Oλυμπος-ΚΕΟΑΧ-Καταφυγιο Αναγκης-Αγνωστο...

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μπράβο ρε ΛΟΚατζή!!!!
Αλλά είχατε και μάχιμες γυναίκες μαζί σας;)


Προς όλους: Μέχρι το ανάγκης, πας εύκολα (τρόπος του λέγειν....) αρκεί να έχεις τα κότσια για τη συνεχή ανηφόρα. Δεν υπάρχει περίπτωση να χαθείς, είσαι μέσα στο ΚΕΟΑΧ! Δυο ΛΙΦΤ ανάβαση είναι, μήκους 700-800 μέτρα το καθένα.
Από το ανάγκης και πέρα, είναι ζόρι!!!
Και λόγω ανάβασης και λόγω πεδίου γενικότερα. Το ότι πήγαν τα φιλαράκια εκεί (Αγ. Αντώνιο) με τέτοιο καιρό, είναι κατόρθωμα! Ακόμα και για ορειβάτες, είναι "θέμα":cool:


Το καλό είναι, αλλά και το κακό συνάμα, ότι πλέον πάει άσφαλτος στο ΚΕΟΑΧ, ενώ παλιότερα μέχρι το 2002-2003 στο φυλάκιο του Σπαρμού άρχιζε κακός χωματόδρομος με πολή λάσπη, πέτρες και νεροφαγώματα. Λόγω λάσπης κυρίως, όλα τα οχήματα είχαν αλυσίδες για το πάνω-κάτω στο ΚΕΟΑΧ.
Παρέα 2-3 ζευγαριών μπορεί να φιλοξενηθεί κι εντός του ΚΕΟΑΧ, όχι στο καταφύγιο, σε σπιτάκια με αρκετές ανέσεις και ζεστασιά. Την άνοιξη από Μάϊο και μετά βέβαια, δεν υπάρχει θέμα. Πας και κοιμάσαι όπου γουστάρεις;)
Για χειμώνα άμα θέτε, πείτε το νωρίς (1-2 μήνες πριν) και μπορούμε να κανονίσουμε πολλά;):)
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Μπράβο ρε ΛΟΚατζή!!!!
Αλλά είχατε και μάχιμες γυναίκες μαζί σας;)


Προς όλους: Μέχρι το ανάγκης, πας εύκολα (τρόπος του λέγειν....) αρκεί να έχεις τα κότσια για τη συνεχή ανηφόρα. Δεν υπάρχει περίπτωση να χαθείς, είσαι μέσα στο ΚΕΟΑΧ! Δυο ΛΙΦΤ ανάβαση είναι, μήκους 700-800 μέτρα το καθένα.
Από το ανάγκης και πέρα, είναι ζόρι!!!
Και λόγω ανάβασης και λόγω πεδίου γενικότερα. Το ότι πήγαν τα φιλαράκια εκεί (Αγ. Αντώνιο) με τέτοιο καιρό, είναι κατόρθωμα! Ακόμα και για ορειβάτες, είναι "θέμα":cool:


Το καλό είναι, αλλά και το κακό συνάμα, ότι πλέον πάει άσφαλτος στο ΚΕΟΑΧ, ενώ παλιότερα μέχρι το 2002-2003 στο φυλάκιο του Σπαρμού άρχιζε κακός χωματόδρομος με πολή λάσπη, πέτρες και νεροφαγώματα. Λόγω λάσπης κυρίως, όλα τα οχήματα είχαν αλυσίδες για το πάνω-κάτω στο ΚΕΟΑΧ.
Παρέα 2-3 ζευγαριών μπορεί να φιλοξενηθεί κι εντός του ΚΕΟΑΧ, όχι στο καταφύγιο, σε σπιτάκια με αρκετές ανέσεις και ζεστασιά. Την άνοιξη από Μάϊο και μετά βέβαια, δεν υπάρχει θέμα. Πας και κοιμάσαι όπου γουστάρεις;)
Για χειμώνα άμα θέτε, πείτε το νωρίς (1-2 μήνες πριν) και μπορούμε να κανονίσουμε πολλά;):)
Ακριβως ετσι ειναι και τα διατυπωσες πιο σωστα απο μενα Forester,φανταζομαι εχεις "περασει" απο εκει...;););)
Παντως θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια σε ολους οσους συναντησα στο ΚΕΟΑΧ ειτε ηταν στρατιωτες ειτε αξιωματικοι για την αψογη συμπεριφορα τους και το χαμογελο.
(Forester ειμαι σιγουρος πως γνωριζεις και το ονομα της ανηφορας... Κε ωχ αχ....:p:p:p)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Μπραβο σας μαγκες!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακριβως ετσι ειναι και τα διατυπωσες πιο σωστα απο μενα Forester,φανταζομαι εχεις "περασει" απο εκει...;););)
Παντως θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια σε ολους οσους συναντησα στο ΚΕΟΑΧ ειτε ηταν στρατιωτες ειτε αξιωματικοι για την αψογη συμπεριφορα τους και το χαμογελο.
(Forester ειμαι σιγουρος πως γνωριζεις και το ονομα της ανηφορας... Κε ωχ αχ....:p:p:p)
Βέβαια πέρασα από το ΚΕΟΑΧ. Κι όχι μόνο μία φορά:cool:
Πιστεύω να συστήθηκες, έτσι???
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Βέβαια πέρασα από το ΚΕΟΑΧ. Κι όχι μόνο μία φορά:cool:
Πιστεύω να συστήθηκες, έτσι???
Φυσικα και συστηθηκα... και ειδα και κατι φωτο απο τα παλια με γνωριμες φατσες...:D:D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φυσικα και συστηθηκα... και ειδα και κατι φωτο απο τα παλια με γνωριμες φατσες...:D:D:D

Έτσι!!!
Ο καταδρομέας, είναι πάντα καταδρομέας και μέλος μιας οικογένειας!!! Δεν αλλάζει με τίποτα αυτό:cool:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Με τέτοιες photo φαντάζομαι την πραγματικότητα!!!Μπράβο σας και για το κουράγιο σας αλλά και για το ιδιαίτερο αυτό τρόπο να περνάτε τα ΣΚ σας!!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ζόρικη ανάβαση!
Πολύ μου αρέσουν και εμένα αυτά αλλά προς το παρόν μου λείπει εξοπλισμός και χρόνος για πολλά πολλά. Κάποια στιγμή όμως...
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Χάζεψα! Τι να πω, χάζεψα! Μόνο να σε ρωτήσω κάτι... Αυτό το επίπεδο, μετά από πόσα χρόνια το έφτασες; Και γενικά χρειάζεται να είσαι αθλητής; Αν είσαι αθλητης στο τσιγάρο, τι βγάζεις, φυσικά σε πολύ πιο ήπιες και για αρχάριους κατάστασης;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Χάζεψα! Τι να πω, χάζεψα! Μόνο να σε ρωτήσω κάτι... Αυτό το επίπεδο, μετά από πόσα χρόνια το έφτασες; Και γενικά χρειάζεται να είσαι αθλητής; Αν είσαι αθλητης στο τσιγάρο, τι βγάζεις, φυσικά σε πολύ πιο ήπιες και για αρχάριους κατάστασης;
Δυστυχως δεν υπαρχει στανταρ απαντηση σε αυτο...οπως εγραψα και πριν ειχαμε μαζι μας 3 ατομα που πηγαιναν τετοια εκδρομη πρωτη φορα στη ζωη τους,αλλα επισης ειχαμε την εμπειρια να αποφασισουμε μεχρι ποιο σημειο θα ακολουθησουν.Απο εκει και περα δεν το συζητησαμε απλως μας περιμεναν στο καταφυγιο.
Αν θελεις να ασχοληθεις βρισκεις μια πιο εμπειρη παρεα ή ομαδα και ξεκινας με πιο ¨ευκολες" εκδρομες και αν σου αρεσει (που το θεωρω σιγουρο) συνεχιζεις.
Οσο για το καπνισμα δεν γνωριζω γιατι δεν εχω δοκιμασει ποτε μου αλλα σιγουρα πολλοι γνωστοι μου αρειβατες καπνιζουν απο εκει και περα με την εμπειρια θα μαθεις να κρατας δυναμεις που ειναι πολυ σημαντικο πραγμα στο βουνο.
 
Top Bottom