Minipresso

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια από τα ίδια. ..
Δεν βγάζει καϊμάκι. ..Απλά βράζει τον καφέ.


Σταλθηκε απο advφον!!!
Κι αυτοί (Ιταλοί , Ισπανοί) δεν καταφέρνουν να βγάλουν καϊμάκι...
Έτσι τον πίνουν, μη στεναχωριέστε:D
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ο λογος που δεν σας βγαζει καιμακι ειναι οτι δεν βαζετε αρκετο καφε στην θηκη και δευτερον η φωτια.

Πρεπει να ειναι σε ματι και οχι σε γκαζακι. Επισης στα 5 πρωτα ml της αποσταξης του καφε σταματαμε περνοντας το απο την φωτια...
Επητα το ξαναβαζουμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό το τελευταίο. ...δεν το έχω δοκιμάσει.
Θα ενημερώσω συντομα
 

dolphinhq

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Husky tr650 strada
ωραίο καϊμάκι κάνει :) ενδιαφέρον, όσων αφορά το μπρικάκι που λέτε πιο πάνω να τονίσω πως είναι από αλουμίνιο και δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία μας.
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS






εχω αυτο και κανει καλη δουλεια . 12-15 ευρω στα μαρκετ!
Η μόκα θέλει καλό καθάρισμα, προσοχή στο νερό που βάζουμε στη δεξαμενή της &καφέ ούτε ψιλοκομμένο ούτε χοντροκομμένο, για να πιεις καλό εσπρέσσο.
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Ο φραπες δεν ειναι καφες...ειναι ενα νεροζουμι που σου καταστρεφει τα νευρα και το στομαχι με γευση καφε...
Ο στιγμιαίος καφές είναι τόσο καφές όσο &όλοι οι υπόλοιποι. Έχει υποστεί διαδικασία αφυδάτωσης, κατά την οποία δε χρησιμοποιούνται χημικές διεργασίες. Ο περισσότερος κόσμος έχει μάθει πια ο καφές που πίνει να μην περιέχει τη δόση του καφέ για την παρασκευή του -εσπρέσσο, γαλλικός- η να την περιέχει με τη μορφή κατακαθιού -ελληνικός- οπότε &δεν εισέρχεται στον οργανισμό του, σε αντίθεση με το στιγμιαίο καφέ.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όσο ήμουν στην Ιταλία μου έλεγαν οι νοικοκυρές να ΜΗΝ πλένω την μόκα με σαπουνάδα γιατί είναι από πορώδες κράμα και κατακρατεί το σαπούνι. Μου πρότειναν πλύσιμο με απορρυπαντικό μόνο πριν την πρώτη χρήση και πέταγμα του πρώτου καφέ. Καλό καθάρισμα μόνο με ζεστό νερό για τις επόμενες χρήσεις για να έχει και περισσότερη γεύση ο καφές. Και κάθε τόσο τρίψιμο με βρεγμένο πανί για να καθαρίζω τα άλατα. Adventure γίνεται το θέμα!! :mooning::mooning:
:pointu:
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Υπάρχει η "σχολή" της νότιας ιταλίας, όπου τα σκεύη παρασκευής καφέ δεν καθαρίζονται. &υπαρχει &η σχολή της υπόλοιπης όπου γίνεται καθαρισμός των μέσων παρασκευής καφέ ανά ώρα, ημέρα μήνα ... Για κανέναν απολύτως λόγο δεν χρησιμοποιούμε σαπουνάδα - απορυπαντικά - αρωματικά όπως ακριβώς σου είπαν. Υπάρχουν ειδικές σκόνες γι αυτό το σκοπό, οι οποίες χρησιμοποιούνται με συγκεκριμένο τρόπο &πάντα μετά πετάμε τον πρώτο καφέ που παρασκευάζουμε.
 
Reactions: yns

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Λοιπον, επειδη το θεμα γινετε adventure :)

Θα σας πω τι ειδα με τα ματια μου σε εργοστασιο παρακαλω, στην Lamezia απο ναπολιτανο σπεσιαλιστα εργαζομενο.

Κατ'αρχην ΔΕΝ ειχε καφε μαρκας γνωστης (αν ειναι τωρα γνωστη δεν το ξερω) ηταν ΚΙΜΒΟ ΝΑPOLITANO Κοκκινη συσκευασια.

Αφου το ειχε αλεσει στην πιο λεπτη κλιμακα , το ξαναπερνουσε αλλη μια. Εβαζε δοση στουμπωνενη και πατημενη καργα.
Επειτα στο ματι ,και μολις γινοταν 2-5ml εκχυληση στο τραβουσε απο την φωτια. Επαιρνε με ενα κουταλακι την δοση αυτη (τοση ηταν) και την εβαζε σε ενα φλυτζανακι του εσπρεσσο με ζαχαρη και το "χτυπουσε" γυρω - γυρω " οπως καναμε εμεις με το Νες το ζεστο για κρεμα.

Τοτε λοιπον εφτιαχνε και το υπολοιπο, που δεν ηταν παραπανω απο μια τζουρα. Το τονοζω αυτο.

Καφες σουπερ μπομπα.

Το καλυτερο ομως ηταν οτι δεν πετουσε αυτο που ειχε χρησιμοποιησει. Το ξαναπατουσε εβαζε λιγο καφε ακομα και εκανε αλλη μια τζουρα μιση.

Ενταξη... δεν ειχω ξαναπιει τετοιο καφε.

TIP: Τα απογευματα μετα απο ενα εσπρεσσακι, μολις το τελειωσετε μην πλυνετε το φλυτζανι, ριξτε λιγη Grappa να "πιασετε" το καιμακι που εχει μεινει στα τοιχοματα και δοκιμαστε. Ακρως απολαυστικο. Ειναι μια version ναπολιτανικη του εσπρεσσο Correto οπου μεσα στον εσπρεσσο ριχνουν μια τζουρα Grappa, Η ναπολιτανικη ΜΑΚΡΑΝ ανωτερη.










Ναι , εχω μουρλα με τον καφε. :wacky:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Kimbo

γνωστόςς καφές:cool:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Δεν παίζει.......πολύ κούραση βλέπω !!!!!
Ελληνικό το πρωί, fredo το μεσημέρι.......και πότε θα ταξιδέψω ?????
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Εγω μεσα ειμαι!
Λετε να ξεκινησουμε λιστα απο τωρα ή να περιμενουμε να κυκλοφορησει πρωτα στην αγορα?

Υπενθυμιζω πως τωρα ειναι σε φαση προπαραγγελιας που σημαινει οτι δεν εχει κυκλοφορησει ακομη.
Για παραπανω πληροφοριες καλο ειναι να ενημερωθουμε απ το site τους.
 
Top Bottom