Nordkapp

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Να κάνω μια ερώτηση και γω, όλοι όσοι πάνε και γυρνάνε από Φινλανδία λένε ότι είναι μια αχανές ευθεία και δεν έχει τίποτα παραπάνω από πάνω κάτω κτλ...
Αξίζει να παραλήψεις την Φινλανδία και να κάνεις την Σουηδία και μετά απο Στοκχόλομη-Τάλιν με καράβι για να κάνεις και τις χώρες που χάνεις όπως Εσθονία, Λετονία κτλ κτλ...?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Δεν ξέρω τι παίζει με Σουηδία αλλά η Φιλανδία κατά τη γνώμη μου δεν έχει τίποτα να προσφέρει... ειδικά μετά τις εικόνες της Νορβηγιας. Ίσως η κατάσταση σώζεται αν ανεβεις από Φιλανδία και κατεβεις από Νορβηγία γιατί έτσι δε θα έχεις τις εικόνες της Νορβηγιας σε απευθείας σύγκριση με αυτές της Φιλανδιας.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Το κομμάτι παντως της Φινλανδίας που έκανα μετά την Σουηδία , μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αν σου λέει κάτι αυτο! Προτιμότερο και για εμένα ανέβασμα εξπρές όσο γίνεται και κατέβασμα από Νορβηγία

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Πανω κατω νορβιγια γιατι δεν το κανει κανεις... Ειλικρινά το εχω απορια πειτε μου αν θέλετε
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πανω κατω νορβιγια γιατι δεν το κανει κανεις... Ειλικρινά το εχω απορια πειτε μου αν θέλετε
Δεν φτανουν οι μερες.
Προσθετονται στασεις σε Ευρωπαικες πολεις που ειναι απο μονες τους σημαντικοι προορισμοι με εξτρα εξοδα και καθυστερηση.
Κανεις (σχεδον) δεν αντεχει 12 μερες χωρις αλκοολ.
5000 χλμ με μεγιστη ταχυτητα τα 70 χαω δεν κολλανε με τις συνηθειες του Ελληνα.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Να κάνω μια ερώτηση και γω, όλοι όσοι πάνε και γυρνάνε από Φινλανδία λένε ότι είναι μια αχανές ευθεία και δεν έχει τίποτα παραπάνω από πάνω κάτω κτλ...
Αξίζει να παραλήψεις την Φινλανδία και να κάνεις την Σουηδία και μετά απο Στοκχόλομη-Τάλιν με καράβι για να κάνεις και τις χώρες που χάνεις όπως Εσθονία, Λετονία κτλ κτλ...?
Οσοι γυρνανε το λενε ...οχι οσοι πανε!
Απαντηθηκε ηδη,μετα το νορβηγικο υπερθεαμα τιποτα δεν σε συναρπαζει ειδικα αν εχει και κουνουπια φονιαδες!
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
η φινλανδια ειναι ευθεια με απεραντα δαση κ λιμνες τοπιο πρασσινο ομορφο αλλα μονοτονο.........η αναβαση/καταβαση απο σερβια -ουγγαρια ομως μες στα χωραφια ειναι πολυ χειροτερη
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
5000 χλμ με μεγιστη ταχυτητα τα 70 χαω δεν κολλανε με τις συνηθειες του Ελληνα.
Βρε τοτε ευτυχώς που ειμαι γεννημένος για τα MOTOGP… γιατι η Νορβηγία δεν υπαρχει
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Από θεμα χρονου θεωρο ότι είναι εφικτο… εγω εκανα 14 μερες πανω κατω με 2 μερες καραβια και 3 μερες αναμονες στο να παρω τα καραβια … οποτε και με 12 μερες βγενη ανετα αν εχεις καλο προγραματισμο και αποφηγεις τα σαββατοκυριακα για να παρεις τα τοπικα καραβια
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
πανω κατω από τον ιδιο δρομο δεν λεει ,και ενιοτε είναι κουραστικο από θεμα κιαιρου,εξηγούμαι ότι παμπολα κομματια της νορβηγιας ειτε τα ανεβης ειτε τα κατέβης από τον ιδιο δρομο πανε ,βεβαια εχει και τους δρομους FV εκει όμως πας για παμπολλες μερες πανω από 20 και μονο νορβηγια-φυσικα είναι τρομερα τοπια-τωρα αν ανεβεις από σουηδια η φιλαδια θα ευχαριστηθείς πρασινο και ωραια καμπινκ με κουνουπα-παντα φιδακι μαζι- φτανεις ξεκούραστος μεχρι βορεια νορβηγια και μετα κατεβαινης ,εκει βεβαια όταν περασεις τα βουνα αλλαζει και ο καιρος από δραματικα μεχρι αρκετα,το 10 μπηκα από την Κιρουνια της σουηδιας ,μεχρι εκει καλοκαιρι μολις εφτασα στα βουνα ειχε χιονι,το ιδιο όταν περασα από φιλανδια για κιρκενες,περσι παλι από φιλανδια τα πραγματα ηταν καλυτερα ειχε μαλακωση πολύ ο καιρος με καλοκαιρινα και αδιάβροχα την εβγαλα,λιγο κρυο στο ακρωτηρι με αλτα και μετα ζεστη.ΑΠΟΦΥΓΕ ΤΑ ΣΦΙΧΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ,που ακουω συνεχεια,μερικοι κυκλοφορουν με εξελοχαρτο μαζι τους,μαλλον θα σου δημιουργηση ψυχολογικα παρα ηρεμια και ευχαριστηση
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δεν ξέρω μπορεί να ακουστεί χαζό αυτό που θα πω αλλά θα το πω.

Γιατί οι περισσότεροι θέλουν να πάνε / φτάσουν μέχρι το Nordkapp ? Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω το νόημα. Δηλαδή τί ? Να πεις έφτασα στο βορειότερο σημείο ? OK, και ?
Χάνεται το νόημα του ταξιδιού. Πρέπει να πλακωθείς στην εθνική για να φτάσεις και θα έχεις να αντιμετωπίσεις αντίξοες καιρικές συνθήκες (που ο Έλληνας δεν είναι καθόλου συνηθισμένος).
Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι και να πιάσεις για παράδειγμα τον εθνικό Ε6 είναι φανταστικός δρόμος γιατί από χαμηλά σχεδόν της Νορβηγίας (100 ΚΜ βορειότερα από Όσλο) γίνεται μονής λωρίδας ανά κατεύθυνση, οπότε δεν νομίζεις ότι είσαι σε εθνική.
Για εμένα όποιος φτάσει μέχρι εκεί έχει άλλα σημεία να δεί πέρα από το τουριστικό Nordkapp.
Γιατί δεν πάει κανείς για παράδειγμα μέχρι το Vardø ? Που βρίσκεται εδώ και είναι το βορειοανατολικότερο σημείο της Νορβηγίας.

Συνάντησα την προηγούμενη εβδομάδα στη Νορβηγία πριν ένα τούνελ (έκαναν έργα και πιάσαμε τη συζήτηση) έναν συνταξιούχο παππού (καλοδιατηρημένος).
Μοντέλο ο παππούς, KLIM συνολάκι κτλ, με μια παλιά BMW αλλά φουλ στα αξεσουάρ. Ερχόταν από Augsburg (κοντά στο Μόναχο)
Ο τύπος έκανε σε 2.5 εβδομάδες αυτό το ταξίδι (στο πολύ περίπου) και είχε δώσει έμφαση σε διαδρομές στη Νορβηγία και Σουηδία. Ειδικά στη Σουηδία θα πέρναγε από επαρχιακό δίκτυο που είναι απείρου κάλους!

Δηλαδή αν συγκρίνει κανείς το ταξίδι του παππού με κάποιου άλλου που θα φτάσει μέχρι Nordkapp ποια θα είναι η διαφορά ? Ο ένας θα ευχαριστηθεί οδήγηση και ο άλλος όχι ?
Αν είχε τη δυνατότητα να κάνει κάποιος και τα 2 και μετά να τα συγκρίνει, είμαι σίγουρος ότι θα ευχαριστιόταν το ταξίδι μέχρι τα μισά της Νορβηγίας περισσότερο.
Επικεντρώνεσαι σε επαρχιακές διαδρομές και πάσα με μικρούς κ στενούς δρόμους με απίστευτο στροφιλίκι ΚΑΙ όλα αυτά με αρκετά καλύτερο καιρό!

Αυτή είναι η άποψή μου πολύ χοντρικά και επιγραμματικά περί βόρειου ακρωτηρίου και σε καμία περίπτωση δεν λεω ότι δεν αξίζει να φτάσει κανείς μέχρι τόσο βόρεια αλλά όχι με μετρημένες τις μέρες και τα χρήματα.
Αφού πάει που πάει κάποιος μέχρι τόσο ψηλά καλό να δει και άλλα μέρη και διαδρομές, εκτός αν αυτοσκοπός είναι η πολυπόθητη φωτογραφία στο Nordkapp με τον μεταλλικό αρκτικό κύκλο για να μπει εικόνα προφίλ στο facebook...
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Σωστός ! Είχα 27 ημέρες και πάλι έμειναν αρκετά που δεν είδα. Γι αυτό και θέλω να ξαναπάω κάποτε

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
σε γενικες γραμμες εχεις δικιο ,συνηθως λεω δειτε και τα υπολοιπα της διαδρομης,βεβαια εχουμε και μερικα μειονεκτήματα
1. ειμαστε 2-2500χιλ μακρυτερα από την γερμανια η την κεντρικη ευρωπη
2,διαφορα 3-5 ημερες
4,ακριβη χωρα σε σχεση με τους μισθους μας
5,ο χρονος μας λογω αδειας είναι περιορισμένος ειδικα αυτοι που εχουν και άλλες υποχρεώσεις πισω
6, και φυσικα αξιζει να φτασεις στο τερμα ,αλλοι καποτε δεινανε την ζωη τους να φτασουν στο νοτιο-βορειο πολο μονο και μονο για να πουν ότι φτασανε...και πολλοι αλλοι τετοι.τωρα είναι πιο ευκολα τα πραγματα
7,οντως για να δεις αυτά τα μερη δεν φτανουν 20 μερες εχω ξοδεψει 70 ημερες και ακομα δεν τα εχω δει ,ουτε προκειται βεβαια,
γιατι υπαρχη μια παροιμια που λεει ότι ,όταν εχεις χρημα δεν εχεις χρονο, και όταν εχεις χρονο-συνταξιούχοι?- δεν εχεις χρημα. για εμας τους πληβιους
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Καλημέρα ,

Αυτό είναι το βασικό πλάνο δεν είναι το δρομολόγιο να ανέβω απο Σουηδία - Φιλανδία και να κατέβω απο Νορβηγία ωστε να μπορώ να αλαλάξω στο κατέβασμα οποιοδήποτε δρομολόγιο χωρίς το άγχος της αναβάσεις.

Kοίτα αν μπορείς να περάσεις από τα Lofoten και από το Bergen...
 

kexrimbaris

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Giannhs
Μοτό
Honda Africa twin 750
Να κάνω μια ερώτηση και γω, όλοι όσοι πάνε και γυρνάνε από Φινλανδία λένε ότι είναι μια αχανές ευθεία και δεν έχει τίποτα παραπάνω από πάνω κάτω κτλ...
Αξίζει να παραλήψεις την Φινλανδία και να κάνεις την Σουηδία και μετά απο Στοκχόλομη-Τάλιν με καράβι για να κάνεις και τις χώρες που χάνεις όπως Εσθονία, Λετονία κτλ κτλ...?
Καλησπέρα επειδή μάλλον το ταξίδι θα το κανω μόνος θα ηθελα να είμαι σε χώρες πού θα είναι εύκολη η πρόσβαση σε βοήθεια αν κατι συμβεί.
Ευχαριστω πολύ για τις σκέψης σου.
 

kexrimbaris

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Giannhs
Μοτό
Honda Africa twin 750
Το κομμάτι παντως της Φινλανδίας που έκανα μετά την Σουηδία , μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αν σου λέει κάτι αυτο! Προτιμότερο και για εμένα ανέβασμα εξπρές όσο γίνεται και κατέβασμα από Νορβηγία

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο ακριβως εχω στο μυαλο μου !!!
 

kexrimbaris

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Giannhs
Μοτό
Honda Africa twin 750
Πανω κατω νορβιγια γιατι δεν το κανει κανεις... Ειλικρινά το εχω απορια πειτε μου αν θέλετε
Αφου θα πας μεχρι εκει γιατι να μην πας Ροβανιέμι Στοκχόλμη.... Μπορεί να μην ξαναπάς εκεί.
 

kevin

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΑΛΕΩ
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R 1100 GS
XRV 650
R 100 GS
Το εχω υποψιν μου αναλογα με της μέρες φυσικά. Δεν θα ηθελα να παω του σκοτωμού τουλάχιστον στη επιστροφή.
Γιατι δεν κάνεις κάτι διαφορετικό,κάτι που έχουν κάνει ελάχιστοι.
Ανέβα απο Καρελία ,αφου διασχίσεις τις Βαλτικές ρίχνωντας και μια ματιά στο Κένιξμπεργκ(KALLININGRAD) και το γνωστό μαθηματικό πρόβλημα με τις επτά γέφυρές του,
περνάς Αγία Πετρούπολη και συνεχίζεις βόρεια για Μούρμανσκ επισκεπτόμενος στο ενδιάμεσο το νησί Σολοβιέφσκι στη Λευκή Θάλασσα, με το ομώνυμο μοναστήρι του(γκουλάγκ επί Στάλιν) μνημείο της Ουνέσκο.Απο Μούρμανσκ περνάς Κίρκενες Νορβηγία και ρούφα της το μεδούλι μέχρι κάτω μέχρι τέλους.
Υ.Γ. ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ ο Ε75 απο Ροβανιέμι, Ιβαλο, Ινάρι , Καρικασνιέμι απο τις ομορφότερες διαδρομές
Υ.Γ. ΣΟΥΗΔΙΑ θέλεις να νοιώσεις ΑΛΛΙΕΝ κατέβα απο KAUTOKEINO για GALLIVARE
θέλεις να κόψεις φλέβες μείνε GALLIVARE και TERNABY
Στοκχόλμη η ομορφότερη πρωτεύουσα που έχω επισκεφθεί

Καλή προετοιμασία στο ταξίδι σου
 

kexrimbaris

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Giannhs
Μοτό
Honda Africa twin 750
Γιατι δεν κάνεις κάτι διαφορετικό,κάτι που έχουν κάνει ελάχιστοι.
Ανέβα απο Καρελία ,αφου διασχίσεις τις Βαλτικές ρίχνωντας και μια ματιά στο Κένιξμπεργκ(KALLININGRAD) και το γνωστό μαθηματικό πρόβλημα με τις επτά γέφυρές του,
περνάς Αγία Πετρούπολη και συνεχίζεις βόρεια για Μούρμανσκ επισκεπτόμενος στο ενδιάμεσο το νησί Σολοβιέφσκι στη Λευκή Θάλασσα, με το ομώνυμο μοναστήρι του(γκουλάγκ επί Στάλιν) μνημείο της Ουνέσκο.Απο Μούρμανσκ περνάς Κίρκενες Νορβηγία και ρούφα της το μεδούλι μέχρι κάτω μέχρι τέλους.
Υ.Γ. ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ ο Ε75 απο Ροβανιέμι, Ιβαλο, Ινάρι , Καρικασνιέμι απο τις ομορφότερες διαδρομές
Υ.Γ. ΣΟΥΗΔΙΑ θέλεις να νοιώσεις ΑΛΛΙΕΝ κατέβα απο KAUTOKEINO για GALLIVARE
θέλεις να κόψεις φλέβες μείνε GALLIVARE και TERNABY
Στοκχόλμη η ομορφότερη πρωτεύουσα που έχω επισκεφθεί

Καλή προετοιμασία στο ταξίδι σου
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου . Πολύ πειστικές θα μελετησω τη διαδρομή! !
 
Top Bottom