούρο θα σε βολέψει π.χ. να ταξιδεύεις κι εθνική οδό, φορτωμένο με κατασκηνωτικό εξοπλισμό...
Προσωπικά θα κοιτούσα σε ktm 640 adv, 690 r, yamaha tenere 660, tt 600r, africa 650, husqvarna te 610 ή 630, xt, dr 650, klr 650, bmw x 650..
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Το πιο value 4 money για αυτή τη χρήση νομίζω ειναι το 690enduro.
Με 3500-3800€ απο 2008 μοντέλα και ανάλογα την κατάσταση ανεβαίνεις.

Αν σου χρειάζεται το μουτράκι το τουμπανιαζεις μέχρι εκεί που σε παίρνει ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ναι σωστες και σεβαστές οι απόψεις όλων σας!! Το scx το εχει φίλος και ειναι σε αριστη κατασταση γι αυτο το σκεφτόμαι !! επισης θα το παρω σε καλη τιμή περιπου στα 2000 ευρώ !! μοντέλο του 2008 συν κανα 1000 αρικο το μουτρο περιπου 3000 συνολο!!
Απο την αλλη κοιταω και 450 και 525 η 530 εντουρο σε περιπου αυτα τα λεφτα αλλα αντε να βρεις καλο! Αυτο με προβληματιζει!
το 690 το εντουρο ναι ειναι η καλυτερη λύση και εγω αυτό πιστευω !! κοιταω και αυτα αλλα μεχρι στιγμης κανα 2 υπαρχουν 4000 - 4500 χιλιαρικα!
και αυτα τα κοιταω husqvarna te 610 ή 630!
εν αναμονη λοιπον για την αγορα μοτο πρωτα!!
αν γενικα πεσει στην αντιληψη καποιου, καποιο απο αυτα τα μηχανακια που προανεφερα και ειναι φιλου γνωστου κτλ που να ξερουμε οτι αξιζει ριχτε φωνή παίδες!!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Διευκρίνησε λίγο γιατί μπερδεύτηκα. Η σειρά mx είναι τα SX και η σειρά enduro είναι τα EXC. Υπάρχει και μια άλλη η οποία επίσημα στην Ευρώπη δεν αναφέρεται είναι η CROSS COUNTRY (XC & XC-F) αλλά κυκλοφορούν και στη Χώρα μας. Ποιό είναι απ' όλα ???
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παρε κατι στα 400 κυβικα, με μοχλικο πισω και παντα enduro. Ξεχνα τα mx γι αυτο που θες. Αυτα ειναι για καμια ωρα σε πιστα ανάλογη. Δεν πας διαδρομη 200 χλμ με δαυτα.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το ασημί 640 του '03 στα 2500 που έχει το καρ, φαίνεται καλή περίπτωση. Και όταν το βαρεθείς και το πουλήσεις το πολύ να χάσεις 500ευρω. Άσε όλα τα άλλα, που για την δουλειά που τα θες δεν κάνουν.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Το συγκεκριμένο που έχει φίλος είναι SFX 450 του 2008 ειναι πολύ δυνατό και ξερό! το καλό είναι οτι μοτερικα είναι άψογο και δε θελει τιποτα αυτη τη στιγμη απο αναλωσιμα ( λαστιχα γραναζια αλυσιδες κτλ) Βέβαια ειναι πολύ ξερό !! δεν ξερω αν κανει τελικα για τη χρηση που το θελω! στο ψαξιμο ακόμα ετσι κι αλλιως δεν βιαζομαι να γινει τωρα! θελω να βρω το καταλληλο μηχανακι και να ειναι και καλο!!

κατι στα 400 κυβικα, με μοχλικο πισω και enduro θα είναι το ιδανικό νομίζω και εγώ!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Νομίζω ότι για την χρήση που το θες δεν κάνει τίποτα σε SX-EX-XC γιατί όλα αυτά είναι θεωριτικά μικρών αποστάσεων...

Τα μικρά KTM είτε 640 adventure είτε 690 adventure είναι ίσως τα καλύτερα αν θες να πας σε ΚΤΜ που κακά τα ψέματα είναι μουν@ρες από εμφάνιση...
Η άποψη μου για οικονομικό αξιόπιστο και για την δουλειά που θες είναι οπως αναφέρθηκε ποιο πάνω ένα DRZ...

Πάντως πιστεύω ότι άμα απλά συνεχίσεις να γουστάρεις το θυρίο (R1200GS ADV LC) ακόμα και κάποια στιγμή να σου βγάλει μια ζημιά δεν θα είναι ανάλογη αγοράς και στυσίματος ενός μονοκύλινδρου enduro...

Επιδή τον τελευταίο καιρό γυρνάει η ιδέα σε πολλά μυαλλά...πάρε να χεις... :) :p ;)



 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
αυτο που θες ειναι αυτο http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_525_mxc_desert_racing_2005.php

και μετα θα γυνή ετσι
Ακριβώς κάτι τέτοιο σκέφτομαι!!
Το πρωι μίλησα με φίλο εξ Αυστραλίας που έρχετε το Πάσχα !! Είχε φύγει για 6 μήνες επιστρέφει και μετα το καλοκαίρι θα φύγει μάλλον μόνιμα!
ενα από τα μηχανάκια που έχει είναι ενα exc 400 του 2002 πολύ προσεγμένο και το βασικό είναι φίλος και άνθρωπος εμπιστοσύνης! Το συγκεκριμένο ήταν από τα κορυφαία της κτμ δεν χαλαγε δεν εσπαγε ετσι εχω ακούσει και εχω διαβάσει! το ίδιο μου λεει και αυτος !!
Η τιμή θα ειναι σουπερ με μια πρωτη κουβεντα που καναμε αλλα θα τα πουμε και απο κοντα οταν με το καλο ερθει!

Θα δω και το 640 αυριο που θα παω αθηνα να το κανω μια βολτα να το δω πως παει για να καταληξω αν θα παρω το 640 που εχω βρει 1500 ευρω μοντελο 99 ή θα ασχοληθώ να φτιαξω ενα exc ??
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Νομίζω ότι για την χρήση που το θες δεν κάνει τίποτα σε SX-EX-XC γιατί όλα αυτά είναι θεωριτικά μικρών αποστάσεων...

Τα μικρά KTM είτε 640 adventure είτε 690 adventure είναι ίσως τα καλύτερα αν θες να πας σε ΚΤΜ που κακά τα ψέματα είναι μουν@ρες από εμφάνιση...
Η άποψη μου για οικονομικό αξιόπιστο και για την δουλειά που θες είναι οπως αναφέρθηκε ποιο πάνω ένα DRZ...

Πάντως πιστεύω ότι άμα απλά συνεχίσεις να γουστάρεις το θυρίο (R1200GS ADV LC) ακόμα και κάποια στιγμή να σου βγάλει μια ζημιά δεν θα είναι ανάλογη αγοράς και στυσίματος ενός μονοκύλινδρου enduro...

Επιδή τον τελευταίο καιρό γυρνάει η ιδέα σε πολλά μυαλλά...πάρε να χεις... :) :p ;)



Ακριβώς αυτό θα ήθελα!! Ενα καινουργιο 690 μεταμορφωμένο ετσι!!! Αλλά μετα το bmw δεν είμαστε στη φαση να κινηθουμε οικονομικα πολύ ψηλα γι αυτο το ψαχνω σε 640 ή exc endyro με φερινγκ απο τους φιλους που τα φτιαχνουν εξαιρετικα!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλύτερα να κάνεις υπομονή και να πάρεις ένα τέτοιο μεταχειρισμένο και όταν μπορείς να το κάνεις rallye...
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ενα μηχανακι που θελεις για 2ο και να του πιεις το αιμα δεν αξιζει να δωσεις πολλα λεφτα ψαξε μηχανακι που δεν θα χρειαστει να βαλεις λεφτα στο λουκ πχ 640 ετοιμο σπαρτιατικο δεν το λυπασαι.
Αν ειναι να παρεις ενα μηχανακι πανω απο 2000 ευρω και βαλεις αλλα 1000 βαλτα καλυτερα στο θηριο εξελιξετο αναβαθμισε το πηγαινε ταξιδι
Ταπεινη μου γνωμη ....
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αύριο θα δω το 640 σε τι κατάσταση ειναι για τα 1500 που το δίνει κσι θα ξεκαθαρίσουν λιγο τα πράγματα!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Το συγκεκριμένο που έχει φίλος είναι SFX 450 του 2008 ειναι πολύ δυνατό και ξερό! το καλό είναι οτι μοτερικα είναι άψογο και δε θελει τιποτα αυτη τη στιγμη απο αναλωσιμα ( λαστιχα γραναζια αλυσιδες κτλ) Βέβαια ειναι πολύ ξερό !! δεν ξερω αν κανει τελικα για τη χρηση που το θελω! στο ψαξιμο ακόμα ετσι κι αλλιως δεν βιαζομαι να γινει τωρα! θελω να βρω το καταλληλο μηχανακι και να ειναι και καλο!!

κατι στα 400 κυβικα, με μοχλικο πισω και enduro θα είναι το ιδανικό νομίζω και εγώ!!
Αυτό που γράφεις είναι SX-F μην μας μπερδεύεις !!! Είναι motocross το μηχανάκι. Θα το πάρεις για μεγάλες αποστάσεις ??? ........ καλορίζικο ..
 
Top Bottom