Test Ride

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να δω γνώμες σχετικά με το κεφάλαιο test ride.

Καταλαβαίνεις μια καινούργια μηχανή απο ένα Test Ride ?

Οσο αφορά εμένα πάντα κοίταζα την ομορφιά στην κατηγορία που θέλω
.
Περα απο αυτό την δικιά μου μηχανή ακόμα την ανακαλύπτω λόγω ηλεκτρονικών και λόγω διαφορετικής συμπεριφοράς με χωμάτινα ή 50/50 ή ασφάλτινα λάστιχα.

Δεν έκανα test ride ποτέ παρα μόνο έκατσα πάνω να δω αν με βολεύει χωρίς να πατήσω κάν τη μιζα.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Για μένα παίζει ρόλο το τεστ ραιντ. Έχω αγοράσει καινούρια μηχανή επειδή μου άρεσε χωρίς να την οδηγησω· δεν με βόλεψε ποτέ. Έχω κάνει τεστ ραιντ σε υποψήφια και σε λίγα μόλις λεπτά κατάλαβα ότι μου κάνει· και όντως μου έκανε. Οπότε ναι, δεν καταλαβαίνεις τα πάντα αλλά καταλαβαίνεις πολλά.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να δω γνώμες σχετικά με το κεφάλαιο test ride.

Καταλαβαίνεις μια καινούργια μηχανή απο ένα Test Ride ?

Οσο αφορά εμένα πάντα κοίταζα την ομορφιά στην κατηγορία που θέλω
.
Περα απο αυτό την δικιά μου μηχανή ακόμα την ανακαλύπτω λόγω ηλεκτρονικών και λόγω διαφορετικής συμπεριφοράς με χωμάτινα ή 50/50 ή ασφάλτινα λάστιχα.

Δεν έκανα test ride ποτέ παρα μόνο έκατσα πάνω να δω αν με βολεύει χωρίς να πατήσω κάν τη μιζα.
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που θα αγόραζε ειδικά μοτοσυκλέτα χωρίς να την οδηγήσει. Αν δε δεις πως δουλεύει το μοτέρ,ο ψεκασμός,πως ακούνε τα φρένα,πως διαβάζουν οι αναρτήσεις,αν βγάζει ζεστή αν δε βγάζει,πως είναι η ανεμοκαλυψη,αν η θέση οδήγησης σου κάνει. Αν τα γκάζια σου φτάνουν η είναι λίγα. Έστω ένα μισάωρο βόλτα δείχνει πολλά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Οσο αφορά εμένα πάντα κοίταζα την ομορφιά στην κατηγορία που θέλω
Έτσι ακριβώς είμαι και εγώ!
Το μόνο που κοιταγα πάντα, ήταν να μου αρέσει. ΜΟΝΟ αυτό.
Η μηχανή είναι κ@βλα.
Τι να το κάνω, αν έχει πχ καλύτερες αναρτήσεις, ή διαδρομές, ή γεωμετρία, ή σέλα,ή ηλεκτρονικά, ή ιπποδύναμη.... και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλά όταν την βλέπω ή την καβαλάω, δεν την γουστάρω!!!!!!
Μια μηχανή πήρα στη ζωή μου για "καλύτερη" απ'την προηγούμενη, με καλύτερα "τεχνικά χαρακτηριστικά" και είναι η μοναδική που κράτησα μόνο τέσσερις μήνες! Γιατί απλά δεν την γουστάριζα εμφανισιακά!!!
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Καλημέρα, κατά την γνώμη μου ναι, καταλαβαίνεις κάποια βασικά πράγματα:
  • Ήχος κινητήρα: Θα γκαζώνεις, θα δεις αν σου αρέσει αυτό που ακούς.
  • Γκάζι/απόκριση/ροπή: Ακόμα και σε 30' μπορείς να καταλάβεις αν η δύναμη της μοτοσικλέτας σου αρκεί πιστεύω.
  • Θέση οδήγησης, βόλεμα πάνω στην σέλα, γωνίες ποδιών/χεριών: Αυτό είναι ξεκάθαρο νομίζω.
  • Ανεμοκάλυψη: Στο πρόσφατο test ride της V85TT, κατάλαβα ότι η μεγάλη ζελατίνα είναι απαραίτητη για το ύψος μου, με την κοντή είχα μεγάλο buffeting.
Και τις δύο τελευταίες μοτοσικλέτες μου τις παρήγγειλα κατευθείαν κατεβαίνοντας από το test ride. :)
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Για να αποδώσει καλά ένα τεστ ραιντ θα πρεπει να υπάρχουν και κάποια μέτρα σύγκρισης, να έχουν οδηγηθεί δηλαδή κάποια μοντέλα. Αν κάνω ένα τεστ ραιντ και αυτό το τεστ ραιντ ταυτόχρονα αποτελεί και την πρώτη φορά που οδηγώ μοτοσικλέτα στη ζωή μου δεν θα έχει και τόση αξία γιατί πιθανότατα θα θεωρήσω ότι και οι υπόλοιπες μοτοσικλέτες θα είναι σαν κι αυτή.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
.
  • Γκάζι/απόκριση/ροπή: Ακόμα και σε 30' μπορείς να καταλάβεις αν η δύναμη της μοτοσικλέτας σου αρκεί πιστεύω.
Μερικά είναι περίπλοκα , ουτε ο πωλητής δεν ξέρεις πως να σου εξηγήσει να βγάλεις τα ηλεκτρονικά.

AfrcaTwin πχ εγω ανακάλυψα την φουλ ροπή μετα απο αρκετά χιλιάδες χλμ. Δεν μου είχαν εξηγήσει πως και τί γιατί ουτε και αυτοι ξέρανε.

Βλέπεις κατι Αφρικάνους σε χωμάτινες σπάνε ντίζες επειδη δεν γνωρίζουν πως βγαίνει το Traction.

Το οποίο traction είναι και ταυτόχρονα Torque Control.

Το οποίο ακυρώνεται με συγκεκριμένο τρόπο που πρέεπει να επιλέξεις άλλο περιβάλλον στην οθόνη.

όπως και το wheliee control ή το πίσω ABS.

εχω κάνει χωμάτινη νομίζωντας πως το πίσω ABS
είναι off .

Οι πωλητές δεν στα λενε ολα αυτά.!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να δω γνώμες σχετικά με το κεφάλαιο test ride.

Καταλαβαίνεις μια καινούργια μηχανή απο ένα Test Ride ?

Οσο αφορά εμένα πάντα κοίταζα την ομορφιά στην κατηγορία που θέλω
.
Περα απο αυτό την δικιά μου μηχανή ακόμα την ανακαλύπτω λόγω ηλεκτρονικών και λόγω διαφορετικής συμπεριφοράς με χωμάτινα ή 50/50 ή ασφάλτινα λάστιχα.

Δεν έκανα test ride ποτέ παρα μόνο έκατσα πάνω να δω αν με βολεύει χωρίς να πατήσω κάν τη μιζα.
Άσε τους τεστ ραιντερς να ζήσουν τον μύθο τους.
Αρρωστακια είναι που πάνε κάθε μέρα και καβαλάνε ότι ναναι και στο τέλος τα κάνουν αχταρμα :D
Κανουν τόσα πολλά που στο τέλος δεν θυμούνται τι καβάλησαν....
Πρεζακια σου λέω...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κάθε ένας που δοκιμάζει μοτοσυκλέτες έχει ήδη αποφασίσει τι θα αγοράσει απλά θέλει μια τελευταία επιβεβαίωση
Μερικές φορές όμως τον τελευταίο καιρό , συμβαίνει μια δοκιμή να σου αλλάξει την ανιλημενη απόφαση ,ειδικά σε νεόφερτες και εκ Κίνας μοτοσυκλέτες που είναι φθηνότερες και σου δημιουργούν έκπληξη με τις καινοτομίες που έχουν
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να δω γνώμες σχετικά με το κεφάλαιο test ride.

Καταλαβαίνεις μια καινούργια μηχανή απο ένα Test Ride ?

Οσο αφορά εμένα πάντα κοίταζα την ομορφιά στην κατηγορία που θέλω
.
Περα απο αυτό την δικιά μου μηχανή ακόμα την ανακαλύπτω λόγω ηλεκτρονικών και λόγω διαφορετικής συμπεριφοράς με χωμάτινα ή 50/50 ή ασφάλτινα λάστιχα.

Δεν έκανα test ride ποτέ παρα μόνο έκατσα πάνω να δω αν με βολεύει χωρίς να πατήσω κάν τη μιζα.
Προσωπικά εγώ επειδή δεν ήξερα το συμπλέκτη φοβόμουν τα test ride, τόσο στα καινούργια, όσο και στα μεταχειρισμένα, οπότε δεν το ρίσκαρα. Έκατσα απλά πάνω στο μηχανάκι που είχα όνειρο από μικρός να πάρω και είδα ότι μου έκανε και το πήρα. Φαντάσου είπα στον πωλητή να μου το φέρει και στο σπίτι γιατί φοβόμουν να βγω στο δρόμο χωρίς κάποια εξάσκηση σε συνθήκες κίνησης. Στο επόμενο όμως μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να μην κάνω test ride, καθώς όντως μπορεί να καταλάβω λίγα αλλά πιστεύω θα έιναι σημαντικά.
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Οι μηχανές και οι γυναίκες, μου προκαλούν τα ίδια συναισθήματα. Δεν χρειάζεται να τις καβάλησω για να ξέρω ότι μου αρέσουν.
Αρκεί να μου κάνουν κλικ και τις θέλω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Οι μηχανές και οι γυναίκες, μου προκαλούν τα ίδια συναισθήματα. Δεν χρειάζεται να τις καβάλησω για να ξέρω ότι μου αρέσουν.
Αρκεί να μου κάνουν κλικ και τις θέλω.
Από τις πιο επιτυχημένες "παρομοιώσεις" θα έλεγα :laugh:!!!! :happy:
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Οι μηχανές και οι γυναίκες, μου προκαλούν τα ίδια συναισθήματα. Δεν χρειάζεται να τις καβάλησω για να ξέρω ότι μου αρέσουν.
Αρκεί να μου κάνουν κλικ και τις θέλω.
Το πιο εύστοχο + ωραίο σχόλιο που εχω διαβάσει εδώ & καιρό !




Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Navigator

Μέλος
Περιοχή
California, USA
Όνομα
Μάκης
Μοτό
2023 Ducati Monster +
Ήμουν μεταξύ Streetfigther V2 και Monster+ και τις δοκίμασα και τις δύο. Εκεί που πάλευα με την V2 να την κρατήσω πάνω από 5-6.000 rpm για να προσπεράσω minivan με μαμά και 4 παιδάκια στο Interstate (Αμερική), η Monster από τις 3.000 απλά άνοιγε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Η ροπή ήταν εκεί. Χωρίς test drive θα έπαιρνα την V2 χωρίς δισταγμό. Μετά το test drive δεν υπήρχε περίπτωση. Θέση οδήγησης, δύναμη/ροπή, και πίεση αέρα σε μεσαίες και υψηλές ταχύτητες. Αυτά είναι που μπορείς να καταλάβεις.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μερικά είναι περίπλοκα , ουτε ο πωλητής δεν ξέρεις πως να σου εξηγήσει να βγάλεις τα ηλεκτρονικά.
AfrcaTwin πχ εγω ανακάλυψα την φουλ ροπή μετα απο αρκετά χιλιάδες χλμ. Δεν μου είχαν εξηγήσει πως και τί γιατί ουτε και αυτοι ξέρανε.
Βλέπεις κατι Αφρικάνους σε χωμάτινες σπάνε ντίζες επειδη δεν γνωρίζουν πως βγαίνει το Traction.
Το οποίο traction είναι και ταυτόχρονα Torque Control.
Το οποίο ακυρώνεται με συγκεκριμένο τρόπο που πρέεπει να επιλέξεις άλλο περιβάλλον στην οθόνη.
όπως και το wheliee control ή το πίσω ABS.
εχω κάνει χωμάτινη νομίζωντας πως το πίσω ABS
είναι off .
Οι πωλητές δεν στα λενε ολα αυτά.!
Τώρα η Africa Twin 1100 είναι παράδειγμα; Για να χειριστείς την οθόνη και τους διακόπτες της πρέπει να έχεις εμπειρία από cockpit αεροσκάφους. Δεν είναι τυχαίο που πωλητές της Honda από το 2020 και μετά παίρνουν καλή συστατική επιστολή και μεταπηδούν στην BOEING ως πωλητές.


Κύριε Phoenix είστε διάσημος σας εχω δει σε βίντεο.
"Κύριε;".... Στέργιο Phoenix τα μισά να μου έλεγαν...

Οι μηχανές και οι γυναίκες, μου προκαλούν τα ίδια συναισθήματα. Δεν χρειάζεται να τις καβάλησω για να ξέρω ότι μου αρέσουν.
Αρκεί να μου κάνουν κλικ και τις θέλω.
Από τις πιο επιτυχημένες "παρομοιώσεις" θα έλεγα :laugh:!!!! :happy:
Εχμ... έχει συμβεί και το ανάποδο...

Άσε τους τεστ ραιντερς να ζήσουν τον μύθο τους.
Αρρωστακια είναι που πάνε κάθε μέρα και καβαλάνε ότι ναναι και στο τέλος τα κάνουν αχταρμα :D
Κανουν τόσα πολλά που στο τέλος δεν θυμούνται τι καβάλησαν....
Πρεζακια σου λέω...
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Τώρα η Africa Twin 1100 είναι παράδειγμα; Για να χειριστείς την οθόνη και τους διακόπτες της πρέπει να έχεις εμπειρία από cockpit αεροσκάφους. Δεν είναι τυχαίο που πωλητές της Honda από το 2020 και μετά παίρνουν καλή συστατική επιστολή και μεταπηδούν στην BOEING ως πωλητές.


]
Μην λες για boeing γτ κυκλοφορούν και κάτι πυραύλοι εδάφους εδάφους εδω μέσα
 

jaygmiata

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Tenere 700 23'
Ουτε και εγώ έκανα ποτέ test ride και γενικά αγόραζα πάντα βάση σπέκς και εμφάνισης . Αλλά αυτο απο φέτος άλλαξε ψάχνοντας για καινούρια μοτο αυτή τη φορά είπα θα πάω να δοκιμάσω και θα δώ τι μου αρέσει και ακόμα δλδ το ψάχνω και θεωρώ τεράστια διαφορά να έχεις ιδία άποψη και να καβαλήσεις . Βλέπεις πώς σου κάθεται πώς είναι το ζύγισμα απόκριση και χίλια 2 πράγματα που άν έχεις λίγη εμπειρία και ξέρεις τι θέλεις θα κάνουν τη διαφορά στην επιλογή σου προς το σωστότερο για σένα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Οι μηχανές και οι γυναίκες, μου προκαλούν τα ίδια συναισθήματα. Δεν χρειάζεται να τις καβάλησω για να ξέρω ότι μου αρέσουν.
Αρκεί να μου κάνουν κλικ και τις θέλω.
Ναι αλλά το καλό το σεκς το κάνουν οι άσχημες
:prft:
 
Top Bottom