Nikon z50 dx

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όχι που δε θα ακολουθούσε και στο APS-C. Σήμερα έμαθα για αυτήν, δεν έχω ιδέα από specs και δυνατότητες, δεν έχω προλάβει καν να διαβάσω κανένα Review. Εύχομαι να είναι καλή!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έλεγα να την "ρίξω" στο άλλο νήμα, ξεκίνησα να διαβάζω ριβιού, τους αρέσει, η τιμή κάτω από 1000$ σώμα και ως 1500$ με κιτ φακούς, τιμολογιακά είναι απέναντι στην Μ6-ΙΙ, φωτογραφικά απευθύνεται "στον αρχάριο που δεν θέλει να προσπαθήσει καν" και στο άρθρο χρησιμοποιήθηκαν οι φωτό της χωρίς επεξεργασία.

To περίεργο, ή ίσως όχι, αν η ΝΙΚΟΝ θεωρεί ότι δεν θα ασχοληθεί πέρα από το κιτ κανείς πελάτης της, είναι ότι δεν ετοιμάζει φωτεινούς φακούς για την Ζ σειρά DX.

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο φωτογράφος... Που δεν προσπαθεί, δεν θα έχει αποτελέσματα, πρώτα για δική του ικανοποίηση.
Η φωτογραφία είναι μια συνεχή προσπάθεια για καλύτερα αποτελέσματα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο φωτογράφος... Που δεν προσπαθεί, δεν θα έχει αποτελέσματα, πρώτα για δική του ικανοποίηση.
Η φωτογραφία είναι μια συνεχή προσπάθεια για καλύτερα αποτελέσματα.
"η γενιά του ίνσταγκραμ" δεν ενδιαφέρεται πολύ, την ενδιαφέρει σε μικρό ποσοστό να πάρει καλύτερα αποτελέσματα από το τηλέφωνο και εκεί απευθύνεται μιά γενιά από κάμερες πλέον. Είναι μεγάλο το κοινό και πολλά τα λεφτά για να το αγνοήσουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
"η γενιά του ίνσταγκραμ" δεν ενδιαφέρεται πολύ, την ενδιαφέρει σε μικρό ποσοστό να πάρει καλύτερα αποτελέσματα από το τηλέφωνο και εκεί απευθύνεται μιά γενιά από κάμερες πλέον. Είναι μεγάλο το κοινό και πολλά τα λεφτά για να το αγνοήσουν.
Αυτή η γενιά δεν απασχολεί εμάς που μιλάμε για φωτογραφία... Αδερφέ.
Στα σοσιαλ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου με κινητό τηλέφωνο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι dslr φτάνουν σιγα σιγά στο τέλος της ζωής τους;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι dslr φτάνουν σιγα σιγά στο τέλος της ζωής τους;
Εγώ προσωπικά δεν έχω φτάσει τα όρια που έχουν οι dslr και δεν νομίζω να τa φτάσω ποτέ.
Πάνω από 75000 κλικ με τα 2 σώματα και τους 4 φακούς που έχω.
Δύσκολη η φωτογραφία γενικά.
Νομίζω το ίδιο θα ισχύει και με τις mirrorless
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το λέω από την άποψη ότι όσο περνάει ο καιρός οι μιρορλες γινονται όλο και καλύτερες, δηλαδή λογικά να το πάρεις, κάποια στιγμή ποιοτικά θα φτάσουν τις dslr.
Οπότε ο επαγγελματίας γιατί να μην προτιμήσει mirrorless έναντι των dslr?
Ειδικά οι φωτογράφοι που έχουν πεδίο δράσης τη φύση κτλ νομίζω θα προτιμησουν πιο ελαφρύ εξοπλισμό αλλά εξίσου καλό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι φωτογράφοι με τρία κιλά φακό και τρίποδο δεν ξέρω αν ασχοληθούν με τα 200-300 γραμμάρια του σώματος.

με το shutter shock του καθρέφτη της DSLR ίσως.



Αυτή η γενιά δεν απασχολεί εμάς που μιλάμε για φωτογραφία... Αδερφέ.
Στα σοσιαλ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου με κινητό τηλέφωνο.
Εσένα δεν σε απασχολεί, την εταιρία το από που θα κρατηθεί ζωντανή όσο τα άιφον, γκάλαξι κλπ της τρώνε το ψωμάκι μιά χαρά την απασχολεί.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι φωτογράφοι με τρία κιλά φακό και τρίποδο δεν ξέρω αν ασχοληθούν με τα 200-300 γραμμάρια του σώματος.

με το shutter shock του καθρέφτη της DSLR ίσως.




Εσένα δεν σε απασχολεί, την εταιρία το από που θα κρατηθεί ζωντανή όσο τα άιφον, γκάλαξι κλπ της τρώνε το ψωμάκι μιά χαρά την απασχολεί.
Δεν βλέπω καμμια σχέση με το θέμα μας... Ισως κάτι δεν καταλαβαίνω.
Οι νέες mirrorless πάνε να πάρουν την αγορά από τα αιφον?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το λέω από την άποψη ότι όσο περνάει ο καιρός οι μιρορλες γινονται όλο και καλύτερες, δηλαδή λογικά να το πάρεις, κάποια στιγμή ποιοτικά θα φτάσουν τις dslr.
Οπότε ο επαγγελματίας γιατί να μην προτιμήσει mirrorless έναντι των dslr?
Ειδικά οι φωτογράφοι που έχουν πεδίο δράσης τη φύση κτλ νομίζω θα προτιμησουν πιο ελαφρύ εξοπλισμό αλλά εξίσου καλό.
Αυτο θα γίνει σίγουρα και σύντομα.
Η νέα τεχνολογία θα ξεπεράσει, αν δεν το έχει ήδη κάνει, την παλιά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν βλέπω καμμια σχέση με το θέμα μας... Ισως κάτι δεν καταλαβαίνω.
Οι νέες mirrorless πάνε να πάρουν την αγορά από τα αιφον?
Οι "εισαγωγική κατηγορία" μίρορλες ναι. Εξ ου και η βάση στην σκόπευση από οθόνη (Μ100, Μ200, Μ6-ΙΙ, Ζ50 κλπ) οι λειτουργίες "όπως τηλέφωνο" tap to focus, tap to shoot κλπ. Όχι να πάρουν την αγορά, να μην χάσουν αγορά, στην βάση του "καλό το άιφον παιδιά αλλά να δείτε και εμείς μπορούμε αυτό που δεν μπορεί το άιφον και φαίνεστε και πιο pro με την κάμερα". Αντίστοιχα βέβαια θέλουν να κλέψουν από τις φωτογραφικές οι κινητάδες, πχ πρόσφατα μπήκαν "αστροφωτογράφιση" προγράμματα στα τηλέφωνα. Ο πόλεμος της εικόνας, σε ότι αφορά το πορτοφόλι του φωτογράφου κάθε επιπέδου, συνεχίζεται.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι "εισαγωγική κατηγορία" μίρορλες ναι. Εξ ου και η βάση στην σκόπευση από οθόνη (Μ100, Μ200, Μ6-ΙΙ, Ζ50 κλπ) οι λειτουργίες "όπως τηλέφωνο" tap to focus, tap to shoot κλπ. Όχι να πάρουν την αγορά, να μην χάσουν αγορά, στην βάση του "καλό το άιφον παιδιά αλλά να δείτε και εμείς μπορούμε αυτό που δεν μπορεί το άιφον και φαίνεστε και πιο pro με την κάμερα". Αντίστοιχα βέβαια θέλουν να κλέψουν από τις φωτογραφικές οι κινητάδες, πχ πρόσφατα μπήκαν "αστροφωτογράφιση" προγράμματα στα τηλέφωνα. Ο πόλεμος της εικόνας, σε ότι αφορά το πορτοφόλι του φωτογράφου κάθε επιπέδου, συνεχίζεται.
Δεν συμφωνώ... Η φωτογραφική δεν κουβαλιεται μαζί με φακούς κλπ εξοπλισμούς όπως ένα πουλμουρ αιφονι.
Υπολόγισε ότι με την φωτογραφική δεν βγάζεις καλή σελφι, η οποία κυριαρχεί στα σοσιαλ.
Νομίζω ποτέ δεν θα αντικαταστήσει η φωτογραφική το τηλέφωνο... Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά εγώ τα βλέπω άλλον κόσμο.
Μπορεί να κάνω λάθος.

Θα δούμε τις καινούργιες από κοντά και θα εμβαθυνουμε όσο γίνεται.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντύπωση βέβαια κάνει ότι υπάρχουν πολλές αγγελίες πώλησης με Sony a6 a7
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν συμφωνώ... Η φωτογραφική δεν κουβαλιεται μαζί με φακούς κλπ εξοπλισμούς όπως ένα πουλμουρ αιφονι.
Υπολόγισε ότι με την φωτογραφική δεν βγάζεις καλή σελφι, η οποία κυριαρχεί στα σοσιαλ.
Νομίζω ποτέ δεν θα αντικαταστήσει η φωτογραφική το τηλέφωνο... Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά εγώ τα βλέπω άλλον κόσμο.
Μπορεί να κάνω λάθος.

Θα δούμε τις καινούργιες από κοντά και θα εμβαθυνουμε όσο γίνεται.
Και σελφι και vlogging για αυτό γυρίζουν οι οθόνες προς τα μπρος σε αρκετά μοντέλα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και σελφι και vlogging για αυτό γυρίζουν οι οθόνες προς τα μπρος σε αρκετά μοντέλα.
Επειδή έχω την 5200 που το κάνει... Δεν βολευει καθόλου.
Δεν πιάνεται με ένα χέρι
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με ένα gimbal έχεις απείρως καλύτερο αποτέλεσμα σε vlog και σελφι χρησιμοποιώντας φωτ. κάμερα αντί κινητού.

Εντομεταξι όλο αυτό το σούσουρο καλό δε μας κάνει;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοίτα, ναι και όχι.


Εξαρτάται και από την υποστήριξη. Πχ, αν για την εν λόγω κάμερα δεν υπάρχουν φακοί και μείνεις με δύο ζουμ κομμάτια αρκετά σκοτεινά, η χρήση της αυτόματα περιορίζεται.


*τώρα θυμήθηκα ότι υπάρχει F to Z adapter που το δίνει με τις Ζ6 και Ζ7 οπότε θεωρητικά μπορείς να βάλεις αρκετά περισσότερους φακούς. Οι απαιτητικοί βέβαια δεν ενθουσιάζονται στην χρήση προσαρμογέα, αλλά δεν είναι στοχευμένο εκεί το μοντέλο αυτό. Και προσθέτει αρκετά στον όγκο.

 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο τρόπος που οι μεγάλες εταιρείες ακολούθησαν τη SONY (σημείωση: με μεγάλη καθυστέρηση) δείχνει πως η αγορά έδειξε πως το marketing αποφάσισε να επενδύσει στην εμπορική επιτυχία του μικρού σώματος των Mirrorless. Αφού οι μεγάλες εταιρείες ακολούθησαν, η πρωτοπόρος SONY μαζί με τους υπολοίπους "μεγάλους" θα αναγκαστούν να εξελίξουν τη τεχνολογία. Αναπόφευκτα οι DSLR θα "ξεπεραστούν". Τα γράφω πολύ καιρό τώρα.

Το μυστικό κρύβεται στους χρήστες. Όποιος έχει σήμερα DSLR και μπορεί και κάνει μια χαρά τη δουλειά του (και σίγουρα με εξαιρετικά αποτελέσματα), δεν έχει κανένα λόγω να περάσει στις Mirrorless (ειδικά οι κάτοχοι Nikon με μεγάλη προίκα σε φακούς). Όταν και αν κάποτε, η τότε υπάρχουσα τεχνολογία δεν επιτρέπει άλλο τη χρήση της παλιάς DSLR τότε και μόνο τότε θα έχεις λόγo να την αλλάξεις.

Σήμερα ζούμε σε μια εποχή που είτε DSLR είτε Mirrorless έχεις, θα έχεις αποτελέσματα υψηλού επιπέδου. Προκειμένου να προβείς σε αγορά νέας φωτογραφικής μηχανής πρέπει να ψαχτείς πολύ επί προσωπικού για τη χρήση που θα κάνεις για να αποφασίσεις τι θα πάρεις.

α) Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά το χόμπι της φωτογραφίας η ασφαλής επιλογή είναι οι DSLR.
β) Αν πιστεύεις πως είναι πολύ πιθανό να σου περάσει η "ασθένεια" πάρε καλύτερα μια οικονομική Mirrorless που θα είναι πάντα καλύτερη από τη μέση Compact.
γ) Σε όσους το θέμα μέγεθος δεν είναι πρόβλημα αλλά θέλουν να βγάζουν καλές φωτογραφίες προτείνω να ρίξουν και μια ματιά στις Bridge φωτογραφικές μηχανές που προσπαθούν -ανεπιτυχώς- να παντρέψουν το κόσμο της DSLR με αυτόν της Compact αλλά κατά τη γνώμη μου έχουν λόγο ύπαρξης, κυρίως για το υπέροχο οπτικό hyper zoom που διαθέτουν. Θα έλεγα πως είναι μια εξαιρετική επιλογή ως δεύτερη φωτογραφική μηχανή ως ταξιδιωτικού τουρισμού.

Αυτό που κάποτε ήταν μειονέκτημα στις mirrorless (εστίαση) είναι σήμερα το πλεονέκτημα τους, καθώς το υβριδικό τους σύστημα αποδεικνύεται μάλλον καλύτερο συν το γεγονός ότι αυτό που βλέπεις στην οθόνη ή στο σκόπευτρο είναι αυτό που θα "συλλάβεις" ως εικόνα (χωρίς τις υπερφωτισμένες ή υποφωτισμένες εκπλήξεις των DSLR). Με άλλα λόγια έχεις το αποτέλεσμα της φωτομέτρησης Live.
Οι DSLR παραμένουν περισσότερο ανθεκτικές σε σκληρή χρήση και οι Mirrorless συνεχίζουν να μειονεκτούν στη διάρκεια μπαταρίας, κυρίως για 2 λόγους: α) έχουν μικρότερο όγκο με ότι συνεπάγεται αυτό ΚΑΙ για τις μπαταρίες και έχουν περισσότερα ηλεκτρονικά (αισθητήρες, ηλεκτρονικό σκόπευτρο, υβριδικό σύστημα εστίασης κ.τ.λ.).

Αν βγάλω από την εξίσωση τις προσωπικές μας ανάγκες, προβλέπω πως το μέλλον της φωτογραφίας περιλαμβάνει Mirrorless φωτογραφικές μηχανές σε μέγεθος DSLR, εκεί θα ενσωματωθούν όλα τα τεχνολογικά επιτεύγματα χωρίς περιορισμούς.

Συμπέρασμα δικό μου. Αν ήμουν κάτοχος φωτογραφικής μηχανής Nikon Full Frame, θα πούλαγα σώματα αλλά όχι τους φακούς που μου αρέσουν (αν και δεν μου άρεσε καθόλου η αλλαγή της μοντούρας στη σειρά Ζ και άρα και η ανάγκη δημιουργίας μια ακόμη νέας σειράς φακών μετά τους DX).

Σημείωση: Μήπως πρέπει να μεταφερθεί η συζήτηση στο άλλο υπάρχον θέμα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom