Reset απλού abs σε μονομπουζο 1150.

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το έχει κάνει κανείς?

Σήμερα σε μια χωμάτινη βόλτα ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει και έβγαλε σφάλμα, τα 2 κόκκινα λαμπάκια αναβοσβηναν εναλλάξ. Από μπαταρία ειμαι κομπλέ. Μέχρι τώρα δούλευε τζάμι.

Βρήκα στο νετ μια διαδικασία, βραχυκυκλώνω το μπλε / καφέ καλώδιο με το έδαφος και πατάω το κουμπί του abs 8 δεύτερα. Δεν πρόλαβα να το κάνω, θα επιχειρήσω αύριο.

Εύχομαι να είναι αυτό.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το εχω κανει εγω και δουλευει. Θυμαμαι ομως οτι οταν αναβαν εναλλαξ ηταν οταν ειχε κλασει ο ενας αισθητηρας ABS.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το εχω κανει εγω και δουλευει. Θυμαμαι ομως οτι οταν αναβαν εναλλαξ ηταν οταν ειχε κλασει ο ενας αισθητηρας ABS.
Yπαρχει τρόπος να καταλάβω ποιος από τους δύο?

Αύριο θα τους καθαρίσω μήπως πήγε σκόνη και βλέπουμε.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Yπαρχει τρόπος να καταλάβω ποιος από τους δύο?

Αύριο θα τους καθαρίσω μήπως πήγε σκόνη και βλέπουμε.
Να ψαξω τα κιτάπια μου και θα σου πω ποση αντισταση πρεπει να μετρας στις ακιδες του καθε αισθητηρα με πολυμετρο. Για αρχη κοιτα μην εχει σφηνωθει κανα πετραδακι ξερω γω στα δαχτυλιδια του ABS και εαν οι αισθητηρες ειναι στη θεση τους, δεν εχουν τσακισματα στα καλωδια κτλ.

Φυσικα το reset το δοκιμαζεις πρωτο μηπως ειναι κατι απλο. Απλα μετα το reset αν σβησουν τα λαμπακια το βγάζεις βολτα γιατι μονο εν κινησει μπορεις να δεις εαν οντως έφτιαξε.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Να ψαξω τα κιτάπια μου και θα σου πω ποση αντισταση πρεπει να μετρας στις ακιδες του καθε αισθητηρα με πολυμετρο. Για αρχη κοιτα μην εχει σφηνωθει κανα πετραδακι ξερω γω στα δαχτυλιδια του ABS και εαν οι αισθητηρες ειναι στη θεση τους, δεν εχουν τσακισματα στα καλωδια κτλ.

Φυσικα το reset το δοκιμαζεις πρωτο μηπως ειναι κατι απλο. Απλα μετα το reset αν σβησουν τα λαμπακια το βγάζεις βολτα γιατι μονο εν κινησει μπορεις να δεις εαν οντως έφτιαξε.

Θα τσεκάρω αυτά που μου είπες και θα περάσω με την πρώτη ευκαιρία από το συνεργείο να το βάλουν στο διαγνωστικό μπας και δείξει κάτι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Θα τσεκάρω αυτά που μου είπες και θα περάσω με την πρώτη ευκαιρία από το συνεργείο να το βάλουν στο διαγνωστικό μπας και δείξει κάτι.
O ευκολος τροπος παντως ειναι με πολυμετρο, ξεκουμπωνεις φισες απο αισθητηρες, και μετρας αντισταση αναμεσα στους δυο ακροδεκτες του καθε αισθητηρα. Εαν ενας απο τους δυο εχει υπερβολικα υψηλη αντισταση (πανω απο 2.5kΩ ξερω γω) ή δειχνει 0 δηλαδη ανοιχτο κυκλωμα, αυτος ειναι ο υπαιτιος. Αν δεν με απαταει η μνημη μου νομιζω οτι η σωστη αντισταση που θα πρεπει να βλεπεις ειναι γυρω στα 1.7kΩ (παιζει να ειναι και 1.1kΩ τωρα που το ξανασκεφτομαι), αλλα πανε και 7 χρονια απο τοτε που το ειχα αντιμετωπισει... (σε εμενα ηταν ο πισω).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
O ευκολος τροπος παντως ειναι με πολυμετρο, ξεκουμπωνεις φισες απο αισθητηρες, και μετρας αντισταση αναμεσα στους δυο ακροδεκτες του καθε αισθητηρα. Εαν ενας απο τους δυο εχει υπερβολικα υψηλη αντισταση (πανω απο 2.5kΩ ξερω γω) ή δειχνει 0 δηλαδη ανοιχτο κυκλωμα, αυτος ειναι ο υπαιτιος. Αν δεν με απαταει η μνημη μου νομιζω οτι η σωστη αντισταση που θα πρεπει να βλεπεις ειναι γυρω στα 1.7kΩ, αλλα πανε και 7 χρονια απο τοτε που το ειχα αντιμετωπισει... (σε εμενα ηταν ο πισω).

Σε ευχαριστώ, πολύτιμες πληροφορίες :friendship:
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το έχει κάνει κανείς?

Σήμερα σε μια χωμάτινη βόλτα ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει και έβγαλε σφάλμα, τα 2 κόκκινα λαμπάκια αναβοσβηναν εναλλάξ. Από μπαταρία ειμαι κομπλέ. Μέχρι τώρα δούλευε τζάμι.

Βρήκα στο νετ μια διαδικασία, βραχυκυκλώνω το μπλε / καφέ καλώδιο με το έδαφος και πατάω το κουμπί του abs 8 δεύτερα. Δεν πρόλαβα να το κάνω, θα επιχειρήσω αύριο.

Εύχομαι να είναι αυτό.
Ρε φίλε, ίσα που το είπες Κώστα. Χθες - προχθές δεν έλεγες καλά λόγια για το 1150 και φοβοσουν μη το γρουσουζεψεις;


Το βρήκα...
.... (όταν γράφω καλά πράγματα για το 1150 κάτι χαρχαλεύει μετά. Λείπει κι μάνα μου ταξίδι να ρίξει ένα ξεμάτιασμα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ρε φίλε, ίσα που το είπες Κώστα. Χθες - προχθές δεν έλεγες καλά λόγια για το 1150 και φοβοσουν μη το γρουσουζεψεις;


Το βρήκα...

Έχει παλιοχαρακτήρα η Βιργινία... :fun. Άμα δεν βγάλω άκρη θα πάρω τηλ την κυρά Αγγελική για τηλε- ξεμάτιασμα.

Πάντως χωρίς abs στα χώματα μια χαρά ήταν, επιτέλους χάρηκα το πίσω φρένο γιατί το abs μπαίνει πολύ εύκολα. Και μπροστά δεν είχα κάποιο θέμα παρά το πολύ σαθρό τερέν.


Επί του θέματος, πρόσεξα πως ο μπροστινός αισθητήρας είναι πολύ κοντά στο δαχτυλίδι του abs ενώ κανονικά πρέπει να είναι 0.45-0.55 mm. Παίζει να έφυγε ο αποστάτης στο βουνό . Θα το δω.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
πιο κοντά από μισό χιλιοστό πως στο καλό το μέτρησες με το μάτι;
To είδα 6.30 το πρωί με τη τσίμπλα στο ματι, έτσι μου φάνηκε. Είμαι τυπογράφος φιλε, το μάτι έχει συνηθίσει να μετρά mm.

Μπορεί να λέω και χαζομάρες, έχω φιλερ μαζί μου, θα το τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Λήξης συναγερμού.

Εχουμε πάλι abs αλλά δεν ξέρω αν έφτιαξε από το ξεμάτιασμα της μάνας ή από το reset.
Έμενα το έπιασε της προάλες να κάνει τα δικά του μετά το reset είναι κομπλέ . Νομίζω ότι είναι λίγο ευαίσθητο όταν πέφτει και λίγο η τάση της μπαταρίας .

Κάνεις ένα κλειστό κύκλωμα στο 2 και στο 4 ...

 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έκανα βλακεία χτες σε χωμάτινη βόλτα και δεν το απενεργοποίησα αμέσως με αποτέλεσμα να μπαίνει συνεχώς.

Το έχω δει το βιντεάκι παραπάνω. Γείωσα το καφε καλώδιο με την μπλε ρίγα (νο2) με το αρνητικό της μηχανής, πάτησα το κουμπί του abs για 8 δευτερα και όλα οκ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για το ABS που τρωει σκαλωματα με την εστω και λιγο πεσμενη μπαταρια στην εκκινηση υπαρχει πατεντα που την ειχα κανει και δουλευε παντα 100% ακομη και με ψοφια μπαταρια. Συνδεεις την εντολη του ABS με την εξοδο σηματος του δυναμο αντι για την μπαταρια και εισαι ετοιμος.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Τόση κουβέντα που κάναμε για το abs του 1150 πέσαν τα βουντού πάνω σου... Το απλό abs έχεις ή το σερβό?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα καινούργιο, το 1150 κάνει κάτι πολύ περίεργο με το abs.

Όταν είμαι μόνος στο μηχανάκι και χωρίς φορτίο το abs δουλεύει κανονικά.
Όταν όμως έχω βάρος πίσω ή συνεπιβάτη τότε δεν δουλεύει. Για την ακρίβεια μου το έκανε πριν 6 μήνες και το είχα ξεχάσει αλλα χτες ανέβασα τη γυναίκα (τι το ήθελα?) και το ξανάκανε. Δηλαδή αν κάνω reset και οδηγήσω μόνος δουλεύει κανονικά.

Μην είναι κάνα καλώδιο αισθητήρα?
Μήπως η μονάδα abs θέλει αλλαγή υγρών και εξαέρωση?
Μήπως δεν γουστάρει δικαβαλο και μου το φέρνει με τρόπο?
Μήπως κουράστηκε να κουβαλάει βαλίτσες κτλ.

Για να πέφτουν τα στοιχήματα...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα καινούργιο, το 1150 κάνει κάτι πολύ περίεργο με το abs.

Όταν είμαι μόνος στο μηχανάκι και χωρίς φορτίο το abs δουλεύει κανονικά.
Όταν όμως έχω βάρος πίσω ή συνεπιβάτη τότε δεν δουλεύει. Για την ακρίβεια μου το έκανε πριν 6 μήνες και το είχα ξεχάσει αλλα χτες ανέβασα τη γυναίκα (τι το ήθελα?) και το ξανάκανε. Δηλαδή αν κάνω reset και οδηγήσω μόνος δουλεύει κανονικά.

Μην είναι κάνα καλώδιο αισθητήρα?
Μήπως η μονάδα abs θέλει αλλαγή υγρών και εξαέρωση?
Μήπως δεν γουστάρει δικαβαλο και μου το φέρνει με τρόπο?
Μήπως κουράστηκε να κουβαλάει βαλίτσες κτλ.

Για να πέφτουν τα στοιχήματα...
κατι περίπου τέτοιο έπαθα εγω
με πολύ βάρος πισω και οχι καλή ρύθμιση της προφορτισης
αλλαξα δίστιχος τον αισθητήρα του πισω τροχού...
δουλεύει το abs αλλα ανάβει λαμπάκι
 
Top Bottom