TRIUMPH - τα φώτα σας!!!

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
TRIUMPH TRIDENT 660

Έχω να καβαλήσω τη μηχανή δυόμιση μήνες. Περίπου μια φορά την εβδομάδα την έβαζα λίγο μπροστά μόνο για την μπαταρία και ήταν οκ. Σήμερα που επιτελους ένιωσα έτοιμη να την κάνω έστω μια μικρή βολτίτσα (ίσως και μεγαλύτερη) βάζω μπροστά και….






Πρώτη φορά μου τα βγάζει αυτά….

Σβήνω, ξαναβάζω μπροστά και έλεγε πάλι check engine/check manual, το οποίο τώρα έχω μπροστά μου να το ψάξω. Αλλά πείτε καμία ιδέα μην πάει χαμένο το ΣΚ…

Στο μεταξύ αυτός ο μήνας (ο Σεπτέμβρης) είναι ο μήνας του πρώτου σέρβις, αλλά αποκλείεται να μου έβγαζε check engine, έτσι δεν είναι;;;;

Την έσβησα, ανέβηκα πάνω και γράφω στο φόρουμ :( εγώ δεν είμαι στα πολύ καλά μου αλλά η μηχανή πρέπει να είναι για να φύγω :(
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Η μπαταρία δεν φορτίζεται όταν η μηχανή δεν κινείται.Εσυ ουσιαστικά κουνουσες τα λάδια που λέμε.

Αν θες να είναι σε καλή κατάσταση η μπαταρία σου πάρε ένα φορτιστή.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Παρολαυτα η μηχανή παίρνει μπροστά όποτε δεν είναι το πρόβλημα η μπαταρία αυτή τη στιγμή.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Εαν δεν το κανεις βόλτα γυρω στα 15 λεπτά , η μπαταρία δε φορτίζει, βάζοντας μονο μπροςτα τη μοτοσυκλετα στο γκαράζ για 2-3 λεπτά …
.. ίσα ίσα που αδειάζει απο το ρεύμα εκκίνησης που τραβάει η μίζα

Μπορει το check eng να ειναι λόγω άδειας μπαταριας , οποτε εαν την αλλάξεις με καινουρια , το λαμπάκι θα σβήσει

Οταν γύρισα πριν μερικες ημέρες απο διακοπες , παω και εγω να βάλω μπροςτα την μηχανή μου κ δεν έπαιρνε μπροςτα . Η μπαταρία μου ήταν τριών ετων κ η τάση που έδειχνε το βολτόμετρο της μοτοσυκλετας ήταν 12.1volt

Την φόρτισα για 8 ωρες με ενα συντηρητή της optimate κ πηρε μπροςτα , οποτε πηγα στο συνεργείο κ άλλαξα μπαταρία .. πριν την βάλω μπροςτα με συντηρητή , χρησιμοποίησα ενα booster usb Και γύρισε η μίζα κ πηρε μπροςτα , προσωρινά …

Εν κατακλείδι μπορει να θες μπαταρία άλλαγμα , διαφορετικα θα πρεπει η μοτοσυκλετα να σκαναριστεί σε μηχάνημα διαγνωστικό και να προκύψουν οι κωδικοί σφάλματος … πχ μπορει να φταιει η βενζίνη κ να θέλει άδειασμα το ρεζερβουάρ κ νεα βενζίνη μετα ή οτιδήποτε αλλο που θα προκύψει απο το διαγνωστικό


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AntonisD

Μέλος
Όνομα
Αντώνης Δαφνής
Μοτό
NC 750X
SH 150
Kaze R 110
Μου το έχει κάνει και μένα δυο φορές
Το αγνόησα έφυγα και μετά από λίγο έσβησε μόνο του
HONDA NC 750
Πριν δυο μέρες μου το έκανε και το αυτοκίνητο και πάλι έσβησε μόνο του μετά από λίγο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Λοιπόν, από ότι διαβάζω στα φόρουμ της triumph είναι πρόβλημα της μπαταρίας. Όποτε το παίρνω πίσω αυτό που είπα πριν :rolleyes:

Ποιος έχει να μου δανείσει ένα φορτιστή, να τη φορτίσω σήμερα ώστε να ελέγξω αύριο;; ( και ίσως πάω και βόλτα αύριο; )

Νέα Σμύρνη μένω, αλλά έρχομαι σε όλη την Αθήνα - δε με νοιάζει

ή μήπως να πάω να αγοράσω να την έχω μόνιμα πάνω μια που δε θα οδηγάω πολύ ξανά :(

Τι φορτιστή πρέπει να παρω;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

AntonisD

Μέλος
Όνομα
Αντώνης Δαφνής
Μοτό
NC 750X
SH 150
Kaze R 110
Λοιπόν, από ότι διαβάζω στα φόρουμ της triumph είναι πρόβλημα της μπαταρίας. Όποτε το παίρνω πίσω αυτό που είπα πριν :rolleyes:

Ποιος έχει να μου δανείσει ένα φορτιστή, να τη φορτίσω σήμερα ώστε να ελέγξω αύριο;; ( και ίσως πάω και βόλτα αύριο; )

Ερχομαι σε όλη την Αθήνα - δε με νοιάζει
Αφού παίρνει μπροστά φύγε και θα φορτίσει μετά από λίγα χιλιόμετρα
Αν δεν φύγεις ελα στο μαγαζί να σου δώσω φορτιστή
Κολωνός


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Αφού παίρνει μπροστά φύγε και θα φορτίσει μετά από λίγα χιλιόμετρα
Αν δεν φύγεις ελα στο μαγαζί να σου δώσω φορτιστή
Κολωνός


Sent from my iPhone using Tapatalk
Προτιμώ να τη φορτίσω για να δω όντως ότι είναι από μπαταρία.

Που είναι το μαγαζί; Και τι ώρα να έρθω;

Ευχαριστώ!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είχα διαβάσει κάπου παλιά, ότι κάθε μιζια θέλει περίπου 15 χλμ για να αναπληρωθεί η ενέργεια της μπαταρίας.

Φορτιστή οπωσδήποτε φιλενάδα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Είχα διαβάσει κάπου παλιά, ότι κάθε μιζια θέλει περίπου 15 χλμ για να αναπληρωθεί η ενέργεια της μπαταρίας.

Φορτιστή οπωσδήποτε φιλενάδα.
12
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Καταρχάς χίλια ευχαριστώ στον Αντώνη AntonisD - μιλήσαμε και με βοήθησε.

Πήρα φορτιστή, τον σύνδεσα, η μπαταρία είναι φορτισμένη αλλά και πάλι τα ίδια μου λέει …

Σας βάζω φωτό μπας και κάνω κάτι λάθος;;;
Αν και δε νομίζω.

Έβγαλα τη φόρτιση, βάζω μπροστά (παίρνει εννοείται) και πάλι τα ίδια.

Ξανάβαλα τη φόρτιση και ήρθα να γκρίνιαξω στο φόρουμ.

Καμία ιδέα;;;;






 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Λοιπόν, από ότι διαβάζω στα φόρουμ της triumph είναι πρόβλημα της μπαταρίας. Όποτε το παίρνω πίσω αυτό που είπα πριν :rolleyes:

Ποιος έχει να μου δανείσει ένα φορτιστή, να τη φορτίσω σήμερα ώστε να ελέγξω αύριο;; ( και ίσως πάω και βόλτα αύριο; )

Νέα Σμύρνη μένω, αλλά έρχομαι σε όλη την Αθήνα - δε με νοιάζει

ή μήπως να πάω να αγοράσω να την έχω μόνιμα πάνω μια που δε θα οδηγάω πολύ ξανά :(

Τι φορτιστή πρέπει να παρω;;;;
Νατάσα σου προτείνω να αγοράσεις έναν φορτιστή/συντηρητή και να τον έχεις μόνιμα απάνω δεδομένου ότι έχεις παροχή ρεύματος εκεί που αφήνεις το μηχανάκι.

Καλοί φορτιστές θεωρούνται οι c-tek, έχω έξι χρόνια έναν τέτοιο και τον χρησιμοποιούσα όταν μπαρκάριζα.

Αν δεν έχεις εύκολη πρόσβαση στη μπαταρία μπορείς να πάρεις και τον ανταπτορα που συνδέεται στην πρίζα 12V αν έχει το μηχανάκι σου.


 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καταρχάς χίλια ευχαριστώ στον Αντώνη AntonisD - μιλήσαμε και με βοήθησε.

Πήρα φορτιστή, τον σύνδεσα, η μπαταρία είναι φορτισμένη αλλά και πάλι τα ίδια μου λέει …

Σας βάζω φωτό μπας και κάνω κάτι λάθος;;;
Αν και δε νομίζω.

Έβγαλα τη φόρτιση, βάζω μπροστά (παίρνει εννοείται) και πάλι τα ίδια.

Ξανάβαλα τη φόρτιση και ήρθα να γκρίνιαξω στο φόρουμ.

Καμία ιδέα;;;;






Αυτά μπορούν να στα σβήσουνε στην αντιπροσωπεία με το laptop εάν ήταν στιγμιαία βλάβη λόγω χαμηλής τάσης της μπαταρίας.
Εναλλακτικά κάνε μία μικρή βόλτα και λογικά σε λιγότερο από χιλιόμετρο θα πρέπει να έχουν σβήσει.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μάλλον κράτησε το σφάλμα και θέλει μπριζωμα.
Λόγω της μπαταρίας γινηκε όλο αυτό ,δεν είχε το απαιτούμενο ρεύμα και πέταξε το traction .
Στο πεμφε πετάει το abs ,στο αμάξι το esp.
Απλά για εμένα,αφού έχεις το σέρβις κλείσε ένα ραντεβού να στο φισώσουν για να σβήσει.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Νατάσα σου προτείνω να αγοράσεις έναν φορτιστή/συντηρητή και να τον έχεις μόνιμα απάνω δεδομένου ότι έχεις παροχή ρεύματος εκεί που αφήνεις το μηχανάκι.

Καλοί φορτιστές θεωρούνται οι c-tek, έχω έξι χρόνια έναν τέτοιο και τον χρησιμοποιούσα όταν μπαρκάριζα.

Αν δεν έχεις εύκολη πρόσβαση στη μπαταρία μπορείς να πάρεις και τον ανταπτορα που συνδέεται στην πρίζα 12V αν έχει το μηχανάκι σου.


Κι ο noco 5 o μικρούλης που πήρε θα κάνει δουλιτσα
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Μην το φοβάσαι Νατάσα.... Ότι σου είπαν τα παιδιά. Βγάλτο μια βόλτα και στο δεκάλεπτο θα στρώσει...
Μπορείς βέβαια να βγάλεις τον ένα πόλο (να αφήσεις το μηχανάκι χωρίς ρεύμα) για κάνα πεντάλεπτο, ίσα να μηδενίσει τις βλάβες.
(στα παλιά μηχανάκια γινόταν. Στα καινούργια δεν ξέρω αν πετύχει.)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αν βγάλεις πόλο ,με σβηστό μηχανάκι .
Μην είναι γυρισμένο το κλειδί γιατί θα κάνεις ζημιά.
Εγώ σε καινούριο μηχανάκι (με εγγύηση εννοώ)θα το απέφευγα πάντως ,σίγουρα δε κάνεις κάτι κακο ,αλλά για ψυχολογικούς λόγους .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην το φοβάσαι Νατάσα.... Ότι σου είπαν τα παιδιά. Βγάλτο μια βόλτα και στο δεκάλεπτο θα στρώσει...
Μπορείς βέβαια να βγάλεις τον ένα πόλο (να αφήσεις το μηχανάκι χωρίς ρεύμα) για κάνα πεντάλεπτο, ίσα να μηδενίσει τις βλάβες.
(στα παλιά μηχανάκια γινόταν. Στα καινούργια δεν ξέρω αν πετύχει.)
Σωστός.....το έχω κάνει στο xr μετά από ένα τιλτ στα όργανα.
Λες και είναι windows και θέλουν restart
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Και εγώ στη θέση σου θα το έκανα μια βόλτα και αν δεν έσβηνε η βλάβη θα έβγαζα τον πόλο της μπαταρίας μήπως κάνει reset. Δε θα πάθει τπτ
 
Top Bottom