REAR ESA

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Λαθος:cool:
Ισχυει μονο για οσα πλερωθηκαν!!!
Οχι οτι μπηκε σε εγγυηση.
Για κατσε.. Δλδ, αν παρουσιαστει καπου βλαβη και βγαινεις απο την εγγυηση μετα απο 6 μηνες, στο αλλαζουν δωρεαν και αν το καινουριο ανταλλακτικο παθει βλαβη στους 7 μηνες, το πληρωνεις?? :wacky:

(Δεν νομιζω..)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για κατσε.. Δλδ, αν παρουσιαστει καπου βλαβη και βγαινεις απο την εγγυηση μετα απο 6 μηνες, στο αλλαζουν δωρεαν και αν το καινουριο ανταλλακτικο παθει βλαβη στους 7 μηνες, το πληρωνεις?? :wacky:

(Δεν νομιζω..)
Ναι ;)
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Δλδ, τα ανταλλακτικα της ανακλησης (που δεν πληρωνονται, αφου η εταιρεια ομολογει εμπρακτως το σφαλμα της), δεν καλυπτονται απο την εγγυηση αυτων που πληρωνει ο καταναλωτης μετα το περας της εγγυησης? :wacky:

Δεν μου "καθεται" βρε Θοδωρη..
(Αλλα, θα το ρωτησω! μιας και θα παω το Vitara, σε καμμια δεκαρια μερες για το -τακτικο- μικροservice..)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
είναι στην ευχερεια του συνεργείου.
μου αλλαξαν θερμενομενα γκριπ, 9 μηνες μετα από άλλη αλλαγη.
αμα σε θελουν για πελατη και είναι επαγγελματιας ο μάστορης, δεν σου κανει τσιριτσαντζουλες.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Δλδ, τα ανταλλακτικα της ανακλησης (που δεν πληρωνονται, αφου η εταιρεια ομολογει εμπρακτως το σφαλμα της), δεν καλυπτονται απο την εγγυηση αυτων που πληρωνει ο καταναλωτης μετα το περας της εγγυησης? :wacky:

Δεν μου "καθεται" βρε Θοδωρη..
(Αλλα, θα το ρωτησω! μιας και θα παω το Vitara, σε καμμια δεκαρια μερες για το -τακτικο- μικροservice..)
Εχει δικιο θαναση, ετσι ακριβως ειναι η εγγυηση νομικα........απο εκει και περα τι μπορει να κανει ο dealer ειναι αλλη υποθεση....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μην ανακατεύεις διαφορετικές έννοιες-καταστάσεις.
Άλλο η ανάκληση , άλλο η εγγύηση. Η ανάκληση μπορεί να γίνει οποτεδήποτε! Πχ η αντλία βενζίνης που αφορά και το 1ο GS που κυκλοφόρησε....
Η εγγύηση είναι 2 χρόνια. Εντός αυτού του χρονικού διαστήματος, όλα δωρεάν. Αν κάτι αντικατασταθεί, δεν έχει εγγύηση το ίδιο το ανταλλακτικό για επιπλέον δυο χρόνια! Έχει, όση εγγύηση απομένει στο όχημα.
Αντίθετα, αν αλλάξεις κάτι , το οποίο το πλήρωσες, έχει εγγύηση το ίδιο το ανταλλακτικό για δυο χρόνια, άσχετα με το όχημα και την εγγύησή του!
Ψάξτο και θα δεις:cool:


Για να στο θέσω και αλλιώς....
Εγώ άλλαξα αριστερό θερμαινόμενο γκριπ και ball joint, εντός εγγύσης, προ 15-16 μηνών. Έχω τώρα 10 μήνες εκτός εγγύησης και τα παραπάνω χάλασαν και πάλι!
Δε με καλύπτουν!
Όταν τα αλλάξω (λέμε τώρα:D:D:D)* θα έχω από τη στιγμή της αλλαγής τους, δυο χρόνια εγγύηση. Αν χαλάσουν και με καλύψουν, δε θα έχω πάλι δυο χρόνια από την ημερομηνία της κάλυψης. Διαφορετικά, συνεχώς θα ήμουν εντός εγγύησης γι αυτά που χαλάνε...(καλά θα ήταν, αλλά δεν...:sorry::sorry::sorry:).


*Το θερμαινόμενο.... κλάϊν μάϊν!!!!
Και το ball joint ήδη αγοράστηκε η φούσκα από τον Ευτύχη:cool:
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Θα το ρωτησω βρε παιδια, τι αλλο να πω.. (Οχι οτι και η απαντηση θα ειναι garantie, αλλα λεμε..)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
είναι στην ευχερεια του συνεργείου.
μου αλλαξαν θερμενομενα γκριπ, 9 μηνες μετα από άλλη αλλαγη.
αμα σε θελουν για πελατη και είναι επαγγελματιας ο μάστορης, δεν σου κανει τσιριτσαντζουλες.
Εχει δικιο θαναση, ετσι ακριβως ειναι η εγγυηση νομικα........απο εκει και περα τι μπορει να κανει ο dealer ειναι αλλη υποθεση....
maniac , απάντησε ο malco....
Εγώ αναφέρομαι σε ότι ισχύει γενικά, σύνομα και που μπορείς να απαιτήσεις!
Αυτό που συνέβη σε εσένα, είναι ιδιάζουσα περίπτωση στην οποία δε μπορείς να βασίζεσαι και να απαιτείς. Good will που λέμε κλπ....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
maniac , απάντησε ο malco....
Εγώ αναφέρομαι σε ότι ισχύει γενικά, σύνομα και που μπορείς να απαιτήσεις!
Αυτό που συνέβη σε εσένα, είναι ιδιάζουσα περίπτωση στην οποία δε μπορείς να βασίζεσαι και να απαιτείς. Good will που λέμε κλπ....
συμφωνω.....το εχουμε οσοι δεν αλλαζουμε συνεργειο σαν σωβρακα:D
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
είναι ο νομος του εμποριου Κωστη.
όταν εισαι πελατης καπου, εχεις καλη αντιμετωπιση.
Το ξερω Κωστα ...εχω κανει εκαντονταδες εγγυησεις σε καλους πελατες με πολλα χρονια εκτος εγγυησης. Υπαρχουν δεκαδες τροποι να γινει, και ισχυει για ολες τις εταιρειες αρκει να ασχοληθεις.....και εννοειται θα ασχοληθεις εκει που πρεπει....
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..δεν αλλαζουμε συνεργειο σαν σωβρακα:D
Για κατσε ρε φιλε.. :thinking:

Εσυ μοναχος σου τ'αλλαζεις? :eek: Γιατι εμενα η γυναικα μου αποφασιζει!! ("Σου αλλαξα και το σωβρακο! Τοσες μερες με το ιδιο"!!) :roflmao::roflmao::D

(Spam, αλλα τελος παντων.. :p:p )
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
εγω?????:eek:
Ναι ρε φιλαράκι. Πληρώνεις +100 στα 20αρια σέρβις, τα διπλά για τακάκια (ΟΚ, τώρα ρίξανε την τιμή, αλλά τόοοοσα χρόνια ....)!
Άμα τα βάλεις κάτω, μία ή άλλη είναι :cool:
Τα θερμαινόμενα γκριπ , χοντρικά, 100€ το ζεύγος έχουν.http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0450&mospid=52021&btnr=77_0085&hg=77&fg=22


Τόσα (+κάτι) γλίτωσα από το σέρβις των 40000, χλμ, με τα τιμολόγια δίπλα -δίπλα. 250 εγώ στο εξειδικευμένο, 360 ο Γιώργος στον δικό σου στο Γέρακα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι ρε φιλαράκι. Πληρώνεις +100 στα 20αρια σέρβις, τα διπλά για τακάκια (ΟΚ, τώρα ρίξανε την τιμή, αλλά τόοοοσα χρόνια ....)!
Άμα τα βάλεις κάτω, μία ή άλλη είναι :cool:
Τα θερμαινόμενα γκριπ , χοντρικά, 100€ το ζεύγος έχουν.http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0450&mospid=52021&btnr=77_0085&hg=77&fg=22


Τόσα (+κάτι) γλίτωσα από το σέρβις των 40000, χλμ, με τα τιμολόγια δίπλα -δίπλα. 250 εγώ στο εξειδικευμένο, 360 ο Γιώργος στον δικό σου στο Γέρακα.
Μεγαλη κουβεντα....δεν εχει νοημα σε αυτο το θεμα.

Στάλθηκε από adveφον
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να συμπληρώσω, επειδή πάντα θέλω να τα βλέπω σφαιρικά τα πράγματα και να είμαι αντικειμενικός, έχω διαπιστώσει μια γενικότερη τάση της BMW για προσφορές, εκπτώσεις και μείωση τιμών στα σέρβις και στα ανταλλακτικά, αναλώσιμα κλπ, από πέρσυ.
Αποκορύφωμα τα τακάκια, που πλέον έρχονται σε τιμές συγκρίσιμες με τα brembo after market που βάζουμε πολλοί, ή τα EBC.
Eπίσης ρωτώντας για κόστος εργασίας για αλλαγή συμπλέκτη, είχαν 10€ διαφορά από εξειδικευμένο (πιο ακριβά στο εξουσιοδοτημένο), ενώ ήταν έως και 50€ πιο φτηνά από άλλο εξειδικευμένο!
Αυτό μόνο καλό είναι για εμάς σαν καταναλωτές/πελάτες, και βέβαια δεν ήρθε μόνο του....
Ούτε από τους "πιστούς" των αντιπροσωπειών:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μεγαλη κουβεντα....δεν εχει νοημα σε αυτο το θεμα.

Στάλθηκε από adveφον
Στο παρόν θέμα μπορεί και να είναι σπαμ.
Όμως είναι θέμα καλό για κουβέντα και συνήθως τα καλύτερα προκύπτουν "παρεμπιπτόντως"...:friendship:
 
Top Bottom