Moto Guzzi Museum - Mandello del Lario

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σειρά Motoleggera. Τα μικρά παπάκια της δεκαετίας του '40 και του '50. Τα δίχρονα αυτά ελαφριά μηχανάκια με τα μοτέρ των 50, 65 και 75 κυβικών εκατοστών ήταν το όνειρο κάθε νεαρού εκείνης της εποχής. Με αυτά γινόντουσαν πολλοί αγώνες τελικής ταχύτητας, πατέντες και κάθε λογής τρέλα.







 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ας δούμε τώρα ένα puzzle από "σύγχρονες" sport μοτοσυκλέτες.

1000 Daytona R V8 1988






1100 SPORT GARA 1994








850 Bol-D'or 1977






DAYTONA 1000 DOT.JOHN 1992








DAYTONA RS 1996-1998








MGS -01 2004-2011










V11 1999








V11 COPPA ITALIA 2004








V11 ROSSO MANDELLO 2001-2002








V11 TENNI 2002




 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βόλτα στο δωμάτιο με τους κινητήρες.

Ανεβήκαμε από το κλιμακοστάσιο με το τεράστιο έμβλημα....






Στο προθάλαμο δέσποζε μια κούκλα, η LODOLA GT 235 1960






Οι τοίχοι τριγύρω ντυμένοι με φωτογραφίες από τις εποχές της μεγάλης δόξας της Moto Guzzi











Αμέσως μετά...






















 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα "ψηλόφτερα"...

ZIGOLO 110 1960-1966 & ZIGOLO 98 1953-1959


"Καμπύλες" που έδιναν τοτε στα μέταλλα!!!!!!!

Όχι μόνο αυτή η εταιρεία, αλλά οι περισσότερες εταιρείες εκείνες τις δεκαετίες!
Δουλειές όμορφες, είτε σχεδιαστικά είτε μηχανολογικά (για την εποχή τους πάντα), από ανθρώπους με πολύ όρεξη και μεράκι!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R





Και κάπου εδώ θα κλείσω το ταξίδι μας στο μουσείο της Moto Guzzi με την ελπίδα να σας έδωσα μια γεύση του χώρου. Έχω ακόμη υλικό αλλά με τις φωτογραφίες που σας έβαλα έχω καλύψει σχεδόν όλες τις κατηγορίες και πιστεύω πως έχω αποδώσει μια αρκετά ολοκληρωμένη εικόνα της επίσκεψης στο μουσείο. Έχω την αίσθηση ότι είδατε περίπου το 70% του μουσείου, το υπόλοιπο 30% το αφήνω ως μια πρόκληση ώστε μια μέρα να καταφέρετε να δείτε κι εσείς αυτόν τον υπέροχο χώρο (αναφέρομαι σε όσους δεν τον έχουν δει).

Να πω πως οι φωτογραφίες που έχουν τοποθετηθεί δεν είναι με τη σειρά που θα αντικρύσεις τις μοτοσυκλέτες στο μουσείο. Έχω κάνει κάποιες δικές μου "ταξινομήσεις" ελπίζοντας ότι η ανάγνωση τους δε θα καταλήξει να είναι ένα βαρετό σκρολάρισμα αλλά να σας "τσιγκλάει" για να κοντοστέκεστε τουλάχιστον στις περισσότερες από αυτές.

Εύχομαι να το απολαύσετε και να συνεχίζετε να το απολαμβάνετε όταν θα ανατρέχετε πίσω στο θέμα και προτρέπω όποιους έχουν να προσθέσουν κάτι να το κάνουν ελεύθερα.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom