R1150GS βαλβολινη

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
GL-1 Λιπαντικά για λίπανση κιβωτίων ταχυτήτων που λειτουργούν σε ήπιες συνθήκες ήτοι χαμηλές πιέσεις και μικρές ταχύτητες. Τα λιπαντικά αυτά δεν έχουν πρόσθετα. Δημιουργήθηκε το 1968. Τα λιπαντικά της προδιαγραφής αυτής παρέχουν προστασία από αποθέσεις, φθορά, σκουριά και διάβρωση. GL-2 Λιπαντικά για ατέρμονες (worm gear) που έχουν πρόσθετα κατά της φθοράς. GL-3 Λιπαντικά για κιβώτια ταχυτήτων και ελικοειδή κωνικά γρανάζια (spiral-bevel) που λειτουργούν σε ήπιες ως μέτριες συνθήκες ταχύτητας και φορτίου. Δεν είναι κατάλληλα για υποειδή (hypoid) γρανάζια. GL-4 Λιπαντικά για ελικοειδή κωνικά (spiral-bevel) και υποειδή (hypoid) γρανάζια που λειτουργούν σε συνθήκες υψηλών ταχυτήτων/χαμηλών ροπών ή χαμηλών ταχυτήτων/υψηλών ροπών. GL-5 Λιπαντικά για υποειδή (hypoid) κυρίως γρανάζια που λειτουργούν σε συνθήκες υψηλών ροπών, απότομων φορτίων και υψηλών ταχυτήτων. Καλύπτουν τις περισσότερες από τις περιπτώσεις λίπανσης γραναζιών αυτοκινήτων.

http://www.katiou.gr/upload/DATASHEETS_CYCLON.pdf
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Ναι για 1200 μιλαω. Δεν επαιξα με διαφορετικο ιξωδες, μονο 75 90 που λεει το manual.
Της BMW οι νεες, ειναι κατπληκτικες. Θα επανελθω σε κανα τριμηνο, να δουμε τι κανουν σε βαθος χρονου-χιλομετρων.

Για πε μας την γνώμη Ζου τελικά ωρέ παλικάρι...Σ'αρέσαν τελικά αυτές ή τσου...
Εχει περάσει καιρός βέβαια από τότε , αλλά καλό είναι να μαθαίνουμε...;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για πε μας την γνώμη Ζου τελικά ωρέ παλικάρι...Σ'αρέσαν τελικά αυτές ή τσου...
Εχει περάσει καιρός βέβαια από τότε , αλλά καλό είναι να μαθαίνουμε...;)
Τα έχω πει Πάνο, τα έχω γράψει μάλλον..., στο θέμα για τα R1200GS/GSA.
Οι βαλβολίνες δουλεύουν άψογα μέχρι και τις 10.000 χλμ οποτε αρχίζει η απόδοση να πέφτει θυμίζοντας τις απλές. Άνετα όμως τις κρατάω μιας και μέχρι τα 14000 χλμ που έχω τώρα, είναι πολύ καλές. Καλύτερες από ότι ήταν οι άλλες στα 10000 που τις άλλαζα.
Θετικός ο απολογισμός, χωρίς αμφιβολία!
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Τα έχω πει Πάνο, τα έχω γράψει μάλλον..., στο θέμα για τα R1200GS/GSA.
Οι βαλβολίνες δουλεύουν άψογα μέχρι και τις 10.000 χλμ οποτε αρχίζει η απόδοση να πέφτει θυμίζοντας τις απλές. Άνετα όμως τις κρατάω μιας και μέχρι τα 14000 χλμ που έχω τώρα, είναι πολύ καλές. Καλύτερες από ότι ήταν οι άλλες στα 10000 που τις άλλαζα.
Θετικός ο απολογισμός, χωρίς αμφιβολία!

Θοδωρή ευχαριστώ...Θα ψάξω και το θέμα για τα R1200GS/GSA . Οπότε είσαι για να μένεις σε αυτές ε ; Θα τις τσεκάρω και εγώ το λοιΠΟ στην επόμενη αλλαγή. Ενώ έλεγα να βάλω αυτές
https://www.autotecparts.gr/lipantika-auto/liqui-moly/liqui-moly-fully-synthetic-hypoid-gear-oil-ls-sae-75w-140-1l.html
Τώρα έχω τις Liqui , αλλά είμαι σε δίλημμα αν μου αρέσουν σε σχέση με αυτά
http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/brand/liqui-moly/liqui-moly-race-tech-gt1-10w60-1-lt-1782.html
που μέχρι στιγμής μου αρέσουν πάρα πολύ .
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή ευχαριστώ...Θα ψάξω και το θέμα για τα R1200GS/GSA . Οπότε είσαι για να μένεις σε αυτές ε ; Θα τις τσεκάρω και εγώ το λοιΠΟ στην επόμενη αλλαγή. Ενώ έλεγα να βάλω αυτές
https://www.autotecparts.gr/lipantika-auto/liqui-moly/liqui-moly-fully-synthetic-hypoid-gear-oil-ls-sae-75w-140-1l.html
Τώρα έχω τις Liqui , αλλά είμαι σε δίλημμα αν μου αρέσουν σε σχέση με αυτά
http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/brand/liqui-moly/liqui-moly-race-tech-gt1-10w60-1-lt-1782.html
που μέχρι
Μπέρδεμα....
https://www.autotecparts.gr/lipantika-auto/liqui-moly/liqui-moly-fully-synthetic-hypoid-gear-oil-ls-sae-75w-140-1l.html
αυτές που θες να βάλεις, αυτές δοκίμασα κι είμαι ευχαριστημένος!
Το άλλο λινκ αφορά λάδι...
Με μπέρδεψες
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Μπέρδεμα....
https://www.autotecparts.gr/lipantika-auto/liqui-moly/liqui-moly-fully-synthetic-hypoid-gear-oil-ls-sae-75w-140-1l.html
αυτές που θες να βάλεις, αυτές δοκίμασα κι είμαι ευχαριστημένος!
Το άλλο λινκ αφορά λάδι...
Με μπέρδεψες

Αυτές ε ; Αυτές βάζει και η BMW δηλαδή ;
Έχω βάλει άλλες της ΜΟΛΥ και αυτές τις έλεγα για την επόμενη φορά .
Για το λάδι τώρα...
Εννοώ πως δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν μου αρέσουν ή όχι οι βαλβολίνες τις ΜΟΛΥ που έχω αυτή τη στιγμή , αλλά με το λάδι της έχω μείνει πάρα μα πάρα πολύ ικανοποιημένος .
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτές ε ; Αυτές βάζει και η BMW δηλαδή ;
Έχω βάλει άλλες της ΜΟΛΥ και αυτές τις έλεγα για την επόμενη φορά .
Για το λάδι τώρα...
Εννοώ πως δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν μου αρέσουν ή όχι οι βαλβολίνες τις ΜΟΛΥ που έχω αυτή τη στιγμή , αλλά με το λάδι της έχω μείνει πάρα μα πάρα πολύ ικανοποιημένος .
Αυτές :https://www.autotecparts.gr/lipanti...thetic-hypoid-gear-oil-ls-sae-75w-140-1l.html
τις έβαλα 1ος εγώ πέρσι τον Αύγουστο για δοκιμή. Kαι τις έχω ακόμα.
Η BMW βαζει μονότυπη 90 αρα GL5, κι όχι Liqui, αλλά κάτι άλλες με δικά της λογότυπα πάνω . Παλιότερα έβαζε Castrol.
Και λάδια Liqui Moly βάζω. Μια χαρά είναι.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Το ερωτημα μου ηταν,
καθως δεν μπορουσα να βρω τις
"MOTORBIKE VS" εδω Ελλαδα,
Εαν οι "LS" είναι ίδιες η όχι,καθώς διάβαζα οτι είναι για μπλοκε διαφορικα κτλ.

Η απάντηση της Liqui Moly με email :

" Good day Mr.
As you can´t find the Motorbike product you can use the one with LS,
it´s not 100% the same but it also suitable for this gear system!Should you have any further inquires don´t hesitate in contacting us.
Freundliche Grüße / Best regards / Saludos cordiales
i. A. Jonathan Gysel
Anwendungstechniker
application engineer "
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το ερωτημα μου ηταν,
καθως δεν μπορουσα να βρω τις
"MOTORBIKE VS" εδω Ελλαδα,
Εαν οι "LS" είναι ίδιες η όχι,καθώς διάβαζα οτι είναι για μπλοκε διαφορικα κτλ.

Η απάντηση της Liqui Moly με email :

" Good day Mr.
As you can´t find the Motorbike product you can use the one with LS,
it´s not 100% the same but it also suitable for this gear system!Should you have any further inquires don´t hesitate in contacting us.
Freundliche Grüße / Best regards / Saludos cordiales
i. A. Jonathan Gysel
Anwendungstechniker
application engineer "
Tα έχουμε πει αυτά...
LS=Limited Slip diffirential , δηλ διαφ/κο περιορισμένης ολίσθησης, ήτοι μπλοκέ!
Όπως λοιπόν βάζουμε λαδάκια μηχανής στα GS (που έχουν αντιτριβικό για τα δισκάκια συμπλέκτη όλων των άλλων μηχανών) και δε μας ενοχλεί (ενώ κανονικά τα λάδια αυτ/του μας ταιριάζουν πιο καλά και είναι φθηνότερα), έτσι σε απλό διαφορικό, ή στη γωνιακή μας μετάδοση, βάζουμε βαλβολίνη για μπλοκέ (που απλώς έχει κι ένα πρόσθετο για να μπορούν να δουλέψουν τα δισκάκια στα μπλοκέ, που εμάς δε μας χρειάζεται, αλλά δε βλάπτει!).
Το αντίστροφο φυσικά δεν ισχύει , είτε πρόκειται για λάδια μηχανής (αν βάλεις αυτ/του σε μηχανάκι, δε θα ξεκινήσει ποτέ...., θα πατινάρει) είτε για διαφορικό μπλοκέ, αν βάλεις απλή βαλβολίνη, ποτέ δε θα κάνει αναστολή διαφορισμού ως οφείλει σαν μπλοκέ, αλλά πάντα θα λειτουργεί σαν απλό δ/φ.

Εν κατακλείδι η LM απάντησε πολύ σωστά, ότι ακριβώς έχουμε γράψει και στο ανάλογο θέμα R1200GS/GSA ! :)
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Για πες.......
Τι να πω...
Ξερω γω...
Γενικα μια βελτίωση απειροελάχιστη,της ταξης του 20% απ τις 85 90 LM.
Ισως είμαι ανώμαλος,αλλα εχω την αισθηση οτι οταν ζεσταθει σε κίνηση Αθήνας,δουλέυει καλύτερα απ οτι κρύο.

Για καποιο περιεργο λογο επίσης,το καλύτερο σασμάν το έχω τα βράδια...
Ισως επειδη ειναι αδειοι οι δρομοι και οι αλλαγες γινονται σε ψηλότερες στροφες.

Παντως βαλ τα,δεν θα χάσεις.
Μονο θα κερδίσεις.
Βοηθησα ε?
χαχα...
:roflmao:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τι να πω...

Ισως είμαι ανώμαλος,αλλα εχω την αισθηση οτι οταν ζεσταθει σε κίνηση Αθήνας,δουλέυει καλύτερα απ οτι κρύο.

:roflmao:
Αυτό το έχουμε δει και στο 1200 και είναι ο λόγος που τις πρότεινα ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Tα έχουμε πει αυτά...
LS=Limited Slip diffirential , δηλ διαφ/κο περιορισμένης ολίσθησης, ήτοι μπλοκέ!
Όπως λοιπόν βάζουμε λαδάκια μηχανής στα GS (που έχουν αντιτριβικό για τα δισκάκια συμπλέκτη όλων των άλλων μηχανών) και δε μας ενοχλεί (ενώ κανονικά τα λάδια αυτ/του μας ταιριάζουν πιο καλά και είναι φθηνότερα), έτσι σε απλό διαφορικό, ή στη γωνιακή μας μετάδοση, βάζουμε βαλβολίνη για μπλοκέ (που απλώς έχει κι ένα πρόσθετο για να μπορούν να δουλέψουν τα δισκάκια στα μπλοκέ, που εμάς δε μας χρειάζεται, αλλά δε βλάπτει!).
Το αντίστροφο φυσικά δεν ισχύει , είτε πρόκειται για λάδια μηχανής (αν βάλεις αυτ/του σε μηχανάκι, δε θα ξεκινήσει ποτέ...., θα πατινάρει) είτε για διαφορικό μπλοκέ, αν βάλεις απλή βαλβολίνη, ποτέ δε θα κάνει αναστολή διαφορισμού ως οφείλει σαν μπλοκέ, αλλά πάντα θα λειτουργεί σαν απλό δ/φ.

Εν κατακλείδι η LM απάντησε πολύ σωστά, ότι ακριβώς έχουμε γράψει και στο ανάλογο θέμα R1200GS/GSA ! :)
Εγκυκλοπαίδεια εισαι ρε φουστη μου !!!!!
Παπαπαπα!!!!!
 

ilias1972

Μέλος
Όνομα
ilias
Μοτό
bmw r1150 gs
καλημέρα!
επαναφέρω το θέμα για τυχόν νεότερα όσον αφορα τις βαλβολίνες για το 1150.
ώρα αλλαγης και ψάχνομαι κ εγώ...

πρώτα δοκίμασα αυτές οι οποίες με απογοητευαν
LIQUI MOLY Hypoid Gear Oil TDL SAE 75W-90 MoS2 1L μόνο 14,50€ | Autotec.gr | Ανταλλακτικά Αυτοκινήτων - Λιπαντικά
περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από από την ligui moly

τώρα υπάρχουν αυτές στο κιβώτιο
CASTROL Syntrax Limited Slip 75W-140 1L μόνο 11,90€ | Autotec.gr | Ανταλλακτικά Αυτοκινήτων - Λιπαντικά
οι οποιες είναι πολύ καλύτερες από τις πρώτες!

πάντα όμως θα ψάχνουμε για κάτι καλύτερο... οποτε ότι νέα υπάρχουν είναι ευπρόσδεκτα!
ευχαριστώ!
 
Top Bottom