Mηχανές που θα θέλαμε...αλλά δεν θα αγοράζαμε!

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Μεγάλη (και πονεμένη) κουβέντα Μάθο.......

Μερικές μηχανές που ήθελα (και μπορούσα) κατά καιρούς να αγοράσω ήταν:
  1. Cagiva Elefant 750/900
  2. Ducati ST2
  3. BMW R 1200 GS
Αποτρεπτικοί παράγοντες: Κοινός παρονομαστής οι πολλές (σοβαρές ή λιγότερο σοβαρές) βλάβες που έβγαζαν. Αυτές, σε συνδυασμό με την απουσία σοβαρών συνεργείων και αντιπροσωπειών κοντά στην Καβάλα από την μια, και του ταξιδιωτικού μου προσανατολισμού από την άλλη, και βάζοντας στον "κουβά" και την κατά γενική ομολογία υποδεέστερη ποιότητα κατασκευής τους σε σχέση με τα μηχανάκια που τελικά επέλεξα, ήταν οι αποτρεπτικοί παράγοντες. Παρόμοιοι άλλωστε προβληματισμοί αναπτύχθηκαν και εδώ: http://www.advride.gr/threads/Τα-μηχανάκια-που-ΔΕΝ-αγοράσαμε.978/
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Μια μοτοσυκλετα που γουσταρα ΠΟΛΥ και εφτασα στα "ειδώματα",στο παρα πεντε για αγορα και η καρδια και η φωνη έλεγε πάρτη με οσα αλλά με φρεναρε η ποιοτητα στα ηλεκτρικα της,ηταν το Cigiva Elefant 900,η Lucky Strike

Πραγματικα την γουσταρα πολυ τοτε αλλά με φρεναραν φιλοι και οσα διαβαζα και ακουγα για το "που πας να μπλεξεις"...την αφησα και δεν την πηρα... :(
Ισως να το εχω μετανοιωσει και απο τοτε ειπα θα πηγαινω και θα παιρνω αυτη που γουσταρω κι ας λενε ή ας βγαλει οτι θελει...Αγορασα το Caponord της Aprilia,το 990adv,το R1200GS '05 και το 800αρι...κι ας ειχα ακουσει ΠΟΛΛΑ κι ας ετυχαν και αρκετα...Θεωρω οτι αν θελεις καποια(και μπορεις)να την αγορασεις και να την οδηγεις...αρκει να εισαι και ετοιμος να παρεις τα ρισκα αν αυτα που ακουγες...δεν ηταν απλα φημες.Και δεν ηταν οντως...σε καποιες περιπτωσεις.Με χαλασε;Ναι σαφως και με χαλασε που συνεβησαν διαφορα σε καποιες απο αυτες και με ταλαιπωρησαν κιολας,αλλά κραταω τα οσα καταχαρηκα οδηγωντας τες και ζωντας μαζι τους και περασα μπροστα...εμπειριες ειναι ολα.Και η μοτοσυκλετα εχει και τα ρισκα της,αλλά συνηθως...ωραια ρισκα :)
Τι μου θύμισες. .απωθημένο το Elephant!
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Mηχανές που θα θέλαμε...αλλά δεν θα αγοράζαμε!
για μηχανές που ήμασταν κοντά αλλά δεν αγοράσαμε είναι εδώ

Ένα μηχανάκι που δεν θα ήθελα να δώσω λεφτά αλλά να το έχω για λίγο καιρό να δω πως είναι...
Άκουεί στο όνομαFZ1 raven edition.
Γιατί?
για τον κινητήρα το r1. και τα 150+hp. σε αυτό το στυλ μηχανής...
'όμως δεν με πάει η καρδιά να δώσω λεφτά... (βρήκα ένα εδώ που είμαι αλλά μπααααα)

π.χ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Με δυο μηχανακια πηγα στο ταμειο κ με γυρισαν πισω.Στο ΚΤΜ 950 ο μηχανικος τους που ηταν Φιλος κ στο GS ενας μαλακας πωλητης τους.Το 2ο λυθηκε δια της μτχ οδου το πρωτο ....θα λυθει κι αυτο!

adv phone
H ώρα η καλή!!! ;) :p :p
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Eνα μηχανακι που θελω σαν τρελος αλλα δεν θα αγορασω ΠΟΤΕ γιατι δεν με αντιπροσωπευει σαν χαρακτηρα, ειμαι ασφαλτινος ναι μεν αλλα μ'αρεσει να καβαλαω δυνατα On-Off και οχι στρεετ.....
Επισης δεν θα το επαιρνα γιατι εχει τελη αυτοκινητου( 250ευρω), δεν μπορει να ανεβοκατεβει ουτε ενα πεζοδρομιο και για να το βελτιωσεις θελει ενα καρο λεφτα...

Αααα... και θα ζοριστω να το φορτωσω σε περιπτωση ταξιδιου, δεν μ'αρεσουν σαμαρια,βαλιτσες και τανκ bag πανω σε τετοια μηχαναρα!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό το θέμα πάντως έχει ένα οξύμωρο..

Ποτέ στη ζωή δεν λέμε ποτέ!!

Αυτό που νιώθεις σήμερα, σε 10 χρόνια μπορεί να είναι κάτι πολύ διαφορετικό. Ειδικά στο θέμα μηχανή, δεν υπάρχει μοτοσυκλέτα που θες πραγματικά και δεν θα αγόραζες ποτέ!! υπάρχει μοτοσυκλέτα που θες πραγματικά και δεν μπορείς να αγοράσεις (τώρα τουλάχιστον) γιατί μπαίνει μέσα ο παράγοντας χρήμα!

Φυσικά και συμφωνώ με τον φίλο απο πάνω κι εγώ λατρεύω το GSX 1400, είναι ορόσημο στα μυώδη και πανέμορφα αυθεντικά street! Θα το αγόραζα στη παρούσα κατάσταση?Δυστυχώς όχι! Γιατί είναι πολλά κυβικά, όχι πολύ πρακτικό, δύσκολο ρσε βενζίνες κλπ κλπ κλπ.

Αν αύριο-μεθαύριο υπάρχει το χρήμα θα το ήθελα στο γκαράζ μου?? ΜΕ ΧΙΛΙΑ!! Και ας το καβαλάω μόνο για αυτό που.είναι και ας έχω άλλη μηχανή για όλα τα άλλα!!

Δηλαδή εν ολίγοις, δεν γίνεται να θες κάτι πραγματικά, να το ποθείς, να το σκέφτεσαι και να βάζεις περιορισμό στα όνειρα σου, να βάζεις ένα ΠΟΤΕ να σκοτώνει αυτό που επιθυμείς!

Δεν έχει σημασία που το GSX είναι μονάχα μια ακριβή και δύστροπη γκόμενα βόλτας! Αν αύριο για χ-ψ λόγους σου περισσέψουν 5-6 χιλιάρικα και θες να τα ξοδέψεις μονάχα κάτι για σένα, θα το πάρεις φίλε.. Και ας το βγάζεις μια κυριακή και ας κάθεσαι μονάχα μερικες ώρες να το βλέπεις. Αυτό είναι η μοτοσυκλετα, όνειρο και επιθυμία, αλλιώς όλοι θα γυρνάγαμε μόνο με παπάκια ή σκουτερ 300ρια που ετσι κι αλλιώς καλυπτουν το 99% της καθημερινοτητας μας
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Eνα μηχανακι που θελω σαν τρελος αλλα δεν θα αγορασω ΠΟΤΕ γιατι δεν με αντιπροσωπευει σαν χαρακτηρα, ειμαι ασφαλτινος ναι μεν αλλα μ'αρεσει να καβαλαω δυνατα On-Off και οχι στρεετ.....
Επισης δεν θα το επαιρνα γιατι εχει τελη αυτοκινητου( 250ευρω), δεν μπορει να ανεβοκατεβει ουτε ενα πεζοδρομιο και για να το βελτιωσεις θελει ενα καρο λεφτα...

Αααα... και θα ζοριστω να το φορτωσω σε περιπτωση ταξιδιου, δεν μ'αρεσουν σαμαρια,βαλιτσες και τανκ bag πανω σε τετοια μηχαναρα!!
Ωραίο εργαλείο
 

Vato Loco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
V strom 650
Εγώ θέλω αυτό...

Αλλά δε με αφήνει ο Morfeas να το πάρω... :(

Μετά, λέει, κομμένες οι βόλτες:waiting:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom