Mηχανές που θα θέλαμε...αλλά δεν θα αγοράζαμε!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το ακουω και το διαβαζω συχνα,χρονια τωρα και πιθανον να μην σταματησει ποτέ αυτο το διλημμα..."Γαμ@τη αυτη η ταδε μηχανη αλλά...οταν φθασω ταμειο δυσκολα θα επαιρνα αυτη"...
Τι ειναι αυτο που μας φρεναρει...κι αυτο διαφερει,ισως και οχι.Γιατι να θελεις μια μοτο και οταν φθασει η ωρα της αναζητησης αγορας τελικα αν και γουσταρεις δεν την επιλεγεις;
Το ερωτημα ειναι... για μηχανες που θελαμε/θελουμε να παρουμε αλλα για καποιο λογο παντα κολλαμε καπου και οταν φθασει η ωρα της αγορας...στρεφομαστε αλλου...
Για παμε...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΚΤΜ 990....έφτασα πολύ κοντά στην απόκτησή της τον περασμένο Αύγουστο, αλλά δεν με άφησαν οι φίλοι μου οι ΚΤΜδες. :D
Είχαν επίχειρηματα. .....δεν μπορω να πω.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Εγώ να πω την αλήθεια, τέτοιο δίλημμα δεν θυμάμαι να είχα ποτέ!
Συνήθως, αυτό που μ' αρέσει ή το πέρνω (αν είναι να αγοράσω) ή προσπερνώ για χιλιάδες λόγους...
Η αλήθεια είναι ότι όλες σχεδόν οι μοτοσυκλέτες μ' αρέσουν, οπότε δεν μπαίνω στην διαδικασία διλήμματος!
Τώρα, όσον αφορά ποια μας ξέφυγε τελευταία στιγμή αλλά δεν προέκυψε αρραβώνας.... ήταν ένα DR 800 big, τότε που ψαχνώμουν και κατέληξα στην απόκτηση του KTM 640 adv.
 

Markos

Μέλος
Περιοχή
ΠόρτοΡάφτη
Όνομα
Markos
Μοτό
Sfi-ka DR 650 SE
Πολλές. Πάρα πολλές.
Πιό συγκεκριμένα, οποιαδήποτε δεν έχει καρατιμόνα και θέση οδήγησης αρχοντολεβεντοκαμαρωτή.
Από πιτσιρικάς με τα χωματοειδή ασχολούμαι. Old dogs και new tricks δεν με φαίνεται καλός συνδυασμός, τουλάχιστον όχι στο θέμα οδήγηση μοτό.
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Κριτήριο για να μην αγοράσω μια μηχανη που θα με αρεσε υπήρξε και θα ειναι θεωρω,
Α) να ειναι υπέρογκα ακριβή,
Β) να ειναι ωραια να τη βλέπεις αλλα να μην κανει για καθημερινές βολτες, στο νησί εμπροκειμένου, λογω προσανατολισμού (street πχ)
Γ) να μου κάθεται μικρη σε όγκο (μη λεμε συνεχεια τα ίδια)
Δ) να την οδηγάνε όλοι πια!
Ε) να εχει πολλα πλαστικά και fairings (οποτε να φοβάσαι μη σου πεσει και απο το σταντ)
Αυτα περιπου...
Αλλωστε ποιος δεν εχει χαζέψει super sport Ducati, ή άλλες fancy καυλωτικες κύριες, (μηχανές εννοω)..! Που ποτε δεν θα έπαιρνε ακομα και αν του περίσσευαν τα λ7!;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Με δυο μηχανακια πηγα στο ταμειο κ με γυρισαν πισω.Στο ΚΤΜ 950 ο μηχανικος τους που ηταν Φιλος κ στο GS ενας μαλακας πωλητης τους.Το 2ο λυθηκε δια της μτχ οδου το πρωτο ....θα λυθει κι αυτο!

adv phone
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Με δυο μηχανακια πηγα στο ταμειο κ με γυρισαν πισω.Στο ΚΤΜ 950 ο μηχανικος τους που ηταν Φιλος κ στο GS ενας μαλακας πωλητης τους.Το 2ο λυθηκε δια της μτχ οδου το πρωτο ....θα λυθει κι αυτο!

adv phone
Τι θέλει να πει ο ποιητής...;
Να περιμένουμε ιστορικές εξελίξεις;:thinking:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Gs 1200.Κυριος λογος,το οτι ακομη δεν εχει κερδισει την εμπιστοσυνη μου.



Απο εκει και περα το κοστος απο καποιες ζημιες και η ελειψη συνεργειου στην περιοχη,λειτουργουνε αποτρεπτικα.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τι θέλει να πει ο ποιητής...;
Να περιμένουμε ιστορικές εξελίξεις;:thinking:
Αν βγαλει η ΚΤΜ μια εκδοση που θα εχει μοτερ απο crf 1000


.... ναι!

adv phone
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μια μοτοσυκλετα που γουσταρα ΠΟΛΥ και εφτασα στα "ειδώματα",στο παρα πεντε για αγορα και η καρδια και η φωνη έλεγε πάρτη με οσα αλλά με φρεναρε η ποιοτητα στα ηλεκτρικα της,ηταν το Cigiva Elefant 900,η Lucky Strike

Πραγματικα την γουσταρα πολυ τοτε αλλά με φρεναραν φιλοι και οσα διαβαζα και ακουγα για το "που πας να μπλεξεις"...την αφησα και δεν την πηρα... :(
Ισως να το εχω μετανοιωσει και απο τοτε ειπα θα πηγαινω και θα παιρνω αυτη που γουσταρω κι ας λενε ή ας βγαλει οτι θελει...Αγορασα το Caponord της Aprilia,το 990adv,το R1200GS '05 και το 800αρι...κι ας ειχα ακουσει ΠΟΛΛΑ κι ας ετυχαν και αρκετα...Θεωρω οτι αν θελεις καποια(και μπορεις)να την αγορασεις και να την οδηγεις...αρκει να εισαι και ετοιμος να παρεις τα ρισκα αν αυτα που ακουγες...δεν ηταν απλα φημες.Και δεν ηταν οντως...σε καποιες περιπτωσεις.Με χαλασε;Ναι σαφως και με χαλασε που συνεβησαν διαφορα σε καποιες απο αυτες και με ταλαιπωρησαν κιολας,αλλά κραταω τα οσα καταχαρηκα οδηγωντας τες και ζωντας μαζι τους και περασα μπροστα...εμπειριες ειναι ολα.Και η μοτοσυκλετα εχει και τα ρισκα της,αλλά συνηθως...ωραια ρισκα :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
990 s του 2007.... Ακουσα ενα φιλκο ζευγος που το ειχε, και κατεληξα στο triple black. Δεν το μετανοιωσα!

Το 2ο που θα πηγαινα ταμειο ευκολα, κι ακομα παω αμα λαχει ναουμ...., ειναι το 1190 adventure, αλλα υπαρχει ο μπλακυ μου που με φτιαχνει ακομα:cool:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
990.. λατρεύω αλλά επειδή είναι ρουφήχτρα στη βενζίνη και επειδή έχω βολευτεί με τη Γιαπωνέζικη ΄΄ηρεμία΄΄ δεν το τολμώ..

Moto guzzi Breva 1200.. μεγάλος έρωτας και τα βρίσκεις και σε τιμές χαμηλές.. Αλλά δεν έχει ταιριάξει και η παντρειά είναι φόβητρο..

R1200RS, ότι καλύτερο έχω καβαλήσει ever σε μοτοσυκλέτα δρόμου.. πολύ χρήμα όμως δυστυχώς..

640 adventure.. Πολλές φορές το σκέφτηκα, πήρα και κάποια τηλέφωνα αλλά οι υψηλές τιμές αναλογικά που κρατάνε και κάτι θέματα με κεφαλές,ηλεκτρικά κλπ κλπ με έχουν αποτρέψει.
 

vakou

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μια μοτοσυκλετα που γουσταρα ΠΟΛΥ και εφτασα στα "ειδώματα",στο παρα πεντε για αγορα και η καρδια και η φωνη έλεγε πάρτη με οσα αλλά με φρεναρε η ποιοτητα στα ηλεκτρικα της,ηταν το Cigiva Elefant 900,η Lucky Strike

Πραγματικα την γουσταρα πολυ τοτε αλλά με φρεναραν φιλοι και οσα διαβαζα και ακουγα για το "που πας να μπλεξεις"...την αφησα και δεν την πηρα... :(
Ισως να το εχω μετανοιωσει και απο τοτε ειπα θα πηγαινω και θα παιρνω αυτη που γουσταρω κι ας λενε ή ας βγαλει οτι θελει...Αγορασα το Caponord της Aprilia,το 990adv,το R1200GS '05 και το 800αρι...κι ας ειχα ακουσει ΠΟΛΛΑ κι ας ετυχαν και αρκετα...Θεωρω οτι αν θελεις καποια(και μπορεις)να την αγορασεις και να την οδηγεις...αρκει να εισαι και ετοιμος να παρεις τα ρισκα αν αυτα που ακουγες...δεν ηταν απλα φημες.Και δεν ηταν οντως...σε καποιες περιπτωσεις.Με χαλασε;Ναι σαφως και με χαλασε που συνεβησαν διαφορα σε καποιες απο αυτες και με ταλαιπωρησαν κιολας,αλλά κραταω τα οσα καταχαρηκα οδηγωντας τες και ζωντας μαζι τους και περασα μπροστα...εμπειριες ειναι ολα.Και η μοτοσυκλετα εχει και τα ρισκα της,αλλά συνηθως...ωραια ρισκα :)
Όχι μόνο 900 like αλλά και 1000 δίκια... Ο πρόγονος, ο ηγέτης όλων των εξελίξεων, τοσο το γούσταρα που παραλίγο δύο φορές να το πάρω ως χαριτωμένη γριούλα για ανακατασκευή
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολλές. Πάρα πολλές.
Πιό συγκεκριμένα, οποιαδήποτε δεν έχει καρατιμόνα και θέση οδήγησης αρχοντολεβεντοκαμαρωτή.
Από πιτσιρικάς με τα χωματοειδή ασχολούμαι. Old dogs και new tricks δεν με φαίνεται καλός συνδυασμός, τουλάχιστον όχι στο θέμα οδήγηση μοτό.
Μου άρεσε αυτό και ισχύει και για μένα το αυτό σε ότι αφορά τη θέση οδήγησης, δεν μου αρέσουν άλλου τύπου μηχανές!

Μια μοτοσυκλετα που γουσταρα ΠΟΛΥ και εφτασα στα "ειδώματα",στο παρα πεντε για αγορα και η καρδια και η φωνη έλεγε πάρτη με οσα αλλά με φρεναρε η ποιοτητα στα ηλεκτρικα της,ηταν το Cigiva Elefant 900,η Lucky Strike

Πραγματικα την γουσταρα πολυ τοτε αλλά με φρεναραν φιλοι και οσα διαβαζα και ακουγα για το "που πας να μπλεξεις"...την αφησα και δεν την πηρα... :(
Ισως να το εχω μετανοιωσει και απο τοτε ειπα θα πηγαινω και θα παιρνω αυτη που γουσταρω κι ας λενε ή ας βγαλει οτι θελει...Αγορασα το Caponord της Aprilia,το 990adv,το R1200GS '05 και το 800αρι...κι ας ειχα ακουσει ΠΟΛΛΑ κι ας ετυχαν και αρκετα...Θεωρω οτι αν θελεις καποια(και μπορεις)να την αγορασεις και να την οδηγεις...αρκει να εισαι και ετοιμος να παρεις τα ρισκα αν αυτα που ακουγες...δεν ηταν απλα φημες.Και δεν ηταν οντως...σε καποιες περιπτωσεις.Με χαλασε;Ναι σαφως και με χαλασε που συνεβησαν διαφορα σε καποιες απο αυτες και με ταλαιπωρησαν κιολας,αλλά κραταω τα οσα καταχαρηκα οδηγωντας τες και ζωντας μαζι τους και περασα μπροστα...εμπειριες ειναι ολα.Και η μοτοσυκλετα εχει και τα ρισκα της,αλλά συνηθως...ωραια ρισκα :)
Επίσης να συμπληρώσω στις τελευταίες φράσεις σου πως η ζωή είναι μικρή!
Πολύ ωραία μηχανή, τη ζήλεψα κι εγώ κάμποσες φορές αλλά εκείνη την εποχή ήμουν κι εγώ της σχολής: "τα Japan είναι Japan 100%" και τα Ιταλικά ήταν επίσης αυθεντικά Ιταλικά... με ότι σήμαινε αυτό! Σήμερα όμως συμφωνώ απόλυτα με το τρόπο σκέψης σου!



Σήμερα θα ήθελα να πάρω το Husky 701 Enduro αλλά με φρενάρουν 2 βασικά πράγματα:
1ον οι αρχές μου, έχω υποσχεθεί ότι θα κρατήσω το Tenere μου μέχρι να σαπίσει στα χέρια μου (αυτός είναι κι ένας λόγος που έχουν επενδυθεί πολλά επάνω του ενώ ξέρω πως δεν έχουν ανταποδοτικά οικονομικά οφέλη σε μια μεταπώληση, τουλάχιστον όσα πρέπει).
2ον το οικονομικό, αν δεν δώσω το Tenere μου είναι αδύνατο... και δεν μου αρέσει η σκέψη καταπάτησης της υπόσχεσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Μια μοτοσυκλετα που γουσταρα ΠΟΛΥ και εφτασα στα "ειδώματα",στο παρα πεντε για αγορα και η καρδια και η φωνη έλεγε πάρτη με οσα αλλά με φρεναρε η ποιοτητα στα ηλεκτρικα της,ηταν το Cigiva Elefant 900,η Lucky Strike

Πραγματικα την γουσταρα πολυ τοτε αλλά με φρεναραν φιλοι και οσα διαβαζα και ακουγα για το "που πας να μπλεξεις"...την αφησα και δεν την πηρα... :(
Ισως να το εχω μετανοιωσει και απο τοτε ειπα θα πηγαινω και θα παιρνω αυτη που γουσταρω κι ας λενε ή ας βγαλει οτι θελει...Αγορασα το Caponord της Aprilia,το 990adv,το R1200GS '05 και το 800αρι...κι ας ειχα ακουσει ΠΟΛΛΑ κι ας ετυχαν και αρκετα...Θεωρω οτι αν θελεις καποια(και μπορεις)να την αγορασεις και να την οδηγεις...αρκει να εισαι και ετοιμος να παρεις τα ρισκα αν αυτα που ακουγες...δεν ηταν απλα φημες.Και δεν ηταν οντως...σε καποιες περιπτωσεις.Με χαλασε;Ναι σαφως και με χαλασε που συνεβησαν διαφορα σε καποιες απο αυτες και με ταλαιπωρησαν κιολας,αλλά κραταω τα οσα καταχαρηκα οδηγωντας τες και ζωντας μαζι τους και περασα μπροστα...εμπειριες ειναι ολα.Και η μοτοσυκλετα εχει και τα ρισκα της,αλλά συνηθως...ωραια ρισκα :)
Δεν έφτασα ποτέ να το αγοράσω...
Αλλά κλάιω με το μηχανάκι να το έχω έτσι...

 

petros1987

Μέλος
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Ducati 748 sp 1997
Ειχα φτασει μια ανασα απο το να αγορασω το husqvarna nuda r.Δυστυχως δεν πηγα ποτε ταμειο αν και ανα περιοδους ριχνω κλεφτες ματιες για μεταχειρισμενο πλεον μιας κ η παραγωγη του εχει σταματησει!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ειχα φτασει μια ανασα απο το να αγορασω το husqvarna nuda r.Δυστυχως δεν πηγα ποτε ταμειο αν και ανα περιοδους ριχνω κλεφτες ματιες για μεταχειρισμενο πλεον μιας κ η παραγωγη του εχει σταματησει!
Είσαι ωραίος, μ' αρέσεις! :cool:

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Μια Ντουντουκα θάθελα ....μια Panigale 1299...απίστευτη ομορφιά (Ιταλός) και τι ταλέντο...!

Βέβαια θα'θελα και μια πιστα κάπου κοντά γιατί δεν έχει νόημα να έχεις τέτοιο όπλο και να πηγαίνεις εντουράδα στους
Ελληνικούς δρόμους... γιατί τέτοια μηχανάκια στους δρόμους μας κάνουν εντουράδες...!

Εναλλακτικά, ΒΜW S1000RR....με πολύ ταλέντο και αυτό (ίσως λίγο περισσότερο) ....!
 
Top Bottom