Mακα (λασπη)στην ταπα διαφορικου GSA 11

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Καλημερα παιδια.
Χθες καθησα κ αλλαξα βαλβολινες στο κιβωτιο κ στο διαφορικο της GSA 2011.Το θεμα μου ειναι οτι στο διαφορικο ,οταν εβγαλα την ταπα αποστραγγισης η οποια ειναι κ μαγνητικη ,ειδα κατι σαν ΄λασπη-μακα-παστα΄μαυρη ,η οποια ειχε γεμισει στα 2/3 την κοιλοτητα της ταπας,Δεν ειδα ρινισματα μεσα κ η βαλβολινες που βγηκαν ηταν75w-140 μαζι με motorkote ειχαν 1000χλμ περιπου κ ηταν σε ενα ποσοστο καφε προς μαυρο.
Να αρχισω ανησυχω για κατι?
ΥΓ Εβαλα τις ENEOS 75W-90 ,με μια γρηγορη βολτα ειδα πιο γλυκο κουμπομα ,βλεπουμε ....μιας κ ακουσα οτι τις συγκεκριμενες φορανε σχεδον ολα τα γιαπωνεζικα ΙΧ απο το εργοστασιο.
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Καταλοιπα τις τριβης καθαρισμα και ολα οκ για αυτο τον λογο φωναζω καθε 5000 χιλιομετρα αλαγη στο διαφορικο η βαλβολινη
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Μήπως έβγαλες καμία φωτο?

Λόγω τριβής και χρήσης δημιουργηθηκε, λογικά, αυτή η μακα.

Στα ποσά χλμ έκανες την αλλαγή σε σχέση με την τελευταία σου αλλαγή?
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Λογικό είναι με την 90αρα να δουλεύει καλυτερα.
Αν ο κατασκευαστής συνιστά την 90αρα τότε θεωρώ ΛΑΘΟΣ να βάζεται την 140αρα , ειδικά στο σασμάν.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Λογικό είναι με την 90αρα να δουλεύει καλυτερα.
Αν ο κατασκευαστής συνιστά την 90αρα τότε θεωρώ ΛΑΘΟΣ να βάζεται την 140αρα , ειδικά στο σασμάν.
Συμφωνώ, φίλος που έβαλε πρόσφατα την 140 άρα του φαίνεται αρκετά πιο σφιχτο το σασμαν...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Βαλβολίνη 75W-90 GL4 ή GL5 συνιστά η BMW κάθε 20000 χιλιόμετρα, εγώ τια αλλάζω κάθε 10000, μόνο και μόνο για να γρασσάρω τον σταυρό του άξονα! H μάκα πιστεύω πως πιθανόν να δημιουργήθηκε από τα κατάλοιπα του αντιτριβικού, χωρίς να είμαι σίγουρος!
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Την μακα η λασπη την βγαζουν ολα τα διαφορικα τις BMW και την μαζευει η βιδα η μαγνητικη οσοι εχετε μηχανακια πισω του 2008 δεν θα την δειτε ποτε αυτη την λασπη
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Την μακα η λασπη την βγαζουν ολα τα διαφορικα τις BMW και την μαζευει η βιδα η μαγνητικη οσοι εχετε μηχανακια πισω του 2008 δεν θα την δειτε ποτε αυτη την λασπη
Το δικό μου δεν την έβγαλε ποτέ. Όπως ο Χρήστος @ckalfas αλλάζω κάθε 10000 χλμ, από την πρώτη μέρα κι έχω 80000 σχεδόν. Βέβαια ούτε πρόσθετα ζουμάκια μμέσα, ούτε παιχνίδια με τύπο/ιξώδες σταλιπαντικά. Ότι λέει το manual και μόνο! Από μάρκες, ότι βάζει η BMW μέχρι τις 40000 χλμ κι από εκεί κι έπειτα Liqui Moly. Πάντα όμως με προδιαγραφές που ορίζει το εργοστάσιο, το ξαναλέω!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάντως γρανάζια είναι, τριβες εξασκούνται, η μακα φυσικό μου φαίνεται...
Mε ιξώδες υψηλής θερμοκρασίας 140, φυσικό είναι Χάρη.
Με 90αρα βαλβολίνη που λέει η BMW (75W-90), απλά δε συμβαίνει.
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Το δικό μου δεν την έβγαλε ποτέ. Όπως ο Χρήστος @ckalfas αλλάζω κάθε 10000 χλμ, από την πρώτη μέρα κι έχω 80000 σχεδόν. Βέβαια ούτε πρόσθετα ζουμάκια μμέσα, ούτε παιχνίδια με τύπο/ιξώδες σταλιπαντικά. Ότι λέει το manual και μόνο! Από μάρκες, ότι βάζει η BMW μέχρι τις 40000 χλμ κι από εκεί κι έπειτα Liqui Moly. Πάντα όμως με προδιαγραφές που ορίζει το εργοστάσιο, το ξαναλέω!
Θα σου χαρισω το μηχανακι μου αν το μηχανακι σου δεν βγαλει λασπη απο την μανγητικη το γραφω δημοσια
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα σου χαρισω το μηχανακι μου αν το μηχανακι σου δεν βγαλει λασπη απο την μανγητικη το γραφω δημοσια
Άμα είσαι Αθήνα, έλα αυριο να το ανοίξουμε παρέα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επειδή είμαι μια ωρίτσα από του Φορεστερ, αν γίνει να κάνω ένα βρουμ να έρθω κ εγώ)))
Ελα για καφε και μπυρες. Βλεπουμε και motogp μετα:cool::)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αθηνα ειμαι οποτε θελεις βρισκομαστε μιλαμε με ΠΜ
Επειδή έχω 3000 χλμ μέχρι το σέρβις των 10000 (80000) αν επιμένεις, αλλάζω βαλβολίνες εντός της εβδομάδας και δίνουμε RV στο συνεργείο. Αν θες πάλι κάνεις υπομονή κι εντός Ιουνίου θα γίνει το σέρβις στο πρόγραμμά του, οπότε και πάλι ραντεβού στο συνεργείο (με πμ κλπ συνεννόηση) για δεις πεντακάθαρες τάπες σαζμάν και γωνιακής μετάδοσης.
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Επειδή έχω 3000 χλμ μέχρι το σέρβις των 10000 (80000) αν επιμένεις, αλλάζω βαλβολίνες εντός της εβδομάδας και δίνουμε RV στο συνεργείο. Αν θες πάλι κάνεις υπομονή κι εντός Ιουνίου θα γίνει το σέρβις στο πρόγραμμά του, οπότε και πάλι ραντεβού στο συνεργείο (με πμ κλπ συνεννόηση) για δεις πεντακάθαρες τάπες σαζμάν και γωνιακής μετάδοσης.
Φιλε μου καλε αν το μηχανακι σου ειναι μετα το 2008 και δεν εχει λασπη η ταπα θα σου αφησω το μηχανσκι μου και θα φυγω με ταξι στα 10000 χιλιομετρα θα ερθεις να στις αλαξω εγω και αν δεν θελεις ραντεβου στο μαστορα σου το σαζμαν δεν με ενδιαφερει το διαφορικο εχει την λασπη
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φιλε μου καλε αν το μηχανακι σου ειναι μετα το 2008 και δεν εχει λασπη η ταπα θα σου αφησω το μηχανσκι μου και θα φυγω με ταξι στα 10000 χιλιομετρα θα ερθεις να στις αλαξω εγω και αν δεν θελεις ραντεβου στο μαστορα σου το σαζμαν δεν με ενδιαφερει το διαφορικο εχει την λασπη
Μια χαρα, και τα 2 γινονται!
Εχεις αποφασισει ποιο παιρνω? Το μικρο, ή το GS?:D

Edit: 2011 το μηχανακι μ.
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Παίδες..
Το adv 2011, σε αλλαγή των πρώτων 1500km..είχε μία μούργα σαν γράσο ένα πράγμα στην τάπα αποστράγγισης..πιθανότατα επειδή χρησιμοποιούσε γραφιτούχες η εταιρεία.
Το adv 08..από τα 40.000km που το συντηρώ προσωπικά..με αλλαγές κάθε 20.000km..δεν το αντικρυσα ποτέ αυτό το χάλι..χρησιμοποιώ valvoline 75-90..
 
Top Bottom