Shark Explore-R

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ψάχνω λίγο καιρό τώρα για κράνος DUAL-Adventure.

Πολλές οι πρτάσεις στην αγορά. Να πω την αλήθεια είχα καταλήξει στο καινούργιο Caberg X-trace αλλά έπεσα πάνω σε αυτό

http://www.helmetcity.co.uk/shark-explore-r-arachneus-krs-s-m-l-only/

Δεν το έχω δει ποτέ απο κοντά, δεν το έχω δοκιμάσει κάν αλλά με έπιασε πάνω στη τρέλα που λένε επειδή φαίνεται εξαιρετικό κράνος υψηλών προδιαγραφών και ελαφρύ και απο όσους έχουν Shark έχω ακούσει μόνο καλά και το παρήγγειλα. Η προσφορά είναι πολύ καλή. Ένα κράνος με αρχική τιμή 380€ στα 240€. Και με ότι θα μπορούσε να θέλει κάποιος απο ένα κράνος, έχει μέχρι και πατεντάδικο σύστημα που κατεβαίνει προστασία λαιμού για το κρύο ενσωματωμένη στο κράνος! Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και μου έκανε πολύ εντύπωση θετική. Επιπλέον εντύπωση φυσικά οτι προσφέρεται με ζελατίνα αλλά και δικιά του special Μάσκα Off Road.

Το έχει κανείς απο εδώ?

Όπως και να χει μόλις έρθει και το δοκιμάσω θα πω εντυπώσεις. Τώρα αν δεν μου κάνει ή δεν μου αρέσει ας είναι καλά το paypal. Θα το στείλω πίσω και με το Promotion πρόγραμμα που τρέχει θα μου επιστρέψουν τα λεφτά της αποστολής οπότε μικρό το ρίσκο!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ψάχνω λίγο καιρό τώρα για κράνος DUAL-Adventure.

Πολλές οι πρτάσεις στην αγορά. Να πω την αλήθεια είχα καταλήξει στο καινούργιο Caberg X-trace αλλά έπεσα πάνω σε αυτό

http://www.helmetcity.co.uk/shark-explore-r-arachneus-krs-s-m-l-only/

Δεν το έχω δει ποτέ απο κοντά, δεν το έχω δοκιμάσει κάν αλλά με έπιασε πάνω στη τρέλα που λένε επειδή φαίνεται εξαιρετικό κράνος υψηλών προδιαγραφών και ελαφρύ και απο όσους έχουν Shark έχω ακούσει μόνο καλά και το παρήγγειλα. Η προσφορά είναι πολύ καλή. Ένα κράνος με αρχική τιμή 380€ στα 240€. Και με ότι θα μπορούσε να θέλει κάποιος απο ένα κράνος, έχει μέχρι και πατεντάδικο σύστημα που κατεβαίνει προστασία λαιμού για το κρύο ενσωματωμένη στο κράνος! Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και μου έκανε πολύ εντύπωση θετική. Επιπλέον εντύπωση φυσικά οτι προσφέρεται με ζελατίνα αλλά και δικιά του special Μάσκα Off Road.

Το έχει κανείς απο εδώ?

Όπως και να χει μόλις έρθει και το δοκιμάσω θα πω εντυπώσεις. Τώρα αν δεν μου κάνει ή δεν μου αρέσει ας είναι καλά το paypal. Θα το στείλω πίσω και με το Promotion πρόγραμμα που τρέχει θα μου επιστρέψουν τα λεφτά της αποστολής οπότε μικρό το ρίσκο!
Αν δεν σου αρέσει και φοράς large.....59, θα το πάρω εγώ :D
Φαίνεται τρομερο
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αν δεν σου αρέσει και φοράς large.....59, θα το πάρω εγώ :D
Φαίνεται τρομερο
μην δεις πιτσιρικα αμεσως να γραψεις !!
αν δεν του αρεσει του παιδιου θα το παρω εγω
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ένας ένας παιδιά..:hungry:

Το μέγεθος μου είναι Large( 59-60). Ξέρω πως είναι ρίσκο να πάρεις κράνος που δεν έχεις δοκιμάσει. Υπάρχει περίπτωση λόγω σχήματος προσώπου να μην μου κάθεται καλά. Εγώ έχω λίγο οβάλ κεφάλι και παίζω καλά με Suomy, AGV, SHOEI κλπ.

Όταν έρθει, αν δεν μου κάνει σωστά πριν το στείλω πίσω θα ενημερώσω αν κάποιος το θέλει να το δοκιμάσει μήπως το θέλει.

Το κρανάκι απο εμφάνιση και απο προδιαγραφές είναι μπόμπα. Το είχα σταμπάρει απο καιρό αλλά σε κατηγορία τιμής ήταν πολύ ψηλά. Με 240€ της προσφοράς ουσιαστικά προσεγγίζει τις τιμές πλέον των θερμοπλαστικών (70-80€ διαφορά) και θεώρησα πως άξιζε την προσοχή μου!

Εδώ αναλυτικό Review απο Revzilla που φαίνονται όλα τα χαρακτηριστικά του. Πώς είναι με τη μάσκα και το γείσο και πως είναι χωρίς γείσο και με τη στανταρ ζελατίνα. Επίσης δείχνει πως είναι αυτό το παντεντιάρικο το σύστημα με την προστασία του κρύου για το λαιμό-σβέρκο.


To Κράνος είναι Fiber και ζυγίζει 1450 γραμμάρια και έχει και εσωτερικό ζελατινάκι για τον ήλιο. Απο τα σχόλια στο Internet είναι εξαιρετικό, ελαφρύ με κορυφαία ποιότητα υλικών και εφαρμογή. Αρχική τιμή 380€συνεπώς είναι στην High End κατηγορία. Υπάρχει το ίδιο και με Carbon 100gr λιγότερα και κάπου 100€ ακριβότερο. Στο παραπάνω video είναι αυτό με το Carbon περίβλημα (αυτή είναι και η μόνη του διαφορά).
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πάντως σε large μπορείς να το βρείς και φτηνότερα στα 200 ευρώ, όχι μαύρο αλλά σε γκρι χρώμα (με λίγο μπλε), κοίτα εδώ:

https://www.louis.de/en/artikel/shark-explore-r-arachneus-mat-enduro-helmet/215801?list=203023718

Με ενδιέφερε κι εμένα και το κοίταζα αλλά μετά από μπόλικο διάβασμα στο ιντερνετ κατέληξα ότι δεν θα μου κάνει λόγω θορύβου στις υψηλές ταχύτητες οπότε και το απέκλεισα, αλλά αυτός ήταν ο μόνος λόγος.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάντως σε large μπορείς να το βρείς και φτηνότερα στα 200 ευρώ, όχι μαύρο αλλά σε γκρι χρώμα (με λίγο μπλε), κοίτα εδώ:

https://www.louis.de/en/artikel/shark-explore-r-arachneus-mat-enduro-helmet/215801?list=203023718

Με ενδιέφερε κι εμένα και το κοίταζα αλλά μετά από μπόλικο διάβασμα στο ιντερνετ κατέληξα ότι δεν θα μου κάνει λόγω θορύβου στις υψηλές ταχύτητες οπότε και το απέκλεισα, αλλά αυτός ήταν ο μόνος λόγος.
η αλήθεια είναι πως έχει ακόμα καλύτερη τιμή ο Louis κάπου 20€ αν βάλεις και τα 15€ μεταφορικά που λέει.

ΔΕΝ το είχα δει και ίσως το σκεφτόμουνα καθώς έχω και μπλε μηχανή.

ΑΛΛΑ το μαυρο τελικά μου αρέσει καλύτερα και έχω και μια αλλεργία στα ΜΑΤ χρώματα, δεν με εντυπωσιάζουν οπότε στο τέλος μάλλον δεν θα το παιρνα έτσι κι αλλιώς όπως το βλέπω.

Με το TTR άντε να πάω 120-130 οπότε και λίγο θορυβώδες να ναι δεν είναι υψηλές οι ταχύτητες. Αν είναι άψογο σε όλα τα άλλα!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Πολύ ενδιαφέρον πρόταση,ψάχνω κιεγώ κρανάκι τον τελευταίο καιρο αλλα ειναί ρίσκο όπως προανέφερες να το παραγγείλεις χωρίς να το δοκιμάσεις ρε γμτ,anyway καλοφόρετο,να σου κάτσει καλά στο κεφάλι ώστε να το κρατήσεις περιμένουμε εντυπώσεις;)με γειές:friendship:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ ενδιαφέρον πρόταση,ψάχνω κιεγώ κρανάκι τον τελευταίο καιρο αλλα ειναί ρίσκο όπως προανέφερες να το παραγγείλεις χωρίς να το δοκιμάσεις ρε γμτ,anyway καλοφόρετο,να σου κάτσει καλά στο κεφάλι ώστε να το κρατήσεις περιμένουμε εντυπώσεις;)με γειές:friendship:
βασικά δεν είναι τόσο ρίσκο για τα λεφτά όσο για την ταλαιπωρία να το στέλνεις πίσω.

Για το 2016 το paypal εχει μια υπηρεσία που σου επιστρέφει τα χρήματα αποστολής για την επιστροφή ενός προιόντος δωρεάν!

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/general-conditions

Και αυτά τα online Μαγαζιά δέχονται επιστροφές και πλήρη επιστροφή των χρημάτων σου αν δεν θες κάτι άλλο για διάστημα 15-30 μέρες ανάλογα το μαγαζί.

Συνεπώς το αγοράζεις, δεν σου κάνει το βάζεις πίσω όπως είναι στο πακέτο άθικτο με τα ταμπελάκια του πας σε μια υπηρεσία courrier το στέλνεις πίσω και αυτοί σου επιστρέφουν τα λεφτά σου και το Paypal τα έξοδα του courier.

Απλά μπαίνεις στη διαδικασία μέχρι να επιστραφούν τα λεφτά σου. Τώρα για αυτό το κράνος και με αυτή την έκπτωση είπα να το δοκιμάσω και ελπίζοντας πως θα μου είναι στην εφαρμογή όπως το θέλω!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Bαγγελη σορυ για το ασχετο-το κρανακι θα το παρεις ειναι σουπερ...δεν το συζηταμε...:geek:-το λογαριασμο PayPal τον φορτιζεις με δευτερη καρτα;τη γνωστη διαδικασια πλαγιως;:rolleyes:...Τι προμηθεια κραταει; Ή παιζει αλλος τροπος και δεν τον ξερω;:thumbsdown:
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Shark explore r φοραω εδω και 2 μήνες
Ελαφρύ, δειχνει ποιοτικη κατασκευή, ικανοποιητικοτατο απο πλευρας θορυβου χωρις το γείσο, εσωτερικη ζελατινα ηλιου, το φορεσα 2 ημερες φουλ στο 36ωρο και δεν με κουρασε στο ελαχιστο.
Το βλεπεις,στην Yamaha Καλλιροης ή motodirect.gr

340 κομπλε με τα γυαλια mx.
Στα αρνητικα ο απλά επαρκης εξαερισμος

Τα σχόλια μου για την καρμπον έκδοση απο αλλο θεμα. Προερχομενος και εγω απο Shoei, μου εκατσε μια χαρά.
Καλοφορετο να είναι!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
...μάλιστα,δεν ασχολούμαι με paypal και interneτικά γενικά πέρα απο 2 μοτοφόρουμ(άντε και κάνα car.gr)και είχα άγνοια των πραγμάτων,αφου ισχύουν όμως τα όσα προανέφερες μάλλον κάνα φιλαράκι γκατζετάκιας θα ξηγηθεί;):friendship:Thanks!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Bαγγελη σορυ για το ασχετο-το κρανακι θα το παρεις ειναι σουπερ...δεν το συζηταμε...:geek:-το λογαριασμο PayPal τον φορτιζεις με δευτερη καρτα;τη γνωστη διαδικασια πλαγιως;:rolleyes:...Τι προμηθεια κραταει; Ή παιζει αλλος τροπος και δεν τον ξερω;:thumbsdown:
2 αγορές Ευρώπη που έκανα αυτό το μήνα (Αγγλία-Γερμανία) προχώρησαν κανονικότατα η πληρωμή τους με τον κανονικό μου λογαριασμό paypal συνδεδεμένο με Mastercard. Δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Προηγούμενες αγορές απο China π.χ. που δεν δούλεψε έχω ανοίξει ένα δεύτερο λογαριασμό paypal Που δεν έχω συνδέσει με κάποια κάρτα. Στέλνω λεφτά σε αυτόν και τον φορτίζω μέσω του πρώτου paypal και μετά κάνω κανονικά αγορά.

Η επιβάρυνση αν θυμάμαι καλά είναι 3,5% σε αυτή τη περίπτωση..:friendship:
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Το κράνος είναι πολύ καλό, το έχω περίπου 1 1/2 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με το έξτρα κιτ στο 50αρικο προσαρμόζεται και το γείσο με τη ζελατίνα. Έχει εσωτερική φιμέ ζελατίνα, η μάσκα έρχεται μαζί με το κράνος, υποδοχές για ακουστικά, αφαιρούμενο εσωτερικό πολύ καλή ποιότητα από την shark!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@tc-drift οκ ευχαριστω αρα μαλλον το εχουν χαλαρωσει γιατι ως κανα 2Μηνο πριν δεν δεχοταν φορτιση και πληρωμη μεσω payPal...:stop:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το κράνος είναι πολύ καλό, το έχω περίπου 1 1/2 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με το έξτρα κιτ στο 50αρικο προσαρμόζεται και το γείσο με τη ζελατίνα. Έχει εσωτερική φιμέ ζελατίνα, η μάσκα έρχεται μαζί με το κράνος, υποδοχές για ακουστικά, αφαιρούμενο εσωτερικό πολύ καλή ποιότητα από την shark!
Σαν νούμερα είναι νορμάλ?Δηλαδή εσύ τι νούμερο φοράς και τί κράνη είχες πριν έτσι να πάρω μια εικόνα αν θες.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Ναι το νούμερο νορμάλ θα το έλεγα σε εφαρμογή. Εγώ φοράω σε όλα medium και σε αυτό μου έκατσε κουτί. Πριν είχα bmw enduro, agv t2 και horizon, hjc rpha, shoei xr1000, uvex wing rs. Αν το πήρες στο νούμερο που φοράς γενικά πιστεύω θα είσαι οκ.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Bαγγελη σορυ για το ασχετο-το κρανακι θα το παρεις ειναι σουπερ...δεν το συζηταμε...:geek:-το λογαριασμο PayPal τον φορτιζεις με δευτερη καρτα;τη γνωστη διαδικασια πλαγιως;:rolleyes:...Τι προμηθεια κραταει; Ή παιζει αλλος τροπος και δεν τον ξερω;:thumbsdown:
Κώστα ρίξε μια ματιά εδώ αν σε ενδιαφέρει.http://www.advride.gr/threads/revolut-για-του-advriders-του-εξωτερικού.4767/
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το κράνος ήρθε, είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Πολύ όμορφο, ποιότητα κορυφαία σε βαφές και εσωτερικό και εφαρμογή ιδανική!

Θα έλεγα πως είναι ένα άνετο Large. Αγκαλιάζει ωραία το κεφάλι και δεν είναι ρηχό όπως το Caberg X-trace Που είναι λίγο και να μην μιλήσω για το Acerbis ΠΟυ είναι σαν καπέλο!

Η εφαρμογή του μου θύμισε ακριβώς το Large στο Givi X.01 Tourer Που είχα δοκιμάσει. Μου καθεται ακριβώς το ίδιο σε αίσθηση.

Δεν ξέρω στα προηγούμενα μοντέλα που ήθελε ειδικό κιτ αλλά σε αυτό που μου ήρθε μπαίνει κανονικά και η ζελατίνα με το γείσο. Και γίνεται και απλό Full face, Και ΜΧ με την μάσκα και γείσο και Street Fighting με μάσκα χωρίς γείσο.

Σαν ζύγισμα πολύ καλό, δεν είναι πανάλαφρο, 1550gr αλλά για ένα πλήρες κράνος και με εσωτερική ζελατίνα λογικό. Όποιος θέλει να επεινδύσει άλλα 100€ να πάρει το Carbon άλλα 100gr Κάτω.

Μόλις κλείσει η ζελατίνα μου φάνηκε εξαιρετικά αθόρυβο, Καλύτερη ηχομόνωση φαίνεται πως έχει απο το Suomy Apex Που έχω.

Το προτείνω το κρανάκι. Στην τιμή που το πήρα 240€ είναι τα μισά λεφτά απο ένα SHOEI η ARAI της Adventure κατηγορίας αλλά με ποιότητα αν όχι ίδια, εφάμιλλη. Αρχική τιμή να θυμίσω έχει 380€. Και έχει στα λεφτά αυτά και την ενσωματωμένη MX Μάσκα που μια καλή στο εμπόριο έχει 50€
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Έτσι. Το carbon που έχω εγώ είναι παναλαφρο σαν αίσθηση παντως. Γενικά Καλό ζυγισμα Και Πολύ βολεύει η μεταμορφωτικοτητα! του. Άντε καλοφορετο και αχρείαστο να ειναι

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom