New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Μου αρέσουν τέτοιοι "αντικειμενικοί" συγκριτικοί πίνακες που συγκρίνουν ανόμοια πράγματα. Για να είναι σωστή η σύγκριση θα έπρεπε το Africa DCT να συγκριθεί με το αντίστοιχο αυτόματο μοντέλο της Τράιουμφ................ Α, ναι, τέτοιο δεν υπάρχει. Οπότε ας γινόταν η σύγκριση με το manual Africa (-10 kg).

Κατά τα άλλα εγώ βλέπω ένα μηχανάκι με +25% ροπή, πιο χοντρά cartridge καλάμια, μεγαλύτερες διαδρομές μπρος-πίσω, καλύτερα φρένα, μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος, και ένα όνομα - συνώνυμο της μακροβιότητας από την μια με ένα λίγο ύποπτης αξιοπιστίας από την άλλη.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάθε τι καινούργιο να το θάβουμε πριν καν κυκλοφορήσει στην αγορά:confused: Βγήκε ένα καινούργιο μηχανάκι, για κάποιους όμορφο για άλλους άσχημο (γούστα είναι αυτά:ok::thumbsdown:), με βαρύ όνομα, γενικά καλά χαρακτηριστικά, οικονομικό στην κατανάλωση (βασικό τα τελευταία χρόνια για πολλούς και παντού) αλλά αυτό που το κάνει πρωτοποριακό και να ξεχωρίζει από όλα τα άλλα ον-οφ είναι το dct και πιστεύω εκεί ποντάρει η honda. Μπορεί να μην είναι το καλύτερο μηχανάκι, μπορεί κάποιο άλλο να είναι καλύτερο σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα, μπορεί να είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, αλλά θα δείξει ο καιρός και η αγορά... Όποιος τα έχει και θέλει μία αλλαγή θα το πάρει... κατά την γνώμη μου πολλοί! Καλημέρες :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάθε τι καινούργιο να το θάβουμε πριν καν κυκλοφορήσει στην αγορά:confused: Βγήκε ένα καινούργιο μηχανάκι, για κάποιους όμορφο για άλλους άσχημο (γούστα είναι αυτά:ok::thumbsdown:), με βαρύ όνομα, γενικά καλά χαρακτηριστικά, οικονομικό στην κατανάλωση (βασικό τα τελευταία χρόνια για πολλούς και παντού) αλλά αυτό που το κάνει πρωτοποριακό και να ξεχωρίζει από όλα τα άλλα ον-οφ είναι το dct και πιστεύω εκεί ποντάρει η honda. Μπορεί να μην είναι το καλύτερο μηχανάκι, μπορεί κάποιο άλλο να είναι καλύτερο σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα, μπορεί να είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, αλλά θα δείξει ο καιρός και η αγορά... Όποιος τα έχει και θέλει μία αλλαγή θα το πάρει... κατά την γνώμη μου πολλοί! Καλημέρες :)
κυριως γινεται γιατι καποιοι εχουν αγορασει καποιο μηχανακι της κατηγοριας απο τα κορυφαια και επομενος ακριβο και δεν γουσταρουν τον ανταγωνισμο
η να απαξιωθει απεναντι σε καποιο καινουργιο,ισως καλυτερο,που θα κανει μεγαλες πωλησεις;)
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
κυριως γινεται γιατι καποιοι εχουν αγορασει καποιο μηχανακι της κατηγοριας απο τα κορυφαια και επομενος ακριβο και δεν γουσταρουν τον ανταγωνισμο
η να απαξιωθει απεναντι σε καποιο καινουργιο,ισως καλυτερο,που θα κανει μεγαλες πωλησεις;)
Έχω και εγώ διαπιστώσει αυτό το φαινόμενο και νομίζω από ένα βαθμό και πάνω χρίζει την βοήθεια ψυχοθεραπευτή.
Νομίζω ότι δεν είναι θέμα κατηγορίας φθηνού ή ακριβού, νομίζω ότι η αντίδραση αυτή είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο συμβαινει με ολα τα καινουργια μοντελα και μεχρι ενα σημειο ειναι αποδεκτο.
Εχει απλωθει πολυ η κουβεντα και δυστυχως δεν το εχει οδηγησει κανεις μας ακομα
Εκει να δειτε τι θα γραψουμε και ακουσουμε:D
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Γνώμη δικιά μου είναι ότι πέτυχε και έκανε μεγάλο ντόρο το africa τι να λέμε !!:welcome:
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Γνώμη δικιά μου είναι ότι πέτυχε και έκανε μεγάλο ντόρο το africa τι να λέμε !!:welcome:
Για τους Hondaκιδες και όχι μόνο η προσμονή ήταν κάτι σαν πότε θα ξυπνήσει ο μαρμαρωμένος βασιλιάς να πάρουμε την πόλη.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Για τους Hondaκιδες και όχι μόνο η προσμονή ήταν κάτι σαν πότε θα ξυπνήσει ο μαρμαρωμένος βασιλιάς να πάρουμε την πόλη.
Αλήθεια είναι !!:ok:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Για τους Hondaκιδες και όχι μόνο η προσμονή ήταν κάτι σαν πότε θα ξυπνήσει ο μαρμαρωμένος βασιλιάς να πάρουμε την πόλη.
Με την ίδια λογική βέβαια, για τους Μπεμβεδάκηδες και τους ΚαΤεΜάκηδες, είναι ο τρόμος μην χάσουν τα κεκτημένα.

Για όλους τους άλλους μοτοσυκλετιστές, είναι απλά η εξέλιξη μιας ιστορικής και απίστευτα πετυχημένης συνταγής που δίνει στους μεν υποψήφιους αγοραστές μιά ακόμη επιλογή, στους δε υπόλοιπους ένα "ζωντανό" θέμα συζήτησης...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Στην τελική αυτος που οδηγεί τα εργαλεία κανει την διαφορά !!!
Απο την άλλη θα ηθελα να καταγράψω οτι η συνεχής εξέλιξη περιφερειακών ηλεκτρονικών συστημάτων κάπου, και ξαναλέω κάπου,μου αφαιρεί την δυνατότητα της ατομικής μου βελτίωσης και του αυτοσχεδιασμού στο προσωπικό μου στυλ οδήγησης και φυσικά μου αδειάζει και την τσέπη στο βωμό της υπέρμετρης ασφαλείας
Πράγμα το οποίο μπορει να εξισορροπηθεί με το να μάθω να σκέπτομαι και να οδηγώ πιο συνετά χωρις αυτα
Βεβαίως θεωρώ οτι δύναμαι να πληρώνω αθρόα σε εξελίξεις που αφορούν βασικά θεματα, γεωμετρίας της μηχανής στις αναρτηςεις, στα φρένα και στα Λαστιχα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Για αυτο αν αγόραζα μια αφρικα το μονο που θα ηθελα να ειχε πανω θα ηταν μονο το abs
Επιμένοντας πατροπαράδοτα να θελω να εκτείνω της δυνατότητες μου
Ετσι και αλλιως ενας απλός εραςυτεχνης οδηγός ειμαι
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Με την ίδια λογική βέβαια, για τους Μπεμβεδάκηδες και τους ΚαΤεΜάκηδες, είναι ο τρόμος μην χάσουν τα κεκτημένα.

Για όλους τους άλλους μοτοσυκλετιστές, είναι απλά η εξέλιξη μιας ιστορικής και απίστευτα πετυχημένης συνταγής που δίνει στους μεν υποψήφιους αγοραστές μιά ακόμη επιλογή, στους δε υπόλοιπους ένα "ζωντανό" θέμα συζήτησης...
Πήγα και εγώ ως "Μπεμβεδάκιας" στην BMW Hellas.
Μπαίνω ρωτάω που είναι το λογιστήριο.
Πάω λογιστήριο βλέπω ένα τύπο του λέω ήρθα να πάρω το μέρισμα από της πωλήσεις.
Με κοιτά με απορία, με βάζει σε σκέψεις.
Λέω λάθος έκανα μάλλον τον άλλο μήνα τα δίνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για αυτο αν αγόραζα μια αφρικα το μονο που θα ηθελα να ειχε πανω θα ηταν μονο το abs
Επιμένοντας πατροπαράδοτα να θελω να εκτείνω της δυνατότητες μου
Ετσι και αλλιως ενας απλός εραςυτεχνης οδηγός ειμαι
Αι μαρή κουλη+!!!!!

advφον!!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
...............
Για όλους τους άλλους μοτοσυκλετιστές, είναι απλά η εξέλιξη μιας ιστορικής και απίστευτα πετυχημένης συνταγής που δίνει στους μεν υποψήφιους αγοραστές μιά ακόμη επιλογή, στους δε υπόλοιπους ένα "ζωντανό" θέμα συζήτησης...
Πήγα και εγώ ως "Μπεμβεδάκιας" στην BMW Hellas.
Μπαίνω ρωτάω που είναι το λογιστήριο.
Πάω λογιστήριο βλέπω ένα τύπο του λέω ήρθα να πάρω το μέρισμα από της πωλήσεις.
Με κοιτά με απορία, με βάζει σε σκέψεις.
Λέω λάθος έκανα μάλλον τον άλλο μήνα τα δίνουν.
Τί να σου πώς, εγώ ανήκω στους "άλλους μοτοσυκλετιστές", εσένα μάλλον σε ξεγελάσανε, τσάμπα τα μεροκάματα......... :D
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Όλα για την κουβέντα και ολο εικασίες!!! Καινούργια μότο είναι...... Καλή θα είναι!!! Το πόσο καλή θα είναι; Θα το δείξει από μόνη της και θα πάρει και την θέση που τής αξίζει ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπραβο που καταφεραν απο μια τοσο ασχημη εξατμιση, να βγαλουν τοσο ομορφο ηχο!!!
Αν εξαιρεσουμε στην αρχη της αποψης του τυπου, που καπου λεει οτι δεν ειναι αρκετα αντρικη......την βγαζει τελεια:woot:
Σας το ειπα οτι οσο βλεπουμε τεστ ride, θα ριχνουμε πολυ γελιο:)

Για πες τωρα....ο XLγιωργος ειναι στο test????:D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Για πες τωρα....ο XLγιωργος ειναι στο test????:D
Χαχα, κι εγώ αυτό σκέφτηκα!

Πάντως μια άφτερ μάρκετ εξάτμιση τη θέλει εδώ που τα λέμε... σαν να πνίγεται κάνει.

_________________
Ντακάρετε-φον
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χαχα, κι εγώ αυτό σκέφτηκα!

Πάντως μια άφτερ μάρκετ εξάτμιση τη θέλει εδώ που τα λέμε... σαν να πνίγεται κάνει.

_________________
Ντακάρετε-φον
Για μαμα ηχο.....εμενα μου αρεσει, οσο καλα ακουγεται στο βιδεο βεβαια
Απο οπτικης πλευρας, ειναι για πεταμα....αλλα γουστα ειναι αυτα
 
Reactions: yns
Top Bottom