Service με ξεμάτιασμα!

aadam

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1200 GS ADV '08
Γιατί πρέπει να προσέχουμε που πηγαίνουμε τις καλές μας...;
Να ευχαριστήσω τον φίλο πλέον Παρασκευά - τον γνωστό σε όλους μας πετσάκια και το συνεργείο του 'boxer garaze' που διατηρεί στον Νέο Κόσμο που έκανε την χοντρή να πετάει, απλά με ένα τίμιο service.

Τα παρακάτω είναι άκρως ακατάλληλα για ανηλίκους...

Ξεκινώντας λοιπόν να πω ότι όλοι μας καταλαβαίνουμε διαφορά στην χοντρή μας όταν την παραλαμβάνουμε από ένα μεγάλο service και ειδικά όταν αλλάζονται σχεδόν όλα (μπουζί, βαλβολίνες, λάδια, συγχρονισμός injection, ρύθμισμα βαλβίδες κλπ.)

Το λοιπόν...
Προ 2 μηνών έφτασα στην χοντρή τα 40.000 χλμ. και την πήγα στον γνωστό στους περισσότερους 'ματάκια'.
Όλα καλά μέχρις ότου που την παρέλαβα.. Η μηχανή δεν είχε καμία διαφορά από πριν.
Όπως είναι φυσικό αυτό με έβαλε σε υποψίες αλλά δεν έκανα κάποια κίνηση αφού είπα ιδέα μου είναι.

2η ένδειξη: Πριν ένα χρόνο επισκέπτομαι το ίδιο συνεργείο και προσπαθούν να μου πουλήσουν πρόγραμμα εγκεφάλου για την χοντρή όπου θα έπαιρνε 10 άλογα επιπλέον. Εγω τον πίστεψα και το προχώρησα.
Έπειτα από την προσθήκη των αλόγων παρατηρώ πως τα άλογα πρέπει να ήταν πολύ κουρασμένα ή πόνι. Δεν εξηγείτε διαφορετικά ότι η μηχανή πήγαινε σχεδόν χειρότερα από πριν και δεν είχε καθόλου δύναμη χαμηλά.
Το ανέφερα την επόμενη ημέρα και η απάντηση ήταν ότι είναι ιδέα μου και ότι για να δουλέψει το πρόγραμμα πρέπει να βάζω 100άρα βενζίνη.
Καλά λέω και εγώ και το αφήνω....
Έλα όμως που κάποια στιγμή έτυχε να μιλήσω με τον Johngs1100 και μου είπε να πάω να κάνω αναβάθμιση εγκεφάλου στην BMW και να μου περάσουν το γνήσιο πρόγραμμα. Τον εμπιστεύτηκα και το έκανα.
Πάω λοιπόν και τους λέω ότι έχω βάλει ένα πρόγραμμα και δεν έχω καθόλου χαμηλά δύναμη. Πού το έβαλες μου λένε; Στον τάδε τους λέω.
Είσαι το 8-9 μηχανάκι μου λένε!!!
Ωραία λέω και προχωράμε στην αναβάθμιση! Η μηχανή όντως πήγαινε καλύτερα με το μαμά πρόγραμμα. Ακόμα τα κλαίω τα λεφτά του προγράμματος.

3η ένδειξη: Μετά το μεγάλο service που ανέφερα παραπάνω επισκέπτομαι το εν λόγο συνεργείο για άλλο λόγο και τυχαία λέω σε έναν μηχανικό του.
Ρε σύ, δεν κοιτάς λίγο τα υγρά φρένων; Μου φαίνονται πολύ θολά.
Τα κοιτάει λοιπόν και το επιβεβαιώνει.
Μα καλά λέω δεν τα αλλάξατε στο μεγάλο το service; Μούγκα όλοι.
Ξαναρωτάω εγώ. Ξανά μούγκα όλοι
3η φορά πετάγεται ένα άλλο παιδί: για να δω εγώ...καλά είναι. Δεν είναι θολά.

Τέσπα λέω και φεύγω.

Μετά από όλα τα παραπάνω φυσικό είναι να σκέφτομαι την αξιοπιστία του συνεργείου και κάτι μου έλεγε ότι στο μεγάλο service δεν είχαν γίνει όλες οι εργασίες και ότι πλήρωσα 190 ευρώ για ξεμάτιασμα.


Στο τρόφυ γνωρίζω λοιπόν τον μέγα πετσάκια και του μεταφέρω τις ανησυχίες μου χωρίς πάντα να είμαι σίγουρος και του ζητάω να πάω την μηχανή για να ελέγξουμε αν έχουν γίνει όλες οι εργασίες.

Όντως και πήγα με το που γυρίσαμε και ξεκίνησε το πανηγύρι...
Έχουμε και λέμε:
Υγρά φρένων δεν έγινε
Υγρά συμπλέκτη δεν έγινε
Ιμάντας έγινε
Λάδια έγινε μάλλον (ποιότητα δεν ξέρω)
4 μπουζί αλλαγή (έγινε μόνο στα 2)
συγχρονισμός injection (δεν έγινε, 22% απόκλιση)
Βαλβολίνες σασμάν (δεν έγινε - κατράμι)
Βαλβολίνες διαφορικού (δεν έγινε - κατράμι και αυτό)


Άρα πλήρωσα: 190 ευρώ για αλλαγή λαδιών-φίλτρου, Ιμάντα και ξεμάτιασμα.

Προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναπάω και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.
Δεν θα ασχοληθώ με τα 190 ευρώ αλλά τέτοιου είδους συνεργεία θα πρέπει κάποια στιγμή να κλείνουν...

Να ευχαριστήσω για ακόμα μία φορά τον Παρασκευά που ασχολήθηκε ΤΙΜΙΑ με την χοντρή και την έκανε να συναγωνίζεται το εργαλείο του Pheonix... (λέμε τώρα...)

Εάν το θέμα θεωρηθεί διαφημιστικό ή προσβλητικό ας διαγραφεί.
 
Last edited by a moderator:

aadam

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1200 GS ADV '08
Αμα μπεξεις με μαστορους αστα Ανδρεα
Αδερφέ μου γι' αυτό και δεν θα δώσω συνέχεια στο θέμα αλλά όπως λέμε τα καλά θα πρέπει να λέμε και τα κακά για να γνωρίζουν οι υπόλοιποι φίλοι...
Εγώ απλά ήμουν από τους παθόντες που το κατάλαβα - υποψιάστηκα... τους άλλους σκέφτομαι που θα συνεχίζουν να πηγαίνουν!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γ........................
Εάν το θέμα θεωρηθεί διαφημιστικό ή προσβλητικό ας διαγραφεί.

Αφού είναι επώνυμο, δε νομίζω να τίθεται θέμα... ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
παω για ποπ κορν !!
Ποπ κορν....στο τροφυ:p
Εδώ δεν πρόκειται να χυθεί αίμα, όπως δεν έχει συμβεί κάτι ανάλογο εδώ και ενάμιση χρονο

advφον!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Δεν βλέπω καμιά διαφήμιση!!!
Οι περισσότερες περιπτώσεις έχουν να κάνουν με την «τιμιότητα» του επαγγελματία και παρά με την τεχνική του κατάρτιση. Καλό είναι εδώ που είμαστε να γράφουμε και τα «καλώς» και τα «κακώς» κείμενα…… έτσι για να μαθαίνουμε !!!!
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Κανείς δεν ρωτάει να μάθει ποιός ειναι ο πετσάκιας και ποιος ο ματάκιας?Ολοι τους ξέρετε?Εγώ ας πούμε οτι τον Παρασκευά μαλλον τον ξέρω(αν είναι αυτός που έχω κατα νου).Σαν Παρασκευά όμως,όχι σαν πετσάκια...
Τον ματάκια δεν τον ξέρω...Οπότε,πως θα τον αποφύγω?
Θέλω να πω πως πρέπει να δινουμε περισσοτερα στοιχεια με κάποιο τρόπο.Για τους καλους και τους κακους.Κανονικα πρέπει να λέμε ονόματα γιατι πρέπει και οι <<κακοι >>να βρισκουν ευκαιρια να απαντήσουν σε ένα φορουμ (φορουμ=οργανωμένη δημόσια συζήτηση ή κύκλος συζητήσεων με ένα ή με περισσότερα θέματα) και οι <<καλοί>> να γινονται πιο ευρέως γνωστοί,αλλά και καλύτεροι...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Κανείς δεν ρωτάει να μάθει ποιός ειναι ο πετσάκιας και ποιος ο ματάκιας?Ολοι τους ξέρετε?Εγώ ας πούμε οτι τον Παρασκευά μαλλον τον ξέρω(αν είναι αυτός που έχω κατα νου).Σαν Παρασκευά όμως,όχι σαν πετσάκια...
Τον ματάκια δεν τον ξέρω...Οπότε,πως θα τον αποφύγω?
Θέλω να πω πως πρέπει να δινουμε περισσοτερα στοιχεια με κάποιο τρόπο.Για τους καλους και τους κακους.Κανονικα πρέπει να λέμε ονόματα γιατι πρέπει και οι <<κακοι >>να βρισκουν ευκαιρια να απαντήσουν σε ένα φορουμ (φορουμ=οργανωμένη δημόσια συζήτηση ή κύκλος συζητήσεων με ένα ή με περισσότερα θέματα) και οι <<καλοί>> να γινονται πιο ευρέως γνωστοί,αλλά και καλύτεροι...
Συνονοματε ασε τα ονοματα στην ακρη.Καποιοι που ειπανε ονοματα τρεχουν και δεν φτανουνε.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συνονοματε ασε τα ονοματα στην ακρη.Καποιοι που ειπανε ονοματα τρεχουν και δεν φτανουνε.
Έτσι ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κανείς δεν ρωτάει να μάθει ποιός ειναι ο πετσάκιας και ποιος ο ματάκιας?Ολοι τους ξέρετε?Εγώ ας πούμε οτι τον Παρασκευά μαλλον τον ξέρω(αν είναι αυτός που έχω κατα νου).Σαν Παρασκευά όμως,όχι σαν πετσάκια...
Τον ματάκια δεν τον ξέρω...Οπότε,πως θα τον αποφύγω?
Θέλω να πω πως πρέπει να δινουμε περισσοτερα στοιχεια με κάποιο τρόπο.Για τους καλους και τους κακους.Κανονικα πρέπει να λέμε ονόματα γιατι πρέπει και οι <<κακοι >>να βρισκουν ευκαιρια να απαντήσουν σε ένα φορουμ (φορουμ=οργανωμένη δημόσια συζήτηση ή κύκλος συζητήσεων με ένα ή με περισσότερα θέματα) και οι <<καλοί>> να γινονται πιο ευρέως γνωστοί,αλλά και καλύτεροι...
Να πηγαίνεις στον πετσάκια που ξέρεις ;)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Των σωστών μαστόρων τα ονόματα ,εκτός απο σωστό ,είναι κ ακίνδυνο να λέγονται.
Ο (κατα κόσμον) Παρασκευάς ,είναι ο (κατ' ΑDVride) "Πετσάκιας".:D

Tων "λαμόγιων" τα ονόματα ,είναι επικίνδυνο (νομικά,για το φόρουμ) να λέγονται.
Οι ενδιαφερόμενοι όμως ,μπορούν να το μάθουν με ένα πμ απο τον παθόντα. ;) (τα πμ είναι ακίνδυνα)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Των σωστών μαστόρων τα ονόματα ,εκτός απο σωστό ,είναι κ ακίνδυνο να λέγονται.
Ο (κατα κόσμον) Παρασκευάς ,είναι ο (κατ' ΑDVride) "Πετσάκιας".:D

Tων "λαμόγιων" τα ονόματα ,είναι επικίνδυνο (νομικά,για το φόρουμ) να λέγονται.
Οι ενδιαφερόμενοι όμως ,μπορούν να το μάθουν με ένα πμ απο τον παθόντα. ;) (τα πμ είναι ακίνδυνα)
Ετσι!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω χαίρομαι που βλέπω τα μέλη του advride, να προστατεύουν τον χώρο, σαν να είναι το σπίτι τους......:friendship:

Όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα. ...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μονο ελικοφορα επισκευαζονται εκει ? τα κτμια που πανε ?στειλτε κανα πμ γιατι ακομα βολτα δεν εχω παει
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Λοιπόν μετά απο ολα αυτά το αποφάσισα!!!

Θα ξεκινήσω συνεργείο :biker:ξεματιάσματος με τη βοήθεια της μαμάς μου.
ΥΓ. Γιαυτό το λόγο το δικό μου μηχανάκι λειτουργεί αψογα.

ΥΓ.2 Για τα μέλη με τα "χονδρά"
μηχανάκια θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότηταςςς.:yew:
 
Top Bottom