Rhinowalk rackless saddle bags 2x24L

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πωλούνται τα παραπάνω σαμάρια της Rhinowalk από AliExpress. Είναι η XL εκδοχή, συνολικής χωρητικότητας 48L (2x24L).
Αποτελούν ουσιαστικά αντιγραφή του συστήματος Blizzard της Enduristan και είναι πλήρως αδιάβροχα, ενώ δε χρειάζονται κάγκελα για να τοποθετηθούν.

Τα χρησιμοποίησα μία φορά το προ-προηγούμενο ΣΚ στη βόλτα στη Γκιώνα και μου άφησαν άριστες εντυπώσεις από πλευράς ποιότητας.
Αυτό που δε μου άρεσε και ο λόγος που τα δίνω είναι ότι χρειάζεται να τα αδειάζω και κυρίως να τα γεμίζω ενώ είναι δεμένα πάνω στη μηχανή, αν δε θέλω (που δε θέλω) να μπαίνω στο λύσε-δέσε-τάνυσε τους ιμάντες που πιάνουν σε μαρσπιέ και σχάρα (μπρος-πίσω). Αυτό προφανώς δεν είναι θέμα για ένα ΣΚ ή τριήμερο, αλλά μου φαίνεται πολύ αν είναι καθημερινή ασχολία για 2-3 βδομάδες. Θα ψάξω κάποιο άλλο σύστημα με σταθερή βάση που θα βγαίνουν πιο εύκολα οι σάκοι για να τους παίρνω στη σκηνή.

Εννοείται ότι άμα την επιστροφή μου, οι σάκοι πλύθηκαν και είναι άψογοι χωρίς την παραμικρή φθορά.

Τιμή 110€

90.06€ 61% OFF|Rhinowalk motorfiets zadeltas 100% waterdicht 18L/28L/48L grote capaciteit 2 stuks universele fit motorfietstas zijtassen

Έλα να ετοιμαζόμαστε ενόψει τρόφυ... :yew:
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Α Ν Α Σ Τ Ε Λ Λ Ε Τ Α Ι

Πέρασα από το Motoraid να δω το επίσης reckless σύστημα OS της Kriega... Η βάση κάθεται ωραία πάνω στο 640, χωρίς την πίσω σχάρα, ΟΜΩΣ...
  • ακόμα και οι 18λιτροι σάκοι μου φάνηκαν μικροί και κυρίως με μικρό άνοιγμα,
  • έχουν παράδοση σε ένα μήνα (πάει το τρόφυ),
  • έχει 4πλάσια τιμή!!!
Οπότε θα το ξανασκεφτώ λιγάκι και θα κάνω στο Rhinowalk μια δεύτερη δοκιμή στο τρόφυ!

Με το μπαρδόν!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Α Ν Α Σ Τ Ε Λ Λ Ε Τ Α Ι

Πέρασα από το Motoraid να δω το επίσης reckless σύστημα OS της Kriega... Η βάση κάθεται ωραία πάνω στο 640, χωρίς την πίσω σχάρα, ΟΜΩΣ...
  • ακόμα και οι 18λιτροι σάκοι μου φάνηκαν μικροί και κυρίως με μικρό άνοιγμα,
  • έχουν παράδοση σε ένα μήνα (πάει το τρόφυ),
  • έχει 4πλάσια τιμή!!!
Οπότε θα το ξανασκεφτώ λιγάκι και θα κάνω στο Rhinowalk μια δεύτερη δοκιμή στο τρόφυ!

Με το μπαρδόν!
Αλέξανδρε , επειδή έχω τους 18λιτρους της kriega έχω διαπιστώσει ότι χωράνε πολύ περισσότερα πράγματα απ΄οτι δείχνουν. Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ότι στην οδήγηση στο χώμα δεν καταλαβαίνεις κάποια ενόχληση , ταλάντωση κλπ , είναι πολύ καλά μελετημένη η όλη κατασκευή. Αξίζει να περιμένεις τον Νοέμβριο γιατί με την έκπτωση που τα βάζει τότε γλιτώνεις αρκετά χρήματα...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό που δε μου άρεσε και ο λόγος που τα δίνω είναι ότι χρειάζεται να τα αδειάζω και κυρίως να τα γεμίζω ενώ είναι δεμένα πάνω στη μηχανή, αν δε θέλω (που δε θέλω) να μπαίνω στο λύσε-δέσε-τάνυσε τους ιμάντες που πιάνουν σε μαρσπιέ και σχάρα (μπρος-πίσω).
Γιατί δεν βάζεις (ότι πράγματα και αν βάζεις μέσα), σε ξεχωριστή λεπτή "τσάντα", έτσι ώστε να τα ανοίγεις και να τραβάς την εσωτερική τσάντα οπότε χρειάζεται;
Εφόσον σε όλα τα άλλα σε βολεύουν, είναι εύκολη η λύση του "προβλήματος", χωρίς να μπεις σε άλλα έξοδα!
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Γιατί δεν βάζεις (ότι πράγματα και αν βάζεις μέσα), σε ξεχωριστή λεπτή "τσάντα", έτσι ώστε να τα ανοίγεις και να τραβάς την εσωτερική τσάντα οπότε χρειάζεται;
Εφόσον σε όλα τα άλλα σε βολεύουν, είναι εύκολη η λύση του "προβλήματος", χωρίς να μπεις σε άλλα έξοδα!
Έχουν λίγο περίεργο "μπανανέ" σχήμα και δε βολεύει... Επίσης στην βόλτα το 640 φορούσε κανονικά τη σχάρα πίσω και το πως καθόταν τα σαμάρια πάνω στη μηχανή δεν ήταν απόλυτα σωστό... στα δικά μου μάτια τουλάχιστον! Θα το επεξεργαστώ το setup στο τρόφυ αναλυτικότερα...
 

Mermar

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F800GS 2018
Και τελικά, αποφάσισες κάτι για τους σάκους;
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Juohmaru! όταν έγραψες πιο πάνω ξεχωριστές βάσεις εννοείς κάγκελα ή μόνο κάποιο rackless σύστημα;
Εγώ έχω τα αφαιρούμενα της sw αλλά για χώμα τελικά μου φαίνεται πως δεν είναι πολύ σωστή λύση τα πάσης φύσεως κάγκελα. Είναι προτιμότερο κάποιο rackless σύστημα και για λόγους βάρους αλλά και ασφάλειας ίσως...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Juohmaru! όταν έγραψες πιο πάνω ξεχωριστές βάσεις έννοιες κάγκελα ή μόνο κάποιο rackless σύστημα;
Εγώ έχω τα αφαιρούμενα της sw αλλά για χώμα τελικά μου φαίνεται πως δεν είναι πολύ σωστή λύση τα πάσης φύσεως κάγκελα. Είναι προτιμότερο κάποιο rackless σύστημα και για λόγους βάρους αλλά και ασφάλειας ίσως...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
Αυτό το νήμα είναι ουσιαστικά "νήμα αγγελίας", αλλά αφού έγινε η συζήτηση, ας απαντήσω εδώ...

Μιχάλη DomieMic65, για μένα το set-up του Meoni ήταν εντελώς συγκεκριμένο στο κεφάλι μου, πολύ πριν η μοτοσυκλέτα ξανακυλήσει τις ρόδες της στο δρόμο.
Γενικά είμαι "αλλεργικός" στα κάγκελα και δεν πρόκειται να βάλω ούτε μπροστά, ως προστασία του τεπόζιτου (αντ' αυτού αύριο κιόλας έχω ραντεβού στην dxl graphics για την τοποθέτηση χοντρής δίαφανης ζελατίνας "εντούρο" εκεί) , ούτε πίσω για την στήριξη των οποιοδήποτε αποσκευών. Έτσι μιλάμε αποκλειστικά και μόνο για κάποιο rackless σύστημα, που θα κρατάει τον επιπρόσθετο όγκο και βάρος "κολλητά" πάνω στη μηχανή και κατά το δυνατόν κοντύτερα στο κέντρο βάρους της.

Η budget λύση της Rhinowalk που επέλεξα, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις ποιοτικά και η αλήθεια είναι ότι πέτυχε τον παραπάνω στόχο, δηλαδή σε αυτό το διήμερο στα βουνά της Ρούμελης όχι μόνο δεν είχα ταλαντώσεις και "αδράνεια" από τις αποσκευές αλλά ούτε καταλάβαινα ότι υπήρχαν!







Η δυσκολία που αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ έχει να κάνει με τη χρήση της συγκεκριμένης λύσης όχι σε ένα διήμερο-τριήμερο, αλλά σε ένα ταξίδι πολλών ημερών (προετοιμάζω κάτι τέτοιο σχετικά άμεσα). Είπα ότι θα επαναξιολογήσω το Rhinowalk με την ευκαιρία του τρόφυ. Μια πρώτη διαφοροποίηση είναι ότι αφαίρεσα εντελώς την πίσω σχάρα και έτσι τα σαμάρια θα κάθονται ακόμα περισσότερο κολλητα στη μηχανή (αν παρατήρησες υπάρχει ήδη heat shield στην πλευρά της εξάτμισης). Το δε υφασμάτινο τσαντάκι που είναι δεμένο πίσω (και έχει όσα θα μπορούσα να έχω σε ένα σακίδιο πλάτης αλλά δε θέλω) μπορεί να δεθεί και στους έξτρα κρίκους που έχουν στο πάνω μέρος τους οι σάκοι.

Προφανώς η παρανόηση έγινε από τη λέξη "βάση" που χρησιμοποίησα στα παρακάτω ποστ....

Πωλούνται τα παραπάνω σαμάρια της Rhinowalk από AliExpress. Είναι η XL εκδοχή, συνολικής χωρητικότητας 48L (2x24L).
Αποτελούν ουσιαστικά αντιγραφή του συστήματος Blizzard της Enduristan και είναι πλήρως αδιάβροχα, ενώ δε χρειάζονται κάγκελα για να τοποθετηθούν.

Τα χρησιμοποίησα μία φορά το προ-προηγούμενο ΣΚ στη βόλτα στη Γκιώνα και μου άφησαν άριστες εντυπώσεις από πλευράς ποιότητας.
Αυτό που δε μου άρεσε και ο λόγος που τα δίνω είναι ότι χρειάζεται να τα αδειάζω και κυρίως να τα γεμίζω ενώ είναι δεμένα πάνω στη μηχανή, αν δε θέλω (που δε θέλω) να μπαίνω στο λύσε-δέσε-τάνυσε τους ιμάντες που πιάνουν σε μαρσπιέ και σχάρα (μπρος-πίσω). Αυτό προφανώς δεν είναι θέμα για ένα ΣΚ ή τριήμερο, αλλά μου φαίνεται πολύ αν είναι καθημερινή ασχολία για 2-3 βδομάδες. Θα ψάξω κάποιο άλλο σύστημα με σταθερή βάση που θα βγαίνουν πιο εύκολα οι σάκοι για να τους παίρνω στη σκηνή.

Εννοείται ότι άμα την επιστροφή μου, οι σάκοι πλύθηκαν και είναι άψογοι χωρίς την παραμικρή φθορά.

Τιμή 110€

90.06€ 61% OFF|Rhinowalk motorfiets zadeltas 100% waterdicht 18L/28L/48L grote capaciteit 2 stuks universele fit motorfietstas zijtassen

Έλα να ετοιμαζόμαστε ενόψει τρόφυ... :yew:
Α Ν Α Σ Τ Ε Λ Λ Ε Τ Α Ι

Πέρασα από το Motoraid να δω το επίσης reckless σύστημα OS της Kriega... Η βάση κάθεται ωραία πάνω στο 640, χωρίς την πίσω σχάρα, ΟΜΩΣ...
  • ακόμα και οι 18λιτροι σάκοι μου φάνηκαν μικροί και κυρίως με μικρό άνοιγμα,
  • έχουν παράδοση σε ένα μήνα (πάει το τρόφυ),
  • έχει 4πλάσια τιμή!!!
Οπότε θα το ξανασκεφτώ λιγάκι και θα κάνω στο Rhinowalk μια δεύτερη δοκιμή στο τρόφυ!

Με το μπαρδόν!

.... αλλά στο μυαλό μου είχα ως "βάση" το ημίσκληρο κομμάτι κορντούρας-πλαστικού που λειτουργεί ως βάση για τους σάκους της Kriega στο σύστημα OS-base:



Αυτό δένει σταθερά πάνω στη μοτοσυκλετα ΜΙΑ ΦΟΡΑ και οι σάκοι στερεώνονται πάνω σε αυτό και όχι απευθείας πάνω στη μοτο, όπως το Rhinowalk. Τα "αρνητικά" του από μια πρώτη ματιά τα εξέθεσα προηγουμένως. Άλλο τέτοιο σύστημα είναι το Canyon GRT721 της Givi, αν και τα μακρόστενα λουκάνικα που παίρνει δε μου φαίνονται και πολύ βολικά.... τουλάχιστον γι' αυτό που έχω στο μυαλό μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
αν όλα πάνε καλά με το setup που έχω στο μυαλό μου, στο troffy θα έχω στο tuareg το συστημα της givi οπότε αν χρειάζεσαι κάτι βρισκόμαστε και τσεκάρεις ότι θέλεις
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Τα 21 αδέρφια έχουν κάτι τέτοιο που ψάχνεις
Δυστυχώς όχι Ηλία.
Το rackless σύστημα που έχουν είναι το Pocket, όμως ενώ στην πρώτη έκδοση αυτού τα λουκάνικα έβγαιναν και έμενε μόνο η "βάση" στήριξης πάνω στη μοτό (ήταν παρόμοιο με το σύστημα της Givi παραπάνω), στη δεύτερη έκδοση που πωλείται τώρα Pocket 2.0 (πως λέμε Ελλάδα 2.0 για γέλια και για κλάματα - σόρρυ για το πολιτικό σχόλιο) οι σάκοι είναι "ραμμένοι" πάνω στο σύστημα και δεν αφαιρούνται. Ή τους ανοίγεις και παίρνεις τα πράγματά σου από μέσα ένα-ένα ή ξεφορτώνεις όλο το σύστημα από τη μηχανή!
Όταν ρώτησα με μέιλ γιατί αυτή η διαφοροποίηση, μου απάντησαν ότι αυτό ήθελαν οι πελάτες...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δυστυχώς όχι Ηλία.
Το rackless σύστημα που έχουν είναι το Pocket, όμως ενώ στην πρώτη έκδοση αυτού τα λουκάνικα έβγαιναν και έμενε μόνο η "βάση" στήριξης πάνω στη μοτό (ήταν παρόμοιο με το σύστημα της Givi παραπάνω), στη δεύτερη έκδοση που πωλείται τώρα Pocket 2.0 (πως λέμε Ελλάδα 2.0 για γέλια και για κλάματα - σόρρυ για το πολιτικό σχόλιο) οι σάκοι είναι "ραμμένοι" πάνω στο σύστημα και δεν αφαιρούνται. Ή τους ανοίγεις και παίρνεις τα πράγματά σου από μέσα ένα-ένα ή ξεφορτώνεις όλο το σύστημα από τη μηχανή!
Όταν ρώτησα με μέιλ γιατί αυτή η διαφοροποίηση, μου απάντησαν ότι αυτό ήθελαν οι πελάτες...
Μπορείς όμως να βάλεις δύο δικούς σου ψεύτικους σάκους μέσα
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Μπορείς όμως να βάλεις δύο δικούς σου ψεύτικους σάκους μέσα
Τρίτος σάκος; Μία ο εξωτερικός για την προστασία από τριβή, μέσα ο δεύτερος για αδιαβροχοποίηση και πιο μέσα ο πρόσθετος δικός μου για να τον παίρνω στη σκηνή;;; Μήπως τα κάνουμε αναίτια πολύπλοκα τα πράγματα...; Ως λύση για μένα απορρίφθηκε.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Τρίτος σάκος; Μία ο εξωτερικός για την προστασία από τριβή, μέσα ο δεύτερος για αδιαβροχοποίηση και πιο μέσα ο πρόσθετος δικός μου για να τον παίρνω στη σκηνή;;; Μήπως τα κάνουμε αναίτια πολύπλοκα τα πράγματα...; Ως λύση για μένα απορρίφθηκε.
εδώ φαίνεται να βγαίνει ο σάκος
μήπως είναι η πρώτη έκδοση?
(μετα την μεση του βίντεο)
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
εδώ φαίνεται να βγαίνει ο σάκος
μήπως είναι η πρώτη έκδοση?
(μετα την μεση του βίντεο)
Ναι αυτή είναι η πρώτη έκδοση, η οποία έβγαινε 2x30L. Η δεύτερη Pocket 2.0 βγαίνει 2x15L ή 2x25L με ΜΗ αφαιρούμενους σάκους.

Στις παρακάτω φώτο φαίνεται η διαφορά στην κατασκευή της δεύτερης έκδοσης...



 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom