Scorpio i900 VS i800 VS Pandora

nitse

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τους τρεις συναγερμούς για ενα BMW GS 1200 με Can Bus:

Scorpio SR-i900 & Scorpio SR-i800
http://ridescorpio.com/shop/scorpio-secure/

Pandora
http://pandora-moto.gr/el/

Αν έχετε δοκιμάσει κάποιον θα ήθελα να ακούσω γνώμες.
Κάθε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη φυσικά !!

Ευχαριστώ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω τον Scorpio από το 2013....κσι έχω να πω τα καλυτερα.
Είναι ακριβουτσικος....αλλα ότι πληρώνεις παιρνεις
 

nitse

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Έχω τον Scorpio από το 2013....κσι έχω να πω τα καλυτερα.
Είναι ακριβουτσικος....αλλα ότι πληρώνεις παιρνεις
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοείς τον 900 να φανταστώ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Mak-Mak

Μέλος
Όνομα
Πανος
Μοτό
Honda Varadero, BMW F650gs maDrakar
Τον 900 εχω και εγω, σε γενικές γραμμές καλός ειναι (κραδασμικο, περιμετρικό, ένταση σειρήνας) αλλα δεν ειμαι και απόλυτα ικανοποιημένος.. Στα 2 χρονια που τον εχω, δεν δουλευει τωρα το rfid (αφοπλίζει αυτόματα οταν εισαι κοντα), και δεν εχει την εμβέλεια που υπόσχεται. (Σε αστικό περιβάλλον μολις απομακρυνθώ λίγα μέτρα (150-200 σε ευθεία) εχασα επαφή). Τον θεωρω ακριβό για αυτά που προσφέρει και δεν ξερω τι θα έπαιρνα αν ειχα να διαλέξω αυτη τη στιγμη. Θεωρω πως τον αντίστοιχο χωρις τηλεειδοποιηση ίσως να διάλεγα.
 

nitse

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Τον 900 εχω και εγω, σε γενικές γραμμές καλός ειναι (κραδασμικο, περιμετρικό, ένταση σειρήνας) αλλα δεν ειμαι και απόλυτα ικανοποιημένος.. Στα 2 χρονια που τον εχω, δεν δουλευει τωρα το rfid (αφοπλίζει αυτόματα οταν εισαι κοντα), και δεν εχει την εμβέλεια που υπόσχεται. (Σε αστικό περιβάλλον μολις απομακρυνθώ λίγα μέτρα (150-200 σε ευθεία) εχασα επαφή). Τον θεωρω ακριβό για αυτά που προσφέρει και δεν ξερω τι θα έπαιρνα αν ειχα να διαλέξω αυτη τη στιγμη. Θεωρω πως τον αντίστοιχο χωρις τηλεειδοποιηση ίσως να διάλεγα.
Αυτό που λες παίζει μεγάλο ρόλο αφού η διαφορα στη τιμή είναι αρκετά μεγάλη. Ο 800 είναι στα μισά χρήματα.

Να υποθέσω ότι τον pandora δε τον έχει χρησιμοποιήσει κανένας. Μου τον πρότειναν καθότι είναι συμβατός με can bus και έχει και GPS tracking με εφαρμογή στο κινητό και live ενημέρωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Mak-Mak

Μέλος
Όνομα
Πανος
Μοτό
Honda Varadero, BMW F650gs maDrakar
Αυτό που λες παίζει μεγάλο ρόλο αφού η διαφορα στη τιμή είναι αρκετά μεγάλη. Ο 800 είναι στα μισά χρήματα.

Να υποθέσω ότι τον pandora δε τον έχει χρησιμοποιήσει κανένας. Μου τον πρότειναν καθότι είναι συμβατός με can bus και έχει και GPS tracking με εφαρμογή στο κινητό και live ενημέρωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εχει και συνδρομή; Εχει και η Scorpio έναν αντίστοιχο (1100 νομιζω λέγεται) αλλα εχει ετήσια συνδρομή. Τον Pandora δεν τον εχω ξανα ακούσει για να πω την αληθεια.
 

nitse

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Εχει και συνδρομή; Εχει και η Scorpio έναν αντίστοιχο (1100 νομιζω λέγεται) αλλα εχει ετήσια συνδρομή. Τον Pandora δεν τον εχω ξανα ακούσει για να πω την αληθεια.
Όχι δεν έχει συνδρομή. Βάζεις μια sim και τέλος. Ούτε εγώ την είχα ξανακούσει. Είναι στα ίδια χρήματα με τον 900


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Και εγω τελευταια ψάχνομαι για συναγερμό..
Επειδή εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον Scorpio 900 αλλα δεν με ενδιαφέρει η τηλεειδοποιηση όταν θα βαλω, θα βαλω τον 800..
Τον pandora δεν τον ηξερα καν.. Αλλα θα ριξω μια ματια...
 

nitse

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Και εγω τελευταια ψάχνομαι για συναγερμό..
Επειδή εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον Scorpio 900 αλλα δεν με ενδιαφέρει η τηλεειδοποιηση όταν θα βαλω, θα βαλω τον 800..
Τον pandora δεν τον ηξερα καν.. Αλλα θα ριξω μια ματια...
Είναι ακριβός ο pandora αλλά αξίζει μια ματιά. Γιατί δε σε ενδιαφέρει η τηλεειδοποίηση


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω κατι για την τηλεειδοποιηση.
Αυτό το κοντρολακι είναι πανάκριβο γιατί κάνει πραγματικά θαυματα.
Οπλίζει αφοπλίζει χωρίς να πατάς κουμπάκι.
Ειδοποιεί από αρκετά μέτρα μακριά, ακόμα και αν υπάρχουν εμποδια.
Και έχεις πλήρη ρύθμιση του συναγερμού από αυτο !
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@nitse Γιατι παντα αφηνω την μηχανη καπου που να την βλεπω όταν βγαινω εξω..Το βραδυ ειναι σε γκαράζ.
Γενικα τον συναγερμό τον θελω για την περίπτωση που θα την αφησω στο γκαράζ και θα φυγω διακοπες ας πουμε.. Όποτε θα ειμαι πολυ μακρυα για την αμφίδρομη επικοινωνία..
Επίσης με ενδιαφέρει το περιμετρικό για την προστασία των αξεσουάρ που αφαιρούνται ευκολα πανω απο την μηχανη..
Ηδη εχω εναν πανω, αλλα ειναι της BMW και ειναι σαν να μην εχει...
Όσο για τον pandora τον κοιταω ηδη απλα εχει μεγαλη σημασια να δουμε τι καταναλώσεις ρεύματος εχει..
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όχι δεν έχει συνδρομή. Βάζεις μια sim και τέλος. Ούτε εγώ την είχα ξανακούσει. Είναι στα ίδια χρήματα με τον 900


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έτσι είναι σαν να μην έχεις GPS tracker ;)
Οι λόγοι:
-Κανείς δε σου εξασφαλίζει τη συνεχή κι αδιάλλειτπη λειτουργία του σέρβερ (όταν έχεις συνδρομή, αυτό είναι εξασφαλισμένο)
-Η sim (data) που θα βέλεις, ποιας εταιρείας είναι???? Κι όπου δεν έχει αυτή σήμα, τι γίνεται? Κι όταν βγεις εξωτερικό, τι γίνεται????


Δε δουλεύουν έτσι τα πράγματα φίλοι μου.... ;)
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Εχω τον scorpio i900 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το ειχα ψαξει και γω το θεμα οταν ηταν να βαλω κ κατεληξα σε αυτον διοτι εχει πολυ χαμηλη καταναλωση μπατ, εχει περιμετρικο κ κραδασμικο με ηλεκτρονικο τροπο κ οχι με μηχανικο, το τηλεχειρηριο δεν χακαρεται (ετσι λεει τουλαχιστον η εταιρεια) και κυριως τηλεηδοποιηση, ποσες φορες εχουμε ακουσει συναγερμο στην γειτονια μας και δεν συγκινουμαστε καθολου??? Ακομα κ οταν διχνει οτι δεν εχει σημα χτυπαει κανονικα το τηλεχειριστήριο διοτι ο πομπος της μοτο ειναι πιο δυνατος απο το τηλεχειριστήριο. Οσο για την τιμη θα συμφωνήσω οτι ειναι πανακριβως! 450 ευρω με περιμετρικο κ κοψιμο ρευματος της αντλιας βενζινης.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom