Mεταβαση από Tenere 700 σε mt 09 ???

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλησπερα σε ολους !
Εχοντας για 4 χρονια το xt660z ,κανοντας πολλα χιλιομετρα σε χωμα,
περασα στο Τ7 ,απο τον Μαιο του 2023 εως σημερα,
χωρις ομως να το πηγαινω χωμα..
Ισως επειδη το πείρα καινουργιο, δε με παει να το βαζω χωμα
και ζητημα απο τα 2800 χιλιομετρα που τοχω κανει ,τα 50 μονο ναναι χωμα.
Επειδη λογο δουλειας ειμαι ουτος η αλλος μες τους χωματοδρομους συνεχεια,
αλλα με το αθανατο παπι μου,kymco 125,
με το Tenere 700 εκανα και κανω τις βολτες μου μονο ασφαλτο.
Και μεχει μπει η ιδεα εδω και κανενα μηνα να παρω mt9 ,2022 κ μετα.
2 πραμματα με κρατανε απτο να κανω αυτη τη μεταβαση,
η ανεση και η συμπεριφορα του mt9 σε κακους επαρχιακούς δρομους που ζω.
Θελω να πω πως με το tenere 700 ανοιγω το γκαζι χωρις να λογαριαζω ιδιαιτερα τις κακοτεχνιες εδω κ εκει που εχουν οι δρομοι μας,
πηγαινω αερατα ,σβετλα σχεδον παντου.
Με ενα mt9 θα το χασω αυτο ε?? για το απλο μιλαω ,οχι το sp.
κατανοητο να θυσιασω μερος της αυτοπεποίθησης σε κακους δρομους που εχω τωρα με το T7 ,
αλλα μηπως θα μου φανεί ανυπόφορο??
θελω να πω ,μηπως αναγκαστηκα θα πηγαινω σα κοτα μεσα σε επαρχιακο δικτυο με τις γνωστες παγιδες των δρομων
και θα ψαχνω εξοδους για εγνατια για να το ανοιγω "αφοβα''??
η μηπως τα παραλεω???
Με λιγα λογια ,φοβαμαι μην ειναι πολυ νταγκα ντουγκα κ κανουμε ζημια σε καμια μεση ..!
(δεν υπαρχει τροπος τεστ drive ,Καβαλα)
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Νομίζω ότι έδωσες τις απαντήσεις μόνος σου. Με ον/οφ μοτο ξεχνάς τις όποιες κακοτεχνίες και όχι μόνο άσε που σου δίνει απεριόριστη ελευθερία κινήσεων σε όποιο δρόμο σου προκείψει.
Προσωπικά εγώ έκανα την μετάβαση απο steet σε ον/οφ εδώ και αρκετά χρόνια για χάρη της ελευθερίας που μου δίνει ένα τέτοιο μοτο, αντίθετα τα street σε βάζουν σε περιορισμούς. Σου δίνουν όμως άλλες απολαύσεις......
Μακάρι να μπορούσα να έχω και απο τα 2, αλλά........
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα συμφωνήσω με τον από πάνω ότι το δυκτιο δρόμων που έχουμε είναι για ψευτοονοφ
Πάρε ένα cfmoto 800 με τον 19 τροχό μπροστά και με 17 πίσω και πήγαινε παντού και με πιο άνεση
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Νομίζω ότι έδωσες τις απαντήσεις μόνος σου. Με ον/οφ μοτο ξεχνάς τις όποιες κακοτεχνίες και όχι μόνο άσε που σου δίνει απεριόριστη ελευθερία κινήσεων σε όποιο δρόμο σου προκείψει.
Προσωπικά εγώ έκανα την μετάβαση απο steet σε ον/οφ εδώ και αρκετά χρόνια για χάρη της ελευθερίας που μου δίνει ένα τέτοιο μοτο, αντίθετα τα street σε βάζουν σε περιορισμούς. Σου δίνουν όμως άλλες απολαύσεις......
Μακάρι να μπορούσα να έχω και απο τα 2, αλλά........
Βρε αν υπηρχε tenere 900 ,δε θα το σκεφτομουνα καθολου,θα πηγαινα στο tenere παλι...
Αλλα να,λεω αφου δε παω που δε παω χωμα ,δε παιρνω ενα mt9 ναχω κ γκαζια κ ροπαρα που σιγα σιγα αρχησα να τα θελω κινουμενος αποκλειστικα σε ασφαλτο..
Φυσικα θαταν καλα ναχω 2 αλλααα κ γω...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αμπασαντορ του CF , μετοχες στανταρ
Ρε φίλε με 8500 παίρνεις κούτα εργαλείο με τα πάντα όλα που σε επώνυμο το παίρνεις 14000
Αν δεν είναι ευκαιρία ? τότε ποια είναι η ευκαιρία ?
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Θα συμφωνήσω με τον από πάνω ότι το δυκτιο δρόμων που έχουμε είναι για ψευτοονοφ
Πάρε ένα cfmoto 800 με τον 19 τροχό μπροστά και με 17 πίσω και πήγαινε παντού και με πιο άνεση
Θα κρατουσα 1000 φορες το τενερε απτο να παω στο cf κ σε οποιοδηποτε cf.
Ακυρο.
Το ζητημα ειναι ,το "κοστος" "οφελος"
σε μεταβαση απτο Τ7 σε Μt9...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πόσο το πήρες το τενερε ?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Όπως τα περιγράφεις το Τ7 είναι πιο ταιριαστό στη χρήση που κάνεις και τους δρόμους που κινήσε. Αν εσυ ομως θες γκάζια, αλλά με παραχωρήσεις, τότε την απάντηση την ξέρεις...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το θυμάσαι ότι μας πήρε σελίδες ολόκληρες να σου εξηγούμε για την θέση οδήγησης και τα τιμόνια, αποστάτες κλπ και τώρα μας λες ότι σκέφτεσαι να πάρεις mt09 ;;;;; και λυπάσαι να βάλεις το τενερέ χώμα;;;
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Το θυμάσαι ότι μας πήρε σελίδες ολόκληρες να σου εξηγούμε για την θέση οδήγησης και τα τιμόνια, αποστάτες κλπ και τώρα μας λες ότι σκέφτεσαι να πάρεις mt09 ;;;;; και λυπάσαι να βάλεις το τενερέ χώμα;;;
Ναι...! Θυμαμαι φυσικα...
Το οτι δε παω χωμα απλα προεκυψε...
Δε το περιμενα κ γω!
Αλλα δε παω πλεον,τι να πω..
Το T7 τοχω σα μοταρντ να το πω,αφου μετα το" δυσχρηστο" "τρακτερ" xt660z
το T7 τοχω σα ποδηλατο ,ειναι παρα πολυ παιχνιδατο ,ματζοβολο κ μου φενεται 50 κιλα ελαφρυτερο..
Δε περιμενα τοοοσο θετικη εξελιξη,αληθεια..
Ε μεσα σαυτο το παιχνιδι επιταχυνσεων, μπατιες εδω κ κει, και κατι 190 στο κοντερ σπανιως ,οχι σουζες,δε ξερω κ δε θελω να μαθω, μπηκε το μικροβιο του γκαζιου κ της θελησης να παω πανω απο 100 αλογα κ πςρισοτερης ροπης..
Δε το πιστευα οτι θα τα σκεφτομουνα ποτε αυτα,αλλα ναι, οποτε αρραζω στο πισι 2 θεματα θα κοιταξω σιγουρα,
Release date of Tenere 900 και
Mt9 vs z900!!!
Τη δαγκωσα τη λαμαρινα,ασε!!!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εσύ την λαμαρίνα, εμείς κανένα ζαναξακι με αυτά που βλέπουμε εδώ και εκεί, είναι και σε έλλειψη μόνιμα, τι τα θες.

Καβασάκι να πάρεις, είναι πιο όμορφο.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
το mt09 ειναι παρα πολυ ωραιο στο ορεινο στροφιλικι ειδικα το sp , αλλα θα σου ελεγα να παρεις tracer 900 που εχει και γκαζι και πας και εκδρομες και στριβει , τα εχω οδηγησει και τα 2 αρκετα . εχω και ενα R1 με 5000 δικο σου! χαχαχα
 
Top Bottom