MITAS E-07+

kwstisG

Μέλος
Όνομα
Κωστης
Μοτό
f800gs
Πωλούνται τα λάστιχα του τίτλου φορεμένα το καλοκαίρι του 21 , βρίσκονται πάνω στη μηχανή (F800gs) τιμή 100 ευρώ.

Πίσω 150/70/17 26/20
Μπροστά 90/90/21 05/21
 
Τελευταία επεξεργασία:

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Καλημέρα, Να ρωτήσω γιατί τα αλλάζεις. Φοράω τα ίδια με σκοπό να μπαίνω χώμα έχοντας κάνει μόνο ασφάλτινη χρήση και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

kwstisG

Μέλος
Όνομα
Κωστης
Μοτό
f800gs
Καλησπέρα τα είχε πάνω ο προηγούμενος ιδιοκτήτης , επειδή θα κάνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό και θέλω κάτι πιο ασφάλτινο είπα να τα δώσω και να μην κάθονται στην αποθήκη, σκέφτομαι για το mytas e08 η τα str ώστε να μη χάσει και την δυνατότητα περάσματος από κάποιο χωμάτινο κομμάτι.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Γιατί εκτός από τον ελάχιστα περισσότερο θόρυβο, το λάστιχο είναι πάρα πολύ καλό και στην άσφαλτο. Σου δίνει και την δυνατότητα για λίγες εκτός δρόμου αναζητήσεις. Παράλληλα είναι δύσκολο να βρεις λάστιχα σε καλή τιμή τους τελευταίους μήνες καλύτερα. Να δώσεις τα παραπάνω 150-200€ σε βενζίνες.
Το έχω στο δικό μου Τ7
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Καλησπέρα τα είχε πάνω ο προηγούμενος ιδιοκτήτης , επειδή θα κάνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό και θέλω κάτι πιο ασφάλτινο είπα να τα δώσω και να μην κάθονται στην αποθήκη, σκέφτομαι για το mytas e08 η τα str ώστε να μη χάσει και την δυνατότητα περάσματος από κάποιο χωμάτινο κομμάτι.
Φιλε το λαστιχο το δινουν 60/40 και θα συμφωνησω με τον clear κρατα τα λαστιχα και στην επιστροφη αλλαζεις ..
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Γιατί το λες αυτό?
Θα συμφωνήσω και εγώ. Πέρα από λίγο παραπάνω θόρυβο (καμία σχέση με anakee wild) είναι εξαιρετικά για ταξίδια - πρόσφυση και αντοχή. Δεν τα έχω δοκιμάσει σε πιο σκληρό enduro για να έχω άποψη για το χώμα που πρέπει να είναι αξιοπρεπή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Σε ποιο λαστιχά τα βρήκατε τα mitas e07+ enduro trail ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ μόλις παρέλαβα πριν λίγες μέρες ένα φρέσκο σετ τα παρήγγειλα από Gumi7. Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχουν εύκολα και σε τι τιμή.

Μέχρι τώρα τα φόραγα μόνο πίσω χωρίς κανένα παράπονο. Τώρα θα έχω εικόνα και απ το μπροστινό. Στο στεγνό αν είναι όπως το πίσω θα είναι εξαιρετικό. Στη βροχή ένα μικρό ερωτηματικό θα δείξει. Πάντως θόρυβο το πίσω δε μου έβγαζε
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Moνο εμπρος 90/90 21 βρίσκω σε αυτο το site
Πιςω 150/70 18 δεν εχει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Άσε τα επάνω, είναι μια χαρά στην άσφαλτο . Ειδικά τώρα που ανεβαίνει η θερμοκρασία και οι πιθανότητες να συναντήσεις βρεγμένη άσφαλτο είναι μικρότερες!
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Εγω παράγγειλα στο Λυρή και τα ειχα σε μια βδομάδα οπως είχαμε συμφωνησει. Σε17 και21 αντιστοιχα 214€
Και να μη γελιόμαστε οταν κάτω ειναι βρεγμένο και είσαι ταξιδάκι πας κυρία!!! Τουλάχιστον εγω.Στο στεγνό 2-3 απο δω μέσα ειδαν πως οδηγώ.Τουριστικά και αργά μπορώ να πω.Τι τρώγεστε με τόση λεπτομέρια,αφου το τέλειολάστιχο για τον καθένα μας ξεχωριστά θα αργησουν να το φτιάξουν.Προσαρμογή στις συνθήκες λοιπόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kwstisG

Μέλος
Όνομα
Κωστης
Μοτό
f800gs
Όταν αγόρασα τη μηχανή μπορώ να πω ότι είχα ενδοιασμούς δεν είχα ποτέ ξανά 50/50 λάστιχο διότι προέρχομαι από άλλες κατηγορίες, μετά από μια βόλτα βιλια ο κολλητός μου με mt09 έπαθε πλάκα με τις δυνατότητες, στο κομμάτι των κραδασμών σε σχέση με ένα πιο ασφαλτινο λάστιχο δεν θα έχει διαφορά?
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Όταν αγόρασα τη μηχανή μπορώ να πω ότι είχα ενδοιασμούς δεν είχα ποτέ ξανά 50/50 λάστιχο διότι προέρχομαι από άλλες κατηγορίες, μετά από μια βόλτα βιλια ο κολλητός μου με mt09 έπαθε πλάκα με τις δυνατότητες, στο κομμάτι των κραδασμών σε σχέση με ένα πιο ασφαλτινο λάστιχο δεν θα έχει διαφορά?
Πριν είχα τα scorpion rally str(μιας και τα αναφέρεις). Οι διαφορές τους είναι ότι τα mitas είναι αρκετά πιο σκληρά και συνεπώς ζεσταίνονται και πιο αργά. Τον χειμώνα με βροχή και κρύο μέσα στην πόλη που δεν θα προλαβουν να ζεσταθούν ίσως κάνουν κάνα παντιλίκι. Κατά τα άλλα στην άσφαλτο καμία τρομακτική διαφορά. Βάζε κανα psi κάτω επειδή είναι σκληρά. Ίσως βοήθησει με τους κραδασμούς. 32-36 psi ή 29-29 psi έβαζα στα pirelli (οσο λεει το manual ) και τωρα βάζω 31-35 psi ή 28-28 psi στα mitas
 

kwstisG

Μέλος
Όνομα
Κωστης
Μοτό
f800gs
31-35 είναι οι τιμές για διπλός και 28-28 για μόνος σωστά ? Αύριο θα φύγω για ένα γρήγορο ταξιδάκι θα κάνω μια δοκιμή λοιπόν
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
31-35 είναι οι τιμές για διπλός και 28-28 για μόνος σωστά ? Αύριο θα φύγω για ένα γρήγορο ταξιδάκι θα κάνω μια δοκιμή λοιπόν
Καλησπέρα Κώστα!
31/35 άσφαλτο μονός ή με συνεπιβάτη/αποσκευές και 28/28 χώμα πιστεύω προτείνει ο φίλος.
Όσο την είχα την καλή σου στην κατοχή μου με τα Ε07 σε άσφαλτο / χώμα είχα όντως αυτές τις πιέσεις. Δεν έχω εμπειρία από πιο ασφάλτινα λάστιχα, όμως μου έκανε εντύπωση η ησυχία τους και η ελάχιστη διαφορά σε κραδασμούς που ένιωσα όταν αντικατέστησαν κάτι εντελώς ασφάλτινα που φορούσε.
Να σημειωθεί εδώ ότι φοράς τα Ε07 +DAKAR
 
Τελευταία επεξεργασία:

kwstisG

Μέλος
Όνομα
Κωστης
Μοτό
f800gs
Καλησπέρα Κώστα!
31/35 άσφαλτο μονός ή με συνεπιβάτη/αποσκευές και 28/28 χώμα πιστεύω προτείνει ο φίλος.
Όσο την είχα την καλή σου στην κατοχή μου με τα Ε07 σε άσφαλτο / χώμα είχα όντως αυτές τις πιέσεις. Δεν έχω εμπειρία από πιο ασφάλτινα λάστιχα, όμως μου έκανε εντύπωση η ησυχία τους και η ελάχιστη διαφορά σε κραδασμούς που ένιωσα όταν αντικατέστησαν κάτι εντελώς ασφάλτινα που φορούσε.
Να σημειωθεί εδώ ότι φοράς τα Ε07 +DAKAR
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας αρχικα, ποια είναι η διαφορά των Dakar με τα απλά?εγώ διπλός με πράγματα τι Πιέσεις προτείνετε να βάλω?
 
Τελευταία επεξεργασία:

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Ποια η διαφορά των Dakar με τα απλά?
Είναι ενισχυμένα για off road χρήση με σκληρότερα πλαϊνά. Μπορείς να δεις τις διάφορες και στο site της Mitas. Φοράω Dakar πίσω γιατί δεν έβρισκα απλό και θεωρούσα πως θα κοπάναγε στην ανωμαλίες της ασφάλτου αλλά τελικά κανένα πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom