Mια και καλή ή σπάστα και ξαναρίχτα?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years

Τριγυριζε και στο παρελθον στο μυαλο μου...το ειχα κάνει κιολας και γουσταρα...θα μου πεις αλλοι καιροι κλπ.Ναι εχεις ενα δικιο.Αλλά...ολα ειναι υπο συζητηση.:cool:

Η Γερμανιδα μου,την ξερεις.Την γουσταρω και μου κανει ολα τα γουστα.Και ασφαλτο φορτωμα στριψιμο οικονομια γουστα κλπ κλπ αλλά και με καθε ευκαιρια βγαζουμε και τα γουστα μας στα χωματα...Και τηρουμενων αναλογιων δεν εχω παραπονο.Ολα σε ενα ειναι και μαλιστα αισθητικα με φτιαχνει και την εχω φερει και στα μετρα μου απ'οσα της λειπανε για να ερθει οπως θελω.
Ομως...εκεινο το γμημνο ομως...πιανω τον εαυτο μου να τριγυριζει στην σκεψη να την αλλαξω και να παρω ενα ασφαλτινο κ ενα χωματινο...ή μαλλον ενα πιο ασφαλτινο κι ενα πιο χωματινο.Και να βγαζω τα γουστα μου αναλογα τα κεφια και τα...θελω μου.

Ποια η γνωμη σου;Αξιζει σημερα να εχεις 2 ματοσακα και να λυσσας αναλογα ή μια χαρα ειναι και ενα που κανει ολα τα γουστα...Θετικα και αρνητικα εννοειται οτι παιζουν παντα και για καθε περιπτωση και επιλογη.Αλλά ειπαμε...η μοτοσυκλετα ειναι κατι που μας γεμιζει και μας φτιαχνει.Ποτέ δε θα σταματαμε το κυνηγι και τα γουστα.
Γενικοτερο το θεμα συζητησης επ΄ευκαιριας...δεν ειναι μονο τι θελει ο mAthosalas αλλά πιο γενικα αν αξιζει να σπας μια μοτο στα δυο...να δωσεις ενα καλο OnOff για ενα ασφαλτινο+ενα χωματινο...

Για παμε...:)
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Πιστεύω οτι αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να συντηρείς δυο μοτοσυκλέτες τότε φυσικά και αξίζει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κώστα το ίδιο ερώτημα με απασχόλησε κι εμένα φέτος. Και σε ότι με αφορά... το απάντησα για τον εαυτό μου.
Πιστεύω πλέον πως είναι πολύ καλύτερη επιλογή να έχει κάποιος δυο μοτό. Αρκεί να μπορεί και να αντέχει τη συντήρηση των πλέον δυο "συντρόφων".

Μια ζωή επέλεγα τα On/Off ως τη μέση λύση. Ως λογική επιλογή.

Μετά από πολλά χρόνια πάνω στα διάφορα On/Off που πέρασαν από τα χέρια μου, είχε αρχίσει να με τρώει έντονα να πάρω μια δρόμου και αργότερα μια περισσότερο χωμάτινη. Αλλά οι σημερινοί μοτό-φίλοι μου είναι όλοι πιο κοντά στις χωμάτινες βόλτες. Οπότε... το αναποδογύρισα! Βρέθηκε και στο δρόμο μου το WRR... ε, το θεώρησα και λίγο ως "σήμαδι". (που θα μου πάει, σιγά-σιγά θα υποκυβίσω και τους υπόλοιπους της παρέας και θα τους ελαφρύνω :D:D:D ).

Η λογική βέβαια λέει άλλα, καθώς και οι εποχές είναι δύσκολες αλλά και περίεργες. Αφού κάνεις όλα τα γούστα με τη μία γιατίο να μπαίνεις στο μπελά των δύο;

Η μοτοσυκλέτα πλέον έχει πάρει τη θέση της διασκέδασης στη ζωή μου. Δεν αποτελεί για μένα το καθημερινό μέσο μετακίνησης. Αυτό μου δίνει το δικαίωμα -για πρώτη φορά στη ζωή μου- να μπορώ να σκέφτομαι πιο συγκεκριμένης κατεύθυνσης μοτοσυκλέτες. Η πρώτη ήρθε. Την επόμενη την ονειρεύομαι (και είναι και αυτό μια όμορφη διαδικασία). Ελπίζω να την αποκτήσω το συντομότερο δυνατό, όσο και να μου πάρει πάντως μια μέρα θα γίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Πόσα υπονοουμενα αφηνεις φιλαρακο :D:p

:D



Αφου το σκεφτηκες ηδη, θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου και η πραξη.

Δεν θα σχολιασω οικονομικα, δεν εχει νοημα,τα ξερεις, τα εχεις ηδη υπολογισει.

Πριν ρωτησεις , γιατι μπηκα στον κοπο να σου απαντησω, θα σου πω οτι απλα εκανες δηλωση ή καταθεση ψυχης.

Αιντε καλοταξιδα...:friendship:











































































































































ΥΓ : το θες το ΚΤΜ σου...
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Όλα είναι σχετικά και επειδή κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος με τον άλλο έτσι είναι και οι μηχανές .
Ως επι των πλείστον είναι κομμάτι πραγματοποίησης ονείρων ... ποτέ δε σταματάμε τα όνειρα και ποτέ δεν είμαστε ικανοποιημένοι 100% ...
Κανόνας δεν υπάρχει , υπάρχει τι θεωρρεις οτι χρειάζεσαι περισσότερο ... Ίσως χρειάζεσαι και μια αλλαγή για τους δικούς σου λόγους . Συμφωνώ πάντως και εγώ ως προς το καλοτάξιδο που είπαν οι φίλοι απο πάνω ! Την απόφαση την έχεις πάρει ήδη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ναι διοτι οχι!
δλδ..
οκ πηρες το χωματινο κατσικι κ πεταχτηκες μεχρι το Παναχαικο κ ξεδωσες,το εκανες 1,2,3,..6...
ηρθε η ωρα ομως που βαρεθηκες το ιδιο μερος αρα θα θες να πας καπου αλλου.
που ομως?θα αρχισεις να σκεφτεσαι,ποσο μακρυα,θα βαρεθω,πως θα μαζεψω τον δρομο...με τα ντακουνια.


για το δε πολεμικο στρεετ ενα θα σου πω,μπορει ανετα να σου προσφερει αφθονο κοπανημα απο αερα κ πολλα εντομα...

ενω αμα κρατησεις αυτη την υπεροχη Γερμανιδα που την ξερεις οσο η Μερκελ τον Σοιμπλε μπορεις να πας οπου θες κ να μπεις σε οποιο χωμα,βουνο θες,το ξερεις,το μπορεις, το χεις δοκιμασει πολλες φορες!

οπως εχουμε πολλακις πει ( μαλιστα το λεγαμε κ σε κεινο το ταξιδι απο το οποιο ειναι κ αυτη η υπεροχη φωτο που ποσταρες) το γεωγραφικο αναγλυφο της χωρας μας επιβαλει ΟΝ-ΟΦΦ!

να ξερεις οτι η κατοχη 2 μοτο απαιτει χρονο -περαν των αλλων- για να τις απολαυσεις κατι που ειναι δυσκολο να βρεθει οσο εχουμε υποχρεωσεις

ξερω οτι εισαι σε φαση που επιθυμεις αλλαγες...:secret:οποτε ισως μια λυση ειναι να ''προσθεσεις'' ενα κατσικακι στην συλλογη σου για τπτ περιεργα γουστα...λεω εγω τωρα..;)
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Αλλάξαν πλέον οι εποχές και μαζί τους και οι οδηγικές μας απαιτήσεις...
Κάποτε με την ίδια μότο πήγαινες γιά δουλειά, γιά καφέ, γιά καμάκι, την φόρτωνες και
πήγαινες διακοπές κι' έτρεχες και κάναν αγώνα ............................έκανες
και τα ψώνια της βδομάδας άμα λάχει........

Το ότι αυτην την στιγμή, συντηρώ 14 μοτό, νομίζω πως αντικατοπτρίζει τις
αλλαγές που έχουν συμβεί, κατ' αρχήν σε μένα σαν οδηγό, κατά δεύτερο λόγο στις
μοτοσυκλέττες και κατά τρίτον λόγο στα οδικά δίκτυα όπου έχουν πλέον
αποκλειστεί μοτοσυκλέττες που τις προηγούμενες δεκαετίες μπορούσαν να
ταξιδεύουν μιά χαρά.........

ΔΕΝ μπορείς πλέον να μπείς στις εθνικές οδούς με την ανωτέρω μότο.....
και τα καλύτερα ψώνια τα κάνεις μ' ένα σκούτερ.....παρά με την βέσπα....




'φχαριστιέσαι στο βουνό πιό πολύ μ' ένα ΚΤΜ 520, παρά με το DT




και πας αρχοντικά γιά καφέ μ' ένα Ρ51/3





Και κλείνω μ' ένα φιλοοσοφικό ερώτημα......

Ποιός θα ταξίδευε σήμερα μ΄αυτό;;;;;;



όταν μπορείς να ταξιδεύεις μ' αυτό......





Οι περιορισμοί είναι μόνο στο οικονομικό και στον χώρο.
Αν υπάρχουν αυτά τα δύο τότε .....βούρ στον πατσά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
ναι διοτι οχι!
δλδ..
οκ πηρες το χωματινο κατσικι κ πεταχτηκες μεχρι το Παναχαικο κ ξεδωσες,το εκανες 1,2,3,..6...
ηρθε η ωρα ομως που βαρεθηκες το ιδιο μερος αρα θα θες να πας καπου αλλου.
που ομως?θα αρχισεις να σκεφτεσαι,ποσο μακρυα,θα βαρεθω,πως θα μαζεψω τον δρομο...με τα ντακουνια.


για το δε πολεμικο στρεετ ενα θα σου πω,μπορει ανετα να σου προσφερει αφθονο κοπανημα απο αερα κ πολλα εντομα...

ενω αμα κρατησεις αυτη την υπεροχη Γερμανιδα που την ξερεις οσο η Μερκελ τον Σοιμπλε μπορεις να πας οπου θες κ να μπεις σε οποιο χωμα,βουνο θες,το ξερεις,το μπορεις, το χεις δοκιμασει πολλες φορες!

οπως εχουμε πολλακις πει ( μαλιστα το λεγαμε κ σε κεινο το ταξιδι απο το οποιο ειναι κ αυτη η υπεροχη φωτο που ποσταρες) το γεωγραφικο αναγλυφο της χωρας μας επιβαλει ΟΝ-ΟΦΦ!

να ξερεις οτι η κατοχη 2 μοτο απαιτει χρονο -περαν των αλλων- για να τις απολαυσεις κατι που ειναι δυσκολο να βρεθει οσο εχουμε υποχρεωσεις

ξερω οτι εισαι σε φαση που επιθυμεις αλλαγες...:secret:οποτε ισως μια λυση ειναι να ''προσθεσεις'' ενα κατσικακι στην συλλογη σου για τπτ περιεργα γουστα...λεω εγω τωρα..;)
Το αυτό....
 

vaska

Μέλος
Όνομα
Vassilis
Μοτό
GS1200, IT490, DR 650, GPX750
Ρητορική η ερώτηση φαντάζομαι μιας και αν μπορείς να συντηρείς πάνω της μιας δυο μοτό και δεν είσαι της συνομοταξίας του καλοκαιρινού μοταίου, το κάνεις και δεν ρωτάς κανέναν παρά μόνο την τσέπη σου. Έχω το ΙΤ το 490 και κάθεται για μια δυο φορές τον χρόνο που θα πάω μαζί του ΠαναχαΙκό, το DR το 650 που μόλις πρόσφατα παρέδωσα πινακίδες λόγω του νέου νόμου περί ασφάλισης πού πήγαινα 4-5 φορές τον χρόνο Άγραφα Πανταβρέχει και αρκετές φορές Παναχαϊκό, την χοντρή Γερμανίδα που με πάει σε όλες τις άλλες βόλτες (σιγά τις πολλές που πάω αλλά τέλος πάντων) και τα δυό μου παπιά που είναι τα καθημερινά μου comuter. Το GPX το 750 το χάρισα πριν 3-4 χρόνια και το ξαναβρήκα μέσω FB στην Κρήτη. Υποσχέθηκα στον εαυτόν μου να το ξανακαβαλήσω κάποια στιγμή όταν βρεθώ στο νησί αλλά δεν με τρελαίνει η έλλειψή του. Όπως ήδη ειπώθηκε οι περιορισμοί είναι μονάχα οικονομικοί. Κάθε μηχανάκι είναι ξεχωριστό και σου επιστρέφει διαφορετικά συναισθήματα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Τριγυριζε και στο παρελθον στο μυαλο μου...το ειχα κάνει κιολας και γουσταρα...θα μου πεις αλλοι καιροι κλπ.Ναι εχεις ενα δικιο.Αλλά...ολα ειναι υπο συζητηση.:cool:

Η Γερμανιδα μου,την ξερεις.Την γουσταρω και μου κανει ολα τα γουστα.Και ασφαλτο φορτωμα στριψιμο οικονομια γουστα κλπ κλπ αλλά και με καθε ευκαιρια βγαζουμε και τα γουστα μας στα χωματα...Και τηρουμενων αναλογιων δεν εχω παραπονο.Ολα σε ενα ειναι και μαλιστα αισθητικα με φτιαχνει και την εχω φερει και στα μετρα μου απ'οσα της λειπανε για να ερθει οπως θελω.
Ομως...εκεινο το γμημνο ομως...πιανω τον εαυτο μου να τριγυριζει στην σκεψη να την αλλαξω και να παρω ενα ασφαλτινο κ ενα χωματινο...ή μαλλον ενα πιο ασφαλτινο κι ενα πιο χωματινο.Και να βγαζω τα γουστα μου αναλογα τα κεφια και τα...θελω μου.

Ποια η γνωμη σου;Αξιζει σημερα να εχεις 2 ματοσακα και να λυσσας αναλογα ή μια χαρα ειναι και ενα που κανει ολα τα γουστα...Θετικα και αρνητικα εννοειται οτι παιζουν παντα και για καθε περιπτωση και επιλογη.Αλλά ειπαμε...η μοτοσυκλετα ειναι κατι που μας γεμιζει και μας φτιαχνει.Ποτέ δε θα σταματαμε το κυνηγι και τα γουστα.
Γενικοτερο το θεμα συζητησης επ΄ευκαιριας...δεν ειναι μονο τι θελει ο mAthosalas αλλά πιο γενικα αν αξιζει να σπας μια μοτο στα δυο...να δωσεις ενα καλο OnOff για ενα ασφαλτινο+ενα χωματινο...

Για παμε...:)
Να δεις που θα βγει αληθινο το πρωταπριλιατικο!!
Στο βουνο δεν θελω να με νοιαζει αν το εγδαρα, ή επεσε, ή ποσο να στοιχιζουν τα πλαστικα
Στην ασφαλτο θελω κρατημα γιατι και ασφαλτινο να εχεις, οι δρομοι δεν.
Οπως ακριβως ειμαι τωρα. Και οπως λεει κι ενας φιλος, καθε οικογενεια πρεπει να εχει και ενα παπι!!!!
Στην δικη σου περιπτωση Κωστη χωρις το παπι, λογω Πατρας και το ασφαλτινο να μπαινει και 30 τοις εκατο χωματινο.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Φίλε κάνε το κέφι σου και πάρε να έχεις δυο ....:biker:.......:stm:.....
Εγώ πάντα έχω δυο η και τρια να περιμένουν στο γκαράζ....:biker:......:yes:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Mια απο τις καλες στιγμες μου μοτοσυκλετιστικα μιας και μιλαμε για δυο μοτο μαζι ηταν κι αυτη...

Βεβαια οπως σχεδον ολα τα πολυ ωραια στη ζωη-τι λεω τωρα...:wacky:-ειχε δυσκολο τελος και με πολυ πονο προσωπικο...:oops:αλλά ειπαμε.Ολα εμπειρια ειναι και ειμαστε ορθιοι.:)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ας πω και εγω την γνωμη μου.
Λοιπον ξεκινησα οπως παρα πολλοι ,ανηλικος με ενα για ολα(παπι 6βολτο),εξελιχτηκα σε σκληροπυρηνικο με τουλαχιστον ενα supersport και ενα καθαροαιμο(μπορει και δυο) ανα χρονικη περιοδο πιστευοντας οτι τα ον οφ ειναι αχρηστα αφου δεν κανουν τπτ σωστα.Ηταν η εποχη που εκανα ασφαλτινα ταξιδια με κλιπ-ονς και σβελτες -γρηγορες ασφαλτινες εξορμησεις ενω η ενασχοληση μου με το χωμα ηταν καθαρα αγωνιστικη, τα μονα ον-οφ(περιπου)που ειχαν στα ματια μου ενα καποιο λογο υπαρξης ηταν τα ΧΤ550 τα οποια ηταν το εγαλειο του Καγκουρα της εποχης που με αυτο χτυπαγε γκομενες σε πλατεια Ν Σμυρνης και Δαβακη(Καλλιθεα) καθως και αποπερατωση της διαδρομης Γηπεδο Καραισκακη-Γλυφαδα στον ενα τροχο. Τα χρονια περασαν παντρευτηκα εκανα παιδια και οι συγκυριες τοφεραν ετσι ωστε να μεινω αρκετα χρονια Χωρις Δικυκλο.Περισυ (αφου εκανα την μικρη μου επανασταση σπιτι) πηρα ενα ον-οφφ ελπιζοντας στο μελλον να καταφερω να εχω παλι ενα Χωματινο και ενα ασφαλτινο.
Τι εχω καταλαβει μετα απο ενα χρονο ?ΕΚΠΛΗΞΗ(τουλαχιστον για μενα)Το ον-οφ ειναι μια κατηγορια απο μονο του,με ποιο χωματινο η ποιο ασφαλτινο θα παω καβαλα στην αλλη μερια της Ελλαδας και θα μπω σε χωμα ( κατι που κανω συνεχεια με το κουλουρακι μου).
Με αλλα λογια ,αν θελεις μια για καθε περιπτωση χρειαζεσαι Τουλαχιστον 3 μοτο(Ασφαλτινο,ον-οφ,χωματινο),αν δεν εχεις για αγορα και συντηρηση 3 μοτο μην παρεις χωματινο και ασφαλτινο ,θα σου λειψει η μεση λυση.Παρε καλυτερα ενα μικρο καθαρο και κρατα και την γκομεναρα σου γιατι θα σου λειψει οικτρα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κωστή ,πάρε ότι λαχταράει η ψυχή σου ,και ζήσε ότι γουστάρεις ,όσο αντέχει το κορμί σου.:friendship:

Περαστικοί είμαστε ,
μα το ξεχνάμε ,
κι αναρωτιόμαστε συχνά ,
αν είναι "αμαρτία" να χαμογελάμε. ;)


EDIT-ΥΓ: Την Γερμανίδα σου πάντως ,αν μπορείς να το καταφέρεις ,μην την δώσεις.
Θα σου χρειαστεί...να είναι εκεί...όταν "ξεδώσεις".
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
A να σου πω...

Δεν βαζεις καμιά φώτο από το BMW ....
(Που φτάσαμε να έχει KTM και Gas Gas και να ζητάμε μπετονίερες.....χαβαλέ κάνω, βάλε το Gs ολόσωμη να μας τρέξουν τα σάλια έτσι όπως το έχεις)

Αν και είναι πάαααρα πολύ δύσκολο θέμα,
'Εγω θα κρατούσα το BMW και θα έβαζα στην συλλογή ένα μικρό enduro και ένα supersport ή supertouning, τα οποία θα τα ανακύκλωνα συχνά-πυκνά.

Δηλαδή, βάζεις ένα budget ως ταβάνι και το σπάσας σε enduro και ss ή st, ίσως κάποια περίοδο να ρίξεις όλο το budget μόνο σε enduro (ή μονο σε ss/st) για να πάρεις κατί πιο ακριβό.
κτλ. κτλ. κτλ.

Έχω προτάσεις και για enduro και για supersport ή supertouning ανάλογα τα φράγκα.

:friendship:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
παρε φορα και βαρα μια καλη κεφαλια στο τοιχο...
οταν συνελθεις απο το σοκ , κατσε και ξανασκεψου....
γιατι υποψιαζομαι οτι θες στα πλαισια των ''αλλαγων'' να ''ξεφορτωθεις'' και αναμνησεις....
και αν ισχυει κατι τετοιο θα σου πω απο κοντα τι εισαι:D....εδω δεν μπορω....δεν μου το επιτρεπει ο ευγενικος μου χαραχτηρας...:p

ρε παλιομιναρα....παρε ενα μικρουλι χωματινο.... βγαλε γουστα και το βλεπεις στη πορεια τι θα κανεις....
την μανιτζεβελη ψιλοχοντρουλα σου κρατα την...


εγω βεβαια λειτουργω πολυ με το συναισθημα....
αφου ανακατασκευαζω ενα μοτερ 19 ετων μονο και μονο γιατι δεν μου παει να αποχωριστω το αφρικανακι μου και τις αναμνησεις που εχω αποκτησει μαζι του....

ξανασκεψου κωστη....
για ποιον πραγματικο λογο θες(???) να διωξεις την μπεμπα ????
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
A να σου πω...
Δεν βαζεις καμιά φώτο από το BMW ....
(Που φτάσαμε να έχει KTM και Gas Gas και να ζητάμε μπετονίερες.....χαβαλέ κάνω, βάλε το Gs ολόσωμη να μας τρέξουν τα σάλια έτσι όπως το έχεις)
:friendship:
Σου κανουν αυτές;

 
Top Bottom