TKC 70 Rocks ή SCORPION TRAIL II

tkc 70 rocks ή scorpion trail 2


  • Total voters
    16
  • Poll closed .

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αν είχες ιδια νούμερα να σου εδινα τα δικά μου που καθονται και περιμένουν με τις ταινιες πανω.... αλλα δεν... Μήπως αγορά απο τα γνωστά καταστηματα εξωτερικού?
δεν ψωνιζω απο ''απροσωπα'' καταστηματα ποτε...
προτιμω να συμβιβαστω με κατι παραπλησιο αγοραζωντας απο ελλαδα και κατεξοχην απο γνωστους και φιλους...
και σιγουρα απο καταστηματα που εχουν υπαλληλους...
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
κανε μια ερωτηση και στο motohub
εμενα μου φερνει λαστιχα οταν αλλοι μου λενε δεν υπαρχουν-δεν τα δουλευουμε
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
μονο μπροστινο...
το πισω τελος...
μονο σε rocks πια...
το πισω tkc70 δεν βγαινει πια...
το αντικατεστησε το tkc70 rocks....
Δεν ισχυει αυτο φιλε Γλυκογιωργη, το "απλο" πισω TKC70 βγαινει κανονικα - δες τα σαϊτ της Continental. Και ευτυχως δηλαδη, επειδη το Rocks για μενα τουλαχιστο δε δουλεψε σωστα στο CRF1000 σε σχετικα ψηλες ταχυτητες (απο 140χμω και πανω). Εγω θαβαζα το απλο TKC70 αλλα ειναι αρκετα ακριβο, ακομα και στη διασταση 140/80-17 (γυρω στα 180€). Αυτο με τη λογικη οτι το θελεις κυριως για ασφαλτο. EDIT: το πισω Rocks δεν εβγαλε με τιποτα τα χμ του πισω απλου TKC70 και με πολυ λιγοτερη ταλαιπωρια σε ψηλες ταχυτητες και ταξιδια.

ΥΓ Θα σου δειξω συντομα απο κοντα το δικο μου μπροστινο TKC70 :secret: Εχει κανει 21500χμ, εχει φυσικα φτιαξει σκαλοπατια στα πλαϊνα "τακουνια" αλλα κραταει ακομη μια χαρα. Βεβαια μετα τις βολτες του Πασχα θα το αλλαξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δεν ισχυει αυτο φιλε Γλυκογιωργη, το "απλο" πισω TKC70 βγαινει κανονικα - δες τα σαϊτ της Continental. Και ευτυχως, επειδη το Rocks, για μενα τουλαχιστο, δε δουλεψε σωστα στο CRF1000 σε σχετικα ψηλες ταχυτητες (απο 140χμω και πανω). Εγω θαβαζα το απλο TKC70 αλλα ειναι αρκετα ακριβο, ακομα και στη διασταση 140/80-17 (γυρω στα 180€). Αυτο με τη λογικη οτι το θελεις κυριως για ασφαλτο.
Γεωργιε της αγγλιας εχεις απολυτο δικιο....
καπως μου διεφυγε οταν κοιταγα τον καταλογο....

οποτε παω για μπρος-πισω σε tkc70 ...
τα χρηματα με αφηνουν αδιαφορο γιατι μιλαμε οτι ειναι λαστιχαρες...

:thanx::friendship::friendship::friendship::friendship:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Γεωργιε της αγγλιας εχεις απολυτο δικιο....
καπως μου διεφυγε οταν κοιταγα τον καταλογο....

οποτε παω για μπρος-πισω σε tkc70 ...
τα χρηματα με αφηνουν αδιαφορο γιατι μιλαμε οτι ειναι λαστιχαρες...

:thanx::friendship::friendship::friendship::friendship:
Αυτα ειναι...Δεν εισαι μονο γλυκουλης,εισαι και ΑΠΛΑΣ
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Παιδιά για να καταλάβω το πίσω rocks σε τι χώμα μπαίνει;
Έχω το tkc 80 μπροστά και πίσω και τώρα που το πίσω παρέδωσε πνεύμα το σκεφτόμουν το rocks για πίσω σε συνδυασμό με το tkc 80 μπροστά.
Τον συνδυασμό βασικά τον θέλω 70-30 χώμα πιο πολύ. Το λέτε να το τολμήσω ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παιδιά για να καταλάβω το πίσω rocks σε τι χώμα μπαίνει;
Έχω το tkc 80 μπροστά και πίσω και τώρα που το πίσω παρέδωσε πνεύμα το σκεφτόμουν το rocks για πίσω σε συνδυασμό με το tkc 80 μπροστά.
Τον συνδυασμό βασικά τον θέλω 70-30 χώμα πιο πολύ. Το λέτε να το τολμήσω ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μπαίνει σε ότι χώμα θα βάλεις το pirelli str, δηλαδή ξερό και σχετικά βατό. Αναλόγως της εμπειρίας βέβαια όλα αλλάζουν, απλά λέμε τον κανόνα. Αυτά τα λάστιχα στα γλιστερα τεραιν έχουν πολύ μειωμένη πρόσφυση και γίνονται νευρικά και απρόβλεπτα,
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
70-30 χώμα πιο πολύ
Στη θέση σου θα πήγαινα σε dunlop 908rr εφόσον η χρήση θα είναι κυρίως χώμα και μικρότερη άσφαλτο.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Με τι λογική του 90-10 αντι για tkc70 θα έλεγα να πας σε conti trail attack 3. Σε χωματοδρομους με λάσπες, γρασίδια, βρεγμένη πέτρα δεν θα σε σώσει κανένα απο τα δυο. Οπότε ας έχεις τουλάχιστον το πλεονέκτημα στην άσφαλτο που προσφέρει το conti t a 3.
 

katsab

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW GS 1200 R
Τα tkc70 θα σε πάνε με αξιοπρέπεια και σε πιο δύσκολους εκτός δρόμους. Βεντούζες στην άσφαλτο, αξιοπρεπέστατα εκτός . Στη λάσπη φυσικά θέλεις πιο τακουνάτα.Δεν θα τα χαρακτήριζα 90-10, αλλά 70-30.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Με τι λογική του 90-10 αντι για tkc70 θα έλεγα να πας σε conti trail attack 3. Σε χωματοδρομους με λάσπες, γρασίδια, βρεγμένη πέτρα δεν θα σε σώσει κανένα απο τα δυο. Οπότε ας έχεις τουλάχιστον το πλεονέκτημα στην άσφαλτο που προσφέρει το conti t a 3.
Δεν ισχυει το παραπανω. Τα TKC70 εχουν τετοια προσφυση σε καθε ειδους ασφαλτο που τα κανει να φαινονται στον αναβατη απο πλευρας αποδοσης σαν ..σλικ!! Και βγαζουν και σχετικα χιλιομετρα και πανε αξιοπρεπεστατα στο χωμα, εχω ανεβει με τετοια στα Κοκαλια, στο πυροφυλακιο της Λουπατας απεναντι απο την Ελατη Τρικαλων και στη Βερλιγκα (εννοειται χωρις λασπη). Οπως εγραψε απο πανου και ο katsab, συμπεριφερονται σαν 70-30 και οχι σαν 90-10, οταν βεβαια βοηθαει σχετικα και το μηχανακι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
τοποθετηθηκαν προχθες...
tkc 70 90/90/21
tkc 70 rocks 140/80/17

μαζι με καινουργιες σαμπρελες στην τιμη των 350e.....

.....

επισης επειδη κραταω αρχειο μετα απο 23 περιπου ετη που το εχω στα χερια μου, το africanaki εχει μασουλησει 57 ζευγη ελαστικων......:oops::oops::oops:
εκ των οποιων τα 23 ζευγη ειναι ασφαλτινα και τα 34 αμιγως τακουνατα ....
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
τοποθετηθηκαν προχθες...
tkc 70 90/90/21
tkc 70 rocks 140/80/17

μαζι με καινουργιες σαμπρελες στην τιμη των 350e.....

.....

επισης επειδη κραταω αρχειο μετα απο 23 περιπου ετη που το εχω στα χερια μου, το africanaki εχει μασουλησει 57 ζευγη ελαστικων......:oops::oops::oops:
εκ των οποιων τα 23 ζευγη ειναι ασφαλτινα και τα 34 αμιγως τακουνατα ....
350 euro για 2 λάστιχα;;; αντε να βγάλουμε 30 ευρώ για τις σαμπρέλες, 320!!!!!!!!!!! Για δύο λάστιχα. Απίστευτο.

(καλοφάγωτα)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
350 euro για 2 λάστιχα;;; αντε να βγάλουμε 30 ευρώ για τις σαμπρέλες, 320!!!!!!!!!!! Για δύο λάστιχα. Απίστευτο.

(καλοφάγωτα)
οι σαμπρελες ειναι δωρο...
350e τα λαστιχα...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εντάξει είναι παράλογο όλο αυτό που γίνεται. Ένα σετ λάστιχα μηχανης έχει φτάσει το κόστος τετράδας (σε μικρή διάσταση) αυτοκινήτου...
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
350 euro για 2 λάστιχα;;; αντε να βγάλουμε 30 ευρώ για τις σαμπρέλες, 320!!!!!!!!!!! Για δύο λάστιχα. Απίστευτο.

(καλοφάγωτα)
Και μου είχε φανεί υπερβολικό όταν είχα δώσει 300 για τα Diablo Rosso III για το ΜΤ-07, γιατί είχα συνηθίσει να δίνω 300-330 για τετράδα για το αυτοκίνητο.
Ξέφυγε η κατάσταση, ελπίζω να πέσουν οι τιμές κάποια στιγμή...
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
τοποθετηθηκαν προχθες...
tkc 70 90/90/21
tkc 70 rocks 140/80/17

μαζι με καινουργιες σαμπρελες στην τιμη των 350e.....

.....

επισης επειδη κραταω αρχειο μετα απο 23 περιπου ετη που το εχω στα χερια μου, το africanaki εχει μασουλησει 57 ζευγη ελαστικων......:oops::oops::oops:
εκ των οποιων τα 23 ζευγη ειναι ασφαλτινα και τα 34 αμιγως τακουνατα ....
Εχεις καμια 200αρια χιλιαδες χλμ?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εντάξει είναι παράλογο όλο αυτό που γίνεται. Ένα σετ λάστιχα μηχανης έχει φτάσει το κόστος τετράδας (σε μικρή διάσταση) αυτοκινήτου...
Το ξεπερνάει, κατά πολύ μάλιστα.
Εγώ άλλαξα λάστιχα στο αυτοκίνητο, χιλιαρι (μικρό δηλαδή) και μου κόστισαν διακόσια πενήντα ευρώ (και είναι χιονολαστιχα μάλιστα)!

Ξέφυγε η κατάσταση, ελπίζω να πέσουν οι τιμές κάποια στιγμή...
Μην ελπίζεις.... δυστυχώς!!!!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
τοποθετηθηκαν προχθες...
tkc 70 90/90/21
tkc 70 rocks 140/80/17

μαζι με καινουργιες σαμπρελες στην τιμη των 350e.....

.....

επισης επειδη κραταω αρχειο μετα απο 23 περιπου ετη που το εχω στα χερια μου, το africanaki εχει μασουλησει 57 ζευγη ελαστικων......:oops::oops::oops:
εκ των οποιων τα 23 ζευγη ειναι ασφαλτινα και τα 34 αμιγως τακουνατα ....
Πλησιάζει η ώρα για αλλαγή στο v85tt και αυτά είναι μια από τις επιλογές μαζί με τα Dunlop mission
Θέλω κατι πιο χωμάτινο από τα metzeler tourance που έχει τώρα αλλά να μην χάσω τις τουριστικές δυνατότητες

Σπαζοκεφαλιά κάθε φορά η αλλαγή ελαστικών σε νέο μηχανάκι …
 
Top Bottom