Rugged πίσω σχάρα σάκου 80λιτρου

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δώστε καμοια ιδέα να φτιάξω πίσω σχάρα για το xt και θα ανεβάσω εδώ το αποτέλεσμα....

Είχα την κλασσική swmotech η οποία το καλοκαίρι με 8 κιλά άντεξε αλλά το Σάββατο με 40λιτρο σάκο και περίπου 14 κιλά δεν άντεξε και κόπηκε (ειλικρινά αυτή την εταιρεία δεν την ξανά προτειμω με τίποτα , ακόμα και η εργαλειοθήκη της εμπρός ποδιάς διάλυσε σε 3 μέρες χώματος......)

Αν έχετε κάποιο σχέδιο από κάποια χειροποίητη η ακόμα και αν πουλάτε κάτι δυνατό στείλτε......

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δώστε καμοια ιδέα να φτιάξω πίσω σχάρα για το xt και θα ανεβάσω εδώ το αποτέλεσμα....

Είχα την κλασσική swmotech η οποία το καλοκαίρι με 8 κιλά άντεξε αλλά το Σάββατο με 40λιτρο σάκο και περίπου 14 κιλά δεν άντεξε και κόπηκε (ειλικρινά αυτή την εταιρεία δεν την ξανά προτειμω με τίποτα , ακόμα και η εργαλειοθήκη της εμπρός ποδιάς διάλυσε σε 3 μέρες χώματος......)

Αν έχετε κάποιο σχέδιο από κάποια χειροποίητη η ακόμα και αν πουλάτε κάτι δυνατό στείλτε......

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
κατι τετοιο δηλαδη???
μην δινεις σημασια στις διαστασεις ..
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
εχω μια βαση για σακο...
χειροποιητη απο αλουμινιο....
δεν εχω φωτο προχειρη...
μολις ερθει η κυρα-Αλεξανδρα σπιτι , θα παρω το τηλεφωνο της για να τραβηξω φωτο και να στις στειλω...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Θυμάμαι ότι για το dakar το 650 πχ έφτιαχναν μια τέτοιου τύπου οι hyperskid που είναι από το ελλαντα.
Ίσως μπορούν να σου φτιάξουν κάτι καστομ.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δώστε καμοια ιδέα να φτιάξω πίσω σχάρα για το xt και θα ανεβάσω εδώ το αποτέλεσμα....
εχω μια βαση για σακο...χειροποιητη απο αλουμινιο....δεν εχω φωτο προχειρη...μολις ερθει η κυρα-Αλεξανδρα σπιτι , θα παρω το τηλεφωνο της για να τραβηξω φωτο και να στις στειλω...
αυτη ειναι Αποστολη...





 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η σχάρα πρέπει να είναι τόσο γερή που να μπορείς από την σχάρα να σηκώνεις την μηχανή όταν κολλήσεις ή θέλεις να κάνεις επί τόπου στροφή.
Έτσι τεστάρω εγώ όποια σχάρα βάλω σε μηχανή.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
αυτη ειναι Αποστολη...





Ψψψψψ που την είχε κόψει;;;; λες να έχουν το αρχείο να κόψουμε μια καινούργια;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ψψψψψ που την είχε κόψει;;;; λες να έχουν το αρχείο να κόψουμε μια καινούργια;;;
λοιπον ακου...
μολις κατεβεις στο Ναυπλιο ελα να στην δωσω...
την δοκιμαζεις και εαν σου κανει , μετα βλεπουμε...
εαν θα κοψεις καινουργια ή εαν στη χαρισω...
ενταξει ????:friendship:
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
εγώ στο ΧΤ έχω κάτι τέτοιο

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Δώστε καμοια ιδέα να φτιάξω πίσω σχάρα για το xt και θα ανεβάσω εδώ το αποτέλεσμα....

Είχα την κλασσική swmotech η οποία το καλοκαίρι με 8 κιλά άντεξε αλλά το Σάββατο με 40λιτρο σάκο και περίπου 14 κιλά δεν άντεξε και κόπηκε (ειλικρινά αυτή την εταιρεία δεν την ξανά προτειμω με τίποτα , ακόμα και η εργαλειοθήκη της εμπρός ποδιάς διάλυσε σε 3 μέρες χώματος......)

Αν έχετε κάποιο σχέδιο από κάποια χειροποίητη η ακόμα και αν πουλάτε κάτι δυνατό στείλτε......

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αποστόλη γιατί δε βάζεις σαμάρια?
80 λίτρα σάκος είναι μεγάλο βάρος για ψηλά και πίσω, θα σου χαλάσει το ζύγισμα αρκετά.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Μπορώ να πω ότι με 140 lt ψηλά (δεν ήταν τίγκα γεμάτοι οι σάκοι, ας πούμε λοιπόν κάπου 110 lt· βάρος άγνωστο αλλά αρκετό) η αλλαγή της συμπεριφοράς ήταν μικρη (το δικάβαλο είναι πολύ χειρότερο)· μετά από καμιά ώρα τη συνήθισα και δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω επικίνδυνη σε καμία περίπτωση. Με σαμάρια ή πλαινές είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα αλλά υπάρχουν οι περιορισμοί στο μποτιλιάρισμα. Σχάρα sw motech. Μου κάνει εντύπωση που σου έσπασε, φαίνεται αρκετά στιβαρή. Κάπου είχα ακούσει για χειροποίητες από αλουμίνιο κάπου στα Τρίκαλα αλλά τώρα δεν το βρίσκω.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μπορώ να πω ότι με 140 lt ψηλά (δεν ήταν τίγκα γεμάτοι οι σάκοι, ας πούμε λοιπόν κάπου 110 lt· βάρος άγνωστο αλλά αρκετό) η αλλαγή της συμπεριφοράς ήταν μικρη (το δικάβαλο είναι πολύ χειρότερο)· μετά από καμιά ώρα τη συνήθισα και δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω επικίνδυνη σε καμία περίπτωση. Με σαμάρια ή πλαινές είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα αλλά υπάρχουν οι περιορισμοί στο μποτιλιάρισμα. Σχάρα sw motech. Μου κάνει εντύπωση που σου έσπασε, φαίνεται αρκετά στιβαρή. Κάπου είχα ακούσει για χειροποίητες από αλουμίνιο κάπου στα Τρίκαλα αλλά τώρα δεν το βρίσκω.

Αν βγεις εκτος δρομου σε τεχνικά κομμάτια το βαρος ψηλα ειναι μεγάλο μειονέκτημα και νομίζω οτι ο Αποστόλης το θέλει για χωμάτινη χρήση.

Ωραίος χρωματισμός παρεπιπτόντως :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν βγεις εκτος δρομου σε τεχνικά κομμάτια το βαρος ψηλα ειναι μεγάλο μειονέκτημα και νομίζω οτι ο Αποστόλης το θέλει για χωμάτινη χρήση.

Ωραίος χρωματισμός παρεπιπτόντως :ok:
Έτσι ακριβώς...δεν κάνει τέτοιο φόρτωμα στο χώμα.

Από κοντά είναι πιο όμορφο το γκουτσι καπτεν
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ Αποστόλη δοκίμασα κάποια στιγμή πριν πάρω τα σαμάρια της kriega 35αρι σάκο στην σχάρα μαζί με αντισκηνο (3κιλα) ακόμα και το τσαντάκι με τα εργαλεία. Λοιπόν, ήταν το χειρότερο φόρτωμα που έχω κάνει ποτέ . Δεν μπορώ να φανταστώ 80αρι σακίδιο εκεί πίσω και ψηλά...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μπορώ να πω ότι με 140 lt ψηλά (δεν ήταν τίγκα γεμάτοι οι σάκοι, ας πούμε λοιπόν κάπου 110 lt· βάρος άγνωστο αλλά αρκετό) η αλλαγή της συμπεριφοράς ήταν μικρη (το δικάβαλο είναι πολύ χειρότερο)· μετά από καμιά ώρα τη συνήθισα και δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω επικίνδυνη σε καμία περίπτωση. Με σαμάρια ή πλαινές είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα αλλά υπάρχουν οι περιορισμοί στο μποτιλιάρισμα. Σχάρα sw motech. Μου κάνει εντύπωση που σου έσπασε, φαίνεται αρκετά στιβαρή. Κάπου είχα ακούσει για χειροποίητες από αλουμίνιο κάπου στα Τρίκαλα αλλά τώρα δεν το βρίσκω.

Βλεποντας και κρινοντας απο την φωτο η αλλαγη της συμπεριφορας της μηχανης ηταν μικρη οπως λες γιατι τουλαχιστον το μισο βαρος ειναι μπροστα απο τον αξονα του πισω τροχου Αν ολο ή το περισσοτερο βαρος ηταν πισω απο αυτον τοτε η συμπεριφορα της μηχανης, ειδικα σε αποτομους χειρισμους θα ηταν δραματικα χειροτερη

Πραγματικα κακη συμπεριφορα με συνεπιβατη σε μια μοτοσυκλετα σαν την ανωτερω μπορει να συμβει ειτε γιατι κατι δεν παει καλα με την μοτοσυκλετα (πχ κακορυθμισμενες αναρτησεις) ειτε γιατι ο συνεπιβατης δεν ειναι "ενα σωμα" με τον οδηγο κατα την οδηγηση
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Toσο βαρος σε τετοιο σημειο,περα απο την ασταθεια,μπορει να σου κανει ζημια ακομη και στο πλαισιο.Εγω θα εκανα μια βαση που να καθετε και στην σελα για να ερθει πιο μπροστα το βαρος και να μοιραστει ωστε να μην το τρωει ολο το πλαισιο.

Φυσικα αυτο που λει και ο Γιαννης παραπανω για προσθηκη πλαινων και οτι περισεψει στην σχαρα με βρισκει συμφωνο.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Αν βγεις εκτος δρομου σε τεχνικά κομμάτια το βαρος ψηλα ειναι μεγάλο μειονέκτημα και νομίζω οτι ο Αποστόλης το θέλει για χωμάτινη χρήση.

Ωραίος χρωματισμός παρεπιπτόντως :ok:
Ω ναι, για χώμα ούτε καν.

Ευχαριστώ!
 
Top Bottom